Nye roaming-priser: Så meget koster data og telefoni

Se, hvor meget teleselskaberne fremover kan kræve for danskernes telefoni og data i udlandet, når nye roamingregler træder i kraft.

Artikel top billede

Læs også:

Prisen for roaming falder markant til sommer

Regeringen: Roaming-priserne skal længere ned

Skyhøje telefonregninger efter en tur ud i verden lader snart til at være et overstået kapitel.

I hvert fald i Europa, for den 1. juli træder EU's nye roamingregler i kraft, og de indebærer et drastisk fald i de priser, teleselskaber kan opkræve for udlandstelefoni.

Især på dataområdet er prisfaldet markant.

Fra den 1. juli må teleselskaberne nemlig ikke kræve mere end 6,5 kroner per megabyte, og priserne falder yderligere til cirka to kroner per megabyte i 2014.

Prisen for at foretage et opkald til et andet land falder fra 1. juli til cirka 2,15 kroner, mens prisen for et modtaget opkald lyder på cirka 59 øre.

De nye priser gælder dog som nævnt kun indenfor EU's grænser.

Nyt globalt samarbejde på vej

Men også på internationalt plan vejrer nye roamingvinde.

For den internationale sammenslutning for mobiloperatører, GSMA, meldte i går ud, at et nyt globalt initiativ er på vej, der skal sikre bedre gennemsigtighed med hensyn til dataroaming.

Initiativet indebærer blandt andet planer om en månedlig dataroaming spærregrænse for at hjælpe forbrugerne med at holde styr på forbruget samt udsendelsen af sms'er for at oplyse forbrugerne om forbruget.

"En stor del af vores medlemmer er allerede i fuld gang med at implementere regler for at sikre forbrugerne gennemsigtighed, hvilket kommer milliarder af forbrugere verden over til gode," lyder det i en pressemeddelelse fra GSMA-chefen Franco Bernabe.

"Initiativet, vi har offentliggjort i dag, vil sætte yderligere fart på skabelsen af principper, der sikrer forbrugerne en mere gennemsigtig og en ensartet oplevelse, uanset hvor de rejser hen," lyder det fra Franco Bernabe.

Første fase af det globale initiativ skulle være på plads ved slutningen af året.

Læs også:

Prisen for roaming falder markant til sommer

Regeringen: Roaming-priserne skal længere ned

Læses lige nu

    Event: Computerworld Cloud & AI Festival 2026

    Digital transformation | Ballerup

    Eksplosiv udvikling i cloud og AI kræver overblik og viden. Computerworld samler 3.000 it-professionelle, 70+ leverandører og 120+ talere om AI, infrastruktur, data, compliance og sikkerhed. To dage med viden og netværk. Tilmeld dig nu.

    16 & 17 september 2026 | Gratis deltagelse

    Rambøll Management Consulting

    Senior AI Engineer

    Midtjylland

    Politiets Efterretningstjeneste

    Chef Enterprise Arkitekt i PET - Form PET's Digitale Fremtid

    Københavnsområdet

    Politiets Efterretningstjeneste

    Fullstack softwareudvikler i PET

    Københavnsområdet

    Politiets Efterretningstjeneste

    API-udvikler til PET

    Københavnsområdet

    Navnenyt fra it-Danmark

    TDC Erhverv har pr. 1. maj 2026 ansat Peter Bjerregaard Harden som Senior Vice President (SVP), Enterprise Sales. Peter skal især beskæftige sig med at drive transformationen mod at blive en førende, kundecentreret partner inden for Cloud, Cyber og integrerede ICT-løsninger. Peter kommer fra en stilling som Country Manager hos Google Cloud Danmark. Peter er uddannet Cand. Merc (AU), HD, Organisation og Ledelse (CBS), Bestyrelsesuddannelse (CBS). Peter har tidligere beskæftiget sig med at opbygge Google Cloud i Danmark samt roller hos Microsoft, Salesforce og i management consulting. Nyt job
    Den danske eID-virksomhed Idura har pr. 1. april 2026 ansat Kari Lehtimäki som Country Manager. Han skal især beskæftige sig med at styrke kendskabet til Iduras løsninger i Finland samt fremme samarbejdet med økosystemet omkring det finske Trust Network. Han kommer fra en stilling som Salgschef hos Telia Finland. Han er uddannet uddannet civilingeniør (M.Sc. Tech.) og medbringer ledelse, markedsindsigt og praktisk erfaring. Han har tidligere beskæftiget sig med salg og forretningsudvikling inden for Telias trust services-forretning. Nyt job

    Kari Lehtimäki

    Den danske eID-virksomhed Idura

    Immeo har pr. 1. maj 2026 ansat Sofie Amalie Buur som Consultant. Hun kommer fra en stilling som Frontend Engineer & UI/UX Designer hos Valyrion. Hun er uddannet Cand.it. Softwaredesign ved ITU. Nyt job
    Netip A/S har pr. 1. maj 2026 ansat Michael Schou som Operations Manager ved netIP Aalborg og Aarhus. Han kommer fra en stilling som Senior Director - Head of IT hos BDO. Han har tidligere beskæftiget sig med flere områder indenfor IT-branchen, hvor han bla. også har drevet sin egen IT-virksomhed. Nyt job

    Michael Schou

    Netip A/S