Apple-maskiner buldrer frem på det danske internet

Apple oplever massiv fremgang målt på danskernes surfvaner. Også mobile enheder vinder markante markedsandele.

Artikel top billede

Læs også:
IE slået af pinden - her er verdens største browser

Siden iPhone for fem år siden gik sin sejrsgang over hele den vestlige halvklode, har it-selskabet bag den populære smartphone, Apple, for alvor fået vind i sejlene.

I dag viser statistikken fra Foreningen af Danske Interaktive Medier (FDIM), at hvert femte hjemmesidebesøg i Danmark bliver foretaget fra en Apple-maskine fordelt med 10 procent fra Mac OS X og knap 10 procent fra iPhone- og iPad-styresystemet iOS.

Det er næsten en fordobling af hjemmesidebesøg fra Apple-enheder i forhold til for et år siden.

Microsoft helt i top

Microsoft sidder dog fortsat solidt i operativsystem-førersædet.

It-selskabet fra Redmond har en markedsandel på 76 procent genereret af Microsofts seneste tre styresystemer, Windows 7 (46 procent), Windows XP (17 procent) og Windows Vista (13 procent).

Med Apples optur og Microsofts dominans overlader det tre procent af de danske søgninger til Android-maskiner, mens Linux tegner sig for knap en halv procent ifølge de seneste FDIM-tal fra april.

Her kan du se oversigten over netbesøgene fra danske operativ-systemer: 

Mobilerne ringer for alvor
FDIM-statistikken afslører også, at mobil-brugen på nettet er en tendens, der er på stærk fremmarch.

Målt på browsere viser det sig nemlig, at browsermotoren Webkit Mobile til håndtering af blandt andet hjemmesidebesøg fra iOS- og Android-styresystemer har en markedsandel på 13 procent svarende til, at hvert ottende besøg på en hjemmeside kommer fra en mobil enhed.

Sidste år lå det tal nede på knap fem procent - svarende til hver 20.besøg på en hjemmeside kom fra en mobil enhed.

Læs også:
IE slået af pinden - her er verdens største browser

Annonceindlæg fra Trustworks

Tillid i en Zero-Trust verden

Med voksende trusler, nye EU-krav og øget kompleksitet er cybersikkerhed nu en central ledelsesopgave på linje med strategi og økonomi.

KMD A/S

.NET-udvikler

Nordjylland

Netcompany A/S

IT Consultant

Nordjylland

Unik System Design A/S

Agile QA Lead

Sydjylland

KMD A/S

Project & Account Manager

Københavnsområdet

Navnenyt fra it-Danmark

EG Danmark A/S har pr. 1. december 2025 ansat Søren Jermiin Olesen som Senior Product Manager. Han skal især beskæftige sig med finans- og debitorstyring i det offentlige med ansvar for økonomistyringssystemet EG ØS Indsigt. Han kommer fra en stilling som Product Manager hos KMD A/S. Han er uddannet Cand. oecon. Han har tidligere beskæftiget sig med økonomi bl.a. i Aarhus Kommune og været med til at udvikle NemØkonom før og efter salget til KMD. Nyt job

Søren Jermiin Olesen

EG Danmark A/S

Netip A/S har pr. 15. september 2025 ansat Jimmi Overgaard som Key Account Manager ved netIP's kontor i Viborg. Han kommer fra en stilling som Sales Executive hos Globalconnect A/S. Nyt job

Jimmi Overgaard

Netip A/S

Netip A/S har pr. 1. november 2025 ansat Christian Homann som Projektleder ved netIP's kontor i Thisted. Han kommer fra en stilling som Digitaliseringschef hos EUC Nordvest. Han er uddannet med en Cand.it og har en del års erfaring med projektledelse. Nyt job

Christian Homann

Netip A/S