Adobe: Slut med Flash Player til din Android

Adobe stopper med at udvikle og certificere Flash Player til Android.

Artikel top billede

Computerworld News Service: Det vil fra 15. august ikke længere være muligt at installere Flash Player på mobile enheder med Android via applikationsbutikken Google Play.

Det er hermed slut med Flash til Android, og Adobe vil ikke understøtte den kommende Android 4.1 Jelly Bean.

Apples tidligere topchef, Steve Jobs, var meget kritisk overfor Flash og nægtede at lukke teknologien ind på mobilplatformen iOS.

I 2010 skrev han et offentligt brev, hvori han opridsede sine tanker om Flash og dens problemer med "pålidelighed, sikkerhed og ydelse."

Her fremhævede han også problemer med "batterilevetid." Det kan du læse mere om her.

HTML5 vinder frem

Rigtig meget videoindhold på nettet bliver leveret ved hjælp af Adobe Flash, som dog langsomt er ved at blive erstattet af HTML5-standarden. Og mobile enheder kan bedre klare at afspille HTML5-indhold end Adobe Flash.

Adobe har offentliggjort et blogindlæg om beslutningen at skrotte Flash Player til mobile browsere:

"Browserudvidelsen Flash Player integreres tæt med mobile enheders browsere og multimedia-delsystemer (på måder, som typiske apps ikke gør), hvilket kræver integration af partnere i vores enhedsøkosystem," hedder det.

"For at sikre at Flash Player giver den bedst mulige oplevelse for brugerne, kræver vores partnerprogram, at hver implementering af Flash Player certificeres. Certificering indbefatter omfattende test, for at sikre at webindhold fungerer som forventet og at Flash Player giver en god brugeroplevelse. På certificerede enheder præinstalleres Flash Player typisk på fabrikken eller som del af en systemopdatering."

"Enheder, hvor Flash Player ikke er leveret af producenten, er typisk ikke certificerede, hvilket betyder, at producenten ikke fuldt ud har levet op til kravene i certificeringstesten. "

"I mange tilfælde har brugere af ikke-certificerede enheder kunnet downloade Flash Player fra Google Play, hvilket oftest har fungeret."

"Men med Android 4.1 vil dette ikke længere være tilfældet, da vi har indstillet udvikling og test af Flash Player fra og med denne nye version af Android og dens forskellige tilgængelige browsere. Der vil ikke udkomme nogen certificerede implementeringer af Flash Player til Android 4.1. "

Steve Jobs: Derfor gider vi bare ikke Flash.

Oversat af Thomas Bøndergaard

Læses lige nu
    Computerworld Events

    Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

    Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
    Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
    Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
    Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

    Digital transformation | Ballerup

    Computerworld Cloud & AI Festival 2026

    Eksplosiv udvikling i cloud og AI kræver overblik og viden. Computerworld samler 3.000 it-professionelle, 70+ leverandører og 120+ talere om AI, infrastruktur, data, compliance og sikkerhed. To dage med viden og netværk. Tilmeld dig nu.

    Digital transformation | Frederiksberg

    Roundtable: AI i drift – fra eksperimenter til ansvar, værdi og kontrol

    AI-initiativerne breder sig hurtigt, men skaleringen halter. Kun hver fjerde virksomhed har flyttet en større del af sine AI-eksperimenter i produktion. Computerworld samler en udvalgt kreds af CIO’er og digitale beslutningstagere til et...

    Danoffice IT

    Netværksarkitekt med kundeflair

    Københavnsområdet

    Politiets Efterretningstjeneste

    Kan du drive succesfulde strategiske IT projekter i PET?

    Københavnsområdet

    Capgemini Danmark A/S

    Open Application (Denmark)

    Midtjylland

    Annonce

    Navnenyt fra it-Danmark

    Fellowmind Denmark A/S har pr. 1. september 2026 ansat Morten Jakobi som Business Unit Director. Han skal især beskæftige sig med at samle og udvikle Fellowminds forretning inden for Managed Services, Cloud Infrastructure & Security. Han kommer fra en stilling som Chief Executive Officer hos Inventio.it A/S. Han har tidligere beskæftiget sig med Ledelse og udvikling af Managed Services, serviceforretninger og transformation i Norden og Benelux. Nyt job

    Morten Jakobi

    Fellowmind Denmark A/S

    Norriq Danmark A/S har pr. 1. juli 2026 ansat Nanna-Louise Aae Kudahl som Project Manager. Hun skal især beskæftige sig med drive vores Business Central-projekter i samarbejde med resten af sine nye kollegaer i ERP. Hun kommer fra en stilling som Product Manager hos KMD A/S. Hun er uddannet på Aalborg Universitet i kommunikation og Digitale Medier og har en kandidat i IT-ledelse. Nyt job

    Nanna-Louise Aae Kudahl

    Norriq Danmark A/S

    Norriq Danmark A/S har pr. 1. april 2026 ansat Sascha Trebbien Klinggaard som Lead Consultant. Hun skal især beskæftige sig med at facilitere tæt partnerskab og strategisk behovsafdækning hos vores kunder. Hun kommer fra en stilling som Senior Business Analytics Consultant hos Twoday Kapacity. Hun er uddannet hos Copenhagen Business School og har en Master's degree,Finance & Strategic Management 2014 - 2016. Nyt job

    Sascha Trebbien Klinggaard

    Norriq Danmark A/S

    Norriq Danmark A/S har pr. 1. januar 2026 ansat Christoffer Andersen som Sales Manager ERP. Han skal især beskæftige sig med fokus på at skalere ERP-salget og videreudvikle teamet i Valby så vi fortsat understøtter og opbygger stærke kunderelationer. Han kommer fra en stilling som Senior Key Account Manager hos NNIT A/S. Han er uddannet hos Aalborg Universitet som IT Management. Han har tidligere beskæftiget sig med Kommercielt ansvarlig for nogle af NNIT’s største strategiske enterprise-kunder. Nyt job

    Christoffer Andersen

    Norriq Danmark A/S