Derfor fravælger erhvervslivet Windows 8

Windows har verdensherredømmet på erhvervslivets computere, men fordelene ved Windows 8 er ikke store nok til, at version 7 sendes på pension. Se hvorfor.

Artikel top billede

Læs også:
Windows 8 er klar: Se hvornår du kan hente OS'et

Windows 8 kommer på markedet i august

Windows 8 er fed - men bliver næppe populær

Erhvervslivet er først rigtig klar til Windows 7 nu, og derfor kommer det til at tage lang tid, før Windows 8 kan gøre sig gældende i de danske virksomheder.

Sådan lyder analysen fra IDC, der lever af at følge it-branchens udvikling tæt.

"Sidste år så vi mange firmaer, der migrerede fra XP til Windows 7, og mange andre virksomheder er først kommet i gang med Windows 7 i år," fortæller Anders Elbak, der er it-analytiker i IDC.

Ud fra den forudsætning mener han ikke, at der bliver bud efter Windows 8 i virksomhederne lige med det samme.

Det begrunder han med følgende argumenter.

"Typisk venter firmaerne med at gøre noget som helst på Windows-fronten, før den første service pack kommer," siger han.

"Desuden er der er klar tendens til, der ikke skiftes operativsystem i samme takt, som de nye versioner kommer fra Microsoft. Og så er Windows 7, som sagt, først ved at vinde indpas nu," vurderer Anders Elbak.

BOYD skubber ikke på udviklingen

Vil der opstå blandede miljøer med Windows 7 og Windows 8 i virksomhederne?

"Det vil der naturligvis, men det bliver næppe meget udbredt i Danmark. Der er for mange fordele, eksempelvis i forhold til administration og sikkerhed, ved at have et system, som man er tryg ved."

"Windows 8-udviklingen i erhvervssegmentet vil gå langsomt," konkluderer han.

Vil den voksende udvikling i BOYD (bring your own device) bringe Windows 8 frem i virksomhederne, da versionen er skræddersyet til at begå sig på alle platforme?

"Nu skal Windows 8 lige bide sig fast på både telefoner og tablets først. Selv om Windows-telefonerne får rosende ord med på vejen, så er de ikke blevet udbredt nok til at tage kampen om med Android og Apple," siger Anders Elbak.

"Der er stadig et nyt område for Microsoft, og selv om Microsoft fylder meget i markedet, er en ensartet platform ikke det afgørende argument for at skifte styresystem."

Læs også om hvordan Windows 8 vil klare sig på privatmarkedet.

Læs også:
Windows 8 er klar: Se hvornår du kan hente OS'et

Windows 8 kommer på markedet i august

Windows 8 er fed - men bliver næppe populær

PensionDanmark

AI Automation Engineer

Københavnsområdet

Netcompany A/S

Network Engineer

Københavnsområdet

Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

Cyberdivisionen søger Business Relationship Manager

Københavnsområdet

Navnenyt fra it-Danmark

Rethink Cybersecurity Advisory har pr. 1. juli 2026 ansat Michael Nyboe Engelrud som Associeret Partner & Senior Advisor. Han skal især beskæftige sig med spændingsfeltet mellem Informationssikkerhed og ansvarlig AI, Governance, Risk & Compliance og IT Beredskab. Han kommer fra en stilling som Principal Management Consultant hos Devoteam A/S. Han er uddannet AI Navigatør, certificeret i AI Transformation, Crisis Management med fundament i Computer Science. Han har tidligere beskæftiget sig med Ledelse, rådgivning, Databeskyttelse og Digital transformation. Nyt job

Michael Nyboe Engelrud

Rethink Cybersecurity Advisory

Pinksky ApS har pr. 1. maj 2026 ansat Dan Toft, 29 år,  som Rådgivende konsulent, Partner. Han skal især beskæftige sig med digitalisering med Microsoftplatformen. Han kommer fra en stilling som Microsoft 365 & SharePoint Specialist hos Evobis ApS. Han er uddannet datamatiker. Han har tidligere beskæftiget sig med Microsoft 365 og SharePoint udvikling. Nyt job

Dan Toft

Pinksky ApS

IFS Danmark A/S har pr. 2. marts 2026 ansat Marlene Gudman som HR Business Partner. Hun skal især beskæftige sig med HR i Danmark og Norden og lede udvalgte internationale HR-projekter. Hun kommer fra en stilling som Nordic Lead HR Business Partner hos Salesforce. Hun har tidligere beskæftiget sig med international HR med fokus på udvikling af og udfordringer i HR ud fra et forretningsperspektiv. Nyt job

Marlene Gudman

IFS Danmark A/S

WITRICS A/S har pr. 1. juli 2026 ansat Tim Meicker som Sales & Marketing Manager. Han skal især beskæftige sig med marketingstrategi, salgsaktiviteter, samt virksomhedens kommercielle vækst. Han kommer fra en stilling som projektansat hos WITRICS A/S. Han er uddannet BA (hons) Strategic Management og MBA fra Syddansk Universitet. Nyt job

Tim Meicker

WITRICS A/S