Derfor giver danske bredbåndshuller god mening

Computerviews: Det giver god mening, at regeringen i flere år har undgået at kræve garanti for 100 procents bredbåndsdækning i hele Danmark.

Artikel top billede

Skylines kollaps har skabt debat om bredbåndsdækningen i hele landet.

Computerviews: Statens store frekvens-auktioner har igennem årene indbragt staten milliarder af kroner, men der har hidtil ingen krav været om 100 procents dækning med mulighed for ordentlige internet-forbindelser overalt i landet.

Teleselskaber har smidt mange penge for at få lov at levere blandt andet bredbånd til danskere - eller rettere det store flertal af danskere.

Staten har ved flere af auktionerne som nævnt ikke opstillet krav om 100 procents dækning, men eksempelvis 99,8 procent, som det skete ved den seneste 4G-auktion.

Obligatoriske skrappe krav om høje hastigheder i hele landet har man hidtil heller ikke fra statens side fundet vigtigt nok til at opstille som krav under auktionerne.

Det er dog landets sådan ved 4G-auktionen, hvor der skal leveres en vis hastighed inden 2015.

Tilbage står, at statens indtægter sikkert ville have været mindre, hvis dækningskravet var 100 procent, og hastighedskravene var endnu skrappere.

Men spørgsmålet er, om det ville have stillet os alle bedre?

Nu har vi balladen

I dag brokker landmænd sig over dårlige bredbåndsforbindelser i kølvandet på Skylines konkurs.

Argumenter om at staten og hele samfundet i højere og højere grad bliver digitaliseret, og at alle derfor har behov for gode net-forbindelser, er svære at feje af bordet.

Tilbage står, om de milliarder staten har scoret på auktionerne måske i stedet skulle være brugt til skrappere krav under auktionerne?

Har politikerne sovet i timen, og ville de bare score hurtige gevinster, der er som at tisse i bukserne?

Det bringer varme lige her og nu, men er ikke ligefrem lækkert eller varmt i længden. Regionsformanden har kritiseret, at der først er udsigt til gode hastigheder i 2015.

Imod skrappere krav under auktioner taler naturligvis, at Skyline selv vandt en auktion, hvor selskabet skulle dække visse ydreområder.

Men det gik som bekendt ikke for godt.

Andre bud på bredbåndsløsninger til yderområder har været direkte statstilskud til telefirmaer for at forsyne EU's udkantsområder med bredbånd.

Men hvad mener du? Hvordan skaber man bedst ordentlige net-forbindelser til alle danskere?

Annonceindlæg fra SuperOffice

Succesfuld AI-implementering kræver langt mere end teknologien

Hvis offentlige organisationer skal lykkes med AI, skal de først have styr på adoption, datakvalitet og datasuverænitet.

Navnenyt fra it-Danmark

netIP har pr. 1. juni 2026 ansat Heidi Winther som Supportkonsulent ved netIP's kontor i Herning. Hun kommer fra en stilling som IT-Supporter hos Holstebro Kommune. Nyt job
Netip A/S har pr. 1. april 2026 ansat Claus Berg som Account Manager ved netIP's kontor i Esbjerg. Han kommer fra en stilling som Client Manager hos itm8. Nyt job

Claus Berg

Netip A/S

Renewtech ApS har pr. 1. april 2026 ansat Boris Sudar som Senior IT Specialist. Han skal især beskæftige sig med at sikre, at Renewtech cloudbaseret infrastruktur fortsætter på sit højeste niveau, mens han også skal drive system udvikling. Han kommer fra en stilling som Senior IT Specialist hos Eurowind Energy. Han har tidligere beskæftiget sig med Microsoft 365, Intune og sikker endepunktsstyring for hybrid og cloudbaseret infrastrukturer. Nyt job

Boris Sudar

Renewtech ApS

Den danske eID-virksomhed Idura har pr. 1. april 2026 ansat Kari Lehtimäki som Country Manager. Han skal især beskæftige sig med at styrke kendskabet til Iduras løsninger i Finland samt fremme samarbejdet med økosystemet omkring det finske Trust Network. Han kommer fra en stilling som Salgschef hos Telia Finland. Han er uddannet uddannet civilingeniør (M.Sc. Tech.) og medbringer ledelse, markedsindsigt og praktisk erfaring. Han har tidligere beskæftiget sig med salg og forretningsudvikling inden for Telias trust services-forretning. Nyt job

Kari Lehtimäki

Den danske eID-virksomhed Idura