Sådan bygger du en pedaldrevet server

Det kræver kun et par gode ben og en stor klinge at drive en ARM-server. Her er opskriften på, hvordan du bygger din egen pedaldrevne hjemme-server.

Artikel top billede

Kom op på den store klinge og få gang i udregningerne. Foto: Red Hat

Læs også:
Her er planen for de strømbesparende ARM-servere

Arm arbejder på en 64-bit processor

ARM-processorer er kendt for sin energivenlige arkitektur, og det blev der sat en sjov streg under på Red Hat Summit 2012, der blev afholdt hen over sommeren.

Den opfindsomme Linux-udvikler Jon Mastersviste viste nemlig hvor lidt energi, der skal til at drive en ARM-server.

Via fikst opsat teknologi og en ganske almindelig racercykel viste han, hvordan man kan drive en ARM-server med 32 kerner.

Det kræver kun et par gode ben.

I dag findes ARM først og fremmest i smartphones og tablets, men der er voksende interesse for at bruge de strømbesparende processorer i servere for på den måde spare penge på datacentrene.

Hjemmetræner med et twist

Det energivenlige setup er bygget omkring en HP Redstone-server med otte styk Calxeda Energycore-processorer med fire kerner, der hver bruger omkring fem watt ved fuld belastning.

Med den hjemmebyggede cykel-generator kan man skabe cirka 200 watt (300 watt, hvis man er i rigtig god form), hvilket er rigeligt til at drive serveren.

Pedal-løsningen består af et Pedal-A-Watt-system, der kort fortalt er en hjemmetræner til cyklen sluttet til et batteri.

Løsningen er desuden tilført lidt teknologi eksempelvis i form af en UPS og en ventilator.

I videoen kan du høre opfinderen fortælle om, hvordan man bygger systemet.

Læses lige nu

    Event: Cyber Security Festival 2026

    Sikkerhed | København

    Mød Danmarks skrappeste it-sikkerhedseksperter og bliv klar til at planlægge og eksekvere en operationel og effektiv cybersikkerhedsstrategi, når vi åbner dørene for +1.700 it-professionelle. Du kan glæde dig til oplæg fra mere end 70 talere og møde mere end 50 leverandører over to dage.

    18 & 19 november 2026 | Gratis deltagelse

    TV2

    iOS udvikler til TV 2 Teknologi

    Københavnsområdet

    Everllence

    Software Engineer

    Københavnsområdet

    Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

    IT-anskaffelseskonsulent til gennemførsel af IT-anskaffelser og udbud i Forsvaret

    Københavnsområdet

    Navnenyt fra it-Danmark

    Pinksky har pr. 1. maj 2026 ansat Alexander Skou Henkel, 39 år,  som Rådgivende konsulent. Han skal især beskæftige sig med optimering af forretningsprocesser i Microsoft platformen. Han kommer fra en stilling som IT forretningskonsulent hos Evobis ApS. Han har tidligere beskæftiget sig med forretningsudvikling i Microsoft platformen. Nyt job
    Renewtech ApS har pr. 1. april 2026 ansat Boris Sudar som Senior IT Specialist. Han skal især beskæftige sig med at sikre, at Renewtech cloudbaseret infrastruktur fortsætter på sit højeste niveau, mens han også skal drive system udvikling. Han kommer fra en stilling som Senior IT Specialist hos Eurowind Energy. Han har tidligere beskæftiget sig med Microsoft 365, Intune og sikker endepunktsstyring for hybrid og cloudbaseret infrastrukturer. Nyt job

    Boris Sudar

    Renewtech ApS

    IFS Danmark A/S har pr. 2. marts 2026 ansat Marlene Gudman som HR Business Partner. Hun skal især beskæftige sig med HR i Danmark og Norden og lede udvalgte internationale HR-projekter. Hun kommer fra en stilling som Nordic Lead HR Business Partner hos Salesforce. Hun har tidligere beskæftiget sig med international HR med fokus på udvikling af og udfordringer i HR ud fra et forretningsperspektiv. Nyt job

    Marlene Gudman

    IFS Danmark A/S

    Den danske eID-virksomhed Idura har pr. 1. april 2026 ansat Kari Lehtimäki som Country Manager. Han skal især beskæftige sig med at styrke kendskabet til Iduras løsninger i Finland samt fremme samarbejdet med økosystemet omkring det finske Trust Network. Han kommer fra en stilling som Salgschef hos Telia Finland. Han er uddannet uddannet civilingeniør (M.Sc. Tech.) og medbringer ledelse, markedsindsigt og praktisk erfaring. Han har tidligere beskæftiget sig med salg og forretningsudvikling inden for Telias trust services-forretning. Nyt job

    Kari Lehtimäki

    Den danske eID-virksomhed Idura