Microsofts tablet-pc skal smadre iPad i erhvervslivet

ComputerViews: Microsofts egenudviklede Surface-tablet vil blive mødt med glæde hos it-cheferne af en række grunde.

Artikel top billede

Læs også:

Her er Microsofts første tablet i eget navn: Surface

Se alle detaljer om den nye tablet-pc fra Microsoft

ComputerViews: Det seneste års markante fokus på consumerization og 'bring your own device' (BYOD) har gjort it-chefens arbejde mere kompliceret end nødvendigt.

Ikke fordi de to trends i sig selv er problematiske, for de rummer faktisk betydelige gevinster for forretningen, hvis de håndteres korrekt.

Nej, hovedpinen er snarere opstået, fordi udvalget af erhvervsrettede produkter, der kan anvendes, har været ganske begrænset.

Med Apples iPad som den altdominerende tablet, har det hidtil været vejen at gå, da Android endnu mangler at slå igennem som erhvervsplatform.

Men selvom iPad'en har mange glimrende kvaliteter, er den ikke bygget til erhvervslivet. Det er det hul i markedet, Microsoft forsøger at udnytte med de kommende to modeller af selskabets helt egen Surface-tablet.

Microsoft går efter virksomhederne med Surface 

Med både en ARM-baseret Windows RT-version og en Intel-baseret Windows 8 Pro-tablet vil Microsoft kunne levere den platform, som mange it-chefer har skreget på.

Windows 8 er Microsofts bud på et styresystem, der er skræddersyet til netop tablet-pc'en, og Surface er den hardware, der skal fuldende projektet.

Alene det, at Surface kommer med et fysisk tastatur og en USB-port, bekræfter, at Microsoft i høj grad har udset sig erhvervsbrugerne som målgruppe.

Det betyder, at alle de mange virksomheder, der allerede kører med Microsofts teknologier, har mulighed for at udstyre medarbejderne med de nye Windows-tablets, uden at det nødvendigvis betyder overarbejde for it-afdelingen.

Integration til alt andet fra Microsoft

Fordi det er Windows, er der mulighed for at installere den velkendte Office-pakke, og fordi det er Windows, er der mulighed for at få tablet-pc'en til at spille optimalt sammen med Microsofts forretningssoftware, Exchange og collaboration-software som Sharepoint og Lync.

Vi har endnu ikke haft lejlighed til at teste Microsofts nye produkter og kan derfor ikke sige noget om, hvordan de fungerer i praksis.

På papiret ser specifikationerne dog helt fornuftige ud, og selv hvis Microsofts Surface skulle vise sig at have uforudsete mangler, er der et pænt udvalg af Windows 8-tablets på trapperne fra Microsofts mange hardware-partnere.

Ifølge Gartner vil der i 2012 blive solgt 118 millioner tablet-pc'er på verdensplan - et tal, der vil stige til 370 millioner i 2016. Ikke overraskende er det Apples iPad, der dominerer markedet efterfulgt af Android-tablet-pc'erne.

Windows 8-tablets versus iPad

Med Microsofts Surface-tablets er Windows 8-
bølgen imidlertid for alvor skudt i gang.

Det er langt fra sikkert, at Microsoft vil kunne indhente Apples uhyre populære iPad rent markedsandelsmæssigt, men det er ganske sandsynligt, at lige præcis erhvervs-segmentet kommer til at investere i Windows 8-tablets og med Surface som en oplagt kandidat.

Det kommende Windows 8-styresystem er blevet mødt med en del skepsis blandt erhvervsbrugerne, fordi grænsefladen i så høj grad er rettet mod produkter med touch-skærme.

Skepsissen kan være velbegrundet, når vi taler brug af de traditionelle pc'er med mus og tastatur.

Lige præcis i forhold til tablet-pc'erne ligner Windows 8 ikke desto mindre det styresystem, der kan gøre it-cheferne i stand til at understøtte it-trends som BYOD og consumerization.

Læs også:

Her er Microsofts første tablet i eget navn: Surface

Se alle detaljer om den nye tablet-pc fra Microsoft

Computerworld Events

Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

Infrastruktur | Horsens

Enterprise Architecture Day 2026: Sikker og strategisk suverænitet

Få ny inspiration til arbejdet med EA – fra sikkerhed og compliance til orkestrering, omkostningsoptimering og cloud governance i en usikker og ustabil tid.

Sikkerhed | Aarhus C

Executive roundtable: Cyberrobusthed i praksis

Cyberangreb rammer driften. NIS2 og DORA kræver dokumenteret gendannelse under pres. Få konkret metode til at teste, måle og bevise robusthed på tværs af cloud, SaaS og leverandører. Deltag i lukket roundtable med Commvault og Hitachi.

Digital transformation | København Ø

Sådan etablerer du digital suverænitet

Digital suverænitet afgør kontrol over data, systemer og afhængigheder i Danmark. Computerworld samler Dansk Erhverv og IBM-eksperter om konkrete arkitekturvalg, governance og platforme, der sikrer reel kontrol. Få overblik og handlekraft.

Se alle vores events inden for it

SOS International

Cloud Native Architect

Københavnsområdet

Akademikernes A-kasse

AI-platformsudvikler til Akademikernes A-kasse

Københavnsområdet

Forsvarsministeriets Regnskabsstyrelse

Datadesigner

Nordjylland

Navnenyt fra it-Danmark

Renewtech ApS har pr. 1. februar 2026 ansat Kirsten Skriver som Warehouse Team Lead. Hun skal især beskæftige sig med udviklingen af det globale lagersetup hos Renewtech. Hun kommer fra en stilling som Lagerchef hos BORG Automotive Reman A/S. Nyt job

Kirsten Skriver

Renewtech ApS

Idura har pr. 1. januar 2026 ansat Lars Mørch, 54 år,  som VP of Sales. Han skal især beskæftige sig med Iduras salgsorganisation, implementere en ny go-to-market-model og sikre udviklingen af virksomhedens identitetsplatform. Han kommer fra en stilling som Regional Vice President hos Avallone. Han er uddannet på CBS og har en BA i Organization & Innovation. Han har tidligere beskæftiget sig med internationalt SaaS-salg og forretningsudvikling fra både scale-ups og globale teknologivirksomheder. Nyt job

Lars Mørch

Idura

Mark Michaelsen, teknisk systemejer og projektleder hos Aarhus Kommune, har pr. 26. januar 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i organisation på Aarhus Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse

Mark Michaelsen

Aarhus Kommune

55,7° North (a Beautiful Things company) har pr. 2. februar 2026 ansat Philip Jacobi Zahle, 53 år,  som Partner & CSMO. Han skal især beskæftige sig med Ansvar for Salg, Marketing og Brandudvikling i Norden, som han tidligere har gjort med GoPro, Skullcandy og Insta360 m.fl. Han kommer fra en stilling som Marketing & Branding Manager hos Boston Group A/S. Han har tidligere beskæftiget sig med distribution og brand building gennem 26 år og er kendt fra mærker som GoPro, Skullcandy og Insta360. Nyt job

Philip Jacobi Zahle

55,7° North (a Beautiful Things company)