Nyt it-problemer hos politiet: Ekstraregning på vej

Manglende sikkerhed og redundans ved nyt kommunikations-system betyder en ekstraudgift på millioner for politiet.

Artikel top billede

Læs også:
Politiets katastrofe-system mindst fire år forsinket

Rigspolitiet har igen været nødt til at lade justitsministeren stå med hatten i hånden hos Folketingets Finansudvalg, fordi en it-løsning er blevet dyrere.

Denne gang fordi det stærkt omdiskuterede og Tetra-baserede digitale radionet, SINE, der primært benyttes af politi og beredskabsmyndigheder, bliver omkring 17 millioner dyrere end forventet for, at man kan sikre radiodækning over og under Storebælt.

Staten godkendte ellers det i forvejen forsinkede og fordyrede Sine-net i 2010. Dog manglede tre områder, heriblandt Storebælt, som chefen for SINE-sekretariatet, Peter Carpentier, lovede i luften i løbet af 2011.

Sikkerhed ikke godkendt

I et aktstykke fra justitsministeriet til Folketingets finansudvalg fremgår det, at årsagen til millionfordyrelsen er, at Trafikstyrelsen, efter at politiet i sin tid indgik kontrakt med Dansk Beredskabskommunikation, tilsyneladende ikke har kunnet godkende sendenettets sikkerhed og redundans i forbindelse med dækningen af Storebæltsforbindelsen.

"Det [...] har vist sig, at det oprindelige løsningsforslag ikke harmonerede med de krav, som Trafikstyrelsen stiller til sådanne løsninger," skriver justitsminister Morten Bødskov (S) til udvalget.

For at leve op til kravene har leverandøren måttet ændre den måde, som radiodækningen under og over Storebælt udføres på, og dermed ændre det oprindelige løsningsforslag, fremgår det.

"Dansk Beredskabskommunikation A/S har som konsekvens heraf måttet justere den tilbudte løsning for at sikre, at løsningen efterlever de krav, som Trafikstyrelsen har godkendt. Løsningen er i den forbindelse udvidet i forhold til den oprindeligt specificerede, bl.a. med henblik på øget sikkerhed og redundans," skriver justitsministeren.

Ifølge aktstykket har Rigspolitiet indgået en aftale med leverandøren som "medfører en merudgift til radiodækning i Storebæltsforbindelsen på 16,7 mio. kr. til Dansk Beredskabskommunikation A/S."

Imidlertid er meromkostningerne så store, at kassen på knap 10 millioner kroner til uforudsete udgifter ikke slår til, hvorfor finansudvalget i juni tiltrådte justitsministerens anmodning og gav ministeriet ham lov til at bruge af en anden og støtte reserve.

Flere merudgifter på vej

I aktstykket advarer justitsministeren også Folketingets finansudvalg om, at en lignede merudgift vedrørende radiodækningen i Københavns Metro er under opsejling hos rigspolitiet.

Ifølge aktstykket bliver der dog ikke ekstraudgifter på den tredje og sidste del, nemlig den i København beliggende såkaldte lufthavnslinje, der også mangler digital radiodækning.

Læs også:
Politiets katastrofe-system mindst fire år forsinket

Annonce

Event: Platform X 2027: Forretning, teknologi og transformation

It-løsninger |

Mød verdens stærkeste og mest effektive platforme der driver den digitale transformation samlet i København - og dyk ned i den nyeste teknologi.

22. april 2027 | Gratis deltagelse

Navnenyt fra it-Danmark

Norriq Danmark A/S har pr. 1. juni 2026 ansat Nikolaj Henrik Pieter Jansen som Junior Consultant. Han skal især beskæftige sig med at understøtte vores konsulenter med praktiske og analytiske opgaver på diverse kundeprojekter. Han kommer fra en stilling som Digital Advisor & Account Manager hos Twentyfour. Han er uddannet hos IT-Universitetet i København. Han har tidligere beskæftiget sig med salg og projektstyring. Nyt job

Nikolaj Henrik Pieter Jansen

Norriq Danmark A/S

IFS Danmark A/S har pr. 1. september 2026 ansat Gustav Olsen som Business Development Representative. Gustav skal især beskæftige sig med forretningsudvikling & identificering af muligheder med fokus på AI, automatisering og optimering af forretningsprocesser. Gustav kommer fra en stilling som Business Development Specialist hos SAP Danmark A/S. Gustav er uddannet Cand.merc Sales Management. Gustav har tidligere beskæftiget sig med forretningsudvikling og salgsstrategi inden for ERP-teknologi. Nyt job

Gustav Olsen

IFS Danmark A/S

Fellowmind Denmark A/S har pr. 1. september 2026 ansat Morten Jakobi som Business Unit Director. Han skal især beskæftige sig med at samle og udvikle Fellowminds forretning inden for Managed Services, Cloud Infrastructure & Security. Han kommer fra en stilling som Chief Executive Officer hos Inventio.it A/S. Han har tidligere beskæftiget sig med Ledelse og udvikling af Managed Services, serviceforretninger og transformation i Norden og Benelux. Nyt job

Morten Jakobi

Fellowmind Denmark A/S

Netip A/S har pr. 1. august 2026 ansat Thomas B. Steffensen som Seniorkonsulent ved netIP's kontor i Thisted. Han kommer fra en stilling som Senior IT/OT Network Consultant hos Frontmatec. Nyt job