Gratis open source-kontorpakke på vej til tablet-pc'er

LibreOffice-folket arbejder på højtryk for at få samlet kodestumper og grafisk brugerflade til en kontorpakke til din tablet.

Artikel top billede

Brugerfladen i LibreOffices tablet-udgave er stadig grøn.

Læs også:

Ny, skarp og gratis konkurrent til Office

En open source-kontorpakke til din Android-tablet er på vej fra LibreOffice.

Koden er klar, men udviklerne arbejder stadig på at få skabt en brugerflade, der kan håndteres på tablet-platformen.

"Hen over sommeren har vi to udviklingsprojekter i gang i forbindelse med Google Summer of Code, hvor studerende skriver open source-kode," fortæller Leif Lodahl, der er den danske talsperson for LibreOffice.

"De to projekter skal ende med at blive fundamentet i vores kommende Android-udgave af LibreOffice," fortæller han til Computerworld.

Den forhindring, der skal besejres, handler primært om at skabe en brugergrænseflade, der kan anvendes på en trykfølsom skærm.

"Der skal defineres nye egenskaber til alle funktionerne, og det tager noget tid, men selve kode-motoren har vi på plads," fortæller han.

Pc skal lære af tablet

Office-pakken kommer til at bestå af tekstbehandling, regneark og øvrige relevante programmer til tabletten samt en dokumentfremviser, der kan anvendes på mobiltelefonen.

"Det giver ikke mening at arbejde med selve dokumenterne på en smartphone, fordi skærmen er for lille og tastaturet for dårligt. Det skal dog være muligt at læse dokumenterne på telefonen," siger Leif Lodahl.

Tablet-udgaven af LibreOffice skabes ikke kun for at tilfredsstille tablet-folket. Udgaven skal være med til at forme fremtidens udgaver af kontorpakken til pc-platformen.

"Nogle af de ting, man kommer til at se i Android-versionen, kommer også til at blive synlige i pc-udgaven. Tingene bliver eksempelvis mere visuelle. Design af brugerflader hænger meget sammen med at designe til tablet-platformen," siger han.

Engang til næste år

Der er ingen præcis deadline for, hvornår projektet skal være færdigt, men der er en stærk forhåbning om, at der kan fremvises nogle konkrete projekter til efteråret.

"Der er en udvikler-konference for LibreOffice til oktober, hvor der forhåbentlig kommer nogle resultater, vi kan se og arbejde videre med," siger Leif Lodahl.

En dato for hvornår kontorpakken kan downloades, vil han ikke give, men han lover, at der kommer en dansksproget udgave.

Det færdige resultat forventes først i 2013.

Læs også:

Ny, skarp og gratis konkurrent til Office

Læses lige nu

    Annonce

    Annonceindlæg fra itavis

    AI er en stresstest af virksomhedernes digitale fundament

    Brug af AI afslører de svagheder, virksomheder allerede har opbygget gennem års cloud-transformation, nye SaaS-løsninger og fragmenterede sikkerhedssystemer.

    Navnenyt fra it-Danmark

    Sophie Dalsgaard Myhrmann, er pr. 1. september 2026 ansat hos Elbek & Vejrup A/S som Project Manager i Logistik & Produktion. Hun skal især beskæftige sig med projektledelse indenfor logistik og produktion. Hun er nyuddannet cand.it, i IT, kommunikation og Organisation fra Aarhus Univeristet. Nyt job

    Sophie Dalsgaard Myhrmann

    Elbek & Vejrup A/S

    Softwarevirksomheden Idura, som udvikler løsninger til digital identifikation og autentifikation, har pr. 1. august 2026 ansat Maria Binger, 44 år,  som CFO. Hun skal især beskæftige sig med den finansielle styring i takt med Iduras vækst i Danmark og internationalt med fokus på blandt andet forecasting. Hun kommer fra en stilling som Director Business Finance hos Danelec. Hun er uddannet cand.merc.aud. fra Copenhagen Business School. Hun har tidligere beskæftiget sig med finance hos Agillic, Cobham SATCOM og Saxo Bank. Nyt job

    Maria Binger

    Softwarevirksomheden Idura, som udvikler løsninger til digital identifikation og autentifikation,

    IFS Danmark A/S har pr. 1. oktober 2026 ansat Annette Macsay Mostrup som Channel Manager Nordics. Annette skal især beskæftige sig med at udvikle og styrke IFS’ kanal- og forhandlerøkosystem i Norden. Annette kommer fra en stilling som Regional Partner Manager Nordics hos Keepit. Annette har tidligere beskæftiget sig med partnerudvikling og kanalstrategi i virksomheder som Citrix, VMware, Splunk og Zscaler. Nyt job

    Annette Macsay Mostrup

    IFS Danmark A/S

    Netip A/S har pr. 1. august 2026 ansat Thomas B. Steffensen som Seniorkonsulent ved netIP's kontor i Thisted. Han kommer fra en stilling som Senior IT/OT Network Consultant hos Frontmatec. Nyt job