TDC stopper udrulning efter store it-problemer

Massive it-problemer på TDC-systemer hos Tata TCS får nu TDC til at stoppe videre it-udrulning af opdateringer. Både kunder og medarbejdere er ramt af nedbruddene.

Artikel top billede

Læs også: Massive it-fejl hos TDC efter leverandørskifte

Telekæmpen TDC har stoppet al videre udrulning af it-opdateringer.

Det sker, efter at massive it-problemer har ramt de fleste hjørner og arbejdsgange i TDC, efter at virksomheden for tre måneder siden skiftede leverandør til gigantfirmaet Tata TCS fra CSC.

Det fortæller it-direktør Morten Bangsgaard i en intern artikel til tusinder af TDC-medarbejdere på selskabets intranet.

"[...] Vi [har] sat frigivelse af nye it-opdateringer på pause hen over sommerferien, så vi ikke tilfører systemerne nye fejl, men kan fokusere på at løse de nuværende problemer og stabilisere vores it-systemer," siger it-direktøren i artiklen.

Opdateringer ramte systemer

It-udrulningsstoppet er blot et af mange tiltag, som TDC tilsyneladende har sat i værk som følge af eklatante it-problemer i forbindelse med leverandørskiftet. Blandt andet har firmaets mobilsystemer været hårdt ramt på grund af opdateringer i maj.

"[...] [Opdaterinerne] medførte fejl, som gav problemer for både kunder, medarbejdere og eksterne partnere. Problemerne gjorde, at NABS i flere omgange ikke var tilgængelig, så kunderne kunne ikke betjenes eller betjene sig selv. Derudover var der også problemer på nummerportering, CPR-validering og SIM-kort skifte," siger Morten Bangsgaard i den interne artikel.

Det fremgår desuden af artiklen på TDC's intranet, at problemerne langt fra er løst endnu - "til trods for at der bliver knoklet dag og nat med at løse problemerne", hedder det.

Skal lære systemer at kende

TDC's udrulningsstop af it-opdateringer kommer ikke til at stå alene i kampen mod de mange fejl, som blandt andet betyder, at erhvervskunder ikke kan benytte selvbetjening, og at kunder forgæves har ventet på teknikere, som aldrig fik at vide, at de havde en aftale.

Et såkaldt Freeze Board med tekniske kompetencer fra TCS og repræsentanter fra TDC skal i perioden vurdere sagen, hvis der kommer ansøgninger om dispensationer fra udrulningsstoppet i perioden.

I artiklen beklager Morten Bangsgaard overfor TDC's medarbejdere de mange it-problemer, som er langt flere end ventet, og forklarer årsagen med:

"De store fejl bliver samtidig udfordret af længere fejlretningstider, fordi vores nye partner her i indkøringsperioden er ved at lære systemerne at kende i praksis," siger han i artiklen.

Computerworld har forsøgt at træffe Morten Bangsgaard, men han er på ferie, fortæller kommunikationsrådgiver Povl Damstedt Rasmussen fra TDC, som har følgende kommentar til sagen:

"Vi ønsker at informere vores medarbejdere om skiftet til TCS, og det gør vi både åbent og ærligt. Vi er lige nu i en indkøringsperiode. Det er en proces, som vi ønsker at informere om internt og ikke i pressen."

Tata TSC har gennem firmaets danske PR-bureau meddelt, at virksomheden ikke kan kommentere sagen på på nuværende tidspunkt på grund af en tavshedsperiode op til frigivelsen af et regnkab senere på ugen.

Læs også:
Massive it-fejl hos TDC efter leverandørskifte

Læses lige nu
    Computerworld Events

    Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

    Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
    Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
    Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
    Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

    Jura | København Ø

    Compliance Day 2025

    Få de nyeste indsigter fra eksperter om, hvordan du navigerer i et komplekst compliance-landskab, når vi samler viden om alt fra NIS2, AI Act, CRA, DORA til GDPR og SCHREMS2.

    Sikkerhed | Klampenborg

    Digitaliseringen skaber muligheder – og sårbarheder. Beredskab er løsningen.

    Digitalisering skaber både muligheder og sårbarheder. Hele Danmark Øver styrker virksomhedernes beredskab gennem praktiske øvelser, indsigt og samarbejde. Deltag og lær, hvordan din organisation står stærkere, når cyberangrebet rammer.

    Sikkerhed | Klampenborg

    Årets CISO 2025

    Danmarks stærkeste program om cybersikkerhed. Mød finalisterne til Årets CISO 2025, hør aktuelle oplæg og få skarpe indsigter i sikkerhed, systemer og ledelse. Tilmeld dig og bliv opdateret på it-sikkerhed i praksis.

    Se alle vores events inden for it

    Navnenyt fra it-Danmark

    Signifly har pr. 1. august 2025 ansat Morten Eskildsen som UX Lead. Han skal især beskæftige sig med styrke bureauets kompetencer inden for UX og digital strategi i konsulentteamet og arbejde på tværs af alle afdelinger. Han kommer fra en stilling som CDO, UX & Digital Strategy Consultant hos Zupa. Nyt job

    Morten Eskildsen

    Signifly

    Signifly har pr. 1. august 2025 ansat Anders Kirk Madsen som Tech Lead. Anders skal især beskæftige sig med at hjælpe Signiflys offentlige og private kunder med at styrke forretningen gennem teknisk solide løsninger. Anders kommer fra en stilling som Business Architect hos SOS International. Nyt job
    Enterprise Rent-A-Car har pr. 1. september 2025 ansat Christian Kamper Garst som Senior Key Account Manager. Han skal især beskæftige sig med at vinde markedsandele i hele Norden som led i en storstilet turnaround-strategi. Han kommer fra en stilling som Salgsdirektør hos Brøchner Hotels. Nyt job

    Christian Kamper Garst

    Enterprise Rent-A-Car

    Norriq Danmark A/S har pr. 1. september 2025 ansat Søren Vindfelt Røn som Data & AI Consultant. Han skal især beskæftige sig med at effektivisere, planlægge og implementere innovative, digitale løsninger for Norriqs kunder. Han kommer fra en stilling som Co-founder & CMO hos DrinkSaver. Han er uddannet Masters of science på Københavns IT-Universitet. Nyt job

    Søren Vindfelt Røn

    Norriq Danmark A/S