Her er den overraskende taber i 4G-auktionen

TDC smed et overraskende stort beløb på bordet under 4G-auktion, hvilket blandt andet går ud over konkurrenten 3.

Artikel top billede

(Foto: Povl D. Rasmussen)

Læs også:

TDC rydder bordet ved 4G-auktion: 4G på vej til hele landet

Ny auktion over danske telefrekvenser på trapperne

3: Derfor trak vi os ud af 4G-auktion.

Det er overraskende, at teleselskabet 3 slet ikke fik del i de licenser til 800 megahertz-frekvensbåndet, der netop er blevet solgt af den danske stat for i alt 739 millioner kroner.

Det siger aktieanalytiker Morten Imsgard, der beskæftiger sig med telesektoren hos Sydbank.

"Jeg er umiddelbart lidt forundret over det. Det er jo et område, som jeg går ud fra, at 3 vil satse rigtig, rigtig hårdt på. 3 har været first mover med mobilt bredbånd og har egentlig en ret solid position, så jeg havde forventet, at 3 ville løbe med nogle af de blokke her," lyder hans vurdering.

I stedet nuppede TDC fire ud af fem frekvensblokke, der kan anvendes til det attraktive mobile 4G-bredbånd, mens Telia og Telenors fælles ínfrastrukturselskab fik den sidste blok.

"Det virker som om, at TDC har været ret interesseret i at få en meget stor del af kagen - ikke mindst når man kigger på prisen, der er blevet betalt fra TDC's side for," siger Morten Imsgard.

Mere end forventet

TDC skal betale i alt 628 millioner kroner for frekvensblokkene.

Det er umiddelbart mere, end der var lagt op til, da hver blok var udbudt til 50 millioner kroner af Erhvervsstyrelsen.

"Det kan sagtens være, at man fra 3's side ikke har villet være med, når priserne kom derop. De var jo i hvert fald officielt meldt til som byder," siger Morten Imsgard til Computerworld.

Se 3's reaktion på auktionen her.

Læs også:

TDC rydder bordet ved 4G-auktion: 4G på vej til hele landet

Ny auktion over danske telefrekvenser på trapperne

3: Derfor trak vi os ud af 4G-auktion.

Læses lige nu

    Navnenyt fra it-Danmark

    Guardsix har pr. 1. april 2026 ansat Annbritt Andersen som Global Chief Revenue Officer (CRO). Hun skal især beskæftige sig med at geare organisationen til en markant skalering i Europa. Hun har tidligere beskæftiget sig med globale kommercielle strategier for nogle af branchens allerstørste spillere, herunder Microsoft. Nyt job
    SAP SuccessFactors Partner Pentos har pr. 1. marts 2026 ansat Plamena Cherneva som Seniorkonsulent indenfor SuccessFactors HCM. Hun skal især beskæftige sig med konfiguration og opsætning af SuccessFactors suiten, samt udvikle smarte løsninger til mellemstore danske virksomheder. Hun kommer fra en stilling som løsningsarkitekt indenfor HR IT hos LEO Pharma. Hun har tidligere beskæftiget sig med HR procesdesign, stamdata og onboarding. Nyt job

    Plamena Cherneva

    SAP SuccessFactors Partner Pentos

    Pentos har pr. 2. juni 2025 ansat Erik Ebert som Country Manager. Han skal især beskæftige sig med udvidelsen af Pentos til Danmark og Norden. Det kræver bl.a. etablering af et lokalt leverance team og SAP Partnerskab. Han kommer fra en stilling som Senior Director hos Effective People. Han har tidligere beskæftiget sig med HR systemer baseret på SAP SuccessFactors hos en række danske større og mellemstore virksomheder. Nyt job

    Erik Ebert

    Pentos