Skat kræver CSC-forklaring på femdobbelt TastSelv-nedbrud

Skat vil have CSC til at forklare femdobbelt nedbrud på TastSelv. Det sker med en dialog, der afspejler at Skat er utilfreds, siger driftsdirektør hos Skat.

Artikel top billede

(Foto: Jacob Ø. Wittorff)

Læs også:
CSC-system hos Skat gik ned trods speciel overvågning

Skat udskød selvangivelse i to dage efter CSC-fejl

"Vi er jo aldrig tilfredse, når vores systemer går ned på strategisk vigtige tidspunkter."

Sådan siger produktionsdirektør hos Skat, Steffen Normann Hansen, om forrige uges nedbrud på det CSC-drevne TastSelv-system, der betød, at Skat måtte udskyde den udvidede selvangivelse for femte år i træk.

Derfor har Skat ifølge driftsdirektøren efter forrige uges nedbrud i TastSelv-systemet indledt drøftelser med CSC om, hvordan myndigheden kan undgå at systemet går ned igen.

"Vi har haft en speciel overvågning af det her op til aflevereringsfristen. Derfor har vi en konkret dialog om, hvordan vi kan være sikre på at de her ting ikke gentager sig, når vi nu har gjort noget ekstra for at overvåge," siger Steffen Normann Hansen.

Det sker i en dialog, der afspejler, at Skat er utilfreds, fortæller han.

Ikke i orden

"Vi kan ikke blive ved med at acceptere, at sådan noget her sker. Derfor er vi i den her mere kritiske dialog om, hvordan det kan undgås. For vi synes at vi havde forberedt os så godt vi overhovedet kunne med ekstra overvågning," siger han.

Hvorvidt nedbruddet får konsekvenser mellem CSC og Skat, er  ifølge Steffen Normann Hansen alt for tidligt at sige noget om.

"Det er klart, at når ting sker, når de ikke må ske - og det er meget vigtigt for os, og vi gør noget ekstra, for at det ikke skal ske - så er vi selvfølgelig mindre tilfredse, end hvis det bare er sådan en mindre fejl, der opstår i en periode, hvor det ikke er så vigtigt," siger Steffen Normann Hansen.

Vil have præcis fejlrapport

Derfor vil Skat have CSC til at svare på, hvordan autorisationsordningen, der er et delsystem under TastSelv, kunne gå ned på trods af særlig overvågning.

"Vi vil have fundet ud af helt præcist, hvad det var, som gik galt. Og den dialog er i gang," siger han.

Læs også:
CSC-system hos Skat gik ned trods speciel overvågning

Skat udskød selvangivelse i to dage efter CSC-fejl

Læses lige nu

    Banedanmark

    Contract Manager

    Københavnsområdet

    Statens IT

    AI-udviklere til Statens It

    Københavnsområdet

    Netcompany A/S

    Operations Engineer til drift af Infrastruktur

    Københavnsområdet

    Patent- og Varemærkestyrelsen

    Infrastrukturspecialist

    Københavnsområdet

    Navnenyt fra it-Danmark

    Trafikstyrelsen har pr. 1. maj 2026 ansat Nihad Hodzic som IT og Digitaliseringschef. Han skal især beskæftige sig med med IT-projekter og digital transformation, herunder især det strategiske løft af Trafikstyrelsens digitale niveau. Han kommer fra en stilling som Kontorchef hos Udviklings og Forenklingsstyrelsen. Han er uddannet i statskundskab og har en lederuddannelse fra MIT Sloan, samt en igangværende Master i IT-Ledelse. Han har tidligere beskæftiget sig med IT-udvikling og større projekter på momsområdet, hvor han har ledet et projekt- og udviklingskontor. Nyt job

    Nihad Hodzic

    Trafikstyrelsen

    Elbek & Vejrup A/S har pr. 1. juni 2026 ansat Mikkel Bernt Buchvardt som AI Architect & Product Manager. Han skal især beskæftige sig med udviklingen af AI-Services og AI-Agenter i og omkring Business Central. Han kommer fra en stilling som Lead Data & Analytics hos IBM. Han er uddannet MSc. i softwareudvikling fra ITU. Han har tidligere beskæftiget sig med Data og BI hos KMD og Seges Innovation. Nyt job

    Mikkel Bernt Buchvardt

    Elbek & Vejrup A/S

    Renewtech ApS har pr. 1. marts 2026 ansat Emil Holme Fisker som Customer Service Specialist. Han skal især beskæftige sig med at levere høj kvalitets kundeservice og hjælpe Renewtechs kunder med at få de rette løsninger til deres behov. Han kommer fra en stilling som Key Account Manager hos Camro A/S. Han er uddannet som salgselev hos Camro A/S. Han har tidligere beskæftiget sig med at udvikle gode kunderelationer, opsøgende salg og udvikling af salgsaktiviteter. Nyt job

    Emil Holme Fisker

    Renewtech ApS

    Pinksky har pr. 1. maj 2026 ansat Alexander Skou Henkel, 39 år,  som Rådgivende konsulent. Han skal især beskæftige sig med optimering af forretningsprocesser i Microsoft platformen. Han kommer fra en stilling som IT forretningskonsulent hos Evobis ApS. Han har tidligere beskæftiget sig med forretningsudvikling i Microsoft platformen. Nyt job