Dansk top-CIO fyret på gråt papir

Coop fyrer top-it-direktør Lars Frahm, der er fratrådt med omgående virkning.

Artikel top billede

Læs Lars Frahms reaktion på fyringen her: Fyret Coop-it-direktør: Jeg havde ingen anelse.

Coop har fyret CIO Lars Frahm, der med omgående virkning er fratrådt stillingen.

Lars Frahm havde således sidste arbejdsdag i går, mandag.

"Jeg kan bekræfte, at Lars Frahm er fratrådt i går. De er blevet enige om at stoppe samarbejdet, og Lars fratrådte så i går. Det er med omgående virkning. Sådan er det jo normalt på det niveau," siger Coops informationsdirektør, Jens Juul Nielsen, til Computerworld.

Ifølge Computerworlds oplysninger blev beslutningen om at opsige Lars Frahm truffet af Coops finansdirektør, Per Toelstang.

Jens Juul Nielsen siger, at Lars Frahm har 'gjort et godt arbejde i mange år.'

Ny it-strategi

"Men vi arbejder med en ny it-strategi, som er anderledes fokuseret end det, som vi hidtil har arbejdet på. Og Coop har vurderet, at det stiller nogle anderledes krav til ledelsen af it-afdelingen, hvilket altså har ført til, at Per Toelstang og Lars Frahm er blevet enige om at stoppe samarbejdet," siger han.

Jens Juul Nielsen vil ikke fortælle, hvad den nye it-strategi består af.

"Det bør den kommende it-direktør fortælle om," siger han.

Men det er så en opgave, som I vurderer, at Lars Frahm ikke ville kunne løfte?

"Ja, vi mener ikke, at han var den rigtige til det."

På jagt efter ny direktør

Lars Frahms exit kommer så pludseligt, at Coop endnu ikke har haft lejlighed til at finde en ny it-direktør.

Selskabet går nu i gang med at lede efter en ny it-direktør.

Selskabet har indtil videre konstitueret Per Toelstang som it-direktør.

"Han vil fungere som it-direktør, indtil der er fundet en permanent afløser," siger Jens Juul Nielsen.

Lars Frahm tiltrådte stillingen i 2007 netop som han ellers havde meddelt, at han ville forlade Coop. Det kan du læse mere om her.

Læs Lars Frahms reaktion på fyringen her: Fyret Coop-it-direktør: Jeg havde ingen anelse.

Læs også:

Sådan har Coop sikret sig den bedste outsourcing.

Coop mødt af licens-krav på trecifret millionbeløb.

Video: It gennemsyrer det moderne supermarked.

Navnenyt fra it-Danmark

Norriq Danmark A/S har pr. 1. september 2025 ansat Katrine Køpke Rasmussen som Consultant. Hun skal især beskæftige sig med sikre vækst i NORRIQS kunders forretninger gennem hendes skarpe rapporteringer. Nyt job

Katrine Køpke Rasmussen

Norriq Danmark A/S

Norriq Danmark A/S har pr. 1. september 2025 ansat Niels Bjørndal Nygaard som Digital Product Lead. Han skal især beskæftige sig med designe og implementere effektive IT-løsninger. Han har tidligere beskæftiget sig med at være digital consultant og project Manager hos Peytz & Co. Nyt job

Niels Bjørndal Nygaard

Norriq Danmark A/S

Netip A/S har pr. 15. september 2025 ansat Peter Holst Ring Madsen som Systemkonsulent ved netIP's kontor i Holstebro. Han kommer fra en stilling som Team Lead hos Thise Mejeri. Nyt job
Sentia har pr. 1. oktober 2025 ansat Morten Jørgensen som Chief Commercial Officer. Han skal især beskæftige sig med udbygning af Sentias markedsposition og forretningsområder med det overordnede ansvar for den kommercielle organisation. Han kommer fra en stilling som Forretningsdirektør hos Emagine. Nyt job