Tablet-hybrid på vej fra OLPC-projektet

Svensk skærmteknologi skal gøre XO Touch til "næste generations mest innovative maskine."

Artikel top billede

Måske har du glemt Negropontes One Laptop per Child-projekt, der går ud på at sprede en lille og børnevenlig computer ud til de dele af verden, der ikke er så bemidlede som vores.

Det er i hvert fald længe siden, at man har hørt noget fra organisationen bag OLPC.

Selv om der bliver uddelt computere, er det i et lang lavere antal end det, som var planlagt fra starten.

Men nu meldes der positivt ud om fremtiden på OLPC-bloggen.

Der er underskrevet en kontrakt med et svensk firma, der skal levere skærmteknologien til XO Touch laptop, der angivelig bliver en ny hybrid mellem en 7,5-tommer bærbar computer og en tablet.

De første ideer for en OLPC-tablet blev fremlagt helt tilbage i 2009, og den kommer (nok) til at se sådan ud:

Foto: OLPC

Mest eneggieffektive model

Det er firmaet Neonode, der skal levere skærmteknologien, som ifølge OLPC-bloggen er meget energieffektiv og gør XO Touch til den mest strømbesparende laptop overhovedet.

Rodrigo Arboleda, der er direktør for OLPC, siger følgende om den nye tablet/laptop-hybrid:

"XO Touch kombinerer det bedste fra en bærbar og en tablet, hvilket gør den til næste generations mest innovative maskine."

Læses lige nu

    Annonceindlæg fra Barco

    Hvorfor enkelhed er den stille drivkraft bag succes på hybride arbejdspladser

    Hvordan usynlig teknologi forvandler sikkert hybridarbejde til en daglig virkelighed

    Navnenyt fra it-Danmark

    Immeo har pr. 16. marts 2026 ansat Honey Arora som Senior Manager. Han kommer fra en stilling som Data Product Owner hos Centrica Energy. Nyt job

    Honey Arora

    Immeo

    Trafikstyrelsen har pr. 1. maj 2026 ansat Nihad Hodzic som IT og Digitaliseringschef. Han skal især beskæftige sig med med IT-projekter og digital transformation, herunder især det strategiske løft af Trafikstyrelsens digitale niveau. Han kommer fra en stilling som Kontorchef hos Udviklings og Forenklingsstyrelsen. Han er uddannet i statskundskab og har en lederuddannelse fra MIT Sloan, samt en igangværende Master i IT-Ledelse. Han har tidligere beskæftiget sig med IT-udvikling og større projekter på momsområdet, hvor han har ledet et projekt- og udviklingskontor. Nyt job

    Nihad Hodzic

    Trafikstyrelsen

    Renewtech ApS har pr. 15. marts 2026 ansat Jouni Salo som Account Manager for Sverige. Han skal især beskæftige sig med med at styrke Renewtechs nordiske tilstedeværelse med fokus primært på det svenske marked. Han kommer fra en stilling som Key Account Manager hos GoGift. Han har tidligere beskæftiget sig med udvikling af salgsaktiviter og kunderelationer på tværs af flere markeder. Nyt job

    Jouni Salo

    Renewtech ApS

    Netip A/S har pr. 1. april 2026 ansat Claus Berg som Account Manager ved netIP's kontor i Esbjerg. Han kommer fra en stilling som Client Manager hos itm8. Nyt job

    Claus Berg

    Netip A/S