Nye roaming-priser: Så meget koster data og telefoni

Se, hvor meget teleselskaberne fremover kan kræve for danskernes telefoni og data i udlandet, når nye roamingregler træder i kraft.

Artikel top billede

Læs også:

Prisen for roaming falder markant til sommer

Regeringen: Roaming-priserne skal længere ned

Skyhøje telefonregninger efter en tur ud i verden lader snart til at være et overstået kapitel.

I hvert fald i Europa, for den 1. juli træder EU's nye roamingregler i kraft, og de indebærer et drastisk fald i de priser, teleselskaber kan opkræve for udlandstelefoni.

Især på dataområdet er prisfaldet markant.

Fra den 1. juli må teleselskaberne nemlig ikke kræve mere end 6,5 kroner per megabyte, og priserne falder yderligere til cirka to kroner per megabyte i 2014.

Prisen for at foretage et opkald til et andet land falder fra 1. juli til cirka 2,15 kroner, mens prisen for et modtaget opkald lyder på cirka 59 øre.

De nye priser gælder dog som nævnt kun indenfor EU's grænser.

Nyt globalt samarbejde på vej

Men også på internationalt plan vejrer nye roamingvinde.

For den internationale sammenslutning for mobiloperatører, GSMA, meldte i går ud, at et nyt globalt initiativ er på vej, der skal sikre bedre gennemsigtighed med hensyn til dataroaming.

Initiativet indebærer blandt andet planer om en månedlig dataroaming spærregrænse for at hjælpe forbrugerne med at holde styr på forbruget samt udsendelsen af sms'er for at oplyse forbrugerne om forbruget.

"En stor del af vores medlemmer er allerede i fuld gang med at implementere regler for at sikre forbrugerne gennemsigtighed, hvilket kommer milliarder af forbrugere verden over til gode," lyder det i en pressemeddelelse fra GSMA-chefen Franco Bernabe.

"Initiativet, vi har offentliggjort i dag, vil sætte yderligere fart på skabelsen af principper, der sikrer forbrugerne en mere gennemsigtig og en ensartet oplevelse, uanset hvor de rejser hen," lyder det fra Franco Bernabe.

Første fase af det globale initiativ skulle være på plads ved slutningen af året.

Læs også:

Prisen for roaming falder markant til sommer

Regeringen: Roaming-priserne skal længere ned

Læses lige nu

    Annonce

    Navnenyt fra it-Danmark

    LCG har pr. 1. september 2026 ansat Thomas Wong, 47 år,  som Director of Cyber & Risk Advisory. Han skal især beskæftige sig med Ansvar for at udvikle LCG’s rådgivning inden for cybersikkerhed, cyberrisiko og GRC. Han kommer fra en stilling som VP of security hos Atea. Nyt job
    Netip A/S har pr. 17. august 2026 ansat Jesper U. Sørensen som Seniorkonsulent ved netIP's kontor i Esbjerg. Han kommer fra en stilling som Chief Technology Officer hos NetSec ApS, hvor han også var partner. Nyt job
    Systematic A/S har pr. 1. august 2026 ansat Casper Voldstedlund, 52 år,  som Director, Products. Han skal især beskæftige sig med drive produktudvikling inden for national sikkerhed og kritisk infrastruktur (NSI). Han kommer fra en stilling som Senior Director hos Stibo Systems A/S. Nyt job

    Casper Voldstedlund

    Systematic A/S

    Norriq Danmark A/S har pr. 2. marts 2026 ansat Kristoffer Hyltoft Overlund som Consultant ERP. Han skal især beskæftige sig med understøtte vores kunders forretning og vækstambitioner. Han kommer fra en stilling som Salgskonsulent hos D´Wine. Han er uddannet hos Aalborg Universitet hvor hvor han har taget en cand.it, IT-ledelse. Nyt job

    Kristoffer Hyltoft Overlund

    Norriq Danmark A/S