Adobe: Slut med Flash Player til din Android

Adobe stopper med at udvikle og certificere Flash Player til Android.

Artikel top billede

Computerworld News Service: Det vil fra 15. august ikke længere være muligt at installere Flash Player på mobile enheder med Android via applikationsbutikken Google Play.

Det er hermed slut med Flash til Android, og Adobe vil ikke understøtte den kommende Android 4.1 Jelly Bean.

Apples tidligere topchef, Steve Jobs, var meget kritisk overfor Flash og nægtede at lukke teknologien ind på mobilplatformen iOS.

I 2010 skrev han et offentligt brev, hvori han opridsede sine tanker om Flash og dens problemer med "pålidelighed, sikkerhed og ydelse."

Her fremhævede han også problemer med "batterilevetid." Det kan du læse mere om her.

HTML5 vinder frem

Rigtig meget videoindhold på nettet bliver leveret ved hjælp af Adobe Flash, som dog langsomt er ved at blive erstattet af HTML5-standarden. Og mobile enheder kan bedre klare at afspille HTML5-indhold end Adobe Flash.

Adobe har offentliggjort et blogindlæg om beslutningen at skrotte Flash Player til mobile browsere:

"Browserudvidelsen Flash Player integreres tæt med mobile enheders browsere og multimedia-delsystemer (på måder, som typiske apps ikke gør), hvilket kræver integration af partnere i vores enhedsøkosystem," hedder det.

"For at sikre at Flash Player giver den bedst mulige oplevelse for brugerne, kræver vores partnerprogram, at hver implementering af Flash Player certificeres. Certificering indbefatter omfattende test, for at sikre at webindhold fungerer som forventet og at Flash Player giver en god brugeroplevelse. På certificerede enheder præinstalleres Flash Player typisk på fabrikken eller som del af en systemopdatering."

"Enheder, hvor Flash Player ikke er leveret af producenten, er typisk ikke certificerede, hvilket betyder, at producenten ikke fuldt ud har levet op til kravene i certificeringstesten. "

"I mange tilfælde har brugere af ikke-certificerede enheder kunnet downloade Flash Player fra Google Play, hvilket oftest har fungeret."

"Men med Android 4.1 vil dette ikke længere være tilfældet, da vi har indstillet udvikling og test af Flash Player fra og med denne nye version af Android og dens forskellige tilgængelige browsere. Der vil ikke udkomme nogen certificerede implementeringer af Flash Player til Android 4.1. "

Steve Jobs: Derfor gider vi bare ikke Flash.

Oversat af Thomas Bøndergaard

Læses lige nu
    Computerworld Events

    Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

    Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
    Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
    Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
    Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

    Sikkerhed | Online

    Connected sikkerhed: Sådan samles netværk, drift og sikkerhed i én platform

    Få indblik i, hvordan NaaS og SOC samler netværk og sikkerhed i én platform. Hør Semler Group dele erfaringer med hurtigere trusselsrespons, færre leverandører og mindre kompleks drift. Deltag og se, hvordan moderne sikkerhedsdrift skalerer i...

    Infrastruktur | Frederiksberg

    Roundtable: Suverænitet, risk management og resiliens i en urolig verden

    Digital suverænitet er rykket fra politisk debat til konkret risikostyring.På dette eksklusive dinner roundtable samler Computerworld, T-Systems og Palo Alto Networks 12-15 ledende it- og sikkerhedsbeslutningstagere til en fortrolig samtale om...

    Se alle vores events inden for it

    Navnenyt fra it-Danmark

    IFS Danmark A/S har pr. 2. marts 2026 ansat Marlene Gudman som HR Business Partner. Hun skal især beskæftige sig med HR i Danmark og Norden og lede udvalgte internationale HR-projekter. Hun kommer fra en stilling som Nordic Lead HR Business Partner hos Salesforce. Hun har tidligere beskæftiget sig med international HR med fokus på udvikling af og udfordringer i HR ud fra et forretningsperspektiv. Nyt job

    Marlene Gudman

    IFS Danmark A/S

    Immeo har pr. 16. marts 2026 ansat Honey Arora som Senior Manager. Han kommer fra en stilling som Data Product Owner hos Centrica Energy. Nyt job

    Honey Arora

    Immeo

    Renewtech ApS har pr. 1. april 2026 ansat Boris Sudar som Senior IT Specialist. Han skal især beskæftige sig med at sikre, at Renewtech cloudbaseret infrastruktur fortsætter på sit højeste niveau, mens han også skal drive system udvikling. Han kommer fra en stilling som Senior IT Specialist hos Eurowind Energy. Han har tidligere beskæftiget sig med Microsoft 365, Intune og sikker endepunktsstyring for hybrid og cloudbaseret infrastrukturer. Nyt job

    Boris Sudar

    Renewtech ApS

    Renewtech ApS har pr. 15. marts 2026 ansat Per Forberg som Account Manager for Sustainable Relations. Han skal især beskæftige sig med etablere nye partnerskaber med henblik på ITAD og sourcing kontrakter med hostingvirksomheder og strategiske slutbrugere. Han kommer fra en stilling som Nordic Key Account Manager hos Tesa. Han er uddannet hos Lund University og har en MBA i Management. Han har tidligere beskæftiget sig med at styrke salgsaktiviteter og partnerskaber på tværs af nordiske markeder. Nyt job

    Per Forberg

    Renewtech ApS