Apple-maskiner buldrer frem på det danske internet

Apple oplever massiv fremgang målt på danskernes surfvaner. Også mobile enheder vinder markante markedsandele.

Artikel top billede

Læs også:
IE slået af pinden - her er verdens største browser

Siden iPhone for fem år siden gik sin sejrsgang over hele den vestlige halvklode, har it-selskabet bag den populære smartphone, Apple, for alvor fået vind i sejlene.

I dag viser statistikken fra Foreningen af Danske Interaktive Medier (FDIM), at hvert femte hjemmesidebesøg i Danmark bliver foretaget fra en Apple-maskine fordelt med 10 procent fra Mac OS X og knap 10 procent fra iPhone- og iPad-styresystemet iOS.

Det er næsten en fordobling af hjemmesidebesøg fra Apple-enheder i forhold til for et år siden.

Microsoft helt i top

Microsoft sidder dog fortsat solidt i operativsystem-førersædet.

It-selskabet fra Redmond har en markedsandel på 76 procent genereret af Microsofts seneste tre styresystemer, Windows 7 (46 procent), Windows XP (17 procent) og Windows Vista (13 procent).

Med Apples optur og Microsofts dominans overlader det tre procent af de danske søgninger til Android-maskiner, mens Linux tegner sig for knap en halv procent ifølge de seneste FDIM-tal fra april.

Her kan du se oversigten over netbesøgene fra danske operativ-systemer: 

Mobilerne ringer for alvor
FDIM-statistikken afslører også, at mobil-brugen på nettet er en tendens, der er på stærk fremmarch.

Målt på browsere viser det sig nemlig, at browsermotoren Webkit Mobile til håndtering af blandt andet hjemmesidebesøg fra iOS- og Android-styresystemer har en markedsandel på 13 procent svarende til, at hvert ottende besøg på en hjemmeside kommer fra en mobil enhed.

Sidste år lå det tal nede på knap fem procent - svarende til hver 20.besøg på en hjemmeside kom fra en mobil enhed.

Læs også:
IE slået af pinden - her er verdens største browser

Læses lige nu

    Annonceindlæg fra Trustworks

    Tillid i en Zero-Trust verden

    Med voksende trusler, nye EU-krav og øget kompleksitet er cybersikkerhed nu en central ledelsesopgave på linje med strategi og økonomi.

    Navnenyt fra it-Danmark

    Idura har pr. 1. januar 2026 ansat Martin Ingolf Broberg, 43 år,  som webmaster. Han skal især beskæftige sig med at få idura.eu til at spille på alle digitale tangenter og sikre, at siden genererer nye leads. Han kommer fra en stilling som team lead hos Danmarks Radio. Han har tidligere beskæftiget sig med blandt andet at stifte og lede et analyseteam i DR med fokus på web og lyd. Nyt job
    Adeno K/S har pr. 2. februar 2026 ansat Kia Harding Martinussen som ServiceNow Expert. Hun kommer fra en stilling som Principal Consultant hos Devoteam A/S. Nyt job
    Renewtech ApS har pr. 1. februar 2026 ansat Thomas Bjørn Nielsen som E-Commerce Manager. Han skal især beskæftige sig med at optimere og vækste virksomhedens digitale platforme yderligere. Han kommer fra en stilling som Operations Project Manager hos Tiger Media. Han er uddannet fra Aalborg Universitet og har en MSc. i International Virksomhedsøkonomi. Nyt job

    Thomas Bjørn Nielsen

    Renewtech ApS