Derfor giver danske bredbåndshuller god mening

Computerviews: Det giver god mening, at regeringen i flere år har undgået at kræve garanti for 100 procents bredbåndsdækning i hele Danmark.

Artikel top billede

Skylines kollaps har skabt debat om bredbåndsdækningen i hele landet.

Computerviews: Statens store frekvens-auktioner har igennem årene indbragt staten milliarder af kroner, men der har hidtil ingen krav været om 100 procents dækning med mulighed for ordentlige internet-forbindelser overalt i landet.

Teleselskaber har smidt mange penge for at få lov at levere blandt andet bredbånd til danskere - eller rettere det store flertal af danskere.

Staten har ved flere af auktionerne som nævnt ikke opstillet krav om 100 procents dækning, men eksempelvis 99,8 procent, som det skete ved den seneste 4G-auktion.

Obligatoriske skrappe krav om høje hastigheder i hele landet har man hidtil heller ikke fra statens side fundet vigtigt nok til at opstille som krav under auktionerne.

Det er dog landets sådan ved 4G-auktionen, hvor der skal leveres en vis hastighed inden 2015.

Tilbage står, at statens indtægter sikkert ville have været mindre, hvis dækningskravet var 100 procent, og hastighedskravene var endnu skrappere.

Men spørgsmålet er, om det ville have stillet os alle bedre?

Nu har vi balladen

I dag brokker landmænd sig over dårlige bredbåndsforbindelser i kølvandet på Skylines konkurs.

Argumenter om at staten og hele samfundet i højere og højere grad bliver digitaliseret, og at alle derfor har behov for gode net-forbindelser, er svære at feje af bordet.

Tilbage står, om de milliarder staten har scoret på auktionerne måske i stedet skulle være brugt til skrappere krav under auktionerne?

Har politikerne sovet i timen, og ville de bare score hurtige gevinster, der er som at tisse i bukserne?

Det bringer varme lige her og nu, men er ikke ligefrem lækkert eller varmt i længden. Regionsformanden har kritiseret, at der først er udsigt til gode hastigheder i 2015.

Imod skrappere krav under auktioner taler naturligvis, at Skyline selv vandt en auktion, hvor selskabet skulle dække visse ydreområder.

Men det gik som bekendt ikke for godt.

Andre bud på bredbåndsløsninger til yderområder har været direkte statstilskud til telefirmaer for at forsyne EU's udkantsområder med bredbånd.

Men hvad mener du? Hvordan skaber man bedst ordentlige net-forbindelser til alle danskere?

Læses lige nu
    Computerworld Events

    Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

    Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
    Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
    Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
    Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

    Digital transformation | Aarhus C

    Derfor skal du videre fra Dynamics AX – og sådan gør du

    Computerworld giver klar viden om vejen videre fra Dynamics AX. Du ser forskellen mellem AX og moderne cloud-ERP og får et konkret beslutningsgrundlag for næste skridt. Tilmeld dig og få styr på skiftet til Dynamics 365 FO eller BC.

    Sikkerhed | Online

    Cyber Briefing: Fra databeskyttelse til dataindsigt

    Få kort og fokuseret overblik over, hvordan du optimerer resiliens og gendannelse af kritiske informationer samt sikrer forretningens funktion, når cyberangrebet rammer.

    Digital transformation | Online

    Copilot i praksis: Sådan får du mest ud af AI

    Få inspiration til at implementere, anvende og udnytte Copilot optimalt og forsvarligt.

    Se alle vores events inden for it

    Navnenyt fra it-Danmark

    Christian Pedersen,  emagine Consulting A/S, er pr. 1. februar 2026 udnævnt som Chief AI Officer. Han beskæftiger sig med opkvalificere emagines ansatte, udvikle interne AI-værktøjer og levere AI-projekter for kunderne. Som leder af et nye AI-team skal han også udvikle og lancere AI-produkter til markedet. Udnævnelse

    Christian Pedersen

    emagine Consulting A/S

    Forte Advice har pr. 5. januar 2026 ansat Claes Frederiksen som Commercial Director. Claes skal især beskæftige sig med at løfte den kommercielle modenhed i teknologiprojekter og sikre, at teknologi bliver brugt som strategisk løftestang. Claes kommer fra en stilling som Senior Client Partnership Director, Nordics hos Valtech. Claes har tidligere beskæftiget sig med teknologivalg og platformstrategi til teknologidrevet forretningsudvikling og marketing initiativer. Nyt job

    Claes Frederiksen

    Forte Advice

    Netip A/S har pr. 1. november 2025 ansat Kristian Kveiborg Yde som BI-konsulent ved netIP's kontor i Thisted. Han er uddannet med en Cand.merc. i økonomistyring. Nyt job
    Netip A/S har pr. 1. november 2025 ansat Christian Homann som Projektleder ved netIP's kontor i Thisted. Han kommer fra en stilling som Digitaliseringschef hos EUC Nordvest. Han er uddannet med en Cand.it og har en del års erfaring med projektledelse. Nyt job

    Christian Homann

    Netip A/S