Fire producenter bakker op om nyt Windows Phone 8

Microsoft har netop præsenteret det nye Windows Phone 8, og fire mobilproducenter meddeler, at de har tænkt sig at producere hardware med styresystemet.

Artikel top billede

Læs også:

Mobilgigant dropper Windows Phone

Sådan vil Nokia og HTC i fællesskab dræbe iPhone

Microsoft har netop fremvist den næste version af selskabets smartphone-styresystem, Windows Phone 8.

Samtidig meddeler fire hardware-producenter nu deres støtte til Microsoft-platformen, der ellers hidtil har haft det hårdt i konkurrencen mod Android og iOS.

Ud over kriseramte Nokia, der er Microsofts tætteste Windows Phone-partner, er også Samsung, Huawei og HTC klar til at producere telefoner med det nye styresystem.

"HTC er mere engageret i Windows Phone end nogensinde før, og vi glæder os til at kunne tilbyde kunderne nye Windows Phone 8 smartphones senere i år," skriver HTC's danske direktør, Peter Frølund, i en pressemeddelelse.

Det er også interessant, at kinesiske Huawei nu kommer med på vognen.

"2012 ser ud til at blive et fantastisk år for Huawei. Nu er vi klar til at slutte året af med et big bang - med introduktionen af vores første smartphone, der kører Windows Phone-platformen," lyder meldingen fra kineserne.

Windows Phone fortsat den lille

Til gængæld ser det ikke ud til, at hverken ZTE eller LG, der tidligere har været med på Windows-vognen, vil være med, når den første bølge af Windows Phone 8-produkter rammer markedet.

De seneste tal fra IDC viser, at
Android i første kvartal i år nåede op på en global markedsandel på hele 59 procent, mens iOS nåede en markedsandel på 23 procent.

Microsofts Windows Phone og det gamle Windows Mobile står samlet set for 2,2 procent af markedet ifølge IDC.

Læs mere om funktionerne i det nye Windows Phone 8 senere i dag på Computerworld. 

Læs også:

Mobilgigant dropper Windows Phone

Sådan vil Nokia og HTC i fællesskab dræbe iPhone

Læses lige nu

    Event: Computerworld Cloud & AI Festival

    Digital transformation | Ballerup

    Med den eksplosive udvikling indenfor cloud & AI er behovet for at følge med og vidensdeling større end nogensinde før. Glæd dig til to dage, hvor du kan netværke med over 2.500 it-professionelle, møde mere end 60 leverandører og høre indlæg fra +90 talere. Vi sætter fokus på emner som AI; infrastruktur, compliance, sikkerhed og løsninger for både private og offentlige organisationer.

    16. & 17. september 2026 | Gratis deltagelse

    Navnenyt fra it-Danmark

    Netip A/S har pr. 15. september 2025 ansat Peter Holst Ring Madsen som Systemkonsulent ved netIP's kontor i Holstebro. Han kommer fra en stilling som Team Lead hos Thise Mejeri. Nyt job
    Danske Spil har pr. 1. oktober 2025 ansat Jesper Krogh Heitmann som Brand Manager for Oddset. Han skal især beskæftige sig med at udvikle og drive brandets strategi og sikre en rød tråd på tværs af alle platforme og aktiviteter. Han kommer fra en stilling som Marketing & Communications Manager hos Intellishore. Nyt job

    Jesper Krogh Heitmann

    Danske Spil

    Norriq Danmark A/S har pr. 1. september 2025 ansat Niels Bjørndal Nygaard som Digital Product Lead. Han skal især beskæftige sig med designe og implementere effektive IT-løsninger. Han har tidligere beskæftiget sig med at være digital consultant og project Manager hos Peytz & Co. Nyt job

    Niels Bjørndal Nygaard

    Norriq Danmark A/S

    Norriq Danmark A/S har pr. 1. oktober 2025 ansat Rasmus Stage Sørensen som Operations Director. Han kommer fra en stilling som Partner & Director, Delivery hos Impact Commerce. Han er uddannet kandidat it i communication and organization på Aarhus University. Han har tidligere beskæftiget sig med med at drive leveranceorganisationer. Nyt job

    Rasmus Stage Sørensen

    Norriq Danmark A/S