CSC-system hos Skat gik ned trods speciel overvågning

Da et delsystem til revisorer på det CSC-leverede TastSelv-system gik i sort, skete det på trods af en særlig driftsovervågning fra Skat.

Artikel top billede

Foto: Povl D. Rasmussen. (Foto: Povl D. Rasmussen)

Læs også:
Skat udskød selvangivelser i to dage efter CSC-fejl

Da Skats TastSelv-system forud for årets udvidede selvangivelser gik ned for femte år i træk, til stor gene for landets revisorer, skete det til trods for, at myndigheden havde taget ekstra forholdsregler for at undgå nedbrud på det CSC-drevne it-system.

Det fortæller Steffen Normann Hansen, som er produktions-direktør hos Skat.

"Fordi vi har haft nogle dårlige oplevelser de andre år, har vi haft en helt speciel overvågning på driften af TastSelv og de underliggende systemer," siger han.

Hvordan nedbruddet så alligevel kunne ske, har han endnu ikke noget bud på. Men at myndigheden vil afkræve leverandøren en forklaring, ligger fast.

Overvågning stoppede totalnedbrud

Ifølge driftsdirektøren er det specifikt den specielle overvågning af systemet, der er skyld i, at det kun var den såkaldte autorisationsordning og ikke hele TastSelv, som gik ned.

"Det har hjulpet til, at det kun er autorisationsordningen, det er gået galt med den her gang," siger han.

Steffen Normann Hansen fortæller, at der var tale om en "specifik" og en "meget detaljeret" overvågning af systemet hele tiden.

Men når hele TastSelv ikke gik ned, så skyldes det simpelthen, at man har holdt øje med det?

"Den overvågning har resulteret i, at TastSelv som sådan ikke er gået ned og heller ikke NemID-ordningen," siger Steffen Normann Hansen.

Driftsdirektøren fortæller, at den specielle overvågning var sat i værk på baggrund af en risikovurdering, hvilket Skat gennemfører ved de store spidsbelastningsperioder.

Nedbruddet på autorisationsordningen under TastSelv-systemet betød, at Skat for femte år i træk var nødt til at udskyde den udvidede selvangivelse.

Ifølge Steffen Normann Hansen har myndigheden de senere år  haft generelle problemer med TastSelv-systemet, som har ført til udsættelser. Eksempelvis i 2011, 2010, 2009 og 2008.

Computerworld har forsøgt at få en kommentar fra CSC, men der er endnu ikke lykkedes.

Læs også:
Skat udskød selvangivelser i to dage efter CSC-fejl

Annonceindlæg fra Academic Work Denmark A/S

Accele­rated learning har løst samfund­skri­tiske udfordringer hos vores nordiske naboer

Med akut mangel på blandt andet IT- og Tech kompetencer er det nødvendigt at gøre op med traditionel uddannelsestænkning.

Navnenyt fra it-Danmark

Immeo har pr. 1. februar 2026 ansat Claes Justesen som Principal. Han kommer fra en stilling som Director hos Valtech. Nyt job
Adeno K/S har pr. 2. februar 2026 ansat Rikke Badsberg som ServiceNow Specialist. Hun kommer fra en stilling som ServiceNow administrator and developer hos Kamstrup. Nyt job

Rikke Badsberg

Adeno K/S

Renewtech ApS har pr. 1. februar 2026 ansat Kirsten Skriver som Warehouse Team Lead. Hun skal især beskæftige sig med udviklingen af det globale lagersetup hos Renewtech. Hun kommer fra en stilling som Lagerchef hos BORG Automotive Reman A/S. Nyt job

Kirsten Skriver

Renewtech ApS