Tablet-hybrid på vej fra OLPC-projektet

Svensk skærmteknologi skal gøre XO Touch til "næste generations mest innovative maskine."

Artikel top billede

Måske har du glemt Negropontes One Laptop per Child-projekt, der går ud på at sprede en lille og børnevenlig computer ud til de dele af verden, der ikke er så bemidlede som vores.

Det er i hvert fald længe siden, at man har hørt noget fra organisationen bag OLPC.

Selv om der bliver uddelt computere, er det i et lang lavere antal end det, som var planlagt fra starten.

Men nu meldes der positivt ud om fremtiden på OLPC-bloggen.

Der er underskrevet en kontrakt med et svensk firma, der skal levere skærmteknologien til XO Touch laptop, der angivelig bliver en ny hybrid mellem en 7,5-tommer bærbar computer og en tablet.

De første ideer for en OLPC-tablet blev fremlagt helt tilbage i 2009, og den kommer (nok) til at se sådan ud:

Foto: OLPC

Mest eneggieffektive model

Det er firmaet Neonode, der skal levere skærmteknologien, som ifølge OLPC-bloggen er meget energieffektiv og gør XO Touch til den mest strømbesparende laptop overhovedet.

Rodrigo Arboleda, der er direktør for OLPC, siger følgende om den nye tablet/laptop-hybrid:

"XO Touch kombinerer det bedste fra en bærbar og en tablet, hvilket gør den til næste generations mest innovative maskine."

Læses lige nu

    Navnenyt fra it-Danmark

    netIP har pr. 20. januar 2026 ansat Mikkel Lykke Petersen som Datateknikerelev ved netIP Thisted/Aalborg. Han er uddannet håndværker og har arbejdet som både montør, mekaniker, tømrer og tagdækker. Nyt job
    Immeo har pr. 1. februar 2026 ansat Patricia Oczki som Marketing Manager. Hun kommer fra en stilling som Head of Marketing and Communication hos Coach Solutions. Nyt job
    Adeno K/S har pr. 2. februar 2026 ansat Kia Harding Martinussen som ServiceNow Expert. Hun kommer fra en stilling som Principal Consultant hos Devoteam A/S. Nyt job