Derfor giver danske bredbåndshuller god mening

Computerviews: Det giver god mening, at regeringen i flere år har undgået at kræve garanti for 100 procents bredbåndsdækning i hele Danmark.

Artikel top billede

Skylines kollaps har skabt debat om bredbåndsdækningen i hele landet.

Computerviews: Statens store frekvens-auktioner har igennem årene indbragt staten milliarder af kroner, men der har hidtil ingen krav været om 100 procents dækning med mulighed for ordentlige internet-forbindelser overalt i landet.

Teleselskaber har smidt mange penge for at få lov at levere blandt andet bredbånd til danskere - eller rettere det store flertal af danskere.

Staten har ved flere af auktionerne som nævnt ikke opstillet krav om 100 procents dækning, men eksempelvis 99,8 procent, som det skete ved den seneste 4G-auktion.

Obligatoriske skrappe krav om høje hastigheder i hele landet har man hidtil heller ikke fra statens side fundet vigtigt nok til at opstille som krav under auktionerne.

Det er dog landets sådan ved 4G-auktionen, hvor der skal leveres en vis hastighed inden 2015.

Tilbage står, at statens indtægter sikkert ville have været mindre, hvis dækningskravet var 100 procent, og hastighedskravene var endnu skrappere.

Men spørgsmålet er, om det ville have stillet os alle bedre?

Nu har vi balladen

I dag brokker landmænd sig over dårlige bredbåndsforbindelser i kølvandet på Skylines konkurs.

Argumenter om at staten og hele samfundet i højere og højere grad bliver digitaliseret, og at alle derfor har behov for gode net-forbindelser, er svære at feje af bordet.

Tilbage står, om de milliarder staten har scoret på auktionerne måske i stedet skulle være brugt til skrappere krav under auktionerne?

Har politikerne sovet i timen, og ville de bare score hurtige gevinster, der er som at tisse i bukserne?

Det bringer varme lige her og nu, men er ikke ligefrem lækkert eller varmt i længden. Regionsformanden har kritiseret, at der først er udsigt til gode hastigheder i 2015.

Imod skrappere krav under auktioner taler naturligvis, at Skyline selv vandt en auktion, hvor selskabet skulle dække visse ydreområder.

Men det gik som bekendt ikke for godt.

Andre bud på bredbåndsløsninger til yderområder har været direkte statstilskud til telefirmaer for at forsyne EU's udkantsområder med bredbånd.

Men hvad mener du? Hvordan skaber man bedst ordentlige net-forbindelser til alle danskere?

Annonce

Annonceindlæg fra HP

Det hybride kontor kræver personlig teknologi

Ingen vil dele tastatur med ti kolleger. HP EliteBoard samler computeren i tastaturet og gør det personlige udstyr mobilt på det hybride kontor.

Navnenyt fra it-Danmark

Fellowmind Denmark A/S har pr. 1. september 2026 ansat Morten Jakobi som Business Unit Director. Han skal især beskæftige sig med at samle og udvikle Fellowminds forretning inden for Managed Services, Cloud Infrastructure & Security. Han kommer fra en stilling som Chief Executive Officer hos Inventio.it A/S. Han har tidligere beskæftiget sig med Ledelse og udvikling af Managed Services, serviceforretninger og transformation i Norden og Benelux. Nyt job

Morten Jakobi

Fellowmind Denmark A/S

Norriq Danmark A/S har pr. 1. april 2026 ansat Sascha Trebbien Klinggaard som Lead Consultant. Hun skal især beskæftige sig med at facilitere tæt partnerskab og strategisk behovsafdækning hos vores kunder. Hun kommer fra en stilling som Senior Business Analytics Consultant hos Twoday Kapacity. Hun er uddannet hos Copenhagen Business School og har en Master's degree,Finance & Strategic Management 2014 - 2016. Nyt job

Sascha Trebbien Klinggaard

Norriq Danmark A/S

Netip A/S har pr. 1. september 2026 ansat Michelle Sørensen som Operation Coordinator ved netIP's kontor i Hernng. Hun kommer fra en stilling som Koordinator hos Norlys koncernen. Nyt job

Michelle Sørensen

Netip A/S

Norriq Danmark A/S har pr. 1. juni 2026 ansat Nikolaj Henrik Pieter Jansen som Junior Consultant. Han skal især beskæftige sig med at understøtte vores konsulenter med praktiske og analytiske opgaver på diverse kundeprojekter. Han kommer fra en stilling som Digital Advisor & Account Manager hos Twentyfour. Han er uddannet hos IT-Universitetet i København. Han har tidligere beskæftiget sig med salg og projektstyring. Nyt job

Nikolaj Henrik Pieter Jansen

Norriq Danmark A/S