Nye roaming-priser: Så meget koster data og telefoni

Se, hvor meget teleselskaberne fremover kan kræve for danskernes telefoni og data i udlandet, når nye roamingregler træder i kraft.

Artikel top billede

Læs også:

Prisen for roaming falder markant til sommer

Regeringen: Roaming-priserne skal længere ned

Skyhøje telefonregninger efter en tur ud i verden lader snart til at være et overstået kapitel.

I hvert fald i Europa, for den 1. juli træder EU's nye roamingregler i kraft, og de indebærer et drastisk fald i de priser, teleselskaber kan opkræve for udlandstelefoni.

Især på dataområdet er prisfaldet markant.

Fra den 1. juli må teleselskaberne nemlig ikke kræve mere end 6,5 kroner per megabyte, og priserne falder yderligere til cirka to kroner per megabyte i 2014.

Prisen for at foretage et opkald til et andet land falder fra 1. juli til cirka 2,15 kroner, mens prisen for et modtaget opkald lyder på cirka 59 øre.

De nye priser gælder dog som nævnt kun indenfor EU's grænser.

Nyt globalt samarbejde på vej

Men også på internationalt plan vejrer nye roamingvinde.

For den internationale sammenslutning for mobiloperatører, GSMA, meldte i går ud, at et nyt globalt initiativ er på vej, der skal sikre bedre gennemsigtighed med hensyn til dataroaming.

Initiativet indebærer blandt andet planer om en månedlig dataroaming spærregrænse for at hjælpe forbrugerne med at holde styr på forbruget samt udsendelsen af sms'er for at oplyse forbrugerne om forbruget.

"En stor del af vores medlemmer er allerede i fuld gang med at implementere regler for at sikre forbrugerne gennemsigtighed, hvilket kommer milliarder af forbrugere verden over til gode," lyder det i en pressemeddelelse fra GSMA-chefen Franco Bernabe.

"Initiativet, vi har offentliggjort i dag, vil sætte yderligere fart på skabelsen af principper, der sikrer forbrugerne en mere gennemsigtig og en ensartet oplevelse, uanset hvor de rejser hen," lyder det fra Franco Bernabe.

Første fase af det globale initiativ skulle være på plads ved slutningen af året.

Læs også:

Prisen for roaming falder markant til sommer

Regeringen: Roaming-priserne skal længere ned

Læses lige nu

    Event: Årets CISO 2026

    Sikkerhed | København

    Vi glæder os til at løfte sløret for flere detaljer til denne konference. I mellemtiden kan du tilmelde dig og dermed have tidspunktet reserveret i din kalender.

    22 oktober 2026 | Gratis deltagelse

    Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

    Cyberdivisionen søger en IT-supporterelev til lokal IT servicecenter i Ballerup

    Københavnsområdet

    Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

    Nye kolleger søges til IT Stab i Forsvaret

    Midtjylland

    Navnenyt fra it-Danmark

    Renewtech ApS har pr. 1. april 2026 ansat Boris Sudar som Senior IT Specialist. Han skal især beskæftige sig med at sikre, at Renewtech cloudbaseret infrastruktur fortsætter på sit højeste niveau, mens han også skal drive system udvikling. Han kommer fra en stilling som Senior IT Specialist hos Eurowind Energy. Han har tidligere beskæftiget sig med Microsoft 365, Intune og sikker endepunktsstyring for hybrid og cloudbaseret infrastrukturer. Nyt job

    Boris Sudar

    Renewtech ApS

    IFS Danmark A/S har pr. 1. april 2026 ansat Sarah Warm som Account Executive, Energy & Utilities. Hun skal især beskæftige sig med salg af IFS' løsninger til nye kunder inden for energibranchen. Hun kommer fra en stilling som Account Executive hos Synergy Investment Group i Holland. Hun er uddannet BSc Economics and Business Economics, Neuroscience & MSc Business Administration Digital Business. Hun har tidligere beskæftiget sig med Solution Sales & Cybersecurity. Nyt job

    Sarah Warm

    IFS Danmark A/S

    Jakob Dirksen, SVP, Nordic Customer Delivery & Operations hos GlobalConnect, er pr. 1. maj 2026 forfremmet til EVP, Infrastructure Delivery & Operations. Han skal fremover især beskæftige sig med at lede Infrastructure Delivery & Operations, der har til opgave at drive og udvikle fibernetværket på tværs af virksomheden. Forfremmelse

    Jakob Dirksen

    GlobalConnect