Advarsel til ferien: Roaming-bombe lurer uden for EU

Teleekspert advarer nu om, at roamingpriser uden for EU er skruet helt uhørt i vejret. Se hvor stor ekstraregning du risikerer på din ferie.

Artikel top billede

Læs også:
Derfor skal du betale kassen for roaming på din ferie

Nye roaming-priser: Så meget koster data og telefoni

10.000 kroner for at have downloadet en avis.

Det er det chok på telefonregningen, ferieglade danskere risikerer at komme hjem til. I hvert fald hvis man har haft sin mobiltelefon eller pad med på ferie uden for Europa.

Sådan lyder advarslen nu fra teleanalytiker Torben Rune fra telerådgivningsfirmaet Netplan.

For selv om priserne inden for EU er sænket, går det i den modsatte retning i resten af verden.  

"I takt med at EU har presset de interne priser for roaming ned, har selskaberne benyttet muligheden for at skrue priserne uden for EU yderligere op. En megabyte dataoverførsel i USA og Sydamerika ligger for eksempel på 100-110 kroner pr. megabyte. Det er helt ude af proportioner," lyder det fra Torben Rune.

"Hvis du downloader et dagblad i PDF-format kommer du op over flere hundrede megabyte. Så der ryger du hurtigt op på 10.000 kroner. Går man bare ind på en hjemmeside som for eksempel Computerworld og klikker rundt på et par artikler, så løber det hurtigt op i 10-50 megabyte. Det betyder, at du risikerer at komme hjem med en ekstraregning på mellem 1000-5000 kroner. Det er svinedyrt," lyder advarslen fra Torben Rune og tilføjer:

"Jeg tror ikke, der er nogen, der kan forestille sig, at det koster ligeså meget som flybilletten at læse et par artikler på telefonen. Det er helt vanvittigt."

For danskere, der vil undgå chok på telefonregningen, er rådet derfor helt at lade være med at bruge mobildata på ferien.

"Lad være med at bruge mobildata på din ferie, slå det fra og lad svære med at slå dataroaming til. Selv om du tror du kan styre dit forbrug, så lad være med at slå det til. Uden at du ved det, laver din smartphone masser af trafik ud på nettet," slutter Torben Rune.

Annonceindlæg fra Opentext

Identity er omdrejningspunkt for AI, applikationer og angreb og kræver klar governance

Det gælder om at reducere risici – fra medarbejdere over privilegerede brugere til maskinidentiteter.

Politiets Efterretningstjeneste

Datacentertekniker hos PET

Københavnsområdet

Netcompany A/S

Microsoft Operations Engineer

Midtjylland

Netcompany A/S

Microsoft Operations Engineer

Nordjylland

Unik System Design A/S

QA Engineer

Sydjylland

Navnenyt fra it-Danmark

Renewtech ApS har pr. 15. marts 2026 ansat Jouni Salo som Account Manager for Sverige. Han skal især beskæftige sig med med at styrke Renewtechs nordiske tilstedeværelse med fokus primært på det svenske marked. Han kommer fra en stilling som Key Account Manager hos GoGift. Han har tidligere beskæftiget sig med udvikling af salgsaktiviter og kunderelationer på tværs af flere markeder. Nyt job

Jouni Salo

Renewtech ApS

Mark Michaelsen, teknisk systemejer og projektleder hos Aarhus Kommune, har pr. 26. januar 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i organisation på Aarhus Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse

Mark Michaelsen

Aarhus Kommune

Renewtech ApS har pr. 15. marts 2026 ansat Per Forberg som Account Manager for Sustainable Relations. Han skal især beskæftige sig med etablere nye partnerskaber med henblik på ITAD og sourcing kontrakter med hostingvirksomheder og strategiske slutbrugere. Han kommer fra en stilling som Nordic Key Account Manager hos Tesa. Han er uddannet hos Lund University og har en MBA i Management. Han har tidligere beskæftiget sig med at styrke salgsaktiviteter og partnerskaber på tværs af nordiske markeder. Nyt job

Per Forberg

Renewtech ApS

Renewtech ApS har pr. 1. februar 2026 ansat Thomas Bjørn Nielsen som E-Commerce Manager. Han skal især beskæftige sig med at optimere og vækste virksomhedens digitale platforme yderligere. Han kommer fra en stilling som Operations Project Manager hos Tiger Media. Han er uddannet fra Aalborg Universitet og har en MSc. i International Virksomhedsøkonomi. Nyt job

Thomas Bjørn Nielsen

Renewtech ApS