It-folk til Microsoft: Stop så med at tvangsinstallere Skype

Pludselig ligger Skype på virksomhedens pc'er, og det er bare ikke i orden, lyder det fra en række it-administratorer.

Artikel top billede

Læs også:

Sådan vil Microsoft tjene penge på gratis Skype

Her er resultatet af Microsofts milliard-køb af Skype

Med Microsofts køb af Skype for 44 milliarder kroner i 2011 fik Redmond-selskabet mulighed for at udnytte den populære tjeneste og den gigantiske bruger-base til at styrke sin egen forretning.

Det har Microsofts blandt andet udnyttet i forhold til Windows Phone og til at styrke annonce-indtjeningen, og det er indtil nu ikke noget, der har skabt de store protester.

Men i en aktuel sag ser det ud til, at Microsoft har dummet sig.

I Microsofts eget Technet-forum giver en række it-administratorer deres utilfredshed til kende, efter at Windows Server Update Services (WSUS) den 27. juni pludselig begyndte at snige Skype ind på virksomhedernes maskiner.

"Jeg håndterer en stor mængde computere, og de fleste brugere har ikke installations-rettigheder, og alligevel kommer Skype ind som en del af en pakke via SUS. Det er mildt sagt uønsket i vores miljø," lyder det fra en person.

En anden skriver:

"Skype blev installeret på for mange hvis ikke alle WSUS-klienter, hvoraf størstedelen ikke havde det installeret før. Nu skal jeg arbejde med en masse irriterede brugere og på at finde en måde at foretage en samlet afinstallering på."

I forummet er der en del diskussion om, hvorvidt Skype-installationen kun finder sted på maskiner, der allerede har Skype, eller om det også er på maskiner uden Skype.

Uanset set hvad skulle Microsoft nu have annulleret den pågældende opdatering, og selskabet skriver, at de brugere, der stadig har opdateringen liggende, blot kan vælge at afslå den.

Læs også:

Sådan vil Microsoft tjene penge på gratis Skype

Her er resultatet af Microsofts milliard-køb af Skype

Læses lige nu

    Event: Cyber Security Festival 2026

    Sikkerhed | København

    Mød Danmarks skrappeste it-sikkerhedseksperter og bliv klar til at planlægge og eksekvere en operationel og effektiv cybersikkerhedsstrategi, når vi åbner dørene for +1.700 it-professionelle. Du kan glæde dig til oplæg fra mere end 70 talere og møde mere end 50 leverandører over to dage.

    18 & 19 november 2026 | Gratis deltagelse

    Navnenyt fra it-Danmark

    Lauren De Ventura,  emagine Expertise A/S, er pr. 1. juli 2026 udnævnt som Chief People Officer, fast del af den globale ledelse og bestyrelsesmedlem. Hun er uddannet HR-ledelse på tværs af konsulent-, staffing- og IT-branchen. Hun beskæftiger sig med skabe rammerne for emagine som et sted, hvor IT-talenter kan opbygge meningsfulde karrierer. Udnævnelse

    Lauren De Ventura

    emagine Expertise A/S

    Rethink Cybersecurity Advisory har pr. 1. juli 2026 ansat Michael Nyboe Engelrud som Associeret Partner & Senior Advisor. Han skal især beskæftige sig med spændingsfeltet mellem Informationssikkerhed og ansvarlig AI, Governance, Risk & Compliance og IT Beredskab. Han kommer fra en stilling som Principal Management Consultant hos Devoteam A/S. Han er uddannet AI Navigatør, certificeret i AI Transformation, Crisis Management med fundament i Computer Science. Han har tidligere beskæftiget sig med Ledelse, rådgivning, Databeskyttelse og Digital transformation. Nyt job

    Michael Nyboe Engelrud

    Rethink Cybersecurity Advisory

    Netip A/S har pr. 1. maj 2026 ansat Ida Hyllested Friis som Key Account Manager ved netIP's kontor i Thisted. Hun kommer fra en stilling som Key Account Manager hos Københavns erhvervshus. Nyt job
    Pinksky har pr. 1. maj 2026 ansat Alexander Skou Henkel, 39 år,  som Rådgivende konsulent. Han skal især beskæftige sig med optimering af forretningsprocesser i Microsoft platformen. Han kommer fra en stilling som IT forretningskonsulent hos Evobis ApS. Han har tidligere beskæftiget sig med forretningsudvikling i Microsoft platformen. Nyt job