Gratis open source-kontorpakke på vej til tablet-pc'er

LibreOffice-folket arbejder på højtryk for at få samlet kodestumper og grafisk brugerflade til en kontorpakke til din tablet.

Artikel top billede

Brugerfladen i LibreOffices tablet-udgave er stadig grøn.

Læs også:

Ny, skarp og gratis konkurrent til Office

En open source-kontorpakke til din Android-tablet er på vej fra LibreOffice.

Koden er klar, men udviklerne arbejder stadig på at få skabt en brugerflade, der kan håndteres på tablet-platformen.

"Hen over sommeren har vi to udviklingsprojekter i gang i forbindelse med Google Summer of Code, hvor studerende skriver open source-kode," fortæller Leif Lodahl, der er den danske talsperson for LibreOffice.

"De to projekter skal ende med at blive fundamentet i vores kommende Android-udgave af LibreOffice," fortæller han til Computerworld.

Den forhindring, der skal besejres, handler primært om at skabe en brugergrænseflade, der kan anvendes på en trykfølsom skærm.

"Der skal defineres nye egenskaber til alle funktionerne, og det tager noget tid, men selve kode-motoren har vi på plads," fortæller han.

Pc skal lære af tablet

Office-pakken kommer til at bestå af tekstbehandling, regneark og øvrige relevante programmer til tabletten samt en dokumentfremviser, der kan anvendes på mobiltelefonen.

"Det giver ikke mening at arbejde med selve dokumenterne på en smartphone, fordi skærmen er for lille og tastaturet for dårligt. Det skal dog være muligt at læse dokumenterne på telefonen," siger Leif Lodahl.

Tablet-udgaven af LibreOffice skabes ikke kun for at tilfredsstille tablet-folket. Udgaven skal være med til at forme fremtidens udgaver af kontorpakken til pc-platformen.

"Nogle af de ting, man kommer til at se i Android-versionen, kommer også til at blive synlige i pc-udgaven. Tingene bliver eksempelvis mere visuelle. Design af brugerflader hænger meget sammen med at designe til tablet-platformen," siger han.

Engang til næste år

Der er ingen præcis deadline for, hvornår projektet skal være færdigt, men der er en stærk forhåbning om, at der kan fremvises nogle konkrete projekter til efteråret.

"Der er en udvikler-konference for LibreOffice til oktober, hvor der forhåbentlig kommer nogle resultater, vi kan se og arbejde videre med," siger Leif Lodahl.

En dato for hvornår kontorpakken kan downloades, vil han ikke give, men han lover, at der kommer en dansksproget udgave.

Det færdige resultat forventes først i 2013.

Læs også:

Ny, skarp og gratis konkurrent til Office

Læses lige nu

    Annonceindlæg fra Bluecircle

    Partiklerne ingen taler om: Den oversete risiko i datacentre og serverrum

    Støv, fibre og metalliske partikler kan påvirke både uptime, levetid og driftssikkerhed. Derfor arbejder flere datacentre systematisk med contamination control.

    Navnenyt fra it-Danmark

    Trafikstyrelsen har pr. 1. maj 2026 ansat Nihad Hodzic som IT og Digitaliseringschef. Han skal især beskæftige sig med med IT-projekter og digital transformation, herunder især det strategiske løft af Trafikstyrelsens digitale niveau. Han kommer fra en stilling som Kontorchef hos Udviklings og Forenklingsstyrelsen. Han er uddannet i statskundskab og har en lederuddannelse fra MIT Sloan, samt en igangværende Master i IT-Ledelse. Han har tidligere beskæftiget sig med IT-udvikling og større projekter på momsområdet, hvor han har ledet et projekt- og udviklingskontor. Nyt job

    Nihad Hodzic

    Trafikstyrelsen

    Pentos har pr. 2. juni 2025 ansat Jonas Kyhnau som Seniorkonsulent. Han skal især beskæftige sig med at rådgive virksomheder om HR digitalisering og implementering af SAP SuccessFactors og SmartRecruiters. Han kommer fra en stilling som Seniorkonsulent og PMO lead hos Gavdi. Han er uddannet Cand.merc Human Resource Management fra Copenhagen Business School. Han har tidligere beskæftiget sig med med Onboarding, Employee Central (Core HR). Nyt job

    Jonas Kyhnau

    Pentos

    Comsystem A/S har pr. 15. april 2026 ansat Iver Jakobsen som Technical Key Account Manager. Han skal især beskæftige sig med teknisk løsningssalg. Iver Jakobsen har 25 års erfaring fra TelCo-branchen. Han kommer fra en stilling som Key Account Manager hos E.ON Drive ApS. Han har tidligere beskæftiget sig med rådgivning og løsningssalg. Nyt job

    Iver Jakobsen

    Comsystem A/S

    Renewtech ApS har pr. 15. marts 2026 ansat Per Forberg som Account Manager for Sustainable Relations. Han skal især beskæftige sig med etablere nye partnerskaber med henblik på ITAD og sourcing kontrakter med hostingvirksomheder og strategiske slutbrugere. Han kommer fra en stilling som Nordic Key Account Manager hos Tesa. Han er uddannet hos Lund University og har en MBA i Management. Han har tidligere beskæftiget sig med at styrke salgsaktiviteter og partnerskaber på tværs af nordiske markeder. Nyt job

    Per Forberg

    Renewtech ApS