Microsofts tablet-pc skal smadre iPad i erhvervslivet

ComputerViews: Microsofts egenudviklede Surface-tablet vil blive mødt med glæde hos it-cheferne af en række grunde.

Artikel top billede

Læs også:

Her er Microsofts første tablet i eget navn: Surface

Se alle detaljer om den nye tablet-pc fra Microsoft

ComputerViews: Det seneste års markante fokus på consumerization og 'bring your own device' (BYOD) har gjort it-chefens arbejde mere kompliceret end nødvendigt.

Ikke fordi de to trends i sig selv er problematiske, for de rummer faktisk betydelige gevinster for forretningen, hvis de håndteres korrekt.

Nej, hovedpinen er snarere opstået, fordi udvalget af erhvervsrettede produkter, der kan anvendes, har været ganske begrænset.

Med Apples iPad som den altdominerende tablet, har det hidtil været vejen at gå, da Android endnu mangler at slå igennem som erhvervsplatform.

Men selvom iPad'en har mange glimrende kvaliteter, er den ikke bygget til erhvervslivet. Det er det hul i markedet, Microsoft forsøger at udnytte med de kommende to modeller af selskabets helt egen Surface-tablet.

Microsoft går efter virksomhederne med Surface 

Med både en ARM-baseret Windows RT-version og en Intel-baseret Windows 8 Pro-tablet vil Microsoft kunne levere den platform, som mange it-chefer har skreget på.

Windows 8 er Microsofts bud på et styresystem, der er skræddersyet til netop tablet-pc'en, og Surface er den hardware, der skal fuldende projektet.

Alene det, at Surface kommer med et fysisk tastatur og en USB-port, bekræfter, at Microsoft i høj grad har udset sig erhvervsbrugerne som målgruppe.

Det betyder, at alle de mange virksomheder, der allerede kører med Microsofts teknologier, har mulighed for at udstyre medarbejderne med de nye Windows-tablets, uden at det nødvendigvis betyder overarbejde for it-afdelingen.

Integration til alt andet fra Microsoft

Fordi det er Windows, er der mulighed for at installere den velkendte Office-pakke, og fordi det er Windows, er der mulighed for at få tablet-pc'en til at spille optimalt sammen med Microsofts forretningssoftware, Exchange og collaboration-software som Sharepoint og Lync.

Vi har endnu ikke haft lejlighed til at teste Microsofts nye produkter og kan derfor ikke sige noget om, hvordan de fungerer i praksis.

På papiret ser specifikationerne dog helt fornuftige ud, og selv hvis Microsofts Surface skulle vise sig at have uforudsete mangler, er der et pænt udvalg af Windows 8-tablets på trapperne fra Microsofts mange hardware-partnere.

Ifølge Gartner vil der i 2012 blive solgt 118 millioner tablet-pc'er på verdensplan - et tal, der vil stige til 370 millioner i 2016. Ikke overraskende er det Apples iPad, der dominerer markedet efterfulgt af Android-tablet-pc'erne.

Windows 8-tablets versus iPad

Med Microsofts Surface-tablets er Windows 8-
bølgen imidlertid for alvor skudt i gang.

Det er langt fra sikkert, at Microsoft vil kunne indhente Apples uhyre populære iPad rent markedsandelsmæssigt, men det er ganske sandsynligt, at lige præcis erhvervs-segmentet kommer til at investere i Windows 8-tablets og med Surface som en oplagt kandidat.

Det kommende Windows 8-styresystem er blevet mødt med en del skepsis blandt erhvervsbrugerne, fordi grænsefladen i så høj grad er rettet mod produkter med touch-skærme.

Skepsissen kan være velbegrundet, når vi taler brug af de traditionelle pc'er med mus og tastatur.

Lige præcis i forhold til tablet-pc'erne ligner Windows 8 ikke desto mindre det styresystem, der kan gøre it-cheferne i stand til at understøtte it-trends som BYOD og consumerization.

Læs også:

Her er Microsofts første tablet i eget navn: Surface

Se alle detaljer om den nye tablet-pc fra Microsoft

Læses lige nu

    Annonce

    Annonceindlæg fra Genetec

    Fysisk sikkerhed må ikke være it-chefens blinde vinkel

    Digital robusthed handler ikke kun om firewalls. Det handler også om, hvem der kan gå direkte ind ad døren til serverrummet

    Navnenyt fra it-Danmark

    Martin Grooss Carpentier, Software Architect hos Kamstrup, har pr. 29. juni 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i softwarekonstruktion på Aarhus Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse
    Netip A/S har pr. 1. august 2026 ansat Ronni Randrup som Seniorkonsulent ved netIP's kontor i Aalborg. Han kommer fra en stilling som Operations Consultant hos Complea. Nyt job

    Ronni Randrup

    Netip A/S

    Elbek & Vejrup A/S har pr. 15. august 2026 ansat Anne-Sofie Andreasen som Project Manager i Projekt & Service. Hun skal især beskæftige sig med ledelse og koordinering af projekter og serviceopgaver. Hun kommer fra en stilling som konsulent med fokus på digitale løsninger hos XFLow. Hun er uddannet cand.it. i IT, Kommunikation og Organisation. Hun har tidligere beskæftiget sig med analyse, udvikling, test og implementering af løsninger samt udarbejdelse af brugervejledninger. Nyt job

    Anne-Sofie Andreasen

    Elbek & Vejrup A/S

    Norriq Danmark A/S har pr. 2. februar 2026 ansat Andreas Dyngberg Pedersen som Solution Architect. Han skal især beskæftige sig med at sætte de overordnede rammer for leverancerne med afsæt i best practice og skalerbarhed. Han kommer fra en stilling som Solution Architect hos Impact commerce. Han er uddannet Hos EUC Syd som Datatekniker og Programmering. Nyt job

    Andreas Dyngberg Pedersen

    Norriq Danmark A/S