Her er den overraskende taber i 4G-auktionen

TDC smed et overraskende stort beløb på bordet under 4G-auktion, hvilket blandt andet går ud over konkurrenten 3.

Artikel top billede

(Foto: Povl D. Rasmussen)

Læs også:

TDC rydder bordet ved 4G-auktion: 4G på vej til hele landet

Ny auktion over danske telefrekvenser på trapperne

3: Derfor trak vi os ud af 4G-auktion.

Det er overraskende, at teleselskabet 3 slet ikke fik del i de licenser til 800 megahertz-frekvensbåndet, der netop er blevet solgt af den danske stat for i alt 739 millioner kroner.

Det siger aktieanalytiker Morten Imsgard, der beskæftiger sig med telesektoren hos Sydbank.

"Jeg er umiddelbart lidt forundret over det. Det er jo et område, som jeg går ud fra, at 3 vil satse rigtig, rigtig hårdt på. 3 har været first mover med mobilt bredbånd og har egentlig en ret solid position, så jeg havde forventet, at 3 ville løbe med nogle af de blokke her," lyder hans vurdering.

I stedet nuppede TDC fire ud af fem frekvensblokke, der kan anvendes til det attraktive mobile 4G-bredbånd, mens Telia og Telenors fælles ínfrastrukturselskab fik den sidste blok.

"Det virker som om, at TDC har været ret interesseret i at få en meget stor del af kagen - ikke mindst når man kigger på prisen, der er blevet betalt fra TDC's side for," siger Morten Imsgard.

Mere end forventet

TDC skal betale i alt 628 millioner kroner for frekvensblokkene.

Det er umiddelbart mere, end der var lagt op til, da hver blok var udbudt til 50 millioner kroner af Erhvervsstyrelsen.

"Det kan sagtens være, at man fra 3's side ikke har villet være med, når priserne kom derop. De var jo i hvert fald officielt meldt til som byder," siger Morten Imsgard til Computerworld.

Se 3's reaktion på auktionen her.

Læs også:

TDC rydder bordet ved 4G-auktion: 4G på vej til hele landet

Ny auktion over danske telefrekvenser på trapperne

3: Derfor trak vi os ud af 4G-auktion.

Læses lige nu

    Event: Cyber Security Festival 2026

    Sikkerhed | København

    Mød Danmarks skrappeste it-sikkerhedseksperter og bliv klar til at planlægge og eksekvere en operationel og effektiv cybersikkerhedsstrategi, når vi åbner dørene for +1.700 it-professionelle. Du kan glæde dig til oplæg fra mere end 70 talere og møde mere end 50 leverandører over to dage.

    18 & 19 november 2026 | Gratis deltagelse

    Navnenyt fra it-Danmark

    Henrik Vittrup Zoega, projektkoordinator hos Departementet for Fiskeri, Fangst, Landbrug og Selvforsyning, Grønland, har pr. 22. januar 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i organisation på Syddansk Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse

    Henrik Vittrup Zoega

    Departementet for Fiskeri, Fangst, Landbrug og Selvforsyning, Grønland

    Renewtech ApS har pr. 1. februar 2026 ansat Thomas Bjørn Nielsen som E-Commerce Manager. Han skal især beskæftige sig med at optimere og vækste virksomhedens digitale platforme yderligere. Han kommer fra en stilling som Operations Project Manager hos Tiger Media. Han er uddannet fra Aalborg Universitet og har en MSc. i International Virksomhedsøkonomi. Nyt job

    Thomas Bjørn Nielsen

    Renewtech ApS

    Immeo har pr. 1. marts 2026 ansat Theo Lyngaa Hansen som Consultant. Han kommer fra en stilling som Data Manager hos IDA. Han er uddannet i Business Administration & Data Science. Nyt job
    Immeo har pr. 1. februar 2026 ansat Claes Justesen som Principal. Han kommer fra en stilling som Director hos Valtech. Nyt job