Derfor slipper Apple (måske) for at sige undskyld til Samsung

Se her, hvorfor sydkoreanerne måske alligevel ikke får en offentlig undskyldning.

Artikel top billede

Læs også:
Apple: Samsung skylder os et tocifret milliardbeløb

Her er billederne: Apples hemmelige Sony-kopier

Apple behøver ikke at offentliggøre en undskyldning til Samsung for at antyde, at Samsung har kopieret iPad.

I hvert fald ikke lige nu.

En domstol i London har nemlig fastslået, at iPad-producenten ikke 'umiddelbart' skal komme med den offentlige indrømmelse på sin britiske hjemmeside.

Det skriver Macworld UK.

Apple havde appelleret rettens afgørelse med den begrundelse, at selskabet ikke ønsker at reklamere for rivalen.

Appel-sagen begynder i oktober.

Skal måske reklamere i pressen

Hvis Apple ikke får medhold i sin klage, kan amerikanerne blive nødt til offentligt at indrømme, at Samsung ikke har kopieret iPad.

Ud over indrømmelsen på den britiske hjemmeside, vil Apple desuden blive tvunget til at købe annonceplads i de britiske nyhedsmedier, hvor Apple også skal undskylde over for Samsung.

Sagen er en del af den igangværende juridiske kamp mellem de to elektronikgiganter, hvor Apple anklager Samsung for kopiering af design, og Samsung beskylder Apple for at krænke sydkoreanernes teknologi-patenter.

Sagerne bliver ført ved en række domstole verden over.

Læs også:
Apple: Samsung skylder os et tocifret milliardbeløb

Her er billederne: Apples hemmelige Sony-kopier

Annonceindlæg fra Context&

Når AI løber fra organisationen

Teknologien udvikler sig hurtigere end virksomhedernes struktur, processer og ledelse kan følge med.

Aller Media A/S

IT Operations Engineer

Københavnsområdet

Unik System Design A/S

QA Engineer

Nordjylland

Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

Cyberdivisionen søger IT-supporter til lokal IT i Slagelse

Region Sjælland

Navnenyt fra it-Danmark

Immeo har pr. 1. marts 2026 ansat Theo Lyngaa Hansen som Consultant. Han kommer fra en stilling som Data Manager hos IDA. Han er uddannet i Business Administration & Data Science. Nyt job
Thomas Nakai, Product Owner hos Carlsberg, har pr. 27. januar 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i organisation på Aarhus Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse

Thomas Nakai

Carlsberg

Mohamed El Haddaoui, er pr. 7. april 2026 ansat hos Dafolo A/S som IT-systemudvikler. Han skal især beskæftige sig med udviklingsopgaver relateret til Brugerklubben SBSYS. Han er nyuddannet datamatiker og har erfaring med udvikling af REST API'er og integreret databaser. Nyt job

Mohamed El Haddaoui

Dafolo A/S

Renewtech ApS har pr. 15. marts 2026 ansat Jouni Salo som Account Manager for Sverige. Han skal især beskæftige sig med med at styrke Renewtechs nordiske tilstedeværelse med fokus primært på det svenske marked. Han kommer fra en stilling som Key Account Manager hos GoGift. Han har tidligere beskæftiget sig med udvikling af salgsaktiviter og kunderelationer på tværs af flere markeder. Nyt job

Jouni Salo

Renewtech ApS