Derfor slipper Apple (måske) for at sige undskyld til Samsung

Se her, hvorfor sydkoreanerne måske alligevel ikke får en offentlig undskyldning.

Artikel top billede

Læs også:
Apple: Samsung skylder os et tocifret milliardbeløb

Her er billederne: Apples hemmelige Sony-kopier

Apple behøver ikke at offentliggøre en undskyldning til Samsung for at antyde, at Samsung har kopieret iPad.

I hvert fald ikke lige nu.

En domstol i London har nemlig fastslået, at iPad-producenten ikke 'umiddelbart' skal komme med den offentlige indrømmelse på sin britiske hjemmeside.

Det skriver Macworld UK.

Apple havde appelleret rettens afgørelse med den begrundelse, at selskabet ikke ønsker at reklamere for rivalen.

Appel-sagen begynder i oktober.

Skal måske reklamere i pressen

Hvis Apple ikke får medhold i sin klage, kan amerikanerne blive nødt til offentligt at indrømme, at Samsung ikke har kopieret iPad.

Ud over indrømmelsen på den britiske hjemmeside, vil Apple desuden blive tvunget til at købe annonceplads i de britiske nyhedsmedier, hvor Apple også skal undskylde over for Samsung.

Sagen er en del af den igangværende juridiske kamp mellem de to elektronikgiganter, hvor Apple anklager Samsung for kopiering af design, og Samsung beskylder Apple for at krænke sydkoreanernes teknologi-patenter.

Sagerne bliver ført ved en række domstole verden over.

Læs også:
Apple: Samsung skylder os et tocifret milliardbeløb

Her er billederne: Apples hemmelige Sony-kopier

Annonceindlæg fra Trustworks

Tillid i en Zero-Trust verden

Med voksende trusler, nye EU-krav og øget kompleksitet er cybersikkerhed nu en central ledelsesopgave på linje med strategi og økonomi.

PensionDanmark

Scrum Master

Københavnsområdet

Netcompany A/S

Microsoft Operations Engineer

Københavnsområdet

Schilling ApS

Support Specialist

Københavnsområdet

Capgemini Danmark A/S

Presales Lead Cybersecurity

Københavnsområdet

Navnenyt fra it-Danmark

Industriens Pension har pr. 3. november 2025 ansat Morten Plannthin Lund, 55 år,  som it-driftschef. Han skal især beskæftige sig med it-drift, it-support og samarbejde med outsourcingleverandører. Han kommer fra en stilling som Head of Nordic Operations Center hos Nexi Group. Han er uddannet HD, Business Management på Copenhagen Business School. Han har tidligere beskæftiget sig med kritisk it-infrastruktur og strategiske it-projekter. Nyt job

Morten Plannthin Lund

Industriens Pension

Norriq Danmark A/S har pr. 1. september 2025 ansat Thea Scheuer Gregersen som Finace accountant. Hun skal især beskæftige sig med håndteringer af bl.a. bogføring og finansiel rapportering på tværs af selskaberne. Hun er uddannet Bachelor´s degree i Business Administration & Economics og en Master of Sustainable Business degree. Nyt job

Thea Scheuer Gregersen

Norriq Danmark A/S