Her er den overraskende taber i 4G-auktionen

TDC smed et overraskende stort beløb på bordet under 4G-auktion, hvilket blandt andet går ud over konkurrenten 3.

Artikel top billede

(Foto: Povl D. Rasmussen)

Læs også:

TDC rydder bordet ved 4G-auktion: 4G på vej til hele landet

Ny auktion over danske telefrekvenser på trapperne

3: Derfor trak vi os ud af 4G-auktion.

Det er overraskende, at teleselskabet 3 slet ikke fik del i de licenser til 800 megahertz-frekvensbåndet, der netop er blevet solgt af den danske stat for i alt 739 millioner kroner.

Det siger aktieanalytiker Morten Imsgard, der beskæftiger sig med telesektoren hos Sydbank.

"Jeg er umiddelbart lidt forundret over det. Det er jo et område, som jeg går ud fra, at 3 vil satse rigtig, rigtig hårdt på. 3 har været first mover med mobilt bredbånd og har egentlig en ret solid position, så jeg havde forventet, at 3 ville løbe med nogle af de blokke her," lyder hans vurdering.

I stedet nuppede TDC fire ud af fem frekvensblokke, der kan anvendes til det attraktive mobile 4G-bredbånd, mens Telia og Telenors fælles ínfrastrukturselskab fik den sidste blok.

"Det virker som om, at TDC har været ret interesseret i at få en meget stor del af kagen - ikke mindst når man kigger på prisen, der er blevet betalt fra TDC's side for," siger Morten Imsgard.

Mere end forventet

TDC skal betale i alt 628 millioner kroner for frekvensblokkene.

Det er umiddelbart mere, end der var lagt op til, da hver blok var udbudt til 50 millioner kroner af Erhvervsstyrelsen.

"Det kan sagtens være, at man fra 3's side ikke har villet være med, når priserne kom derop. De var jo i hvert fald officielt meldt til som byder," siger Morten Imsgard til Computerworld.

Se 3's reaktion på auktionen her.

Læs også:

TDC rydder bordet ved 4G-auktion: 4G på vej til hele landet

Ny auktion over danske telefrekvenser på trapperne

3: Derfor trak vi os ud af 4G-auktion.

Læses lige nu

    Event: Årets CIO 2026

    Andre events | Kongens Lyngby

    Vi samler Danmarks stærkeste digitale ledere til en dag med viden og visioner. Årets CIO 2026 fejrer 21 års jubilæum, og NEXT CIO sætter spotlight på næste generation. Deltag og bliv inspireret til at forme fremtidens strategi og eksekvering.

    4. juni 2026 | Gratis deltagelse

    SOS International

    License & Vendor Manager

    Københavnsområdet

    Netcompany A/S

    Network Engineer

    Nordjylland

    Navnenyt fra it-Danmark

    Lector ApS har pr. 5. januar 2026 ansat Per Glentvor som Seniorkonsulent i LTS-gruppen. Per skal især beskæftige sig med med videreudvikling af Lectors løsning til automatisering og forenkling af toldprocesser. Per kommer fra en stilling som freelancekonsulent. Per har tidligere beskæftiget sig med løsninger indenfor trading, løsninger til detail, mobil samt logistik. Nyt job

    Per Glentvor

    Lector ApS

    Idura har pr. 1. januar 2026 ansat Lars Mørch, 54 år,  som VP of Sales. Han skal især beskæftige sig med Iduras salgsorganisation, implementere en ny go-to-market-model og sikre udviklingen af virksomhedens identitetsplatform. Han kommer fra en stilling som Regional Vice President hos Avallone. Han er uddannet på CBS og har en BA i Organization & Innovation. Han har tidligere beskæftiget sig med internationalt SaaS-salg og forretningsudvikling fra både scale-ups og globale teknologivirksomheder. Nyt job

    Lars Mørch

    Idura

    Adeno K/S har pr. 2. februar 2026 ansat Casper Barner Kristensen som ServiceNow Expert. Han kommer fra en stilling som Senior Automation Architect. Nyt job