Artikel top billede

Ny http-version på vej: Her er nyhederne

Den nuværende Hypertext Transfer Protocol (http) protokol er ved at være en teenager med 13 år på bagen. Nu kommer http 2.0.

Læs også:

Så vild bliver webtrafikken allerede i 2016

Manifest: Sådan ser fremtidens web-standarder ud
.

Http 1.1 protokollen er i dag den standard, der bestemmer, hvordan stort set alt web-kommunikation foregår i dag.

Protokollen har fungeret siden 1999, men flere virksomheder mener nu, at det er tid til en revision.

Nye teknologier udstiller svagheder
Mængden af elementer på hjemmesider er eksploderet i den mellemliggende periode, og det udstiller en stor svaghed i den gamle protokol.

Http 1.0 kan kun modtage én forespørgsel af gangen, og det er derfor ikke en optimal model for nutidens brugere, som må vente på, at browseren henter alle elementer et af gangen.

Webtrafik fra mobilenetværk er også steget voldsomt, og brugerne på disse netværk har ofte større latency, hvilket gør det endnu langsommere at hente en hel hjemmeside ned.

Det vil http 2.0 også rette op på ved at implementere bedre komprimering af elemeterne.

Giganterne kæmper om kagen
Ifølge det amerikanske medie techcrunch.com har både Microsoft og Google fremsendt udviklingsforslag til The Internet Engineering Task Force (IETF), der kontrollere udviklingen af http 2.0.

Google ønsker at få deres SPDY protokol integreret. Modsat den eksisterende http protokol er SPDY multiplex, hvilket gør det muligt at modtage flere forespørgsler af gangen.

Udviklere fra Microsoft har også afsendt deres forslag til implementering, og kritiserer samtidig Google's SPDY protokol for ikke at være hurtigere, samt i visse tilfælde endda at være langsommere end http 1.1.

Den nye standard forventes at blive frigivet i udgangen af 2014.

Læs også:

Så vild bliver webtrafikken allerede i 2016

Manifest: Sådan ser fremtidens web-standarder ud
.




Brancheguiden
Brancheguide logo
Opdateres dagligt:
Den største og
mest komplette
oversigt
over danske
it-virksomheder
Hvad kan de? Hvor store er de? Hvor bor de?
Targit A/S
Udvikling og salg af software til business intelligence.

Nøgletal og mere info om virksomheden
Skal din virksomhed med i Guiden? Klik her

Kommende events
Computerworld Cloud & AI Festival 2025

Glæd dig til to dage, hvor du kan netværke med over 2.400 it-professionelle, møde mere end 50 it-leverandører og høre indlæg fra +90 talere. Vi sætter fokus på emner som AI; infrastruktur, compliance, sikkerhed og løsninger for både private og offentlige organisationer.

17. september 2025 | Læs mere


IT og OT i harmoni: Sikring uden at gå på kompromis med effektiviteten

IT og OT smelter sammen – men med risiko for dyre fejl. Få metoder til sikker integration med ERP, kundesystemer og produktion. Tilmeld dig og få styr på forskellene og faldgruberne.

24. september 2025 | Læs mere


NIS2: Vi gør status efter tre måneder og lærer af erfaringerne

Vær med, når vi deler oplevelser med implementering af NIS2 og drøfter, hvordan du undgår at gentage erfaringerne fra GDPR – og særligt undgår kostbar overimplementering.

30. september 2025 | Læs mere