Advarsel til ferien: Roaming-bombe lurer uden for EU

Teleekspert advarer nu om, at roamingpriser uden for EU er skruet helt uhørt i vejret. Se hvor stor ekstraregning du risikerer på din ferie.

Artikel top billede

Læs også:
Derfor skal du betale kassen for roaming på din ferie

Nye roaming-priser: Så meget koster data og telefoni

10.000 kroner for at have downloadet en avis.

Det er det chok på telefonregningen, ferieglade danskere risikerer at komme hjem til. I hvert fald hvis man har haft sin mobiltelefon eller pad med på ferie uden for Europa.

Sådan lyder advarslen nu fra teleanalytiker Torben Rune fra telerådgivningsfirmaet Netplan.

For selv om priserne inden for EU er sænket, går det i den modsatte retning i resten af verden.  

"I takt med at EU har presset de interne priser for roaming ned, har selskaberne benyttet muligheden for at skrue priserne uden for EU yderligere op. En megabyte dataoverførsel i USA og Sydamerika ligger for eksempel på 100-110 kroner pr. megabyte. Det er helt ude af proportioner," lyder det fra Torben Rune.

"Hvis du downloader et dagblad i PDF-format kommer du op over flere hundrede megabyte. Så der ryger du hurtigt op på 10.000 kroner. Går man bare ind på en hjemmeside som for eksempel Computerworld og klikker rundt på et par artikler, så løber det hurtigt op i 10-50 megabyte. Det betyder, at du risikerer at komme hjem med en ekstraregning på mellem 1000-5000 kroner. Det er svinedyrt," lyder advarslen fra Torben Rune og tilføjer:

"Jeg tror ikke, der er nogen, der kan forestille sig, at det koster ligeså meget som flybilletten at læse et par artikler på telefonen. Det er helt vanvittigt."

For danskere, der vil undgå chok på telefonregningen, er rådet derfor helt at lade være med at bruge mobildata på ferien.

"Lad være med at bruge mobildata på din ferie, slå det fra og lad svære med at slå dataroaming til. Selv om du tror du kan styre dit forbrug, så lad være med at slå det til. Uden at du ved det, laver din smartphone masser af trafik ud på nettet," slutter Torben Rune.

Læses lige nu
    Computerworld Events

    Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

    Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
    Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
    Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
    Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

    Infrastruktur | Horsens

    Enterprise Architecture Day 2026: Sikker og strategisk suverænitet

    Få ny inspiration til arbejdet med EA – fra sikkerhed og compliance til orkestrering, omkostningsoptimering og cloud governance i en usikker og ustabil tid.

    Sikkerhed | Aarhus C

    Executive roundtable: Cyberrobusthed i praksis

    Cyberangreb rammer driften. NIS2 og DORA kræver dokumenteret gendannelse under pres. Få konkret metode til at teste, måle og bevise robusthed på tværs af cloud, SaaS og leverandører. Deltag i lukket roundtable med Commvault og Hitachi.

    Digital transformation | København Ø

    Sådan etablerer du digital suverænitet

    Digital suverænitet afgør kontrol over data, systemer og afhængigheder i Danmark. Computerworld samler Dansk Erhverv og IBM-eksperter om konkrete arkitekturvalg, governance og platforme, der sikrer reel kontrol. Få overblik og handlekraft.

    Se alle vores events inden for it

    Netcompany A/S

    Network Engineer

    Københavnsområdet

    Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

    Softwareudvikler til Cyberdivisionens HR-Systemer og Applikationer

    Københavnsområdet

    Navnenyt fra it-Danmark

    55,7° North (a Beautiful Things company) har pr. 2. februar 2026 ansat Philip Jacobi Zahle, 53 år,  som Partner & CSMO. Han skal især beskæftige sig med Ansvar for Salg, Marketing og Brandudvikling i Norden, som han tidligere har gjort med GoPro, Skullcandy og Insta360 m.fl. Han kommer fra en stilling som Marketing & Branding Manager hos Boston Group A/S. Han har tidligere beskæftiget sig med distribution og brand building gennem 26 år og er kendt fra mærker som GoPro, Skullcandy og Insta360. Nyt job

    Philip Jacobi Zahle

    55,7° North (a Beautiful Things company)

    Sourcing IT har pr. 2. februar 2026 ansat Susanne Sønderskov som Salgsdirektør. Hun skal især beskæftige sig med at styrke Sourcing IT’s kommercielle fundament, skalere salgsindsatsen og øge tilstedeværelsen bl.a. hos jyske kunder. Hun kommer fra en stilling som Salgsdirektør hos Right People Group ApS. Hun har tidligere beskæftiget sig med salgsledelse inden for IT-freelanceleverancer og komplekse kundeaftaler, både privat og offentligt. Nyt job

    Susanne Sønderskov

    Sourcing IT

    netIP har pr. 20. januar 2026 ansat Darnell Olsen som Datateknikerelev ved netIP's kontor i Herning. Han har tidligere beskæftiget sig med diverse opgaver omkring biludlejning, da han har været ansat hos Europcar. Nyt job