Dansk kommune vinder over Microsoft i licens-batalje

Det "tog et år og krig" at komme "helskindet ud af kløerne på Microsoft", fortæller dansk kommunal it-chef.

Artikel top billede

(Foto: Povl D. Rasmussen)

IT- og digitaliseringschef Eva Minke Andersen fra Aabenraa Kommune husker ikke tilbage på et licenskontrolbesøg fra Microsoft som en særlig god oplevelse - tværtimod.

Det selvom kommunen endte med at betale et begrænset beløb på 100.000 kroner.

"Det tog et år og en krig, men det er lykkedes Aabenraa Kommune at komme helskindet ud af kløerne på Microsoft," forklare Eva Minke Andersen.

Hun oplyser, at kommunen havde under to procent fejl, så Microsoft kom selv til at betale for selve audit'en.

Talt med store bogstaver

"Derudover har vi haft en kamp, fordi Microsoft ikke ville fjerne en bemærkning i settlement om SQL-licenser, men så ville jeg bare ikke skrive under," lyder det fra digitaliseringschefen.

Baggrunden for Microsofts insisteren kender Eva Minke Andersen ikke præcist, men peger på at det kan skyldes Microsofts interne samarbejdsaftale med et revisionshus, der hjalp leverandøren under kontrollen.

Under alle omstændigheder sluttede det hele for nylig.

Eva Minke Andersen måtte sætte hårdt med hårdt.

"Jeg gik til direktøren for det offentlige marked hos Microsoft," fortæller Eva Minke Andersen.

Hun oplyser, at det til allersidst hjalp, efter der var blevet talt med store bogstaver.

Hos Microsoft ønsker man ikke at kommenterer på "konkrete kundeforhold, da det er et anliggende mellem kunden og os," lyder det fra kommunikationschef Anders Adelhorst.

Timengo DPG

Teknisk Konsulent til vores Service Center

Københavnsområdet

LINK Mobility

Support Specialist

Københavnsområdet

Politiets Efterretningstjeneste

CNE-specialist til PET`s indhentningsafdeling

Københavnsområdet

Navnenyt fra it-Danmark

Renewtech ApS har pr. 1. marts 2026 ansat Emil Holme Fisker som Customer Service Specialist. Han skal især beskæftige sig med at levere høj kvalitets kundeservice og hjælpe Renewtechs kunder med at få de rette løsninger til deres behov. Han kommer fra en stilling som Key Account Manager hos Camro A/S. Han er uddannet som salgselev hos Camro A/S. Han har tidligere beskæftiget sig med at udvikle gode kunderelationer, opsøgende salg og udvikling af salgsaktiviteter. Nyt job

Emil Holme Fisker

Renewtech ApS

Immeo har pr. 1. marts 2026 ansat Theo Lyngaa Hansen som Consultant. Han kommer fra en stilling som Data Manager hos IDA. Han er uddannet i Business Administration & Data Science. Nyt job
Pinksky ApS har pr. 1. maj 2026 ansat Dan Toft, 29 år,  som Rådgivende konsulent, Partner. Han skal især beskæftige sig med digitalisering med Microsoftplatformen. Han kommer fra en stilling som Microsoft 365 & SharePoint Specialist hos Evobis ApS. Han er uddannet datamatiker. Han har tidligere beskæftiget sig med Microsoft 365 og SharePoint udvikling. Nyt job

Dan Toft

Pinksky ApS

Immeo har pr. 1. maj 2026 ansat Sofie Amalie Buur som Consultant. Hun kommer fra en stilling som Frontend Engineer & UI/UX Designer hos Valyrion. Hun er uddannet Cand.it. Softwaredesign ved ITU. Nyt job