Nu kommer de rigtig fede og billige skærme

Et lag af nano-materiale kan fremover give verdens computerbrugere langt flottere skærme at kigge på.

Artikel top billede

Læs også:

Nye ultrabooks får superskærme med vild opløsning

At skærme er vigtige, er ikke en diskussion værd.

Men man kan sagtens diskutere kvaliteten af synsoplevelsen af computer- og tv-skærme.

Hvor LCD-skærmene (liquid crystal display) er altdominerende, og egentlig løser deres opgaver tilfredsstillende, er det teknologisk muligt at fremstille skærme med endnu bedre lys, farver og skarphed.

Det er OLED-skærmene (organic light-emitting diod) et godt eksempel på.

De er blot ikke så udbredte som LCD, fordi de er meget dyrere at fremstille.

Nu er 3M og det lille firma Nanosys imidlertid lige på trapperne med en helt ny løsning, der kan bringe LCD-skærme op på OLED-niveau. Det baner vejen for virkelig gode og billige skærme til laptop- og notebook-brugerne.

Teknologien bag er de såkaldte kvantepunkter af indium-phosphid og cadmium, der arrangeres i sfærer og indlejres en speciel film, der lægges over en LCD-skærm.

Det skulle forbedre den såkaldte gamut, der er betegnelsen for, hvordan et gennemsnitsmenneske opfatter farver.

Kommer næste år

Fidusen er, at den særlige film omdanner noget af det blå baggrundslys fra skærmen til rødt og grønt lys til gavn for øjets oplevelse af farve. Det skulle bringe LCD-skærmene op på OLED-niveau, men til en langt lavere pris.

Nanosys oplyser ifølge MIT's Technology Review, at der kommer en 15,6-tommer notebook-computer, der anvender denne teknologi, allerede næste år.

Firmaet oplyser også, at en typisk højkvalitets LCD-skærm kun leverer cirka 70 procent af standardfarveskalaen, den såkaldte Adobe RGB, mens en LCD-skærm med den specielle film leverer hele skalaen, akkurat som en OLED-skærm.

Læs også:

Nye ultrabooks får superskærme med vild opløsning

Event: Platform X 2027: Forretning, teknologi og transformation

It-løsninger |

Mød verdens stærkeste og mest effektive platforme der driver den digitale transformation samlet i København - og dyk ned i den nyeste teknologi.

29. april 2027 | Gratis deltagelse

Annonce

Navnenyt fra it-Danmark

Norriq Danmark A/S har pr. 3. august 2026 ansat Jeppe Lindberg som Developer. Han skal især beskæftige sig med at være med til at analysere, designe og udvikle skræddersyede forretningsløsninger til vores kunder i Business Central. Han kommer fra en stilling som Business Central Developer hos Evexo. Han er uddannet hos Aalborg Universitet- Master's degree, Computer Software Engineering. Nyt job

Jeppe Lindberg

Norriq Danmark A/S

Stine Willemoes Kondrup, Senior Project Manager hos Ascom, har pr. 22. juni 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i organisation på Aalborg Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse
Netip A/S har pr. 1. august 2026 ansat Thomas B. Steffensen som Seniorkonsulent ved netIP's kontor i Thisted. Han kommer fra en stilling som Senior IT/OT Network Consultant hos Frontmatec. Nyt job
Elbek & Vejrup A/S har pr. 15. august 2026 ansat Anne-Sofie Andreasen som Project Manager i Projekt & Service. Hun skal især beskæftige sig med ledelse og koordinering af projekter og serviceopgaver. Hun kommer fra en stilling som konsulent med fokus på digitale løsninger hos XFLow. Hun er uddannet cand.it. i IT, Kommunikation og Organisation. Hun har tidligere beskæftiget sig med analyse, udvikling, test og implementering af løsninger samt udarbejdelse af brugervejledninger. Nyt job

Anne-Sofie Andreasen

Elbek & Vejrup A/S