Sådan undgår du at blive snydt af dyr porno-trojaner

Se hvordan du bedst muligt sikrer din smartphone mod farlige trojanere.

Artikel top billede

Læs også:

Denne app kan koste dig kassen.

Pas på farlig kode: Har du downloadet denne app?

Derfor lander du så nemt i dyr smartphone-fælde.

Ifølge Denis Maslennikov, seniorforsker i malware hos Kaspersky Lab, er det umuligt at blive 100 procent fri for sms-trojanere som den, der har hærget i den seneste tid og som kan koste dig kassen. Det kan du læse mere om her.

Han har alligevel to bud på, hvordan man kan sikre sig bedst muligt mod svindlerne.

Bloker de overtakserede numre

Den mest effektive metode er selvfølgelig at blokere muligheden for at benytte de overtakserede tjenester.

I Danmark kan det dog give nogle udfordringer for de folk, der vælger denne løsning, hvis de samtidig ønsker at kunne bruge mobilen til at bestille bus- og togbilletter eller frankere et brev via sms.

"Det kan hurtigt blive en balancegang mellem sikkerhed og brugervenlighed og tilgængelighed," siger Denis Maslennikov.

Hent kun apps i Google Play

En anden effektiv metode til at undgå sms-trojanere er at lade være med at hente apps uden for Google Play.

Android-styresystemet giver mulighed for at hente apps fra andre afsendere end Google.

Dette er dog forbundet med store risici, da det meste malware kommer fra disse kanaler.

Netop Vid4Droid-app'en, som har kostet en hundredevis af polakker penge i form af overtakserede sms'er kommer også fra en anden salgskanal end Google Play.

Android-brugere er ikke mere naive

Denis Maslennikov mener ikke, at Android-brugere er mere naive end brugere af iPhone eller telefoner med Windows Phone.

Det handler i stedet om, at Android er den mest udbredte platform, og at udviklernes apps ikke gennemgår den samme strenge kontrol i Android-butikken Google Play.

Noget tyder dog på, at Google gør det sværere for svindlerne at snige malware ind i Google Play. 

I hvert fald har selskabet har for nylig ændret i sine retningslinjer for udviklerne. Dem kan du læse her.

Læs også:

Denne app kan koste dig kassen.

Pas på farlig kode: Har du downloadet denne app?

Derfor lander du så nemt i smartphone-fælde.

Event: Platform X 2027: Forretning, teknologi og transformation

It-løsninger |

Mød verdens stærkeste og mest effektive platforme der driver den digitale transformation samlet i København - og dyk ned i den nyeste teknologi.

29 april 2027 | Gratis deltagelse

Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

Cyberdivisionen søger analytisk stærk og erfaren medarbejder i Hvidovre

Københavnsområdet

Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

Solution Manager til Cyberdivisionen

Københavnsområdet

Danoffice IT

Head of Business Enablement

Københavnsområdet

Navnenyt fra it-Danmark

Norriq Danmark A/S har pr. 1. januar 2026 ansat Caroline Nolsø Tofft som Senior Advisor, Data & AI. Hun skal især beskæftige sig med at styrke vores kommercielle pipeline og relationen til både nye og eksisterende kunder. Hun kommer fra en stilling som Integration Partner Manager hos DataLøn. Nyt job

Caroline Nolsø Tofft

Norriq Danmark A/S

Tinne Schjoldan Gyllich, Director, CX & Services (Customer Adoption) hos TDC Erhverv, er pr. 1. juni 2026 forfremmet til Senior Director, Head of Partnerships. Tinne skal fremover især beskæftige sig med at drive strategiske partnerskaber, styrke økosystemet og skabe vækst gennem partnerbaseret omsætning. Forfremmelse
Netip A/S har pr. 1. juni 2026 ansat Gutzon D. Børglum som Key Account Manager på netIP's kontor i Herlev. Han har tidligere beskæftiget sig med salg i IT-branchen - bla. med tidligere ansættelser som SE hos GlobalConnect og CSM hos Heimdal. Nyt job

Gutzon D. Børglum

Netip A/S

Norriq Danmark A/S har pr. 2. februar 2026 ansat Vlad-Andrei Fagarasan som Solution Architect. Han skal især beskæftige sig med moderne dataplatforme og arkitekturer hvilket er med til at sikre at vi fortsat tilbyder vores kunder skræddersyede løsninger. Han har tidligere beskæftiget sig med BI- og dataprojekter i både privat og offentlig regi. Nyt job

Vlad-Andrei Fagarasan

Norriq Danmark A/S