Microsoft i trist humør: Nedskriver med 30 milliarder

Microsoft nedskriver efter et kikset milliard-opkøb sin online-forretning med 30 milliarder kroner.

Artikel top billede

Microsoft nedskriver værdien af goodwill i selskabets online-forretning med enorme 30 milliarder kroner i indeværende kvartal.

Det sker, fordi selskabet må erkende, at online-forretningen ikke kommer til at vokse med den hastighed, som selskabet havde forventet.

Størstedelen af goodwill-nedskrivningen begrunder Microsoft med milliard-opkøbet af online marketingselskabet aQuantive i 2007.

Dengang var opkøbet det største i Microsofts historie, og Microsoft håbede, at opkøbet for alvor kunne smække gang i online-marketing-forretningen, hvor Google også dengang var stærkt dominerende.

I et opkøb afspejler goodwill værdien af de immaterielle aktiver, som formodes at kunne bidrage til den fremtidige vækst. De tæller eksempelvis brand-værdi, gode kunde-relationer, godt omdømme og lignende.

Nedskrivningen af aQuantive-opkøbet viser dermed, at Microsoft ikke længere vurderer, at aQuantive-brandet har nogen synderlig værdi for forretningen i fremtiden.

"Microsoft bruger stadig værktøjer fra aQuantive-opkøbet til online-annoncering, men opkøbet førte ikke til den forventede vækst, og derfor nedskriver vi," lyder det i en meddelelse fra Microsoft.

Annonceindlæg fra Academic Work Denmark A/S

Accele­rated learning har løst samfund­skri­tiske udfordringer hos vores nordiske naboer

Med akut mangel på blandt andet IT- og Tech kompetencer er det nødvendigt at gøre op med traditionel uddannelsestænkning.

Navnenyt fra it-Danmark

Marie Søndergaard, Acting Chief Product Owner hos Energinet, har pr. 26. januar 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i organisation på Aarhus Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse

Marie Søndergaard

Energinet

Immeo har pr. 1. marts 2026 ansat Theo Lyngaa Hansen som Consultant. Han kommer fra en stilling som Data Manager hos IDA. Han er uddannet i Business Administration & Data Science. Nyt job
Lector ApS har pr. 2. februar 2026 ansat Jacob Pontoppidan som Sales Executive i Lectors TeamShare gruppe. Jacob skal især beskæftige sig med vækst af TeamShare med fokus på kommerciel skalering, mersalg og en stærk go to market eksekvering. Jacob har tidligere beskæftiget sig med salg og forretningsudvikling i internationale SaaS virksomheder. Nyt job

Jacob Pontoppidan

Lector ApS

Adeno K/S har pr. 2. februar 2026 ansat Kia Harding Martinussen som ServiceNow Expert. Hun kommer fra en stilling som Principal Consultant hos Devoteam A/S. Nyt job