CSC-system hos Skat gik ned trods speciel overvågning

Da et delsystem til revisorer på det CSC-leverede TastSelv-system gik i sort, skete det på trods af en særlig driftsovervågning fra Skat.

Artikel top billede

Foto: Povl D. Rasmussen. (Foto: Povl D. Rasmussen)

Læs også:
Skat udskød selvangivelser i to dage efter CSC-fejl

Da Skats TastSelv-system forud for årets udvidede selvangivelser gik ned for femte år i træk, til stor gene for landets revisorer, skete det til trods for, at myndigheden havde taget ekstra forholdsregler for at undgå nedbrud på det CSC-drevne it-system.

Det fortæller Steffen Normann Hansen, som er produktions-direktør hos Skat.

"Fordi vi har haft nogle dårlige oplevelser de andre år, har vi haft en helt speciel overvågning på driften af TastSelv og de underliggende systemer," siger han.

Hvordan nedbruddet så alligevel kunne ske, har han endnu ikke noget bud på. Men at myndigheden vil afkræve leverandøren en forklaring, ligger fast.

Overvågning stoppede totalnedbrud

Ifølge driftsdirektøren er det specifikt den specielle overvågning af systemet, der er skyld i, at det kun var den såkaldte autorisationsordning og ikke hele TastSelv, som gik ned.

"Det har hjulpet til, at det kun er autorisationsordningen, det er gået galt med den her gang," siger han.

Steffen Normann Hansen fortæller, at der var tale om en "specifik" og en "meget detaljeret" overvågning af systemet hele tiden.

Men når hele TastSelv ikke gik ned, så skyldes det simpelthen, at man har holdt øje med det?

"Den overvågning har resulteret i, at TastSelv som sådan ikke er gået ned og heller ikke NemID-ordningen," siger Steffen Normann Hansen.

Driftsdirektøren fortæller, at den specielle overvågning var sat i værk på baggrund af en risikovurdering, hvilket Skat gennemfører ved de store spidsbelastningsperioder.

Nedbruddet på autorisationsordningen under TastSelv-systemet betød, at Skat for femte år i træk var nødt til at udskyde den udvidede selvangivelse.

Ifølge Steffen Normann Hansen har myndigheden de senere år  haft generelle problemer med TastSelv-systemet, som har ført til udsættelser. Eksempelvis i 2011, 2010, 2009 og 2008.

Computerworld har forsøgt at få en kommentar fra CSC, men der er endnu ikke lykkedes.

Læs også:
Skat udskød selvangivelser i to dage efter CSC-fejl

Event: Årets CISO 2026

Sikkerhed | København

Vi glæder os til at løfte sløret for flere detaljer til denne konference. I mellemtiden kan du tilmelde dig og dermed have tidspunktet reserveret i din kalender.

22. oktober 2026 | Gratis deltagelse

SOS International

License & Vendor Manager

Københavnsområdet

Netcompany A/S

IT Manager

Nordjylland

Operate Technology A/S

PHP-udvikler til Drupal

Københavnsområdet

Politiets Efterretningstjeneste

Bliv sektionsleder for PET's sektion for IT Sikkerhed & Arkitektur

Københavnsområdet

Navnenyt fra it-Danmark

Renewtech ApS har pr. 1. februar 2026 ansat Thomas Bjørn Nielsen som E-Commerce Manager. Han skal især beskæftige sig med at optimere og vækste virksomhedens digitale platforme yderligere. Han kommer fra en stilling som Operations Project Manager hos Tiger Media. Han er uddannet fra Aalborg Universitet og har en MSc. i International Virksomhedsøkonomi. Nyt job

Thomas Bjørn Nielsen

Renewtech ApS

Mikkel Hjortlund-Fernández, Service Manager hos Terma Group, har pr. 26. januar 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i organisation på Aarhus Universitet via It-vest. Foto: Per Bille. Færdiggjort uddannelse