Derfor fravælger erhvervslivet Windows 8

Windows har verdensherredømmet på erhvervslivets computere, men fordelene ved Windows 8 er ikke store nok til, at version 7 sendes på pension. Se hvorfor.

Artikel top billede

Læs også:
Windows 8 er klar: Se hvornår du kan hente OS'et

Windows 8 kommer på markedet i august

Windows 8 er fed - men bliver næppe populær

Erhvervslivet er først rigtig klar til Windows 7 nu, og derfor kommer det til at tage lang tid, før Windows 8 kan gøre sig gældende i de danske virksomheder.

Sådan lyder analysen fra IDC, der lever af at følge it-branchens udvikling tæt.

"Sidste år så vi mange firmaer, der migrerede fra XP til Windows 7, og mange andre virksomheder er først kommet i gang med Windows 7 i år," fortæller Anders Elbak, der er it-analytiker i IDC.

Ud fra den forudsætning mener han ikke, at der bliver bud efter Windows 8 i virksomhederne lige med det samme.

Det begrunder han med følgende argumenter.

"Typisk venter firmaerne med at gøre noget som helst på Windows-fronten, før den første service pack kommer," siger han.

"Desuden er der er klar tendens til, der ikke skiftes operativsystem i samme takt, som de nye versioner kommer fra Microsoft. Og så er Windows 7, som sagt, først ved at vinde indpas nu," vurderer Anders Elbak.

BOYD skubber ikke på udviklingen

Vil der opstå blandede miljøer med Windows 7 og Windows 8 i virksomhederne?

"Det vil der naturligvis, men det bliver næppe meget udbredt i Danmark. Der er for mange fordele, eksempelvis i forhold til administration og sikkerhed, ved at have et system, som man er tryg ved."

"Windows 8-udviklingen i erhvervssegmentet vil gå langsomt," konkluderer han.

Vil den voksende udvikling i BOYD (bring your own device) bringe Windows 8 frem i virksomhederne, da versionen er skræddersyet til at begå sig på alle platforme?

"Nu skal Windows 8 lige bide sig fast på både telefoner og tablets først. Selv om Windows-telefonerne får rosende ord med på vejen, så er de ikke blevet udbredt nok til at tage kampen om med Android og Apple," siger Anders Elbak.

"Der er stadig et nyt område for Microsoft, og selv om Microsoft fylder meget i markedet, er en ensartet platform ikke det afgørende argument for at skifte styresystem."

Læs også om hvordan Windows 8 vil klare sig på privatmarkedet.

Læs også:
Windows 8 er klar: Se hvornår du kan hente OS'et

Windows 8 kommer på markedet i august

Windows 8 er fed - men bliver næppe populær

Danoffice IT

Netværksarkitekt med kundeflair

Københavnsområdet

Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

Faglig teamleder til styring og kvalitetssikring for Rekvirentteam i Forsvaret

Københavnsområdet

Netcompany A/S

Test Consultant

Københavnsområdet

Navnenyt fra it-Danmark

Guardsix har pr. 1. april 2026 ansat Annbritt Andersen som Global Chief Revenue Officer (CRO). Hun skal især beskæftige sig med at geare organisationen til en markant skalering i Europa. Hun har tidligere beskæftiget sig med globale kommercielle strategier for nogle af branchens allerstørste spillere, herunder Microsoft. Nyt job
Renewtech ApS har pr. 1. april 2026 ansat Boris Sudar som Senior IT Specialist. Han skal især beskæftige sig med at sikre, at Renewtech cloudbaseret infrastruktur fortsætter på sit højeste niveau, mens han også skal drive system udvikling. Han kommer fra en stilling som Senior IT Specialist hos Eurowind Energy. Han har tidligere beskæftiget sig med Microsoft 365, Intune og sikker endepunktsstyring for hybrid og cloudbaseret infrastrukturer. Nyt job

Boris Sudar

Renewtech ApS

Guardsix har pr. 1. maj 2026 ansat Louise Sara Baunsgaard som Global Marketing & Communications Director. Hun skal især beskæftige sig med at positionere virksomheden som et europæisk alternativ i en tid, hvor cybersikkerhed i høj grad handler om geopolitik. Hun kommer fra en stilling som Co-Founder og CMO hos Get BOB. Hun er uddannet Ba.ling.merc fra CBS og har desuden en Mini MBA i marketing. Hun har tidligere beskæftiget sig med marketing og kommunikation i ledende nordiske roller hos bl.a. Meta og Nets. Nyt job
Pentos har pr. 2. juni 2025 ansat Erik Ebert som Country Manager. Han skal især beskæftige sig med udvidelsen af Pentos til Danmark og Norden. Det kræver bl.a. etablering af et lokalt leverance team og SAP Partnerskab. Han kommer fra en stilling som Senior Director hos Effective People. Han har tidligere beskæftiget sig med HR systemer baseret på SAP SuccessFactors hos en række danske større og mellemstore virksomheder. Nyt job

Erik Ebert

Pentos