Ny http-version på vej: Her er nyhederne

Den nuværende Hypertext Transfer Protocol (http) protokol er ved at være en teenager med 13 år på bagen. Nu kommer http 2.0.

Artikel top billede

Læs også:

Så vild bliver webtrafikken allerede i 2016

Manifest: Sådan ser fremtidens web-standarder ud
.

Http 1.1 protokollen er i dag den standard, der bestemmer, hvordan stort set alt web-kommunikation foregår i dag.

Protokollen har fungeret siden 1999, men flere virksomheder mener nu, at det er tid til en revision.

Nye teknologier udstiller svagheder
Mængden af elementer på hjemmesider er eksploderet i den mellemliggende periode, og det udstiller en stor svaghed i den gamle protokol.

Http 1.0 kan kun modtage én forespørgsel af gangen, og det er derfor ikke en optimal model for nutidens brugere, som må vente på, at browseren henter alle elementer et af gangen.

Webtrafik fra mobilenetværk er også steget voldsomt, og brugerne på disse netværk har ofte større latency, hvilket gør det endnu langsommere at hente en hel hjemmeside ned.

Det vil http 2.0 også rette op på ved at implementere bedre komprimering af elemeterne.

Giganterne kæmper om kagen
Ifølge det amerikanske medie techcrunch.com har både Microsoft og Google fremsendt udviklingsforslag til The Internet Engineering Task Force (IETF), der kontrollere udviklingen af http 2.0.

Google ønsker at få deres SPDY protokol integreret. Modsat den eksisterende http protokol er SPDY multiplex, hvilket gør det muligt at modtage flere forespørgsler af gangen.

Udviklere fra Microsoft har også afsendt deres forslag til implementering, og kritiserer samtidig Google's SPDY protokol for ikke at være hurtigere, samt i visse tilfælde endda at være langsommere end http 1.1.

Den nye standard forventes at blive frigivet i udgangen af 2014.

Læs også:

Så vild bliver webtrafikken allerede i 2016

Manifest: Sådan ser fremtidens web-standarder ud
.

Læses lige nu

    Annonce

    Capgemini Danmark A/S

    AI Data Architect

    Københavnsområdet

    KMD A/S

    Senior Software Architect

    Midtjylland

    Netcompany A/S

    Data Management Consultant

    Københavnsområdet

    Forsvaret

    AI engineer til Forsvarets AI Center

    Københavnsområdet

    Computerworld Events

    Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

    Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
    Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
    Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
    Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

    It-løsninger | Online

    ERP Insights 2026

    Webinaret giver et samlet overblik over, hvordan ERP-landskabet ændrer sig, og hvilke arkitekturvalg der får direkte betydning for forretningens evne til at tilpasse sig.

    Sikkerhed | København

    Cyber Security Festival 2026

    Mød Danmarks skrappeste it-sikkerhedseksperter og bliv klar til at planlægge og eksekvere en operationel og effektiv cybersikkerhedsstrategi, når vi åbner dørene for +1.700 it-professionelle. Du kan glæde dig til oplæg fra mere end 80 talere og...

    Se alle vores events inden for it

    Navnenyt fra it-Danmark

    Norriq Danmark A/S har pr. 1. juni 2026 ansat Ida Laursen som Junior Consultant. Hun skal især beskæftige sig med at understøtte vores konsulenter med praktiske og analytiske opgaver på diverse kundeprojekter. Hun kommer fra en stilling som Webassistent hos PWT Group A/S. Hun er uddannet bachelor i International Virksomhedskommunikation og er i gang med en kandidat i IT-ledelse. Hun har tidligere beskæftiget sig med kommunikation og webindhold. Nyt job

    Ida Laursen

    Norriq Danmark A/S

    Lars Erik Larsen, it-arkitekt hos Jyske Bank, har pr. 29. juni 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i softwarekonstruktion på Aarhus Universitet via It-vest – samarbejdet. Færdiggjort uddannelse

    Lars Erik Larsen

    Jyske Bank

    Norriq Danmark A/S har pr. 3. august 2026 ansat Jeppe Lindberg som Developer. Han skal især beskæftige sig med at være med til at analysere, designe og udvikle skræddersyede forretningsløsninger til vores kunder i Business Central. Han kommer fra en stilling som Business Central Developer hos Evexo. Han er uddannet hos Aalborg Universitet- Master's degree, Computer Software Engineering. Nyt job

    Jeppe Lindberg

    Norriq Danmark A/S