Skyline-erstatning fyldt med mangler for erhvervslivet

Manglen på helt basale services betyder, at TDC's nye alternativ til Skyline kan være ubrugeligt for virksomheder.

Artikel top billede

(Foto: Povl D. Rasmussen)

Læs også:

It-forbindelser koster danske firmaer kassen efter Skyline-krak

Skyline-frekvenser for 117 millioner kroner samler støv

Ikke fastlagte download- og upload-hastigheder, ingen statiske IP-adresser og tvivl om dækningsgraden i opstartsfasen.

Det er tilbuddet, erhvervsdrivende i Danmarks yderkanter kan se frem til, når TDC efter nytår ruller 4G ud på 800MHz-frekvensområdet.

Med en fremtidig dækningsgrad på 99,8 procent af de danske hustande burde det nye 4G-net ellers være det naturlige valg for tidligere Skyline-kunder og virksomheder, der i dag ikke har gode forbindelsesmuligheder gennem kobber- og fibernetværk.

De basale services mangler

Virksomhederne har brug for tre basale services; De skal som minimum kunne erhverve sig symmetrisk fastlagt båndbredde, statiske IPv4-adresser og være indbefattet af garanteret dækningsgaranti.

Det er services, som TDC ikke vil kunne tilbyde kunderne, når det nye net tages i drift. Det mener direktør for Netplan, Torben Rune, der specialiserer sig i rådgivning i tele- og kommunikationsbranchen.

"Statiske IP-adresser, symmetrisk bredbånd på over 10 Mbit og leveringsgaranti, hvor du kan afkræve leverandøren at levere fast båndbredde. Det er helt essentielt, når man ser på, hvad virksomhederne efterspørger," siger Torben Rune.

TDC bekræfter, at man ikke vil kunne tilbyde statiske IPv4-adresser, når det nye netværk introduceres den 1. januar 2013.

Computerworld forsøger at få yderligere information omkring, hvilke services TDC helt præcist vil tilbyde.

Mobilt-datanet er ikke fremtiden

Som det ser ud i dag, vil 4G-nettet blive eneste reelle alternativ for de kunder, der ikke har midlerne til at investere penge i fibernetværk.

"Det er et uholdbart alternativ til de erhvervsdrivende. Forbindelserne er asymmetriske, båndbredden vil svinge op og ned alt efter, hvor mange der er aktive på den mobil-celle, du er forbundet til," siger Torben Rune.

800 MHz 4G-netværket er ikke egnet som primær forbindelse, men kan til nød benyttes som failover- eller overgangsløsning, mener han.

"Radiobåret-kommunikation rækker et stykke ad vejen og kan bruges som en overgangsløsning, men det er slet ikke noget, der kan redde de her udkantssamfund ud af isolation," siger Torben Rune.

Læs også:

It-forbindelser koster danske firmaer kassen efter Skyline-krak

Skyline-frekvenser for 117 millioner kroner samler støv

Annonce

Annonceindlæg fra Barco

Hvorfor enkelhed er den stille drivkraft bag succes på hybride arbejdspladser

Hvordan usynlig teknologi forvandler sikkert hybridarbejde til en daglig virkelighed

Navnenyt fra it-Danmark

Norriq Danmark A/S har pr. 1. december 2025 ansat Thomas Harboe Hald som Director Commercial Excellence. Thomas skal især beskæftige sig med opbygge og lede vores nye Customer Excellence Office. Thomas kommer fra en stilling som Partner hos Deloitte. Thomas er uddannet hos Copenhagen Business School som Graduate Diploma in Business Administration, Sales & Marketing. Thomas har tidligere beskæftiget sig med digital transformation, IT-strategi, ERP og forretningsudvikling. Nyt job

Thomas Harboe Hald

Norriq Danmark A/S

Norriq Danmark A/S har pr. 1. juni 2026 ansat Nikolaj Henrik Pieter Jansen som Junior Consultant. Han skal især beskæftige sig med at understøtte vores konsulenter med praktiske og analytiske opgaver på diverse kundeprojekter. Han kommer fra en stilling som Digital Advisor & Account Manager hos Twentyfour. Han er uddannet hos IT-Universitetet i København. Han har tidligere beskæftiget sig med salg og projektstyring. Nyt job

Nikolaj Henrik Pieter Jansen

Norriq Danmark A/S

Netip A/S har pr. 11. august 2026 ansat Emil Kristoffersen som IT-Supporterelev ved netIP's kontor i Thisted. Han er uddannet Fisker, - Emil har dermed valgt et karriereskifte. Nyt job

Emil Kristoffersen

Netip A/S

Norriq Danmark A/S har pr. 1. april 2026 ansat Sascha Trebbien Klinggaard som Lead Consultant. Hun skal især beskæftige sig med at facilitere tæt partnerskab og strategisk behovsafdækning hos vores kunder. Hun kommer fra en stilling som Senior Business Analytics Consultant hos Twoday Kapacity. Hun er uddannet hos Copenhagen Business School og har en Master's degree,Finance & Strategic Management 2014 - 2016. Nyt job

Sascha Trebbien Klinggaard

Norriq Danmark A/S