Derfor slipper Apple (måske) for at sige undskyld til Samsung

Se her, hvorfor sydkoreanerne måske alligevel ikke får en offentlig undskyldning.

Artikel top billede

Læs også:
Apple: Samsung skylder os et tocifret milliardbeløb

Her er billederne: Apples hemmelige Sony-kopier

Apple behøver ikke at offentliggøre en undskyldning til Samsung for at antyde, at Samsung har kopieret iPad.

I hvert fald ikke lige nu.

En domstol i London har nemlig fastslået, at iPad-producenten ikke 'umiddelbart' skal komme med den offentlige indrømmelse på sin britiske hjemmeside.

Det skriver Macworld UK.

Apple havde appelleret rettens afgørelse med den begrundelse, at selskabet ikke ønsker at reklamere for rivalen.

Appel-sagen begynder i oktober.

Skal måske reklamere i pressen

Hvis Apple ikke får medhold i sin klage, kan amerikanerne blive nødt til offentligt at indrømme, at Samsung ikke har kopieret iPad.

Ud over indrømmelsen på den britiske hjemmeside, vil Apple desuden blive tvunget til at købe annonceplads i de britiske nyhedsmedier, hvor Apple også skal undskylde over for Samsung.

Sagen er en del af den igangværende juridiske kamp mellem de to elektronikgiganter, hvor Apple anklager Samsung for kopiering af design, og Samsung beskylder Apple for at krænke sydkoreanernes teknologi-patenter.

Sagerne bliver ført ved en række domstole verden over.

Læs også:
Apple: Samsung skylder os et tocifret milliardbeløb

Her er billederne: Apples hemmelige Sony-kopier

Læses lige nu

    Annonceindlæg fra Computerworld

    AI’s produktivitetsparadoks: Hvor bliver gevinsterne af?

    Undersøgelser i Danmark og udlandet tyder på, at AI endnu ikke for alvor kan aflæses i produktivitet og bundlinje.

    Capgemini Danmark A/S

    Finance Lead (SAP)

    Københavnsområdet

    Unik System Design A/S

    DevOps Engineer

    Sydjylland

    Navnenyt fra it-Danmark

    Alexander Hoffmann, SVP, Technology & IT hos GlobalConnect, er pr. 1. maj 2026 forfremmet til EVP, Tech, IT & Security. Han skal fremover især beskæftige sig med at lede den fortsatte udvikling af en mere integreret og software-drevet infrastrukturplatform. Forfremmelse

    Alexander Hoffmann

    GlobalConnect

    Netip A/S har pr. 1. februar 2026 ansat Henrik Mejnhardt Nielsen som ny kollega til Product Sales Teamet i Herlev. Han kommer fra en stilling som Business Development Manager hos Arrow. Nyt job
    Sharp Consumer Electronics har pr. 1. april 2026 ansat Daniel Eriksson som salgsdirektør for de nordiske lande. Han skal især beskæftige sig med at accelerere virksomhedens vækst i Norden. Han kommer fra en stilling som nordisk salgsdirektør hos Hisense. Han har tidligere beskæftiget sig med detailhandel, kommerciel strategi og markedsudvidelser med bemærkelsesværdige resultater til følge. Nyt job

    Daniel Eriksson

    Sharp Consumer Electronics

    Renewtech ApS har pr. 15. marts 2026 ansat Jouni Salo som Account Manager for Sverige. Han skal især beskæftige sig med med at styrke Renewtechs nordiske tilstedeværelse med fokus primært på det svenske marked. Han kommer fra en stilling som Key Account Manager hos GoGift. Han har tidligere beskæftiget sig med udvikling af salgsaktiviter og kunderelationer på tværs af flere markeder. Nyt job

    Jouni Salo

    Renewtech ApS