Ny http-version på vej: Her er nyhederne

Den nuværende Hypertext Transfer Protocol (http) protokol er ved at være en teenager med 13 år på bagen. Nu kommer http 2.0.

Artikel top billede

Læs også:

Så vild bliver webtrafikken allerede i 2016

Manifest: Sådan ser fremtidens web-standarder ud
.

Http 1.1 protokollen er i dag den standard, der bestemmer, hvordan stort set alt web-kommunikation foregår i dag.

Protokollen har fungeret siden 1999, men flere virksomheder mener nu, at det er tid til en revision.

Nye teknologier udstiller svagheder
Mængden af elementer på hjemmesider er eksploderet i den mellemliggende periode, og det udstiller en stor svaghed i den gamle protokol.

Http 1.0 kan kun modtage én forespørgsel af gangen, og det er derfor ikke en optimal model for nutidens brugere, som må vente på, at browseren henter alle elementer et af gangen.

Webtrafik fra mobilenetværk er også steget voldsomt, og brugerne på disse netværk har ofte større latency, hvilket gør det endnu langsommere at hente en hel hjemmeside ned.

Det vil http 2.0 også rette op på ved at implementere bedre komprimering af elemeterne.

Giganterne kæmper om kagen
Ifølge det amerikanske medie techcrunch.com har både Microsoft og Google fremsendt udviklingsforslag til The Internet Engineering Task Force (IETF), der kontrollere udviklingen af http 2.0.

Google ønsker at få deres SPDY protokol integreret. Modsat den eksisterende http protokol er SPDY multiplex, hvilket gør det muligt at modtage flere forespørgsler af gangen.

Udviklere fra Microsoft har også afsendt deres forslag til implementering, og kritiserer samtidig Google's SPDY protokol for ikke at være hurtigere, samt i visse tilfælde endda at være langsommere end http 1.1.

Den nye standard forventes at blive frigivet i udgangen af 2014.

Læs også:

Så vild bliver webtrafikken allerede i 2016

Manifest: Sådan ser fremtidens web-standarder ud
.

Event: Computerworld Cloud & AI Festival

Digital transformation | Ballerup

Med den eksplosive udvikling indenfor cloud & AI er behovet for at følge med og vidensdeling større end nogensinde før. Glæd dig til to dage, hvor du kan netværke med over 2.500 it-professionelle, møde mere end 60 leverandører og høre indlæg fra +90 talere. Vi sætter fokus på emner som AI; infrastruktur, compliance, sikkerhed og løsninger for både private og offentlige organisationer.

16. & 17. september 2026 | Gratis deltagelse

Netcompany A/S

Managing Architect

Københavnsområdet

KMD A/S

Udvikler

Københavnsområdet

Epona A/S

Senior Developer

Sydjylland

Navnenyt fra it-Danmark

Danske Spil har pr. 1. oktober 2025 ansat Jesper Krogh Heitmann som Brand Manager for Oddset. Han skal især beskæftige sig med at udvikle og drive brandets strategi og sikre en rød tråd på tværs af alle platforme og aktiviteter. Han kommer fra en stilling som Marketing & Communications Manager hos Intellishore. Nyt job

Jesper Krogh Heitmann

Danske Spil

Alcadon ApS har pr. 1. januar 2026 ansat Thomas Møller Pedersen som Key Account Manager. Han skal især beskæftige sig med teknisk support og salg inden for FTTx/Telecom i Jylland og på Fyn. Nyt job
Connexa A/S har pr. 1. januar 2026 ansat Ivan Nielsen som IT Konsulent. Han skal især beskæftige sig med IT Infrastruktur og services. Han kommer fra en stilling som IT Konsulent hos IT Forum Gruppen A/S. Han har tidligere beskæftiget sig med IT Infrastruktur og konsulentopgaver. Nyt job

Ivan Nielsen

Connexa A/S

Alcadon ApS har pr. 1. januar 2026 ansat Per Claus Henriksen som Datacenter-specialist. Per skal især beskæftige sig med opbygning og udvikling af Alcadons datacenterforretning. Per har tidligere beskæftiget sig med forskellige facetter af datacenterbranchen. Både via PR-bureau og som ansat i datacentre. Nyt job

Per Claus Henriksen

Alcadon ApS