It-forbindelser koster danske firmaer kassen efter Skyline-krak

Virksomhederne i yderområderne af Danmark skal finde den helt store tegnebog frem, hvis de ønsker et alternativ til de nu hedengangne Skyline forbindelser.

Artikel top billede

(Foto: Povl D. Rasmussen)

Læs også:

Skyline-frekvenser for 117 millioner kroner samler støv

Skyline-kollaps: Regionerne går i kødet på ministeren

Fibernettet er den eneste mulighed for de virksomheder i yderområderne, der ønsker bredbånd med stor kapacitet.

Omkostningerne for en fiber-aftale kan beløbe sig op i flere 100.000 kroner - oven i købet kan man risikere at vente i flere måneder på etablering.

Skyline's konkurs efterlod kunderne uden chance til at bestille nye forbindelser til deres virksomhed.

Flytning nødvendig for at sikre overlevelse

Cirka 10 kilometer fra Horsens sidder en frustreret mand. 

Lars Lynge driver virksomheden LLGroup IT ApS, der er dybt afhængig af at have en bredbåndsforbindelse med stor kapacitet.

Kapaciteten kunne Skyline levere, men da konkursen ramte, var Lars Lynge nødsaget til at flytte sit udstyr til en adresse i Horsens, udelukkende fordi der ikke var nogen alternativer til Skyline.

"Det har desværre betydet, at jeg har brugt omkring 350.000 kroner på at flytte min virksomhed. Det er penge, som ellers kunne have været brugt til udvikling af virksomheden," siger Lars Lynge

Eneste nuværende alternativ koster kassen 
Kunne du ikke have investeret tilsvarende midler i at få etableret en fiberforbindelse i stedet?

"Skyline-lukningen kom så brat, at jeg ikke havde mulighed for at etablere en forbindelse, der havde tilsvarende båndbredde. Derfor måtte jeg flytte virksomheden til et sted, hvor jeg kunne etablere en passende internetforbindelse med det samme," siger Lars Lynge

Lars Lynge undersøgte alle muligheder og indhentede tilbud på etablering af fibernetværk til hans adresse ved Horsens. 

Leveringstiden var to måneder, og etableringsomkostningerne blev sat til 300.000 kroner plus et månedligt abonnement på 2.000 kroner med fem års bindingsperiode.

Til sammenligning betalte Lars Lynge 8.000 kroner for etablering af sin tidligere Skyline-forbindelse på 100/100 Mbit. 

Dertil kom et fast abonnement på 1.333 kroner per måned.

Læs også:

Skyline-frekvenser for 117 millioner kroner samler støv

Skyline-kollaps: Regionerne går i kødet på ministeren

Læses lige nu

    Event: Cyber Security Festival 2026

    Sikkerhed | København

    Mød Danmarks skrappeste it-sikkerhedseksperter og bliv klar til at planlægge og eksekvere en operationel og effektiv cybersikkerhedsstrategi, når vi åbner dørene for +1.700 it-professionelle. Du kan glæde dig til oplæg fra mere end 70 talere og møde mere end 50 leverandører over to dage.

    18. & 19. november 2026 | Gratis deltagelse

    Kompasbank A/S

    AI & Data Engineer

    Københavnsområdet

    IT-Universitetet i København

    IT-infrastrukturspecialist

    Københavnsområdet

    Navnenyt fra it-Danmark

    Adeno K/S har pr. 2. februar 2026 ansat Kia Harding Martinussen som ServiceNow Expert. Hun kommer fra en stilling som Principal Consultant hos Devoteam A/S. Nyt job
    Adeno K/S har pr. 2. februar 2026 ansat Rikke Badsberg som ServiceNow Specialist. Hun kommer fra en stilling som ServiceNow administrator and developer hos Kamstrup. Nyt job

    Rikke Badsberg

    Adeno K/S

    Sourcing IT har pr. 2. februar 2026 ansat Susanne Sønderskov som Salgsdirektør. Hun skal især beskæftige sig med at styrke Sourcing IT’s kommercielle fundament, skalere salgsindsatsen og øge tilstedeværelsen bl.a. hos jyske kunder. Hun kommer fra en stilling som Salgsdirektør hos Right People Group ApS. Hun har tidligere beskæftiget sig med salgsledelse inden for IT-freelanceleverancer og komplekse kundeaftaler, både privat og offentligt. Nyt job

    Susanne Sønderskov

    Sourcing IT

    Renewtech ApS har pr. 1. februar 2026 ansat Kirsten Skriver som Warehouse Team Lead. Hun skal især beskæftige sig med udviklingen af det globale lagersetup hos Renewtech. Hun kommer fra en stilling som Lagerchef hos BORG Automotive Reman A/S. Nyt job

    Kirsten Skriver

    Renewtech ApS