Dansk top-CIO fyret på gråt papir

Coop fyrer top-it-direktør Lars Frahm, der er fratrådt med omgående virkning.

Artikel top billede

Læs Lars Frahms reaktion på fyringen her: Fyret Coop-it-direktør: Jeg havde ingen anelse.

Coop har fyret CIO Lars Frahm, der med omgående virkning er fratrådt stillingen.

Lars Frahm havde således sidste arbejdsdag i går, mandag.

"Jeg kan bekræfte, at Lars Frahm er fratrådt i går. De er blevet enige om at stoppe samarbejdet, og Lars fratrådte så i går. Det er med omgående virkning. Sådan er det jo normalt på det niveau," siger Coops informationsdirektør, Jens Juul Nielsen, til Computerworld.

Ifølge Computerworlds oplysninger blev beslutningen om at opsige Lars Frahm truffet af Coops finansdirektør, Per Toelstang.

Jens Juul Nielsen siger, at Lars Frahm har 'gjort et godt arbejde i mange år.'

Ny it-strategi

"Men vi arbejder med en ny it-strategi, som er anderledes fokuseret end det, som vi hidtil har arbejdet på. Og Coop har vurderet, at det stiller nogle anderledes krav til ledelsen af it-afdelingen, hvilket altså har ført til, at Per Toelstang og Lars Frahm er blevet enige om at stoppe samarbejdet," siger han.

Jens Juul Nielsen vil ikke fortælle, hvad den nye it-strategi består af.

"Det bør den kommende it-direktør fortælle om," siger han.

Men det er så en opgave, som I vurderer, at Lars Frahm ikke ville kunne løfte?

"Ja, vi mener ikke, at han var den rigtige til det."

På jagt efter ny direktør

Lars Frahms exit kommer så pludseligt, at Coop endnu ikke har haft lejlighed til at finde en ny it-direktør.

Selskabet går nu i gang med at lede efter en ny it-direktør.

Selskabet har indtil videre konstitueret Per Toelstang som it-direktør.

"Han vil fungere som it-direktør, indtil der er fundet en permanent afløser," siger Jens Juul Nielsen.

Lars Frahm tiltrådte stillingen i 2007 netop som han ellers havde meddelt, at han ville forlade Coop. Det kan du læse mere om her.

Læs Lars Frahms reaktion på fyringen her: Fyret Coop-it-direktør: Jeg havde ingen anelse.

Læs også:

Sådan har Coop sikret sig den bedste outsourcing.

Coop mødt af licens-krav på trecifret millionbeløb.

Video: It gennemsyrer det moderne supermarked.

Læses lige nu

    Event: Computerworld Summit 2026 - København

    Digital transformation | København

    Styrk din digitale strategi med konkret brug af AI og ny teknologi. Mød 250 it-professionelle, få indsigter, løsninger og netværk på én dag. Computerworld Summit i København viser hvordan teknologi skaber forretningsværdi – her og nu.

    28. april 2026 | Gratis deltagelse

    Navnenyt fra it-Danmark

    IT Confidence A/S har pr. 1. oktober 2025 ansat Johan Léfelius som it-konsulent. Han skal især beskæftige sig med med support, drift og vedligeholdelse af kunders it-miljøer samt udvikling af sikre og stabile løsninger. Han kommer fra en stilling som kundeservicemedarbejder hos Telia Company Danmark A/S. Han er uddannet (under uddannelse) som datatekniker med speciale i infrastruktur. Han har tidligere beskæftiget sig med kundeservice, salg og teknisk support. Nyt job

    Johan Léfelius

    IT Confidence A/S

    Signifly har pr. 1. august 2025 ansat Anders Kirk Madsen som Tech Lead. Anders skal især beskæftige sig med at hjælpe Signiflys offentlige og private kunder med at styrke forretningen gennem teknisk solide løsninger. Anders kommer fra en stilling som Business Architect hos SOS International. Nyt job
    Netip A/S har pr. 19. august 2025 ansat Jacob Vildbæk Jensen som Datateknikerelev ved afd. Herning og afd. Rødekro. Han har tidligere beskæftiget sig med tjenerfaget,. Nyt job
    Netip A/S har pr. 19. august 2025 ansat Burak Cavusoglu som Datateknikerelev ved afd.Thisted og afd. Rønnede. Nyt job

    Burak Cavusoglu

    Netip A/S