Skat kræver CSC-forklaring på femdobbelt TastSelv-nedbrud

Skat vil have CSC til at forklare femdobbelt nedbrud på TastSelv. Det sker med en dialog, der afspejler at Skat er utilfreds, siger driftsdirektør hos Skat.

Artikel top billede

(Foto: Jacob Ø. Wittorff)

Læs også:
CSC-system hos Skat gik ned trods speciel overvågning

Skat udskød selvangivelse i to dage efter CSC-fejl

"Vi er jo aldrig tilfredse, når vores systemer går ned på strategisk vigtige tidspunkter."

Sådan siger produktionsdirektør hos Skat, Steffen Normann Hansen, om forrige uges nedbrud på det CSC-drevne TastSelv-system, der betød, at Skat måtte udskyde den udvidede selvangivelse for femte år i træk.

Derfor har Skat ifølge driftsdirektøren efter forrige uges nedbrud i TastSelv-systemet indledt drøftelser med CSC om, hvordan myndigheden kan undgå at systemet går ned igen.

"Vi har haft en speciel overvågning af det her op til aflevereringsfristen. Derfor har vi en konkret dialog om, hvordan vi kan være sikre på at de her ting ikke gentager sig, når vi nu har gjort noget ekstra for at overvåge," siger Steffen Normann Hansen.

Det sker i en dialog, der afspejler, at Skat er utilfreds, fortæller han.

Ikke i orden

"Vi kan ikke blive ved med at acceptere, at sådan noget her sker. Derfor er vi i den her mere kritiske dialog om, hvordan det kan undgås. For vi synes at vi havde forberedt os så godt vi overhovedet kunne med ekstra overvågning," siger han.

Hvorvidt nedbruddet får konsekvenser mellem CSC og Skat, er  ifølge Steffen Normann Hansen alt for tidligt at sige noget om.

"Det er klart, at når ting sker, når de ikke må ske - og det er meget vigtigt for os, og vi gør noget ekstra, for at det ikke skal ske - så er vi selvfølgelig mindre tilfredse, end hvis det bare er sådan en mindre fejl, der opstår i en periode, hvor det ikke er så vigtigt," siger Steffen Normann Hansen.

Vil have præcis fejlrapport

Derfor vil Skat have CSC til at svare på, hvordan autorisationsordningen, der er et delsystem under TastSelv, kunne gå ned på trods af særlig overvågning.

"Vi vil have fundet ud af helt præcist, hvad det var, som gik galt. Og den dialog er i gang," siger han.

Læs også:
CSC-system hos Skat gik ned trods speciel overvågning

Skat udskød selvangivelse i to dage efter CSC-fejl

Læses lige nu

    Annonceindlæg fra Computerworld

    Udsolgt succes rykker i større rammer og offentliggør stjerneprogram

    Computerworlds Cloud & AI Festival tager konsekvensen af sin egen succes

    Capgemini Danmark A/S

    Strategy & Transformation Consultant

    Københavnsområdet

    Netcompany A/S

    Microsoft Operations Engineer

    Nordjylland

    Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

    Kryptokustode til opbygning af Forsvarets nye IT-platform

    Nordjylland

    Navnenyt fra it-Danmark

    Netip A/S har pr. 1. august 2026 ansat Thomas B. Steffensen som Seniorkonsulent ved netIP's kontor i Thisted. Han kommer fra en stilling som Senior IT/OT Network Consultant hos Frontmatec. Nyt job
    Norriq Danmark A/S har pr. 1. april 2026 ansat Sascha Trebbien Klinggaard som Lead Consultant. Hun skal især beskæftige sig med at facilitere tæt partnerskab og strategisk behovsafdækning hos vores kunder. Hun kommer fra en stilling som Senior Business Analytics Consultant hos Twoday Kapacity. Hun er uddannet hos Copenhagen Business School og har en Master's degree,Finance & Strategic Management 2014 - 2016. Nyt job

    Sascha Trebbien Klinggaard

    Norriq Danmark A/S

    Netip A/S har pr. 1. maj 2026 ansat Peer Leerbæk som Key Account Manager ved netIP's kontor i Herlev. Han kommer fra en stilling som IT-Sikkerhedsrådgiver hos SeeSafe IT. Han har tidligere beskæftiget sig med kunderådgivning og account management bla. som KAM hos Comit gennem godt 4 år. Nyt job

    Peer Leerbæk

    Netip A/S

    Netip A/S har pr. 1. maj 2026 ansat Thomas Fossing som Seniorkonsulent ved netIP's kontor i Herlev. Han har tidligere beskæftiget sig med konsulentbranchen, og han medbringer mange års viden og erfaring som selvstændig inden for faget. Nyt job

    Thomas Fossing

    Netip A/S