Dibs får fløjet it-eksperter ind efter kæmpe nedbrud

I oprydningsarbejdet efter det kæmpe nedbrud hos Dibs, har selskabet nu indkaldt hjælp fra det store udland.

Artikel top billede

(Foto: Steve Woods)

Læs også: 
Vrede netbutikker kræver konsekevens af Dibs-nedbrud

Danske netbutikker raser: Kæmpe-koks koster os kassen

Efter de sidste dages store nedbrud hos betalings-gatewayen Dibs, får selskabet nu fløjet database-eksperter fra Sybase ind for at hjælpe med at udrede årsagerne til ulykken.

"Vi har hevet en spanier ind fra ferie i Spanien for at hjælpe os her i Danmark. Derudover udnytter vi tidsforskellen til også at få Sybase-specialister i Indien til at hjælpe os. Så når vi arbejder om natten, så sidder der også database-folk i Indien og arbejder på sagen," forklarer driftschef Jacob Raavig fra Dibs.

Dertil kommer, at der formentlig i aften lander en tysk Sybase-specialist i Danmark for at hjælpe Dibs yderligere. 

Jacob Raavig fortæller, at selskabet vil have fat i de bedste folk, så de præcise årsager til nedbruddet kan blive klarlagt så hurtigt som muligt.

Database-folk ramt af ferie

Desværre for Dibs ramler selskabets store nedbrud sammen med sommerferien i Danmark og Sverige, hvor selskabet ellers naturligt henvender sig for at få hjælp fra databaseleverandøren Sybase.

Derfor er Sybase i USA og England også blevet inddraget i oprydningsarbejdet, og der er altså blevet peget på de spanske og indiske eksperter, som Dibs nu har hyret.

"Vi ville gerne have folk fra Danmark og Sverige, men nu støder vi så massivt ind i en ferietid, så må vi simpelthen tage folk fra de lande, hvor det er muligt at få fat i nogen specialister," forklarer Jacob Raavig.

Han indskyder samtidigt, at der nok går et stykke tid, før Dibs' egne database-folk i lighed med resten af Dibs' it-afdeling får ferie.

Det skyldes, at Dibs' tekniske personale stadig arbejder døgnet rundt i toholds-skift på at kortlægge de nøjagtige årsager til nedbruddet.

Læs også: 
Vrede netbutikker kræver konsekevens af Dibs-nedbrud

Danske netbutikker raser: Kæmpe-koks koster os kassen

Læses lige nu

    Event: Computerworld Summit 2026 - Aarhus

    Digital transformation | Aarhus C

    Styrk din digitale strategi med konkret brug af AI og ny teknologi. Mød 200 it-professionelle, få indsigter, løsninger og netværk på én dag. Computerworld Summit i Aarhus viser hvordan teknologi skaber forretningsværdi – her og nu.

    21. april 2026 | Gratis deltagelse

    Netcompany A/S

    IT Manager

    Nordjylland

    Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

    Cyberdivisionen søger chef for Lokal It - Region Øst

    Københavnsområdet

    Viborg Kommune

    Informationssikkerhedskonsulent

    Midtjylland

    Navnenyt fra it-Danmark

    Enterprise Rent-A-Car har pr. 1. september 2025 ansat Christian Kamper Garst som Senior Key Account Manager. Han skal især beskæftige sig med at vinde markedsandele i hele Norden som led i en storstilet turnaround-strategi. Han kommer fra en stilling som Salgsdirektør hos Brøchner Hotels. Nyt job

    Christian Kamper Garst

    Enterprise Rent-A-Car

    Norriq Danmark A/S har pr. 1. september 2025 ansat Katrine Køpke Rasmussen som Consultant. Hun skal især beskæftige sig med sikre vækst i NORRIQS kunders forretninger gennem hendes skarpe rapporteringer. Nyt job

    Katrine Køpke Rasmussen

    Norriq Danmark A/S

    Sebastian Rübner-Petersen, 32 år, Juniorkonsulent hos Gammelbys, er pr. 1. september 2025 forfremmet til Kommunikationskonsulent. Han skal fremover især beskæftige sig med Projektledelse, kommunikationsstrategier og implementering af AI. Forfremmelse
    EG Danmark A/S har pr. 1. december 2025 ansat Søren Jermiin Olesen som Senior Product Manager. Han skal især beskæftige sig med finans- og debitorstyring i det offentlige med ansvar for økonomistyringssystemet EG ØS Indsigt. Han kommer fra en stilling som Product Manager hos KMD A/S. Han er uddannet Cand. oecon. Han har tidligere beskæftiget sig med økonomi bl.a. i Aarhus Kommune og været med til at udvikle NemØkonom før og efter salget til KMD. Nyt job

    Søren Jermiin Olesen

    EG Danmark A/S