Derfor kan flere it-studerende redde Danmark

Flere unge vælger it-uddannelser, og det glæder IT-Branchens direktør, der dog undrer sig over fravalget af enkelte retninger.

Artikel top billede

Læs også:

Her vil de unge studere it i Danmark

Her dominerer kvinderne på it-uddannelserne

47 procent.

Så mange flere studerende er i år blevet optaget på en it-uddannelser sammenlignet med sommeren 2009.

Og i forhold til 2011 skal otte procent flere studerende læse et it-fag.

Optaget på it-uddannelserne er steget med otte procent, mens den generelle fremgang blandt nye studerende på videregående uddannelser ligger på seks procent.

Den positive udvikling vækker glæde hos brancheforeningen IT-Branchens administerende direktør, Morten Bangsgaard.

"Arbejdet med at promovere it-uddannelserne ser ud til at være lykkedes, og det er glædeligt, at de unge har forstået, at der er store muligheder for beskæftigelse i it-branchen," siger han.

Det er dog ikke alle uddannelser, der oplever en fremgang blandt studerende

It-studerende vælger økonomi fra

På Copenhagen Business School (CBS) er optaget på "Erhversøkonomi og it" faldet med 11 procent.

Morten Bangsgaard undrer sig over denne tendens, da IT-Branchens medlemsvirksomheder især efterspørger kandidater med en stærk forretningsforståelse kombineret med it-kompetencer.

"Derfor er det et tilbagefald, som dels undrer mig, men som vi også fra IT-Branchens side vil tage fat på og se, hvad vi kan gøre ved," siger han.

Morten Bangsgaard påpeger dog, at man i enkelte år kan se en negativ vækst på nogle uddannelser, og at han først vil bliver rigtig bekymret, hvis det viser sig, at tendensen fortsætter over en årrække.

Samtidig man godt kan tilegne sig en stærk forretningsforståelse på anden vis, forklarer han.

Flere vil være datamatiker

Det kan måske undre, at datamatiker-uddannelsen har oplevet en stor fremgang i en tid, hvor flere og flere opgaver bliver outsourcet til udlandet.

Hele 13 procent flere har valgt den retning, og det kræver ifølge IT-Branchens direktør, at de unge mennesker, der vælger at læse på datamatikeruddannelsen, skal være gjort af et særligt stof.

"Det er ikke sådan, at der ikke er brug for datamatikere i Danmark i de kommende år. Det vil der være, men man skal være ekstra dygtig og ekstra kompetent for at kunne klare sig med de ydelser, som mange virksomheder køber i udlandet i dag," fortæller Morten Bangsgaard.

Han vurderer, at der også i fremtiden vil være brug for superkompetente datamatikere i Danmark.

"Vi vil ikke se, at alt bliver outsourcet til udlandet, men du skal være en superdygtig datamatiker. Du skal være din løn værd - og være second to none," siger han.

Selvom der er en faldende efterspørgsel på datamatikere i Danmark, er det ikke ensbetydende med, at en datamatiker ikke kan være den højt kvalificerede arbejdskraft, som branchen efterspørger.

"Du kan sagtens have en en datamatikeruddannelse og have en rigtig god forretningsforståelse", lyder det fra Morten Bangsgaard.

Læs også:

Her vil de unge studere it i Danmark

Her dominerer kvinderne på it-uddannelserne

Det er blevet sexet at læse it

Her er it-uddannelserne ingen vil røre ved

Læses lige nu

    Annonce

    Netcompany A/S

    Network Engineer

    Nordjylland

    Netcompany A/S

    IT Consultant

    Midtjylland

    HusCompagniet A/S

    Senior data engineer

    Københavnsområdet

    Event: Platform X 2027: Forretning, teknologi og transformation

    It-løsninger |

    Mød verdens stærkeste og mest effektive platforme der driver den digitale transformation samlet i København - og dyk ned i den nyeste teknologi.

    22. april 2027 | Gratis deltagelse

    Navnenyt fra it-Danmark

    Netip A/S har pr. 1. august 2026 ansat Ronni Randrup som Seniorkonsulent ved netIP's kontor i Aalborg. Han kommer fra en stilling som Operations Consultant hos Complea. Nyt job

    Ronni Randrup

    Netip A/S

    Norriq Danmark A/S har pr. 1. januar 2026 ansat Allan Kimmer Jensen som Lead Solution Architect. Han skal især beskæftige sig med at sikre vores kunder får en verdensklasse brugeroplevelse gennem stærk frontend-arkitektur og kodekvalitet. Han kommer fra en stilling som Freelance Consultant hos Remmik. Han er uddannet hos Center for Medie og Kommunikation, Roskilde. Nyt job

    Allan Kimmer Jensen

    Norriq Danmark A/S

    Elbek & Vejrup A/S har pr. 15. august 2026 ansat Anne-Sofie Andreasen som Project Manager i Projekt & Service. Hun skal især beskæftige sig med ledelse og koordinering af projekter og serviceopgaver. Hun kommer fra en stilling som konsulent med fokus på digitale løsninger hos XFLow. Hun er uddannet cand.it. i IT, Kommunikation og Organisation. Hun har tidligere beskæftiget sig med analyse, udvikling, test og implementering af løsninger samt udarbejdelse af brugervejledninger. Nyt job

    Anne-Sofie Andreasen

    Elbek & Vejrup A/S

    Fellowmind Denmark A/S har pr. 1. september 2026 ansat Morten Jakobi som Business Unit Director. Han skal især beskæftige sig med at samle og udvikle Fellowminds forretning inden for Managed Services, Cloud Infrastructure & Security. Han kommer fra en stilling som Chief Executive Officer hos Inventio.it A/S. Han har tidligere beskæftiget sig med Ledelse og udvikling af Managed Services, serviceforretninger og transformation i Norden og Benelux. Nyt job

    Morten Jakobi

    Fellowmind Denmark A/S