It-folk til Microsoft: Stop så med at tvangsinstallere Skype

Pludselig ligger Skype på virksomhedens pc'er, og det er bare ikke i orden, lyder det fra en række it-administratorer.

Artikel top billede

Læs også:

Sådan vil Microsoft tjene penge på gratis Skype

Her er resultatet af Microsofts milliard-køb af Skype

Med Microsofts køb af Skype for 44 milliarder kroner i 2011 fik Redmond-selskabet mulighed for at udnytte den populære tjeneste og den gigantiske bruger-base til at styrke sin egen forretning.

Det har Microsofts blandt andet udnyttet i forhold til Windows Phone og til at styrke annonce-indtjeningen, og det er indtil nu ikke noget, der har skabt de store protester.

Men i en aktuel sag ser det ud til, at Microsoft har dummet sig.

I Microsofts eget Technet-forum giver en række it-administratorer deres utilfredshed til kende, efter at Windows Server Update Services (WSUS) den 27. juni pludselig begyndte at snige Skype ind på virksomhedernes maskiner.

"Jeg håndterer en stor mængde computere, og de fleste brugere har ikke installations-rettigheder, og alligevel kommer Skype ind som en del af en pakke via SUS. Det er mildt sagt uønsket i vores miljø," lyder det fra en person.

En anden skriver:

"Skype blev installeret på for mange hvis ikke alle WSUS-klienter, hvoraf størstedelen ikke havde det installeret før. Nu skal jeg arbejde med en masse irriterede brugere og på at finde en måde at foretage en samlet afinstallering på."

I forummet er der en del diskussion om, hvorvidt Skype-installationen kun finder sted på maskiner, der allerede har Skype, eller om det også er på maskiner uden Skype.

Uanset set hvad skulle Microsoft nu have annulleret den pågældende opdatering, og selskabet skriver, at de brugere, der stadig har opdateringen liggende, blot kan vælge at afslå den.

Læs også:

Sådan vil Microsoft tjene penge på gratis Skype

Her er resultatet af Microsofts milliard-køb af Skype

Event: Årets CISO 2026

Sikkerhed | Kongens Lyngby

Årets CISO 2026 hylder de sikkerhedsledere, der skaber robusthed i et sikkerhedslandskab under pres – og som formår at løfte cyber- og informationssikkerhed fra teknisk disciplin til strategisk ledelsesopgave.

22 oktober 2026 | Gratis deltagelse

Navnenyt fra it-Danmark

T-Systems har pr. 17. august 2026 ansat Anders Christensen som Head of Digital. Anders skal især beskæftige sig med at rådgive kunder om T-Systems digitale portefølje, inkl. kunstig intelligens løsninger og services. Anders kommer fra en stilling som Senior Director, Sovereign Services hos TDC Erhverv. Anders har tidligere beskæftiget sig med at rådgive om infrastruktur platforme og digitale løsninger, som giver en reel forretningsværdi. Nyt job

Anders Christensen

T-Systems

Freja Egelund Grønnemose, junior automation developer hos WITRICS A/S, har pr. 16. juni 2026 fuldført uddannelsen diplomingeniør i softwareteknologi (B.Eng Software Technology) på Danmarks Tekniske Universitet - DTU. Færdiggjort uddannelse
Norriq Danmark A/S har pr. 1. januar 2026 ansat Christoffer Andersen som Sales Manager ERP. Han skal især beskæftige sig med fokus på at skalere ERP-salget og videreudvikle teamet i Valby så vi fortsat understøtter og opbygger stærke kunderelationer. Han kommer fra en stilling som Senior Key Account Manager hos NNIT A/S. Han er uddannet hos Aalborg Universitet som IT Management. Han har tidligere beskæftiget sig med Kommercielt ansvarlig for nogle af NNIT’s største strategiske enterprise-kunder. Nyt job

Christoffer Andersen

Norriq Danmark A/S

Netip A/S har pr. 1. maj 2026 ansat Steffen Bendix Søjberg som Systemkonsulent ved netIP's kontor i Rødekro. Han kommer fra en stilling som Systemadministr,og har været i branchen i mange år. Nyt job