Ny http-version på vej: Her er nyhederne

Den nuværende Hypertext Transfer Protocol (http) protokol er ved at være en teenager med 13 år på bagen. Nu kommer http 2.0.

Artikel top billede

Læs også:

Så vild bliver webtrafikken allerede i 2016

Manifest: Sådan ser fremtidens web-standarder ud
.

Http 1.1 protokollen er i dag den standard, der bestemmer, hvordan stort set alt web-kommunikation foregår i dag.

Protokollen har fungeret siden 1999, men flere virksomheder mener nu, at det er tid til en revision.

Nye teknologier udstiller svagheder
Mængden af elementer på hjemmesider er eksploderet i den mellemliggende periode, og det udstiller en stor svaghed i den gamle protokol.

Http 1.0 kan kun modtage én forespørgsel af gangen, og det er derfor ikke en optimal model for nutidens brugere, som må vente på, at browseren henter alle elementer et af gangen.

Webtrafik fra mobilenetværk er også steget voldsomt, og brugerne på disse netværk har ofte større latency, hvilket gør det endnu langsommere at hente en hel hjemmeside ned.

Det vil http 2.0 også rette op på ved at implementere bedre komprimering af elemeterne.

Giganterne kæmper om kagen
Ifølge det amerikanske medie techcrunch.com har både Microsoft og Google fremsendt udviklingsforslag til The Internet Engineering Task Force (IETF), der kontrollere udviklingen af http 2.0.

Google ønsker at få deres SPDY protokol integreret. Modsat den eksisterende http protokol er SPDY multiplex, hvilket gør det muligt at modtage flere forespørgsler af gangen.

Udviklere fra Microsoft har også afsendt deres forslag til implementering, og kritiserer samtidig Google's SPDY protokol for ikke at være hurtigere, samt i visse tilfælde endda at være langsommere end http 1.1.

Den nye standard forventes at blive frigivet i udgangen af 2014.

Læs også:

Så vild bliver webtrafikken allerede i 2016

Manifest: Sådan ser fremtidens web-standarder ud
.

Computerworld Events

Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

Digital transformation | Ballerup

Computerworld Cloud & AI Festival 2026

Eksplosiv udvikling i cloud og AI kræver overblik og viden. Computerworld samler 3.000 it-professionelle, 70+ leverandører og 120+ talere om AI, infrastruktur, data, compliance og sikkerhed. To dage med viden og netværk. Tilmeld dig nu.

Digital transformation | Frederiksberg

Roundtable: AI i drift – fra eksperimenter til ansvar, værdi og kontrol

AI-initiativerne breder sig hurtigt, men skaleringen halter. Kun hver fjerde virksomhed har flyttet en større del af sine AI-eksperimenter i produktion. Computerworld samler en udvalgt kreds af CIO’er og digitale beslutningstagere til et...

AL Sydbank

AI Engineer

Københavnsområdet

Politiets Efterretningstjeneste

Kan du drive succesfulde strategiske IT projekter i PET?

Københavnsområdet

Netcompany A/S

IT Consultant

Københavnsområdet

Capgemini Danmark A/S

Microsoft AI Solution Architect

Københavnsområdet

Annonce

Navnenyt fra it-Danmark

Martin Grooss Carpentier, Software Architect hos Kamstrup, har pr. 29. juni 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i softwarekonstruktion på Aarhus Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse
Norriq Danmark A/S har pr. 1. januar 2026 ansat Allan Kimmer Jensen som Lead Solution Architect. Han skal især beskæftige sig med at sikre vores kunder får en verdensklasse brugeroplevelse gennem stærk frontend-arkitektur og kodekvalitet. Han kommer fra en stilling som Freelance Consultant hos Remmik. Han er uddannet hos Center for Medie og Kommunikation, Roskilde. Nyt job

Allan Kimmer Jensen

Norriq Danmark A/S

Elbek & Vejrup A/S har pr. 1. august 2026 ansat Nathalie Kajberg Knudsen som Supportkonsulent i Evita/Forsyning. Hun skal især beskæftige sig med support af Evita/Forsyning samt bidrage til videreudviklingen af supportsetup på Evita og Appia. Hun kommer fra en stilling som support indenfor Kundeadministration og Afregning hos KMD Easy Energy. Hun har tidligere beskæftiget sig med kørselskoordinering og kørselsledelse hos FKS Slamson og Godik. Nyt job

Nathalie Kajberg Knudsen

Elbek & Vejrup A/S

Norriq Danmark A/S har pr. 2. marts 2026 ansat Sarah Strøyer Hove som Consultant ERP. Hun skal især beskæftige sig med de nyeste teknologiske muligheder sammen med forretningsprocesserne. Hun kommer fra en stilling som Business Controller hos NGI A/S. Hun er uddannet hos Professionshøjskolen UCN som markedsføringsøkonom og International Handel og Markedsføring. Hun har tidligere beskæftiget sig med lager og logistik. Nyt job

Sarah Strøyer Hove

Norriq Danmark A/S