3: Derfor trak vi os ud af 4G-auktion

3 fik slet ikke del i de nye 4G-licenser, selv om det er et område, som 3 satser på. Men det er der gode grunde til, lyder det fra 3.

Artikel top billede

3 blev den store taber i gårsdagens store auktion over de licenser til 800 megahertz-frekvenserne, der netop er blevet solgt af den danske stat for samlet 739 millioner kroner.

TDC rendte med størstedelen, mens 3 ikke fik nogen. Og det er overraskende, siger teleanalytiker Morten Imsgard - det kan du læse mere om her.

3 selv forklarer, at prisen simpelthen blev for høj.

"Det blev for dyrt. Det var ikke attraktivt til den pris," siger Stine Green Poulsen, 3's kommunikationschef.

Hun forklarer, at 3 i øjeblikket er ved at gøre klar til en kommerciel lancering af 4G i 1800- og 2600-megahertz frekvensbåndet.

Meget spektrum

"Vi har rimelig meget spektrum, som det er nu. 800 kunne være interessant for at komme hurtigere ud i yderområderne, men på et eller andet tidspunkt bliver det så dyrt, at det ikke kan betale sig," lyder det fra 3.

Fordelen ved de lavere frekvensbånd er, at man får længere rækkevide på signalerne og dermed skal bruge færre sendemaster i eksempelvis tyndt befolkede områder.

Stine Green Poulsen mener dog ikke, at det får den store betydning, at 3 ikke fik del i netop disse frekvenser.

"Det er bare et spørgsmål om, at vi så skal sætte nogle flere master op. Men det er der så også råd til for 628 millioner kroner," siger hun med henvisning til den pris, TDC betalte på auktionen.

Det ventes, at 3 vil lancere 4G i september måned.

Læs også:

TDC rydder bordet ved 4G-auktion: 4G på vej til hele landet

Ny auktion over danske telefrekvenser på trapperne

Her er den overraskende taber i 4G-auktionen.

Læses lige nu

    Annonceindlæg fra Salesforce

    Sådan høster det offentlige værdi af AI-agenter

    AI-agenter skaber allerede resultater i kommunal sammenhæng, men det kræver klare mål og viden om mulighederne for at få størst gevinst af indsatsen.

    Navnenyt fra it-Danmark

    Norriq Danmark A/S har pr. 1. oktober 2025 ansat Rasmus Stage Sørensen som Operations Director. Han kommer fra en stilling som Partner & Director, Delivery hos Impact Commerce. Han er uddannet kandidat it i communication and organization på Aarhus University. Han har tidligere beskæftiget sig med med at drive leveranceorganisationer. Nyt job

    Rasmus Stage Sørensen

    Norriq Danmark A/S

    Signifly har pr. 1. august 2025 ansat Anders Kirk Madsen som Tech Lead. Anders skal især beskæftige sig med at hjælpe Signiflys offentlige og private kunder med at styrke forretningen gennem teknisk solide løsninger. Anders kommer fra en stilling som Business Architect hos SOS International. Nyt job
    Netip A/S har pr. 15. september 2025 ansat Benjamin Terp som Supportkonsulent ved netIP's kontor i Odense. Han er uddannet IT-Supporter hos Kjaer Data. Nyt job

    Benjamin Terp

    Netip A/S