It-forbindelser koster danske firmaer kassen efter Skyline-krak

Virksomhederne i yderområderne af Danmark skal finde den helt store tegnebog frem, hvis de ønsker et alternativ til de nu hedengangne Skyline forbindelser.

Artikel top billede

(Foto: Povl D. Rasmussen)

Læs også:

Skyline-frekvenser for 117 millioner kroner samler støv

Skyline-kollaps: Regionerne går i kødet på ministeren

Fibernettet er den eneste mulighed for de virksomheder i yderområderne, der ønsker bredbånd med stor kapacitet.

Omkostningerne for en fiber-aftale kan beløbe sig op i flere 100.000 kroner - oven i købet kan man risikere at vente i flere måneder på etablering.

Skyline's konkurs efterlod kunderne uden chance til at bestille nye forbindelser til deres virksomhed.

Flytning nødvendig for at sikre overlevelse

Cirka 10 kilometer fra Horsens sidder en frustreret mand. 

Lars Lynge driver virksomheden LLGroup IT ApS, der er dybt afhængig af at have en bredbåndsforbindelse med stor kapacitet.

Kapaciteten kunne Skyline levere, men da konkursen ramte, var Lars Lynge nødsaget til at flytte sit udstyr til en adresse i Horsens, udelukkende fordi der ikke var nogen alternativer til Skyline.

"Det har desværre betydet, at jeg har brugt omkring 350.000 kroner på at flytte min virksomhed. Det er penge, som ellers kunne have været brugt til udvikling af virksomheden," siger Lars Lynge

Eneste nuværende alternativ koster kassen 
Kunne du ikke have investeret tilsvarende midler i at få etableret en fiberforbindelse i stedet?

"Skyline-lukningen kom så brat, at jeg ikke havde mulighed for at etablere en forbindelse, der havde tilsvarende båndbredde. Derfor måtte jeg flytte virksomheden til et sted, hvor jeg kunne etablere en passende internetforbindelse med det samme," siger Lars Lynge

Lars Lynge undersøgte alle muligheder og indhentede tilbud på etablering af fibernetværk til hans adresse ved Horsens. 

Leveringstiden var to måneder, og etableringsomkostningerne blev sat til 300.000 kroner plus et månedligt abonnement på 2.000 kroner med fem års bindingsperiode.

Til sammenligning betalte Lars Lynge 8.000 kroner for etablering af sin tidligere Skyline-forbindelse på 100/100 Mbit. 

Dertil kom et fast abonnement på 1.333 kroner per måned.

Læs også:

Skyline-frekvenser for 117 millioner kroner samler støv

Skyline-kollaps: Regionerne går i kødet på ministeren

Læses lige nu

    Event: Computerworld Summit 2026 - Aarhus

    Digital transformation | Aarhus C

    Styrk din digitale strategi med konkret brug af AI og ny teknologi. Mød 200 it-professionelle, få indsigter, løsninger og netværk på én dag. Computerworld Summit i Aarhus viser hvordan teknologi skaber forretningsværdi – her og nu.

    21 april 2026 | Gratis deltagelse

    Navnenyt fra it-Danmark

    Mark Michaelsen, teknisk systemejer og projektleder hos Aarhus Kommune, har pr. 26. januar 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i organisation på Aarhus Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse

    Mark Michaelsen

    Aarhus Kommune

    Netip A/S har pr. 1. marts 2026 ansat Maria Lyng Refslund som Marketing Project Manager ved netIP Herning. Hun kommer fra en stilling som Marketing Project Manager hos itm8. Nyt job
    Thomas Nakai, Product Owner hos Carlsberg, har pr. 27. januar 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i organisation på Aarhus Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse

    Thomas Nakai

    Carlsberg