Skyline-frekvenser for 117 millioner kroner samler støv

Skylines dyre licens-frekvenser ligger urørte hen. Ingen vil røre ved dem.

Artikel top billede

En stribe af de frekvens-licenser, som det kollapsede Skyline ejede, samlet fortsat støv hos Erhvervsstyrelsen.

Det oplyser kontorchef Per Christensen fra Erhvervsstyrelsen.

"Der er ikke sket noget nyt omkring dem," siger han.

Og seneste nyt var, at kurator i Skyline-boet afleverede licenserne tilbage til styrelsen.

Det kan du læse mere om her.

Med til licenserne, som Skyline vandt ved en auktion, hørte en stribe forpligtelser til eksempelvis at dække visse yderområder af landet.

I sin tid betalte Skyline 117 millioner kroner for licenserne.

Siden er nye teknologier dog kommet til, og for nylig blev der blandt andet afholdt en såkaldt 4G-auktion.

Kollaps skabte uro

Da Skyline gik konkurs stod op imod 40.000 bredbåndskunder uden net.

Mange skiftede hurtigt udbyder, men nogle havde sværere ved at finde alternativer.

Faktisk opstod der en del uro i udkantsområder, hvor man brokkede sig over, at forbindelserne simpelthen er for dårlige.

Blandt andet var regionsformand, Bent Hansen (S), på banen med en opfordring til vækstminister Ole Sohn om at gøre noget.

Ifølge Computerworlds oplysninger har Ole Sohn (SF) ikke vendt tilbage med svar til Bent Hansen endnu.

Læses lige nu

    Event: Platform X 2026: Forretning, teknologi og transformation

    It-løsninger | København V

    Mød verdens stærkeste og mest effektive platforme der driver den digitale transformation samlet i København - og dyk ned i den nyeste teknologi.

    27 maj 2026 | Gratis deltagelse

    Navnenyt fra it-Danmark

    Renewtech ApS har pr. 1. februar 2026 ansat Thomas Bjørn Nielsen som E-Commerce Manager. Han skal især beskæftige sig med at optimere og vækste virksomhedens digitale platforme yderligere. Han kommer fra en stilling som Operations Project Manager hos Tiger Media. Han er uddannet fra Aalborg Universitet og har en MSc. i International Virksomhedsøkonomi. Nyt job

    Thomas Bjørn Nielsen

    Renewtech ApS

    Khaled Zamzam, er pr. 1. marts 2026 ansat hos Immeo som Consultant. Han er nyuddannet i Informationsteknologi fra DTU. Nyt job
    Mohamed El Haddaoui, er pr. 7. april 2026 ansat hos Dafolo A/S som IT-systemudvikler. Han skal især beskæftige sig med udviklingsopgaver relateret til Brugerklubben SBSYS. Han er nyuddannet datamatiker og har erfaring med udvikling af REST API'er og integreret databaser. Nyt job

    Mohamed El Haddaoui

    Dafolo A/S

    Netip A/S har pr. 1. februar 2026 ansat Henrik Mejnhardt Nielsen som ny kollega til Product Sales Teamet i Herlev. Han kommer fra en stilling som Business Development Manager hos Arrow. Nyt job