Skyline-frekvenser for 117 millioner kroner samler støv

Skylines dyre licens-frekvenser ligger urørte hen. Ingen vil røre ved dem.

Artikel top billede

En stribe af de frekvens-licenser, som det kollapsede Skyline ejede, samlet fortsat støv hos Erhvervsstyrelsen.

Det oplyser kontorchef Per Christensen fra Erhvervsstyrelsen.

"Der er ikke sket noget nyt omkring dem," siger han.

Og seneste nyt var, at kurator i Skyline-boet afleverede licenserne tilbage til styrelsen.

Det kan du læse mere om her.

Med til licenserne, som Skyline vandt ved en auktion, hørte en stribe forpligtelser til eksempelvis at dække visse yderområder af landet.

I sin tid betalte Skyline 117 millioner kroner for licenserne.

Siden er nye teknologier dog kommet til, og for nylig blev der blandt andet afholdt en såkaldt 4G-auktion.

Kollaps skabte uro

Da Skyline gik konkurs stod op imod 40.000 bredbåndskunder uden net.

Mange skiftede hurtigt udbyder, men nogle havde sværere ved at finde alternativer.

Faktisk opstod der en del uro i udkantsområder, hvor man brokkede sig over, at forbindelserne simpelthen er for dårlige.

Blandt andet var regionsformand, Bent Hansen (S), på banen med en opfordring til vækstminister Ole Sohn om at gøre noget.

Ifølge Computerworlds oplysninger har Ole Sohn (SF) ikke vendt tilbage med svar til Bent Hansen endnu.

Læses lige nu

    Annonceindlæg fra Kommando

    Identity: Kortere levetid på certifikater øger risikoen for nedbrud

    Digitale certifikater er fundamentet for tillid. Nu ændres vilkårene, og der stilles helt nye krav til, hvordan I arbejder med overblik og styring.

    Navnenyt fra it-Danmark

    Pinksky ApS har pr. 1. maj 2026 ansat Jeppe Spanggaard, 29 år,  som Rådgivende konsulent, Partner. Han skal især beskæftige sig med Digitalisering med Microsoft-platformen. Han kommer fra en stilling som Microsoft 365 & SharePoint Specialist hos Evobis ApS. Nyt job

    Jeppe Spanggaard

    Pinksky ApS

    Comsystem A/S har pr. 15. april 2026 ansat Iver Jakobsen som Technical Key Account Manager. Han skal især beskæftige sig med teknisk løsningssalg. Iver Jakobsen har 25 års erfaring fra TelCo-branchen. Han kommer fra en stilling som Key Account Manager hos E.ON Drive ApS. Han har tidligere beskæftiget sig med rådgivning og løsningssalg. Nyt job

    Iver Jakobsen

    Comsystem A/S

    Pentos har pr. 2. juni 2025 ansat Erik Ebert som Country Manager. Han skal især beskæftige sig med udvidelsen af Pentos til Danmark og Norden. Det kræver bl.a. etablering af et lokalt leverance team og SAP Partnerskab. Han kommer fra en stilling som Senior Director hos Effective People. Han har tidligere beskæftiget sig med HR systemer baseret på SAP SuccessFactors hos en række danske større og mellemstore virksomheder. Nyt job

    Erik Ebert

    Pentos