Tablet-hybrid på vej fra OLPC-projektet

Svensk skærmteknologi skal gøre XO Touch til "næste generations mest innovative maskine."

Artikel top billede

Måske har du glemt Negropontes One Laptop per Child-projekt, der går ud på at sprede en lille og børnevenlig computer ud til de dele af verden, der ikke er så bemidlede som vores.

Det er i hvert fald længe siden, at man har hørt noget fra organisationen bag OLPC.

Selv om der bliver uddelt computere, er det i et lang lavere antal end det, som var planlagt fra starten.

Men nu meldes der positivt ud om fremtiden på OLPC-bloggen.

Der er underskrevet en kontrakt med et svensk firma, der skal levere skærmteknologien til XO Touch laptop, der angivelig bliver en ny hybrid mellem en 7,5-tommer bærbar computer og en tablet.

De første ideer for en OLPC-tablet blev fremlagt helt tilbage i 2009, og den kommer (nok) til at se sådan ud:

Foto: OLPC

Mest eneggieffektive model

Det er firmaet Neonode, der skal levere skærmteknologien, som ifølge OLPC-bloggen er meget energieffektiv og gør XO Touch til den mest strømbesparende laptop overhovedet.

Rodrigo Arboleda, der er direktør for OLPC, siger følgende om den nye tablet/laptop-hybrid:

"XO Touch kombinerer det bedste fra en bærbar og en tablet, hvilket gør den til næste generations mest innovative maskine."

Læses lige nu

    Annonce

    Navnenyt fra it-Danmark

    Stine Willemoes Kondrup, Senior Project Manager hos Ascom, har pr. 22. juni 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i organisation på Aalborg Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse
    Arctic Wolf Networks har pr. 3. august 2026 ansat Johnny Krogsboll som Head of Sales Engineering for Norden.Med base i Stockholm får han ansvaret for Arctic Wolfs samlede Sales Engineering-organisation i den nordiske region.<br /><br />Johnny Krogsboll skal være med til at udbygge Arctic Wolfs tilstedeværelse i Norden og hjælpe virksomheder og organisationer med at stå stærkere over for et stadig mere komplekst cybertrusselsbillede. Det skal blandt andet ske i tæt samarbejde med Arctic Wolfs vigtigste kanalpartnere i regionen.<br /><br />Gennem sin karriere har Johnny Krogsboll arbejdet med og rådgivet virksomheder hos blandt andre Hewlett-Packard, Trend Micro og Palo Alto Networks med fokus på at skabe konkret værdi af deres teknologiinvesteringer. Nyt job

    Johnny Krogsboll

    Arctic Wolf Networks

    Norriq Danmark A/S har pr. 1. januar 2026 ansat Allan Kimmer Jensen som Lead Solution Architect. Han skal især beskæftige sig med at sikre vores kunder får en verdensklasse brugeroplevelse gennem stærk frontend-arkitektur og kodekvalitet. Han kommer fra en stilling som Freelance Consultant hos Remmik. Han er uddannet hos Center for Medie og Kommunikation, Roskilde. Nyt job

    Allan Kimmer Jensen

    Norriq Danmark A/S

    Elbek & Vejrup A/S har pr. 15. august 2026 ansat Anne-Sofie Andreasen som Project Manager i Projekt & Service. Hun skal især beskæftige sig med ledelse og koordinering af projekter og serviceopgaver. Hun kommer fra en stilling som konsulent med fokus på digitale løsninger hos XFLow. Hun er uddannet cand.it. i IT, Kommunikation og Organisation. Hun har tidligere beskæftiget sig med analyse, udvikling, test og implementering af løsninger samt udarbejdelse af brugervejledninger. Nyt job

    Anne-Sofie Andreasen

    Elbek & Vejrup A/S