Dibs får fløjet it-eksperter ind efter kæmpe nedbrud

I oprydningsarbejdet efter det kæmpe nedbrud hos Dibs, har selskabet nu indkaldt hjælp fra det store udland.

Artikel top billede

(Foto: Steve Woods)

Læs også: 
Vrede netbutikker kræver konsekevens af Dibs-nedbrud

Danske netbutikker raser: Kæmpe-koks koster os kassen

Efter de sidste dages store nedbrud hos betalings-gatewayen Dibs, får selskabet nu fløjet database-eksperter fra Sybase ind for at hjælpe med at udrede årsagerne til ulykken.

"Vi har hevet en spanier ind fra ferie i Spanien for at hjælpe os her i Danmark. Derudover udnytter vi tidsforskellen til også at få Sybase-specialister i Indien til at hjælpe os. Så når vi arbejder om natten, så sidder der også database-folk i Indien og arbejder på sagen," forklarer driftschef Jacob Raavig fra Dibs.

Dertil kommer, at der formentlig i aften lander en tysk Sybase-specialist i Danmark for at hjælpe Dibs yderligere. 

Jacob Raavig fortæller, at selskabet vil have fat i de bedste folk, så de præcise årsager til nedbruddet kan blive klarlagt så hurtigt som muligt.

Database-folk ramt af ferie

Desværre for Dibs ramler selskabets store nedbrud sammen med sommerferien i Danmark og Sverige, hvor selskabet ellers naturligt henvender sig for at få hjælp fra databaseleverandøren Sybase.

Derfor er Sybase i USA og England også blevet inddraget i oprydningsarbejdet, og der er altså blevet peget på de spanske og indiske eksperter, som Dibs nu har hyret.

"Vi ville gerne have folk fra Danmark og Sverige, men nu støder vi så massivt ind i en ferietid, så må vi simpelthen tage folk fra de lande, hvor det er muligt at få fat i nogen specialister," forklarer Jacob Raavig.

Han indskyder samtidigt, at der nok går et stykke tid, før Dibs' egne database-folk i lighed med resten af Dibs' it-afdeling får ferie.

Det skyldes, at Dibs' tekniske personale stadig arbejder døgnet rundt i toholds-skift på at kortlægge de nøjagtige årsager til nedbruddet.

Læs også: 
Vrede netbutikker kræver konsekevens af Dibs-nedbrud

Danske netbutikker raser: Kæmpe-koks koster os kassen

Læses lige nu

    Annonceindlæg fra Deloitte

    Agentic AI er et paradoksalt undervurderet, men fuldmodent teknologiområde

    Hvorfor er der ikke flere, der lykkes med Agentic AI? Fordi de mangler at håndtere mellemregningerne fra POC til storskalaløsning.

    Navnenyt fra it-Danmark

    Den danske eID-virksomhed Idura har pr. 1. april 2026 ansat Kari Lehtimäki som Country Manager. Han skal især beskæftige sig med at styrke kendskabet til Iduras løsninger i Finland samt fremme samarbejdet med økosystemet omkring det finske Trust Network. Han kommer fra en stilling som Salgschef hos Telia Finland. Han er uddannet uddannet civilingeniør (M.Sc. Tech.) og medbringer ledelse, markedsindsigt og praktisk erfaring. Han har tidligere beskæftiget sig med salg og forretningsudvikling inden for Telias trust services-forretning. Nyt job

    Kari Lehtimäki

    Den danske eID-virksomhed Idura

    Netip A/S har pr. 1. april 2026 ansat Claus Berg som Account Manager ved netIP's kontor i Esbjerg. Han kommer fra en stilling som Client Manager hos itm8. Nyt job

    Claus Berg

    Netip A/S

    Tinne Schjoldan Gyllich, Director, CX & Services (Customer Adoption) hos TDC Erhverv, er pr. 1. juni 2026 forfremmet til Senior Director, Head of Partnerships. Tinne skal fremover især beskæftige sig med at drive strategiske partnerskaber, styrke økosystemet og skabe vækst gennem partnerbaseret omsætning. Forfremmelse
    Pinksky ApS har pr. 1. maj 2026 ansat Dan Toft, 29 år,  som Rådgivende konsulent, Partner. Han skal især beskæftige sig med digitalisering med Microsoftplatformen. Han kommer fra en stilling som Microsoft 365 & SharePoint Specialist hos Evobis ApS. Han er uddannet datamatiker. Han har tidligere beskæftiget sig med Microsoft 365 og SharePoint udvikling. Nyt job

    Dan Toft

    Pinksky ApS