Fire producenter bakker op om nyt Windows Phone 8

Microsoft har netop præsenteret det nye Windows Phone 8, og fire mobilproducenter meddeler, at de har tænkt sig at producere hardware med styresystemet.

Artikel top billede

Læs også:

Mobilgigant dropper Windows Phone

Sådan vil Nokia og HTC i fællesskab dræbe iPhone

Microsoft har netop fremvist den næste version af selskabets smartphone-styresystem, Windows Phone 8.

Samtidig meddeler fire hardware-producenter nu deres støtte til Microsoft-platformen, der ellers hidtil har haft det hårdt i konkurrencen mod Android og iOS.

Ud over kriseramte Nokia, der er Microsofts tætteste Windows Phone-partner, er også Samsung, Huawei og HTC klar til at producere telefoner med det nye styresystem.

"HTC er mere engageret i Windows Phone end nogensinde før, og vi glæder os til at kunne tilbyde kunderne nye Windows Phone 8 smartphones senere i år," skriver HTC's danske direktør, Peter Frølund, i en pressemeddelelse.

Det er også interessant, at kinesiske Huawei nu kommer med på vognen.

"2012 ser ud til at blive et fantastisk år for Huawei. Nu er vi klar til at slutte året af med et big bang - med introduktionen af vores første smartphone, der kører Windows Phone-platformen," lyder meldingen fra kineserne.

Windows Phone fortsat den lille

Til gængæld ser det ikke ud til, at hverken ZTE eller LG, der tidligere har været med på Windows-vognen, vil være med, når den første bølge af Windows Phone 8-produkter rammer markedet.

De seneste tal fra IDC viser, at
Android i første kvartal i år nåede op på en global markedsandel på hele 59 procent, mens iOS nåede en markedsandel på 23 procent.

Microsofts Windows Phone og det gamle Windows Mobile står samlet set for 2,2 procent af markedet ifølge IDC.

Læs mere om funktionerne i det nye Windows Phone 8 senere i dag på Computerworld. 

Læs også:

Mobilgigant dropper Windows Phone

Sådan vil Nokia og HTC i fællesskab dræbe iPhone

Computerworld Events

Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

Sikkerhed | Højbjerg, Aarhus

Cyber Security Summit 2026 - Aarhus

Lær om organisationers evne til at modstå, håndtere og komme videre efter alvorlige digitale hændelser, herunder ledelsesansvar, forretningskritiske afhængigheder og de valg, der afgør, om plan B holder, når systemer eller leverandører svigter.

Digital transformation | Aarhus

AI i det offentlige - Aarhus

Hør hvordan offentlige AI-løsninger skaleres til stabil drift med reel effekt. Få erfaringer, arkitekturvalg og styringsgreb fra frontløbere. Lær at bygge fælles AI-infrastruktur med ansvarlighed, sikkerhed og compliance.

Digital transformation | Køge

Derfor skal du videre fra Dynamics AX – og sådan gør du

Computerworld giver klar viden om vejen videre fra Dynamics AX. Du ser forskellen mellem AX og moderne cloud-ERP og får et konkret beslutningsgrundlag for næste skridt. Tilmeld dig og få styr på skiftet til Dynamics 365 FO eller BC.

Se alle vores events inden for it

Navnenyt fra it-Danmark

Immeo har pr. 1. maj 2026 ansat Sofie Amalie Buur som Consultant. Hun kommer fra en stilling som Frontend Engineer & UI/UX Designer hos Valyrion. Hun er uddannet Cand.it. Softwaredesign ved ITU. Nyt job
Immeo har pr. 16. marts 2026 ansat Honey Arora som Senior Manager. Han kommer fra en stilling som Data Product Owner hos Centrica Energy. Nyt job

Honey Arora

Immeo

Guardsix har pr. 1. maj 2026 ansat Louise Sara Baunsgaard som Global Marketing & Communications Director. Hun skal især beskæftige sig med at positionere virksomheden som et europæisk alternativ i en tid, hvor cybersikkerhed i høj grad handler om geopolitik. Hun kommer fra en stilling som Co-Founder og CMO hos Get BOB. Hun er uddannet Ba.ling.merc fra CBS og har desuden en Mini MBA i marketing. Hun har tidligere beskæftiget sig med marketing og kommunikation i ledende nordiske roller hos bl.a. Meta og Nets. Nyt job
Steen Marquard,  Jabra, er pr. 15. juni 2026 udnævnt som Regional President for Norden og UK. Han er uddannet HD(O). Han beskæftiger sig med I sin nye rolle får Steen ansvar for at videreudvikle salget af virksomhedens professionelle lyd- og videoløsninger, samt styrke samarbejdet med channel teams og partnere på tværs af regionen. Udnævnelse