Facebook og Yahoo samarbejder i stedet for at slås

De to patentsager, Facebook og Yahoo har ført mod hinanden siden foråret, er nu droppet. I stedet indleder de to netgiganter et nyt samarbejde. Se, hvad det går ud på.

Artikel top billede

Læs også: Yahoo indleder patent-opgør med Facebook

Læs også: Facebook går til modangreb på Yahoo

Striden tog sin begyndelse i marts, da Yahoo lagde sag an mod Facebook for krænkelse af ti patenter hos Yahoo.

Yahoo hævdede dengang, at Facebooks model for det sociale netværk byggede på Yahoos teknologier, og at Facebook havde krænket ti konkrete patenter.

I april slog Facebook igen og sagsøgte Yahoo for at krænke ti Facebook-patenter i forbindelse med Yahoos fototjeneste Flickr.

Senere i april købte Facebook flere hundrede patenter fra Microsoft - et træk, der hos Yahoo blev anset for at være et udtryk for, at Facebook stod svagt i patentsagen kort tid før børsnoteringen i maj.

Men nu er begge patentsager afsluttet, uden at penge har skiftet hænder mellem de to stridsparter.

Aftalen kom efter leder-udskiftning i Yahoo

Ifølge bloggen AllThingsD begyndte fredsforhandlingerne, straks efter Ross Levinsohn blev konstitueret administrerende direktør efter sin forgænger, Scott Thompson, der efter kun få måneder på posten blev fyret grundet tvivl om hans CV.

Efterfølgende blev Facebooks COO Sheryl Sandberg også involveret i forhandlingerne, skriver bloggen.

Aftalen mellem de to skal sikre et fremadrettet samarbejde, der skal kombinere de to virksomheders ekspertiser inden for sociale medier med annoncering.

"Vi glæder os til at udvikle et tættere partnerskab med Facebook, og jeg er taknemmelig over for Sheryl (Sandberg, red.) og hendes team for at have arbejdet hårdt sammen med vores team med at udvikle denne dynamiske aftale," siger Ross Levinsohn i en pressemeddelsle ifølge BBC.

Sheryl Sandberg citeres ligeledes for at sige følgende om aftalen:

"Yahoos nye ledelse er drevet af et fornyet fokus på innovation og at levere fantastiske produkter til brugerne. Sammen kan vi tilbyde brugere inddragelse af sociale oplevelser, mens vi skaber værdi for marketingfolk."

Læs også: Yahoo indleder patent-opgør med Facebook

Læs også: Facebook går til modangreb på Yahoo

Navnenyt fra it-Danmark

Lector ApS har pr. 2. februar 2026 ansat Jacob Pontoppidan som Sales Executive i Lectors TeamShare gruppe. Jacob skal især beskæftige sig med vækst af TeamShare med fokus på kommerciel skalering, mersalg og en stærk go to market eksekvering. Jacob har tidligere beskæftiget sig med salg og forretningsudvikling i internationale SaaS virksomheder. Nyt job

Jacob Pontoppidan

Lector ApS

Mikkel Hjortlund-Fernández, Service Manager hos Terma Group, har pr. 26. januar 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i organisation på Aarhus Universitet via It-vest. Foto: Per Bille. Færdiggjort uddannelse
Lector ApS har pr. 5. januar 2026 ansat Per Glentvor som Seniorkonsulent i LTS-gruppen. Per skal især beskæftige sig med med videreudvikling af Lectors løsning til automatisering og forenkling af toldprocesser. Per kommer fra en stilling som freelancekonsulent. Per har tidligere beskæftiget sig med løsninger indenfor trading, løsninger til detail, mobil samt logistik. Nyt job

Per Glentvor

Lector ApS

inciro K/S har pr. 1. februar 2026 ansat Lasse Fletcher som Cloud Consultant. Han skal især beskæftige sig med Governance og struktur i cloud miljøer. Han kommer fra en stilling som IT Tekniker hos CBrain A/S. Han er uddannet datatekniker med speciale i infrastruktur. Han har tidligere beskæftiget sig med kunde onboarding, Identitets styring, sikkerhed og IaC. Nyt job

Lasse Fletcher

inciro K/S