Skyline-frekvenser for 117 millioner kroner samler støv

Skylines dyre licens-frekvenser ligger urørte hen. Ingen vil røre ved dem.

Artikel top billede

En stribe af de frekvens-licenser, som det kollapsede Skyline ejede, samlet fortsat støv hos Erhvervsstyrelsen.

Det oplyser kontorchef Per Christensen fra Erhvervsstyrelsen.

"Der er ikke sket noget nyt omkring dem," siger han.

Og seneste nyt var, at kurator i Skyline-boet afleverede licenserne tilbage til styrelsen.

Det kan du læse mere om her.

Med til licenserne, som Skyline vandt ved en auktion, hørte en stribe forpligtelser til eksempelvis at dække visse yderområder af landet.

I sin tid betalte Skyline 117 millioner kroner for licenserne.

Siden er nye teknologier dog kommet til, og for nylig blev der blandt andet afholdt en såkaldt 4G-auktion.

Kollaps skabte uro

Da Skyline gik konkurs stod op imod 40.000 bredbåndskunder uden net.

Mange skiftede hurtigt udbyder, men nogle havde sværere ved at finde alternativer.

Faktisk opstod der en del uro i udkantsområder, hvor man brokkede sig over, at forbindelserne simpelthen er for dårlige.

Blandt andet var regionsformand, Bent Hansen (S), på banen med en opfordring til vækstminister Ole Sohn om at gøre noget.

Ifølge Computerworlds oplysninger har Ole Sohn (SF) ikke vendt tilbage med svar til Bent Hansen endnu.

Læses lige nu

    Annonceindlæg tema

    Offentlig digitalisering

    Fra effektivisering til digital suverænitet. Hvordan skaber det offentlige en digital fremtid med AI, sikkerhed og kontrol i centrum?

    Navnenyt fra it-Danmark

    Freja Egelund Grønnemose, junior automation developer hos WITRICS A/S, har pr. 16. juni 2026 fuldført uddannelsen diplomingeniør i softwareteknologi (B.Eng Software Technology) på Danmarks Tekniske Universitet - DTU. Færdiggjort uddannelse
    Lauren De Ventura,  emagine Expertise A/S, er pr. 1. juli 2026 udnævnt som Chief People Officer, fast del af den globale ledelse og bestyrelsesmedlem. Hun er uddannet HR-ledelse på tværs af konsulent-, staffing- og IT-branchen. Hun beskæftiger sig med skabe rammerne for emagine som et sted, hvor IT-talenter kan opbygge meningsfulde karrierer. Udnævnelse

    Lauren De Ventura

    emagine Expertise A/S

    Netip A/S har pr. 1. maj 2026 ansat Ida Hyllested Friis som Key Account Manager ved netIP's kontor i Thisted. Hun kommer fra en stilling som Key Account Manager hos Københavns erhvervshus. Nyt job
    Lector ApS har pr. 9. juli 2026 ansat Simeon Dimitrov som IT-konsulent i Lectors TeamShare-gruppe. Han skal især beskæftige sig med cloud og infrastruktur samt design og optimering af Lectors infrastruktur og løsninger. Han kommer fra en stilling som DevOps Engineer hos Kraftvaerk. Han har tidligere beskæftiget sig med Azure og onprem infrastruktur, automatisering, implementering og optimering af cloudløsninger. Nyt job

    Simeon Dimitrov

    Lector ApS