Derfor fravælger erhvervslivet Windows 8

Windows har verdensherredømmet på erhvervslivets computere, men fordelene ved Windows 8 er ikke store nok til, at version 7 sendes på pension. Se hvorfor.

Artikel top billede

Læs også:
Windows 8 er klar: Se hvornår du kan hente OS'et

Windows 8 kommer på markedet i august

Windows 8 er fed - men bliver næppe populær

Erhvervslivet er først rigtig klar til Windows 7 nu, og derfor kommer det til at tage lang tid, før Windows 8 kan gøre sig gældende i de danske virksomheder.

Sådan lyder analysen fra IDC, der lever af at følge it-branchens udvikling tæt.

"Sidste år så vi mange firmaer, der migrerede fra XP til Windows 7, og mange andre virksomheder er først kommet i gang med Windows 7 i år," fortæller Anders Elbak, der er it-analytiker i IDC.

Ud fra den forudsætning mener han ikke, at der bliver bud efter Windows 8 i virksomhederne lige med det samme.

Det begrunder han med følgende argumenter.

"Typisk venter firmaerne med at gøre noget som helst på Windows-fronten, før den første service pack kommer," siger han.

"Desuden er der er klar tendens til, der ikke skiftes operativsystem i samme takt, som de nye versioner kommer fra Microsoft. Og så er Windows 7, som sagt, først ved at vinde indpas nu," vurderer Anders Elbak.

BOYD skubber ikke på udviklingen

Vil der opstå blandede miljøer med Windows 7 og Windows 8 i virksomhederne?

"Det vil der naturligvis, men det bliver næppe meget udbredt i Danmark. Der er for mange fordele, eksempelvis i forhold til administration og sikkerhed, ved at have et system, som man er tryg ved."

"Windows 8-udviklingen i erhvervssegmentet vil gå langsomt," konkluderer han.

Vil den voksende udvikling i BOYD (bring your own device) bringe Windows 8 frem i virksomhederne, da versionen er skræddersyet til at begå sig på alle platforme?

"Nu skal Windows 8 lige bide sig fast på både telefoner og tablets først. Selv om Windows-telefonerne får rosende ord med på vejen, så er de ikke blevet udbredt nok til at tage kampen om med Android og Apple," siger Anders Elbak.

"Der er stadig et nyt område for Microsoft, og selv om Microsoft fylder meget i markedet, er en ensartet platform ikke det afgørende argument for at skifte styresystem."

Læs også om hvordan Windows 8 vil klare sig på privatmarkedet.

Læs også:
Windows 8 er klar: Se hvornår du kan hente OS'et

Windows 8 kommer på markedet i august

Windows 8 er fed - men bliver næppe populær

Læses lige nu

    Annonceindlæg fra Thales

    AI gør de ondsindede bots både billigere og sværere at stoppe

    Kunstig intelligens har ikke bare givet virksomheder nye muligheder.

    Navnenyt fra it-Danmark

    Immeo har pr. 1. maj 2026 ansat Sofie Amalie Buur som Consultant. Hun kommer fra en stilling som Frontend Engineer & UI/UX Designer hos Valyrion. Hun er uddannet Cand.it. Softwaredesign ved ITU. Nyt job
    Mohamed El Haddaoui, er pr. 7. april 2026 ansat hos Dafolo A/S som IT-systemudvikler. Han skal især beskæftige sig med udviklingsopgaver relateret til Brugerklubben SBSYS. Han er nyuddannet datamatiker og har erfaring med udvikling af REST API'er og integreret databaser. Nyt job

    Mohamed El Haddaoui

    Dafolo A/S

    Comsystem A/S har pr. 15. april 2026 ansat Iver Jakobsen som Technical Key Account Manager. Han skal især beskæftige sig med teknisk løsningssalg. Iver Jakobsen har 25 års erfaring fra TelCo-branchen. Han kommer fra en stilling som Key Account Manager hos E.ON Drive ApS. Han har tidligere beskæftiget sig med rådgivning og løsningssalg. Nyt job

    Iver Jakobsen

    Comsystem A/S

    Elbek & Vejrup A/S har pr. 1. juni 2026 ansat Mikkel Bernt Buchvardt som AI Architect & Product Manager. Han skal især beskæftige sig med udviklingen af AI-Services og AI-Agenter i og omkring Business Central. Han kommer fra en stilling som Lead Data & Analytics hos IBM. Han er uddannet MSc. i softwareudvikling fra ITU. Han har tidligere beskæftiget sig med Data og BI hos KMD og Seges Innovation. Nyt job

    Mikkel Bernt Buchvardt

    Elbek & Vejrup A/S