It-folk til Microsoft: Stop så med at tvangsinstallere Skype

Pludselig ligger Skype på virksomhedens pc'er, og det er bare ikke i orden, lyder det fra en række it-administratorer.

Artikel top billede

Læs også:

Sådan vil Microsoft tjene penge på gratis Skype

Her er resultatet af Microsofts milliard-køb af Skype

Med Microsofts køb af Skype for 44 milliarder kroner i 2011 fik Redmond-selskabet mulighed for at udnytte den populære tjeneste og den gigantiske bruger-base til at styrke sin egen forretning.

Det har Microsofts blandt andet udnyttet i forhold til Windows Phone og til at styrke annonce-indtjeningen, og det er indtil nu ikke noget, der har skabt de store protester.

Men i en aktuel sag ser det ud til, at Microsoft har dummet sig.

I Microsofts eget Technet-forum giver en række it-administratorer deres utilfredshed til kende, efter at Windows Server Update Services (WSUS) den 27. juni pludselig begyndte at snige Skype ind på virksomhedernes maskiner.

"Jeg håndterer en stor mængde computere, og de fleste brugere har ikke installations-rettigheder, og alligevel kommer Skype ind som en del af en pakke via SUS. Det er mildt sagt uønsket i vores miljø," lyder det fra en person.

En anden skriver:

"Skype blev installeret på for mange hvis ikke alle WSUS-klienter, hvoraf størstedelen ikke havde det installeret før. Nu skal jeg arbejde med en masse irriterede brugere og på at finde en måde at foretage en samlet afinstallering på."

I forummet er der en del diskussion om, hvorvidt Skype-installationen kun finder sted på maskiner, der allerede har Skype, eller om det også er på maskiner uden Skype.

Uanset set hvad skulle Microsoft nu have annulleret den pågældende opdatering, og selskabet skriver, at de brugere, der stadig har opdateringen liggende, blot kan vælge at afslå den.

Læs også:

Sådan vil Microsoft tjene penge på gratis Skype

Her er resultatet af Microsofts milliard-køb af Skype

Computerworld Events

Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

Digital transformation | København

Computerworld Summit 2026 - København

Styrk din digitale strategi med konkret brug af AI og ny teknologi. Mød 250 it-professionelle, få indsigter, løsninger og netværk på én dag. Computerworld Summit i København viser hvordan teknologi skaber forretningsværdi – her og nu.

Sikkerhed | Online

NIS2 gjort enkelt - spar tid med Security Insights

Få styr på NIS2 uden manuelt kaos. Lær at automatisere security assessments, styrke dokumentation og prioritere indsats. TDC Erhverv viser konkrete greb, der sparer tid og løfter compliance. Tilmeld og få 2 måneders gratis Security Insights.

Digital transformation | Hellerup

Roundtable: Stærkere data og skarpere beslutninger i en AI-æra

AI kræver data, ledelsen kan stole på. Computerworld samler digitale ledere til en fortrolig rundbordssamtale om datagrundlag, beslutninger og skalering af AI i organisationen. Få konkrete erfaringer og nye perspektiver. Ansøg om en plads.

Se alle vores events inden for it

Banedanmark

Software Asset Manager

Københavnsområdet

Capgemini Danmark A/S

Open Application (Denmark)

Midtjylland

Capgemini Danmark A/S

IGNITE Graduate Program 2026

Midtjylland

Navnenyt fra it-Danmark

Netip A/S har pr. 1. marts 2026 ansat Maria Lyng Refslund som Marketing Project Manager ved netIP Herning. Hun kommer fra en stilling som Marketing Project Manager hos itm8. Nyt job
Netip A/S har pr. 1. marts 2026 ansat Ajanta Holland Christensen som Sales Manager ved netIP's kontor i Aarhus. Han kommer fra en stilling som Account Manager hos Orange Cyberdefense. Nyt job
Mohamed El Haddaoui, er pr. 7. april 2026 ansat hos Dafolo A/S som IT-systemudvikler. Han skal især beskæftige sig med udviklingsopgaver relateret til Brugerklubben SBSYS. Han er nyuddannet datamatiker og har erfaring med udvikling af REST API'er og integreret databaser. Nyt job

Mohamed El Haddaoui

Dafolo A/S

Alexander Hoffmann, SVP, Technology & IT hos GlobalConnect, er pr. 1. maj 2026 forfremmet til EVP, Tech, IT & Security. Han skal fremover især beskæftige sig med at lede den fortsatte udvikling af en mere integreret og software-drevet infrastrukturplatform. Forfremmelse

Alexander Hoffmann

GlobalConnect