Nye roaming-priser: Så meget koster data og telefoni

Se, hvor meget teleselskaberne fremover kan kræve for danskernes telefoni og data i udlandet, når nye roamingregler træder i kraft.

Artikel top billede

Læs også:

Prisen for roaming falder markant til sommer

Regeringen: Roaming-priserne skal længere ned

Skyhøje telefonregninger efter en tur ud i verden lader snart til at være et overstået kapitel.

I hvert fald i Europa, for den 1. juli træder EU's nye roamingregler i kraft, og de indebærer et drastisk fald i de priser, teleselskaber kan opkræve for udlandstelefoni.

Især på dataområdet er prisfaldet markant.

Fra den 1. juli må teleselskaberne nemlig ikke kræve mere end 6,5 kroner per megabyte, og priserne falder yderligere til cirka to kroner per megabyte i 2014.

Prisen for at foretage et opkald til et andet land falder fra 1. juli til cirka 2,15 kroner, mens prisen for et modtaget opkald lyder på cirka 59 øre.

De nye priser gælder dog som nævnt kun indenfor EU's grænser.

Nyt globalt samarbejde på vej

Men også på internationalt plan vejrer nye roamingvinde.

For den internationale sammenslutning for mobiloperatører, GSMA, meldte i går ud, at et nyt globalt initiativ er på vej, der skal sikre bedre gennemsigtighed med hensyn til dataroaming.

Initiativet indebærer blandt andet planer om en månedlig dataroaming spærregrænse for at hjælpe forbrugerne med at holde styr på forbruget samt udsendelsen af sms'er for at oplyse forbrugerne om forbruget.

"En stor del af vores medlemmer er allerede i fuld gang med at implementere regler for at sikre forbrugerne gennemsigtighed, hvilket kommer milliarder af forbrugere verden over til gode," lyder det i en pressemeddelelse fra GSMA-chefen Franco Bernabe.

"Initiativet, vi har offentliggjort i dag, vil sætte yderligere fart på skabelsen af principper, der sikrer forbrugerne en mere gennemsigtig og en ensartet oplevelse, uanset hvor de rejser hen," lyder det fra Franco Bernabe.

Første fase af det globale initiativ skulle være på plads ved slutningen af året.

Læs også:

Prisen for roaming falder markant til sommer

Regeringen: Roaming-priserne skal længere ned

Læses lige nu

    Annonce

    Computerworld Events

    Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

    Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
    Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
    Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
    Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

    Jura | København

    Compliance Day 2026

    Computerworld samler NIS2, AI Act, DORA, GDPR og ledelsesansvar i ét skarpt program. Få styr på kravene og omsæt dem til styring, beslutninger og handling i hverdagen. Tilmeld dig Compliance Day.

    Sikkerhed | Kongens Lyngby

    Hele Danmark øver

    Digitalisering skaber både muligheder og sårbarheder. Hele Danmark Øver styrker virksomhedernes beredskab gennem praktiske øvelser, indsigt og samarbejde. Deltag og lær, hvordan din organisation står stærkere, når cyberangrebet rammer.

    Sikkerhed | Kongens Lyngby

    Årets CISO 2026

    Årets CISO 2026 hylder de sikkerhedsledere, der skaber robusthed i et sikkerhedslandskab under pres – og som formår at løfte cyber- og informationssikkerhed fra teknisk disciplin til strategisk ledelsesopgave.

    Se alle vores events inden for it

    Navnenyt fra it-Danmark

    EG Danmark A/S har pr. 17. august 2026 ansat Michael Banegas Madsen, 32 år,  som Senior Account Executive. Han skal især beskæftige sig med Ansvar for nysalg og vækst af eksisterende kunder, samt opbygning af kunderelationer på tværs af Jylland og Fyn. Han kommer fra en stilling som Senior Talent Attraction Specialist hos Danske Commodities A/S. Han er uddannet Kandidat i Corporate Communication fra Aarhus BSS. Han har tidligere beskæftiget sig med 6 års erfaring med rekruttering af tech-profiler i bl.a. Danske Commodities. Nyt job

    Michael Banegas Madsen

    EG Danmark A/S

    Softwarevirksomheden Idura, som udvikler løsninger til digital identifikation og autentifikation, har pr. 1. august 2026 ansat Maria Binger, 44 år,  som CFO. Hun skal især beskæftige sig med den finansielle styring i takt med Iduras vækst i Danmark og internationalt med fokus på blandt andet forecasting. Hun kommer fra en stilling som Director Business Finance hos Danelec. Hun er uddannet cand.merc.aud. fra Copenhagen Business School. Hun har tidligere beskæftiget sig med finance hos Agillic, Cobham SATCOM og Saxo Bank. Nyt job

    Maria Binger

    Softwarevirksomheden Idura, som udvikler løsninger til digital identifikation og autentifikation,

    Norriq Danmark A/S har pr. 1. juni 2026 ansat Nikolaj Henrik Pieter Jansen som Junior Consultant. Han skal især beskæftige sig med at understøtte vores konsulenter med praktiske og analytiske opgaver på diverse kundeprojekter. Han kommer fra en stilling som Digital Advisor & Account Manager hos Twentyfour. Han er uddannet hos IT-Universitetet i København. Han har tidligere beskæftiget sig med salg og projektstyring. Nyt job

    Nikolaj Henrik Pieter Jansen

    Norriq Danmark A/S

    Genetec har pr. 1. august 2026 ansat Jan Julin som Channel Account Executive. Han skal især beskæftige sig med styrke samarbejdet med partnere og kunder i Danmark, Finland og Baltikum. Han kommer fra en stilling som Senior Business Development Manager hos Dahua Technology. Han har tidligere beskæftiget sig med videoovervågning, adgangskontrol, sikkerhedsteknologi, salg og forretningsudvikling. Nyt job

    Jan Julin

    Genetec