Fyret Coop-it-direktør: Jeg havde ingen anelse

Fyringen af Lars Frahm kom for ham selv som et lyn fra en klar himmel. Se her, hvordan han reagerer.

Artikel top billede

Læs også: Dansk top-CIO fyret på gråt papir

Coops nu fyrede it-direktør, Lars Frahm, havde ingen anelse om, at mandag skulle blive hans sidste dag på posten, da han mødte på arbejde mandag morgen.

"Det kom som en overraskelse," siger han til Computerworld, efter han mandag pludselig blev afskediget af Coops finansdirektør, Per Toelstang.

Du kan læse Coops forklaring på fyringen her.

"Per Toelstang syntes, at det skulle være en anden profil, der skulle stå i spidsen for it-afdelingen i den nye strategi-periode," siger Lars Frahm.

Coop meddelte ham dog ikke præcist, hvilke kompetencer han mangler, for at kunne løfte de fremtidige opgaver som it-direktør i Coop.

"Så specifikt har jeg ikke fået nogen forklaring," siger han.

Så du fik bare at vide, at du ikke var den rigtige og farvel og tak?

"Ja."

Overrasket

Lars Frahm har selv stået i spidsen for udarbejdelsen af Coops it-strategi, som blev godkendt af Coops bestyrelse i slutningen af 2011.

Her er hovedfokus ifølge Lars Frahm en balanceret modernisering af den eksisterende system-portefølje - blandt implementering af en ny ERP-løsning.

Den forventer Lars Frahm vil fortsætte.

Er du skuffet over den pludselige exit?

"Nej, nok mere overrasket. Jeg har været it-direktør i Coop siden 2004, og det er virkeligt en virksomhed i forandring, hvor det ikke er unormalt, at der sker udskiftninger, og der er kommet nye folk til og så videre," siger Lars Frahm.

Han betragter ikke fyringen som unormalt.

"Den pludselige fyring kunne jo godt af nogen udlægges som om, at man er uønsket - sådan taget-af-kassen-agtigt - men sådan ser jeg slet ikke på det. Det her er jo bare måden, det bliver eksekveret på," siger Lars Frahm.

Læs også: Dansk top-CIO fyret på gråt papir

Det skal der ske nu med Lars Frahm

Han siger, at han vil se tilbage på en masse gode successer i it-afdelingen og nævner, at Coops it-afdeling blandt andet er blevet ratet af analysehuset Gartner som en af de mest effektive, ligesom han nævner integrationen af Fakta ind i Coops it-afdeling som en af de store opgaver, der er landet med succes.

"Det har været en spændende tid," siger han.

På jagt efter nyt job

Lars Frahm skal nu i gang med at lede efter nyt job. Han har endnu ikke noget på hånden.

"Det skal ikke nødvendigvis være i detailhandlen, men jo gerne en stilling som it-direktør," siger han.

Først vil han dog benytte sig af lejligheden til at puste ud i en periode, siger han.

"Nu skal jeg lige sunde mig lidt. Det er ingen hemmelighed, at det kan være hårdt at være it-direktør i Coop, hvor man har det daglige driftsansvar for 1.200 butikker og 4.000 kasse-terminaler. Nu vil jeg benytte lejligheden til lige at samle kræfter og så ellers begynde at kigge mig om efter ny muligheder," siger Lars Frahm.

Betragter du en pludselig exit som denne her som en karriemæssig belastning eller en karrieremæssig fordel?

"Jeg vil helst måles på mine resultater, så det er nok hverken det ene eller det andet. Jeg tror, at alle godt ved, at det her er, hvad der kan ske, når man sidder på toppen," siger han.

Læs også: Dansk top-CIO fyret på gråt papir

Annonceindlæg fra SoftwareOne

Glem hypen: Her er tre steder hvor AI allerede leverer

Ifølge SoftwareOne ligger de reelle AI-gevinster gemt i områder af central betydning for forretningen.

Navnenyt fra it-Danmark

Infosuite A/S har pr. 1. marts 2026 ansat Henrik Sandmann som Chief Operating Officer (COO). Han skal især beskæftige sig med drift, produktudvikling og skalering, herunder også procesforbedringer og udnyttelse af AI og nye teknologier. Han kommer fra en stilling som Program Director hos ADMG ApS. Han er uddannet cand. scient i datalogi og har derudover en MBA indenfor strategi, ledelse og forretningsudvikling. Nyt job

Henrik Sandmann

Infosuite A/S

Mark Michaelsen, teknisk systemejer og projektleder hos Aarhus Kommune, har pr. 26. januar 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i organisation på Aarhus Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse

Mark Michaelsen

Aarhus Kommune

Idura har pr. 1. januar 2026 ansat Lars Mørch, 54 år,  som VP of Sales. Han skal især beskæftige sig med Iduras salgsorganisation, implementere en ny go-to-market-model og sikre udviklingen af virksomhedens identitetsplatform. Han kommer fra en stilling som Regional Vice President hos Avallone. Han er uddannet på CBS og har en BA i Organization & Innovation. Han har tidligere beskæftiget sig med internationalt SaaS-salg og forretningsudvikling fra både scale-ups og globale teknologivirksomheder. Nyt job

Lars Mørch

Idura