Sådan bygger du en pedaldrevet server

Det kræver kun et par gode ben og en stor klinge at drive en ARM-server. Her er opskriften på, hvordan du bygger din egen pedaldrevne hjemme-server.

Artikel top billede

Kom op på den store klinge og få gang i udregningerne. Foto: Red Hat

Læs også:
Her er planen for de strømbesparende ARM-servere

Arm arbejder på en 64-bit processor

ARM-processorer er kendt for sin energivenlige arkitektur, og det blev der sat en sjov streg under på Red Hat Summit 2012, der blev afholdt hen over sommeren.

Den opfindsomme Linux-udvikler Jon Mastersviste viste nemlig hvor lidt energi, der skal til at drive en ARM-server.

Via fikst opsat teknologi og en ganske almindelig racercykel viste han, hvordan man kan drive en ARM-server med 32 kerner.

Det kræver kun et par gode ben.

I dag findes ARM først og fremmest i smartphones og tablets, men der er voksende interesse for at bruge de strømbesparende processorer i servere for på den måde spare penge på datacentrene.

Hjemmetræner med et twist

Det energivenlige setup er bygget omkring en HP Redstone-server med otte styk Calxeda Energycore-processorer med fire kerner, der hver bruger omkring fem watt ved fuld belastning.

Med den hjemmebyggede cykel-generator kan man skabe cirka 200 watt (300 watt, hvis man er i rigtig god form), hvilket er rigeligt til at drive serveren.

Pedal-løsningen består af et Pedal-A-Watt-system, der kort fortalt er en hjemmetræner til cyklen sluttet til et batteri.

Løsningen er desuden tilført lidt teknologi eksempelvis i form af en UPS og en ventilator.

I videoen kan du høre opfinderen fortælle om, hvordan man bygger systemet.

Navnenyt fra it-Danmark

Heidi Johansen, chef for IT og Digitalisering hos Zealand Business College, har pr. 24. juni 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i organisation på Aarhus Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse

Heidi Johansen

Zealand Business College

IFS Danmark A/S har pr. 2. marts 2026 ansat Marlene Gudman som HR Business Partner. Hun skal især beskæftige sig med HR i Danmark og Norden og lede udvalgte internationale HR-projekter. Hun kommer fra en stilling som Nordic Lead HR Business Partner hos Salesforce. Hun har tidligere beskæftiget sig med international HR med fokus på udvikling af og udfordringer i HR ud fra et forretningsperspektiv. Nyt job

Marlene Gudman

IFS Danmark A/S

Steen Marquard,  Jabra, er pr. 15. juni 2026 udnævnt som Regional President for Norden og UK. Han er uddannet HD(O). Han beskæftiger sig med I sin nye rolle får Steen ansvar for at videreudvikle salget af virksomhedens professionelle lyd- og videoløsninger, samt styrke samarbejdet med channel teams og partnere på tværs af regionen. Udnævnelse
Guardsix har pr. 1. maj 2026 ansat Louise Sara Baunsgaard som Global Marketing & Communications Director. Hun skal især beskæftige sig med at positionere virksomheden som et europæisk alternativ i en tid, hvor cybersikkerhed i høj grad handler om geopolitik. Hun kommer fra en stilling som Co-Founder og CMO hos Get BOB. Hun er uddannet Ba.ling.merc fra CBS og har desuden en Mini MBA i marketing. Hun har tidligere beskæftiget sig med marketing og kommunikation i ledende nordiske roller hos bl.a. Meta og Nets. Nyt job