Skyline-erstatning fyldt med mangler for erhvervslivet

Manglen på helt basale services betyder, at TDC's nye alternativ til Skyline kan være ubrugeligt for virksomheder.

Artikel top billede

(Foto: Povl D. Rasmussen)

Læs også:

It-forbindelser koster danske firmaer kassen efter Skyline-krak

Skyline-frekvenser for 117 millioner kroner samler støv

Ikke fastlagte download- og upload-hastigheder, ingen statiske IP-adresser og tvivl om dækningsgraden i opstartsfasen.

Det er tilbuddet, erhvervsdrivende i Danmarks yderkanter kan se frem til, når TDC efter nytår ruller 4G ud på 800MHz-frekvensområdet.

Med en fremtidig dækningsgrad på 99,8 procent af de danske hustande burde det nye 4G-net ellers være det naturlige valg for tidligere Skyline-kunder og virksomheder, der i dag ikke har gode forbindelsesmuligheder gennem kobber- og fibernetværk.

De basale services mangler

Virksomhederne har brug for tre basale services; De skal som minimum kunne erhverve sig symmetrisk fastlagt båndbredde, statiske IPv4-adresser og være indbefattet af garanteret dækningsgaranti.

Det er services, som TDC ikke vil kunne tilbyde kunderne, når det nye net tages i drift. Det mener direktør for Netplan, Torben Rune, der specialiserer sig i rådgivning i tele- og kommunikationsbranchen.

"Statiske IP-adresser, symmetrisk bredbånd på over 10 Mbit og leveringsgaranti, hvor du kan afkræve leverandøren at levere fast båndbredde. Det er helt essentielt, når man ser på, hvad virksomhederne efterspørger," siger Torben Rune.

TDC bekræfter, at man ikke vil kunne tilbyde statiske IPv4-adresser, når det nye netværk introduceres den 1. januar 2013.

Computerworld forsøger at få yderligere information omkring, hvilke services TDC helt præcist vil tilbyde.

Mobilt-datanet er ikke fremtiden

Som det ser ud i dag, vil 4G-nettet blive eneste reelle alternativ for de kunder, der ikke har midlerne til at investere penge i fibernetværk.

"Det er et uholdbart alternativ til de erhvervsdrivende. Forbindelserne er asymmetriske, båndbredden vil svinge op og ned alt efter, hvor mange der er aktive på den mobil-celle, du er forbundet til," siger Torben Rune.

800 MHz 4G-netværket er ikke egnet som primær forbindelse, men kan til nød benyttes som failover- eller overgangsløsning, mener han.

"Radiobåret-kommunikation rækker et stykke ad vejen og kan bruges som en overgangsløsning, men det er slet ikke noget, der kan redde de her udkantssamfund ud af isolation," siger Torben Rune.

Læs også:

It-forbindelser koster danske firmaer kassen efter Skyline-krak

Skyline-frekvenser for 117 millioner kroner samler støv

Annonce

AL Sydbank

AI Engineer

Københavnsområdet

Capgemini Danmark A/S

Client Partner

Københavnsområdet

Netcompany A/S

Data Management Consultant

Københavnsområdet

Navnenyt fra it-Danmark

Allan Hougaard, der arbejder med softwareudvikling og -arkitektur hos Sparinvest, har pr. 30. juni 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i softwarekonstruktion på Aarhus Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse

Allan Hougaard

Sparinvest

Sophie Dalsgaard Myhrmann, er pr. 1. september 2026 ansat hos Elbek & Vejrup A/S som Project Manager i Logistik & Produktion. Hun skal især beskæftige sig med projektledelse indenfor logistik og produktion. Hun er nyuddannet cand.it, i IT, kommunikation og Organisation fra Aarhus Univeristet. Nyt job

Sophie Dalsgaard Myhrmann

Elbek & Vejrup A/S

Fellowmind Denmark A/S har pr. 1. september 2026 ansat Morten Jakobi som Business Unit Director. Han skal især beskæftige sig med at samle og udvikle Fellowminds forretning inden for Managed Services, Cloud Infrastructure & Security. Han kommer fra en stilling som Chief Executive Officer hos Inventio.it A/S. Han har tidligere beskæftiget sig med Ledelse og udvikling af Managed Services, serviceforretninger og transformation i Norden og Benelux. Nyt job

Morten Jakobi

Fellowmind Denmark A/S

Norriq Danmark A/S har pr. 1. januar 2026 ansat Christoffer Andersen som Sales Manager ERP. Han skal især beskæftige sig med fokus på at skalere ERP-salget og videreudvikle teamet i Valby så vi fortsat understøtter og opbygger stærke kunderelationer. Han kommer fra en stilling som Senior Key Account Manager hos NNIT A/S. Han er uddannet hos Aalborg Universitet som IT Management. Han har tidligere beskæftiget sig med Kommercielt ansvarlig for nogle af NNIT’s største strategiske enterprise-kunder. Nyt job

Christoffer Andersen

Norriq Danmark A/S