Adobe: Slut med Flash Player til din Android

Adobe stopper med at udvikle og certificere Flash Player til Android.

Artikel top billede

Computerworld News Service: Det vil fra 15. august ikke længere være muligt at installere Flash Player på mobile enheder med Android via applikationsbutikken Google Play.

Det er hermed slut med Flash til Android, og Adobe vil ikke understøtte den kommende Android 4.1 Jelly Bean.

Apples tidligere topchef, Steve Jobs, var meget kritisk overfor Flash og nægtede at lukke teknologien ind på mobilplatformen iOS.

I 2010 skrev han et offentligt brev, hvori han opridsede sine tanker om Flash og dens problemer med "pålidelighed, sikkerhed og ydelse."

Her fremhævede han også problemer med "batterilevetid." Det kan du læse mere om her.

HTML5 vinder frem

Rigtig meget videoindhold på nettet bliver leveret ved hjælp af Adobe Flash, som dog langsomt er ved at blive erstattet af HTML5-standarden. Og mobile enheder kan bedre klare at afspille HTML5-indhold end Adobe Flash.

Adobe har offentliggjort et blogindlæg om beslutningen at skrotte Flash Player til mobile browsere:

"Browserudvidelsen Flash Player integreres tæt med mobile enheders browsere og multimedia-delsystemer (på måder, som typiske apps ikke gør), hvilket kræver integration af partnere i vores enhedsøkosystem," hedder det.

"For at sikre at Flash Player giver den bedst mulige oplevelse for brugerne, kræver vores partnerprogram, at hver implementering af Flash Player certificeres. Certificering indbefatter omfattende test, for at sikre at webindhold fungerer som forventet og at Flash Player giver en god brugeroplevelse. På certificerede enheder præinstalleres Flash Player typisk på fabrikken eller som del af en systemopdatering."

"Enheder, hvor Flash Player ikke er leveret af producenten, er typisk ikke certificerede, hvilket betyder, at producenten ikke fuldt ud har levet op til kravene i certificeringstesten. "

"I mange tilfælde har brugere af ikke-certificerede enheder kunnet downloade Flash Player fra Google Play, hvilket oftest har fungeret."

"Men med Android 4.1 vil dette ikke længere være tilfældet, da vi har indstillet udvikling og test af Flash Player fra og med denne nye version af Android og dens forskellige tilgængelige browsere. Der vil ikke udkomme nogen certificerede implementeringer af Flash Player til Android 4.1. "

Steve Jobs: Derfor gider vi bare ikke Flash.

Oversat af Thomas Bøndergaard

Læses lige nu

    Annonceindlæg fra Barco

    De vigtigste samarbejdstrends, som enhver IT-leder bør holde øje med

    I lang tid har samarbejdsbranchen fokuseret på at forbedre enhedsfunktioner – bedre kameraer, klarere lyd og smartere software. Men den virkelige forvandling handler ikke om funktioner.

    Navnenyt fra it-Danmark

    Netip A/S har pr. 1. april 2026 ansat Claus Berg som Account Manager ved netIP's kontor i Esbjerg. Han kommer fra en stilling som Client Manager hos itm8. Nyt job

    Claus Berg

    Netip A/S

    Pinksky ApS har pr. 1. maj 2026 ansat Dan Toft, 29 år,  som Rådgivende konsulent, Partner. Han skal især beskæftige sig med digitalisering med Microsoftplatformen. Han kommer fra en stilling som Microsoft 365 & SharePoint Specialist hos Evobis ApS. Han er uddannet datamatiker. Han har tidligere beskæftiget sig med Microsoft 365 og SharePoint udvikling. Nyt job

    Dan Toft

    Pinksky ApS

    Alexander Hoffmann, SVP, Technology & IT hos GlobalConnect, er pr. 1. maj 2026 forfremmet til EVP, Tech, IT & Security. Han skal fremover især beskæftige sig med at lede den fortsatte udvikling af en mere integreret og software-drevet infrastrukturplatform. Forfremmelse

    Alexander Hoffmann

    GlobalConnect

    Pentos har pr. 2. juni 2025 ansat Jonas Kyhnau som Seniorkonsulent. Han skal især beskæftige sig med at rådgive virksomheder om HR digitalisering og implementering af SAP SuccessFactors og SmartRecruiters. Han kommer fra en stilling som Seniorkonsulent og PMO lead hos Gavdi. Han er uddannet Cand.merc Human Resource Management fra Copenhagen Business School. Han har tidligere beskæftiget sig med med Onboarding, Employee Central (Core HR). Nyt job

    Jonas Kyhnau

    Pentos