Facebook og Yahoo samarbejder i stedet for at slås

De to patentsager, Facebook og Yahoo har ført mod hinanden siden foråret, er nu droppet. I stedet indleder de to netgiganter et nyt samarbejde. Se, hvad det går ud på.

Artikel top billede

Læs også: Yahoo indleder patent-opgør med Facebook

Læs også: Facebook går til modangreb på Yahoo

Striden tog sin begyndelse i marts, da Yahoo lagde sag an mod Facebook for krænkelse af ti patenter hos Yahoo.

Yahoo hævdede dengang, at Facebooks model for det sociale netværk byggede på Yahoos teknologier, og at Facebook havde krænket ti konkrete patenter.

I april slog Facebook igen og sagsøgte Yahoo for at krænke ti Facebook-patenter i forbindelse med Yahoos fototjeneste Flickr.

Senere i april købte Facebook flere hundrede patenter fra Microsoft - et træk, der hos Yahoo blev anset for at være et udtryk for, at Facebook stod svagt i patentsagen kort tid før børsnoteringen i maj.

Men nu er begge patentsager afsluttet, uden at penge har skiftet hænder mellem de to stridsparter.

Aftalen kom efter leder-udskiftning i Yahoo

Ifølge bloggen AllThingsD begyndte fredsforhandlingerne, straks efter Ross Levinsohn blev konstitueret administrerende direktør efter sin forgænger, Scott Thompson, der efter kun få måneder på posten blev fyret grundet tvivl om hans CV.

Efterfølgende blev Facebooks COO Sheryl Sandberg også involveret i forhandlingerne, skriver bloggen.

Aftalen mellem de to skal sikre et fremadrettet samarbejde, der skal kombinere de to virksomheders ekspertiser inden for sociale medier med annoncering.

"Vi glæder os til at udvikle et tættere partnerskab med Facebook, og jeg er taknemmelig over for Sheryl (Sandberg, red.) og hendes team for at have arbejdet hårdt sammen med vores team med at udvikle denne dynamiske aftale," siger Ross Levinsohn i en pressemeddelsle ifølge BBC.

Sheryl Sandberg citeres ligeledes for at sige følgende om aftalen:

"Yahoos nye ledelse er drevet af et fornyet fokus på innovation og at levere fantastiske produkter til brugerne. Sammen kan vi tilbyde brugere inddragelse af sociale oplevelser, mens vi skaber værdi for marketingfolk."

Læs også: Yahoo indleder patent-opgør med Facebook

Læs også: Facebook går til modangreb på Yahoo

Annonce

Statens IT

It-revisorer til stor statslig myndighed

Københavnsområdet

Politiets Efterretningstjeneste

Centerchef for Analyse og Udvikling på sikkerhedsområdet i PET

Københavnsområdet

Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

Driftsstærk IT-profil til Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

Københavnsområdet

Netcompany A/S

Linux Operations Engineer

Midtjylland

Event: Platform X 2027: Forretning, teknologi og transformation

It-løsninger |

Mød verdens stærkeste og mest effektive platforme der driver den digitale transformation samlet i København - og dyk ned i den nyeste teknologi.

29. april 2027 | Gratis deltagelse

Navnenyt fra it-Danmark

Netip A/S har pr. 11. august 2026 ansat Emil Kristoffersen som IT-Supporterelev ved netIP's kontor i Thisted. Han er uddannet Fisker, - Emil har dermed valgt et karriereskifte. Nyt job

Emil Kristoffersen

Netip A/S

Norriq Danmark A/S har pr. 1. januar 2026 ansat Christoffer Andersen som Sales Manager ERP. Han skal især beskæftige sig med fokus på at skalere ERP-salget og videreudvikle teamet i Valby så vi fortsat understøtter og opbygger stærke kunderelationer. Han kommer fra en stilling som Senior Key Account Manager hos NNIT A/S. Han er uddannet hos Aalborg Universitet som IT Management. Han har tidligere beskæftiget sig med Kommercielt ansvarlig for nogle af NNIT’s største strategiske enterprise-kunder. Nyt job

Christoffer Andersen

Norriq Danmark A/S

Elbek & Vejrup A/S har pr. 15. august 2026 ansat Anne-Sofie Andreasen som Project Manager i Projekt & Service. Hun skal især beskæftige sig med ledelse og koordinering af projekter og serviceopgaver. Hun kommer fra en stilling som konsulent med fokus på digitale løsninger hos XFLow. Hun er uddannet cand.it. i IT, Kommunikation og Organisation. Hun har tidligere beskæftiget sig med analyse, udvikling, test og implementering af løsninger samt udarbejdelse af brugervejledninger. Nyt job

Anne-Sofie Andreasen

Elbek & Vejrup A/S

Netip A/S har pr. 1. maj 2026 ansat Peer Leerbæk som Key Account Manager ved netIP's kontor i Herlev. Han kommer fra en stilling som IT-Sikkerhedsrådgiver hos SeeSafe IT. Han har tidligere beskæftiget sig med kunderådgivning og account management bla. som KAM hos Comit gennem godt 4 år. Nyt job

Peer Leerbæk

Netip A/S