Derfor slipper Apple (måske) for at sige undskyld til Samsung

Se her, hvorfor sydkoreanerne måske alligevel ikke får en offentlig undskyldning.

Artikel top billede

Læs også:
Apple: Samsung skylder os et tocifret milliardbeløb

Her er billederne: Apples hemmelige Sony-kopier

Apple behøver ikke at offentliggøre en undskyldning til Samsung for at antyde, at Samsung har kopieret iPad.

I hvert fald ikke lige nu.

En domstol i London har nemlig fastslået, at iPad-producenten ikke 'umiddelbart' skal komme med den offentlige indrømmelse på sin britiske hjemmeside.

Det skriver Macworld UK.

Apple havde appelleret rettens afgørelse med den begrundelse, at selskabet ikke ønsker at reklamere for rivalen.

Appel-sagen begynder i oktober.

Skal måske reklamere i pressen

Hvis Apple ikke får medhold i sin klage, kan amerikanerne blive nødt til offentligt at indrømme, at Samsung ikke har kopieret iPad.

Ud over indrømmelsen på den britiske hjemmeside, vil Apple desuden blive tvunget til at købe annonceplads i de britiske nyhedsmedier, hvor Apple også skal undskylde over for Samsung.

Sagen er en del af den igangværende juridiske kamp mellem de to elektronikgiganter, hvor Apple anklager Samsung for kopiering af design, og Samsung beskylder Apple for at krænke sydkoreanernes teknologi-patenter.

Sagerne bliver ført ved en række domstole verden over.

Læs også:
Apple: Samsung skylder os et tocifret milliardbeløb

Her er billederne: Apples hemmelige Sony-kopier

Event: Cyber Security Festival 2026

Sikkerhed | København

Mød Danmarks skrappeste it-sikkerhedseksperter og bliv klar til at planlægge og eksekvere en operationel og effektiv cybersikkerhedsstrategi, når vi åbner dørene for +1.700 it-professionelle. Du kan glæde dig til oplæg fra mere end 70 talere og møde mere end 50 leverandører over to dage.

18 & 19 november 2026 | Gratis deltagelse

Navnenyt fra it-Danmark

Mohamed El Haddaoui, er pr. 7. april 2026 ansat hos Dafolo A/S som IT-systemudvikler. Han skal især beskæftige sig med udviklingsopgaver relateret til Brugerklubben SBSYS. Han er nyuddannet datamatiker og har erfaring med udvikling af REST API'er og integreret databaser. Nyt job

Mohamed El Haddaoui

Dafolo A/S

Sharp Consumer Electronics har pr. 1. april 2026 ansat Daniel Eriksson som salgsdirektør for de nordiske lande. Han skal især beskæftige sig med at accelerere virksomhedens vækst i Norden. Han kommer fra en stilling som nordisk salgsdirektør hos Hisense. Han har tidligere beskæftiget sig med detailhandel, kommerciel strategi og markedsudvidelser med bemærkelsesværdige resultater til følge. Nyt job

Daniel Eriksson

Sharp Consumer Electronics

Jakob Dirksen, SVP, Nordic Customer Delivery & Operations hos GlobalConnect, er pr. 1. maj 2026 forfremmet til EVP, Infrastructure Delivery & Operations. Han skal fremover især beskæftige sig med at lede Infrastructure Delivery & Operations, der har til opgave at drive og udvikle fibernetværket på tværs af virksomheden. Forfremmelse

Jakob Dirksen

GlobalConnect