Facebook og Yahoo samarbejder i stedet for at slås

De to patentsager, Facebook og Yahoo har ført mod hinanden siden foråret, er nu droppet. I stedet indleder de to netgiganter et nyt samarbejde. Se, hvad det går ud på.

Artikel top billede

Læs også: Yahoo indleder patent-opgør med Facebook

Læs også: Facebook går til modangreb på Yahoo

Striden tog sin begyndelse i marts, da Yahoo lagde sag an mod Facebook for krænkelse af ti patenter hos Yahoo.

Yahoo hævdede dengang, at Facebooks model for det sociale netværk byggede på Yahoos teknologier, og at Facebook havde krænket ti konkrete patenter.

I april slog Facebook igen og sagsøgte Yahoo for at krænke ti Facebook-patenter i forbindelse med Yahoos fototjeneste Flickr.

Senere i april købte Facebook flere hundrede patenter fra Microsoft - et træk, der hos Yahoo blev anset for at være et udtryk for, at Facebook stod svagt i patentsagen kort tid før børsnoteringen i maj.

Men nu er begge patentsager afsluttet, uden at penge har skiftet hænder mellem de to stridsparter.

Aftalen kom efter leder-udskiftning i Yahoo

Ifølge bloggen AllThingsD begyndte fredsforhandlingerne, straks efter Ross Levinsohn blev konstitueret administrerende direktør efter sin forgænger, Scott Thompson, der efter kun få måneder på posten blev fyret grundet tvivl om hans CV.

Efterfølgende blev Facebooks COO Sheryl Sandberg også involveret i forhandlingerne, skriver bloggen.

Aftalen mellem de to skal sikre et fremadrettet samarbejde, der skal kombinere de to virksomheders ekspertiser inden for sociale medier med annoncering.

"Vi glæder os til at udvikle et tættere partnerskab med Facebook, og jeg er taknemmelig over for Sheryl (Sandberg, red.) og hendes team for at have arbejdet hårdt sammen med vores team med at udvikle denne dynamiske aftale," siger Ross Levinsohn i en pressemeddelsle ifølge BBC.

Sheryl Sandberg citeres ligeledes for at sige følgende om aftalen:

"Yahoos nye ledelse er drevet af et fornyet fokus på innovation og at levere fantastiske produkter til brugerne. Sammen kan vi tilbyde brugere inddragelse af sociale oplevelser, mens vi skaber værdi for marketingfolk."

Læs også: Yahoo indleder patent-opgør med Facebook

Læs også: Facebook går til modangreb på Yahoo

Læses lige nu

    Event: Cyber Security Festival 2026

    Sikkerhed | København

    Mød Danmarks skrappeste it-sikkerhedseksperter og bliv klar til at planlægge og eksekvere en operationel og effektiv cybersikkerhedsstrategi, når vi åbner dørene for +1.700 it-professionelle. Du kan glæde dig til oplæg fra mere end 70 talere og møde mere end 50 leverandører over to dage.

    18 & 19 november 2026 | Gratis deltagelse

    Navnenyt fra it-Danmark

    Immeo har pr. 1. marts 2026 ansat Theo Lyngaa Hansen som Consultant. Han kommer fra en stilling som Data Manager hos IDA. Han er uddannet i Business Administration & Data Science. Nyt job
    Henrik Vittrup Zoega, projektkoordinator hos Departementet for Fiskeri, Fangst, Landbrug og Selvforsyning, Grønland, har pr. 22. januar 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i organisation på Syddansk Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse

    Henrik Vittrup Zoega

    Departementet for Fiskeri, Fangst, Landbrug og Selvforsyning, Grønland

    Norriq Danmark A/S har pr. 1. januar 2026 ansat Morten Kronborg som Consultant ERP. Han skal især beskæftige sig med hjælp og rådgivning af kundernes handels-forretningsprocesser indenfor salg og indkøb. Han kommer fra en stilling som Digital Forretningskonsulent hos Gasa Nord Grønt. Han er uddannet speditør og har bevæget sig ind i handelsvirksomheder hvor han endte med ansvar for ERP-løsninger. Han har tidligere beskæftiget sig med at være ansvarlig for implementering og drift af IT-projekter. Nyt job

    Morten Kronborg

    Norriq Danmark A/S

    Sharp Consumer Electronics har pr. 1. april 2026 ansat Daniel Eriksson som salgsdirektør for de nordiske lande. Han skal især beskæftige sig med at accelerere virksomhedens vækst i Norden. Han kommer fra en stilling som nordisk salgsdirektør hos Hisense. Han har tidligere beskæftiget sig med detailhandel, kommerciel strategi og markedsudvidelser med bemærkelsesværdige resultater til følge. Nyt job

    Daniel Eriksson

    Sharp Consumer Electronics