Skat kræver CSC-forklaring på femdobbelt TastSelv-nedbrud

Skat vil have CSC til at forklare femdobbelt nedbrud på TastSelv. Det sker med en dialog, der afspejler at Skat er utilfreds, siger driftsdirektør hos Skat.

Artikel top billede

(Foto: Jacob Ø. Wittorff)

Læs også:
CSC-system hos Skat gik ned trods speciel overvågning

Skat udskød selvangivelse i to dage efter CSC-fejl

"Vi er jo aldrig tilfredse, når vores systemer går ned på strategisk vigtige tidspunkter."

Sådan siger produktionsdirektør hos Skat, Steffen Normann Hansen, om forrige uges nedbrud på det CSC-drevne TastSelv-system, der betød, at Skat måtte udskyde den udvidede selvangivelse for femte år i træk.

Derfor har Skat ifølge driftsdirektøren efter forrige uges nedbrud i TastSelv-systemet indledt drøftelser med CSC om, hvordan myndigheden kan undgå at systemet går ned igen.

"Vi har haft en speciel overvågning af det her op til aflevereringsfristen. Derfor har vi en konkret dialog om, hvordan vi kan være sikre på at de her ting ikke gentager sig, når vi nu har gjort noget ekstra for at overvåge," siger Steffen Normann Hansen.

Det sker i en dialog, der afspejler, at Skat er utilfreds, fortæller han.

Ikke i orden

"Vi kan ikke blive ved med at acceptere, at sådan noget her sker. Derfor er vi i den her mere kritiske dialog om, hvordan det kan undgås. For vi synes at vi havde forberedt os så godt vi overhovedet kunne med ekstra overvågning," siger han.

Hvorvidt nedbruddet får konsekvenser mellem CSC og Skat, er  ifølge Steffen Normann Hansen alt for tidligt at sige noget om.

"Det er klart, at når ting sker, når de ikke må ske - og det er meget vigtigt for os, og vi gør noget ekstra, for at det ikke skal ske - så er vi selvfølgelig mindre tilfredse, end hvis det bare er sådan en mindre fejl, der opstår i en periode, hvor det ikke er så vigtigt," siger Steffen Normann Hansen.

Vil have præcis fejlrapport

Derfor vil Skat have CSC til at svare på, hvordan autorisationsordningen, der er et delsystem under TastSelv, kunne gå ned på trods af særlig overvågning.

"Vi vil have fundet ud af helt præcist, hvad det var, som gik galt. Og den dialog er i gang," siger han.

Læs også:
CSC-system hos Skat gik ned trods speciel overvågning

Skat udskød selvangivelse i to dage efter CSC-fejl

Læses lige nu

    Navnenyt fra it-Danmark

    Idura har pr. 5. januar 2026 ansat Arjuna Enait, 34 år,  som software engineer. Han skal især beskæftige sig med videreudvikling af Verify-systemet samt arbejde på implementeringen af CIBA i Norsk BankID. Han kommer fra en stilling som software engineer hos Lasso X. Han er uddannet civilingeniør med speciale i geoteknik. Han har tidligere beskæftiget sig med at bygge microservices til dataindsamling og -processering, samt opdatere legacy-systemer. Nyt job

    Arjuna Enait

    Idura

    Idura har pr. 1. januar 2026 ansat Joshua Pratt, 32 år,  som software engineer. Han skal især beskæftige sig med at bruge sin tekniske knowhow og erfaring i teamet for extensions og integrationer. Han kommer fra en stilling som Tech Director hos NoA Ignite Denmark. Han har tidligere beskæftiget sig med komplekse webprojekter, senest udviklingen af det nye website og e-commerce-platform for tivoli.dk. Nyt job

    Joshua Pratt

    Idura

    Idura har pr. 1. januar 2026 ansat Martin Ingolf Broberg, 43 år,  som webmaster. Han skal især beskæftige sig med at få idura.eu til at spille på alle digitale tangenter og sikre, at siden genererer nye leads. Han kommer fra en stilling som team lead hos Danmarks Radio. Han har tidligere beskæftiget sig med blandt andet at stifte og lede et analyseteam i DR med fokus på web og lyd. Nyt job
    netIP har pr. 1. januar 2026 ansat Michael Kjøgx som Systemkonsulent ved netIP's kontor i Esbjerg. Han kommer fra en stilling som Konsulent hos Blue Byte og før da ATEA og XPconsult. Nyt job