Facebook og Yahoo samarbejder i stedet for at slås

De to patentsager, Facebook og Yahoo har ført mod hinanden siden foråret, er nu droppet. I stedet indleder de to netgiganter et nyt samarbejde. Se, hvad det går ud på.

Artikel top billede

Læs også: Yahoo indleder patent-opgør med Facebook

Læs også: Facebook går til modangreb på Yahoo

Striden tog sin begyndelse i marts, da Yahoo lagde sag an mod Facebook for krænkelse af ti patenter hos Yahoo.

Yahoo hævdede dengang, at Facebooks model for det sociale netværk byggede på Yahoos teknologier, og at Facebook havde krænket ti konkrete patenter.

I april slog Facebook igen og sagsøgte Yahoo for at krænke ti Facebook-patenter i forbindelse med Yahoos fototjeneste Flickr.

Senere i april købte Facebook flere hundrede patenter fra Microsoft - et træk, der hos Yahoo blev anset for at være et udtryk for, at Facebook stod svagt i patentsagen kort tid før børsnoteringen i maj.

Men nu er begge patentsager afsluttet, uden at penge har skiftet hænder mellem de to stridsparter.

Aftalen kom efter leder-udskiftning i Yahoo

Ifølge bloggen AllThingsD begyndte fredsforhandlingerne, straks efter Ross Levinsohn blev konstitueret administrerende direktør efter sin forgænger, Scott Thompson, der efter kun få måneder på posten blev fyret grundet tvivl om hans CV.

Efterfølgende blev Facebooks COO Sheryl Sandberg også involveret i forhandlingerne, skriver bloggen.

Aftalen mellem de to skal sikre et fremadrettet samarbejde, der skal kombinere de to virksomheders ekspertiser inden for sociale medier med annoncering.

"Vi glæder os til at udvikle et tættere partnerskab med Facebook, og jeg er taknemmelig over for Sheryl (Sandberg, red.) og hendes team for at have arbejdet hårdt sammen med vores team med at udvikle denne dynamiske aftale," siger Ross Levinsohn i en pressemeddelsle ifølge BBC.

Sheryl Sandberg citeres ligeledes for at sige følgende om aftalen:

"Yahoos nye ledelse er drevet af et fornyet fokus på innovation og at levere fantastiske produkter til brugerne. Sammen kan vi tilbyde brugere inddragelse af sociale oplevelser, mens vi skaber værdi for marketingfolk."

Læs også: Yahoo indleder patent-opgør med Facebook

Læs også: Facebook går til modangreb på Yahoo

Annonceindlæg fra Thales

AI gør de ondsindede bots både billigere og sværere at stoppe

Kunstig intelligens har ikke bare givet virksomheder nye muligheder.

Navnenyt fra it-Danmark

Renewtech ApS har pr. 1. marts 2026 ansat Emil Holme Fisker som Customer Service Specialist. Han skal især beskæftige sig med at levere høj kvalitets kundeservice og hjælpe Renewtechs kunder med at få de rette løsninger til deres behov. Han kommer fra en stilling som Key Account Manager hos Camro A/S. Han er uddannet som salgselev hos Camro A/S. Han har tidligere beskæftiget sig med at udvikle gode kunderelationer, opsøgende salg og udvikling af salgsaktiviteter. Nyt job

Emil Holme Fisker

Renewtech ApS

Renewtech ApS har pr. 15. marts 2026 ansat Per Forberg som Account Manager for Sustainable Relations. Han skal især beskæftige sig med etablere nye partnerskaber med henblik på ITAD og sourcing kontrakter med hostingvirksomheder og strategiske slutbrugere. Han kommer fra en stilling som Nordic Key Account Manager hos Tesa. Han er uddannet hos Lund University og har en MBA i Management. Han har tidligere beskæftiget sig med at styrke salgsaktiviteter og partnerskaber på tværs af nordiske markeder. Nyt job

Per Forberg

Renewtech ApS

Mohamed El Haddaoui, er pr. 7. april 2026 ansat hos Dafolo A/S som IT-systemudvikler. Han skal især beskæftige sig med udviklingsopgaver relateret til Brugerklubben SBSYS. Han er nyuddannet datamatiker og har erfaring med udvikling af REST API'er og integreret databaser. Nyt job

Mohamed El Haddaoui

Dafolo A/S