Sådan har Coop klaret to måneder uden CIO

To måneder uden en CIO er ikke noget problem i supermarkedskæden Coop, der i maj fyrede CIO Lars Frahm.

Artikel top billede

Læs også:
Dansk top-CIO fyret på gråt papir

Fyret Coop-it-direktør: Jeg havde ingen anelse

Den 8. maj fyrede supermarkedsgiganten Coop firmaets CIO, Lars Frahm, med omgående virkning.

Og der er stadig ikke fundet en afløser til at tage vare på it-afdelingen i virksomheden.

Det fortæller Coops informationsdirektør, Jens Juul Nielsen, til Computerworld.

Har i fundet en ny CIO?

"Nej, den proces er stadig i gang," siger Jens Juul Nielsen.

Har I slet ingen personer i søgelyset til stillingen som CIO?

"Nej. Intet er afklaret endnu."

Der er efterhånden gået lang tid uden en leder i spidsen for it-afdelingen. Er det ikke et problem i en så stor virksomhed som Coop?

"Det går udmærket. Der er en proces i gang, men det tager et stykke tid at finde den rigtige person. Herudover vil der nok komme til at gå lidt ekstra tid for vedkommende kan tiltræde, men det afhænger af fratrædelsesforholdene," siger Jens Juul Nielsen.

Det lyder som om, der kan gå et halvt år endnu?

"Det kan vi ikke sige noget om."

Ny it-strategi

En af begrundelserne for at afskedige Lars Frahm var, at firmaet skulle i gang med en ny it-strategi.

Dengang sagde Coop om fyringen:

"Vi arbejder med en ny it-strategi, som er anderledes fokuseret end det, som vi hidtil har arbejdet på. Og Coop har vurderet, at det stiller nogle anderledes krav til ledelsen af it-afdelingen, hvilket altså har ført til, at Per Toelstang (Coops finansdirektør, red) og Lars Frahm er blevet enige om at stoppe samarbejdet."

Coop holder dog stadig både it-strategi og navnet på en ny CIO tæt ind til kroppen.

Læs også:
Dansk top-CIO fyret på gråt papir

Fyret Coop-it-direktør: Jeg havde ingen anelse

Læses lige nu

    Event: Computerworld Cloud & AI Festival

    Digital transformation | Ballerup

    Eksplosiv udvikling i cloud og AI kræver overblik og viden. Computerworld samler 3.000 it-professionelle, 60+ leverandører og 100+ talere om AI, infrastruktur, compliance og sikkerhed. To dage med viden og netværk. Tilmeld dig nu.

    16. & 17. september 2026 | Gratis deltagelse

    SOS International

    Fagligt ambitiøs Scrum Master

    Midtjylland

    Politiets Efterretningstjeneste

    Koordinator med teknisk flair til AI og data i PET

    Københavnsområdet

    Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

    Datafagtekniker til Electronic Warfare sektion i Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

    Københavnsområdet

    Navnenyt fra it-Danmark

    Mikkel Hjortlund-Fernández, Service Manager hos Terma Group, har pr. 26. januar 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i organisation på Aarhus Universitet via It-vest. Foto: Per Bille. Færdiggjort uddannelse
    Immeo har pr. 1. februar 2026 ansat Claes Justesen som Principal. Han kommer fra en stilling som Director hos Valtech. Nyt job