Skyline-erstatning fyldt med mangler for erhvervslivet

Manglen på helt basale services betyder, at TDC's nye alternativ til Skyline kan være ubrugeligt for virksomheder.

Artikel top billede

(Foto: Povl D. Rasmussen)

Læs også:

It-forbindelser koster danske firmaer kassen efter Skyline-krak

Skyline-frekvenser for 117 millioner kroner samler støv

Ikke fastlagte download- og upload-hastigheder, ingen statiske IP-adresser og tvivl om dækningsgraden i opstartsfasen.

Det er tilbuddet, erhvervsdrivende i Danmarks yderkanter kan se frem til, når TDC efter nytår ruller 4G ud på 800MHz-frekvensområdet.

Med en fremtidig dækningsgrad på 99,8 procent af de danske hustande burde det nye 4G-net ellers være det naturlige valg for tidligere Skyline-kunder og virksomheder, der i dag ikke har gode forbindelsesmuligheder gennem kobber- og fibernetværk.

De basale services mangler

Virksomhederne har brug for tre basale services; De skal som minimum kunne erhverve sig symmetrisk fastlagt båndbredde, statiske IPv4-adresser og være indbefattet af garanteret dækningsgaranti.

Det er services, som TDC ikke vil kunne tilbyde kunderne, når det nye net tages i drift. Det mener direktør for Netplan, Torben Rune, der specialiserer sig i rådgivning i tele- og kommunikationsbranchen.

"Statiske IP-adresser, symmetrisk bredbånd på over 10 Mbit og leveringsgaranti, hvor du kan afkræve leverandøren at levere fast båndbredde. Det er helt essentielt, når man ser på, hvad virksomhederne efterspørger," siger Torben Rune.

TDC bekræfter, at man ikke vil kunne tilbyde statiske IPv4-adresser, når det nye netværk introduceres den 1. januar 2013.

Computerworld forsøger at få yderligere information omkring, hvilke services TDC helt præcist vil tilbyde.

Mobilt-datanet er ikke fremtiden

Som det ser ud i dag, vil 4G-nettet blive eneste reelle alternativ for de kunder, der ikke har midlerne til at investere penge i fibernetværk.

"Det er et uholdbart alternativ til de erhvervsdrivende. Forbindelserne er asymmetriske, båndbredden vil svinge op og ned alt efter, hvor mange der er aktive på den mobil-celle, du er forbundet til," siger Torben Rune.

800 MHz 4G-netværket er ikke egnet som primær forbindelse, men kan til nød benyttes som failover- eller overgangsløsning, mener han.

"Radiobåret-kommunikation rækker et stykke ad vejen og kan bruges som en overgangsløsning, men det er slet ikke noget, der kan redde de her udkantssamfund ud af isolation," siger Torben Rune.

Læs også:

It-forbindelser koster danske firmaer kassen efter Skyline-krak

Skyline-frekvenser for 117 millioner kroner samler støv

Læses lige nu

    Event: Cyber Security Festival 2026

    Sikkerhed | København

    Mød Danmarks skrappeste it-sikkerhedseksperter og bliv klar til at planlægge og eksekvere en operationel og effektiv cybersikkerhedsstrategi, når vi åbner dørene for +1.700 it-professionelle. Du kan glæde dig til oplæg fra mere end 70 talere og møde mere end 50 leverandører over to dage.

    18 & 19 november 2026 | Gratis deltagelse

    Navnenyt fra it-Danmark

    Netip A/S har pr. 1. maj 2026 ansat Ida Hyllested Friis som Key Account Manager ved netIP's kontor i Thisted. Hun kommer fra en stilling som Key Account Manager hos Københavns erhvervshus. Nyt job
    netIP har pr. 1. juni 2026 ansat Heidi Winther som Supportkonsulent ved netIP's kontor i Herning. Hun kommer fra en stilling som IT-Supporter hos Holstebro Kommune. Nyt job
    Netip A/S har pr. 1. maj 2026 ansat Michael Schou som Operations Manager ved netIP Aalborg og Aarhus. Han kommer fra en stilling som Senior Director - Head of IT hos BDO. Han har tidligere beskæftiget sig med flere områder indenfor IT-branchen, hvor han bla. også har drevet sin egen IT-virksomhed. Nyt job

    Michael Schou

    Netip A/S

    IFS Danmark A/S har pr. 2. marts 2026 ansat Marlene Gudman som HR Business Partner. Hun skal især beskæftige sig med HR i Danmark og Norden og lede udvalgte internationale HR-projekter. Hun kommer fra en stilling som Nordic Lead HR Business Partner hos Salesforce. Hun har tidligere beskæftiget sig med international HR med fokus på udvikling af og udfordringer i HR ud fra et forretningsperspektiv. Nyt job

    Marlene Gudman

    IFS Danmark A/S