Ny Telenor-boss: Branchen går for meget op i pris

Interview: Det er en kortsigtet strategi kun at fokusere på lave priser, lyder det fra ny Telenor-direktør, der dog først nu skal til at lære det danske marked at kende.

Artikel top billede

Foto: Søren Svendsen (Foto: Foto: Søren SvendsenBilledet er reduceret i størrelse, en større fil kan bestilles. / Soren Svendsen)

Læs også:

Ny topdirektør til Telenor Danmark

"Jeg kommer ikke med nogen agenda på forhånd."

Sådan siger den nye direktør i Telenor Danmark, Marek Slacik, til Computerworld, efter at det tidligere i dag blev meldt ud, at han afløser Jon Erik Haug, der har fået en toppost i Telenors koncernledelse.

Marek Slacik har vidst, at han skulle til Danmark, siden slutningen af juni.

Det var dog først i dag, at det blev meldt ud internt i Telenor, at der kommer en ny direktør fra den 1. september.

Alligevel har han allerede nu et vidst kendskab til det danske telemarked, der ofte bliver betegnet som uhyre konkurrence-præget.

"Ja, det siger alle jo, så der må være noget om det," lyder det fra Marek Slacik.

Han tilføjer, at der findes udfordringer på alle markeder.

"I Balkan-området, hvor jeg kommer fra, ser man, at markedet gerne vil tage den nye teknologi til sig, men at de (forbrugerne, red.) ikke har penge," forklarer han.

Ingen vinder kun på priser

Direktør-skiftet sker i en periode, hvor det danske marked er præget af en voldsom konkurrence, og kampen om ikke mindst mobilkunderne spidser til.

Hvordan Marek Slacik vil angribe konkurrenterne, er han dog ikke klar til at afsløre.

"Det vil næsten uansvarligt af mig at komme med udmeldinger på nuværende tidspunkt, for jeg skal først lære markedet og organisationen at kende."

Men hvordan vil du helt generelt differentiere Telenor fra TDC, Telia og 3?

"Det er det spørgsmål, jeg skal forsøge at besvare, når jeg kommer i gang, for at være helt ærlig. Men helt generelt skal du finde ud af at differentiere dig og lade markedet vide, hvordan du er anderledes."

"Det er ikke unikt for Danmark, men ofte ser du, at operatørerne spiller for meget på priserne og for lidt på de andre komponenter i marketing-mikset."

Så er du enig med den administrende direktør i TDC, der i sidste uge meldte ud, at krigen på priser på mobilmarkedet må ende nu?

"Jeg vil sige, at uden at kende markedet - og det vil jeg gerne understrege - så er der ingen grund til irrationel opførsel fra vores side."

"Vi vil gerne fortsætte med at gøre det godt på markedet, men jeg har ikke set en eneste spiller på det her område, der har vundet blot ved at sænke priserne."

"Det er en kortsigtet strategi," siger den nyudnævnte direktør for Telenor Danmark, der dog samtidig understreger, at han nu først skal til at lære det danske marked at kende, inden han er klar til at fremlægge konkrete planer.  

Marek Slacik, der er født i Tjekkiet, har tænkt sig at flytte til Danmark sammen med sin kone og to børn.

Han kommer fra en stilling som markedsdirektør for Telenor Serbien, hvor han har været siden 2009 og har desuden tidligere været ansat i Vodafone, Telefonica/O2 og Microsoft.

Læs også:

Ny topdirektør til Telenor Danmark

Læses lige nu
    Computerworld Events

    Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

    Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
    Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
    Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
    Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

    Digital transformation | København

    Executive Conversations: Kina, Trump og AI-ledelse

    Kina, USA og AI flytter magt og markeder. Geopolitik rammer leverandørkæder, chips, data og standarder. Lær at koble global risiko med konkret it-ledelse. Få styr på governance, sikkerhed og compliance i AI. Deltag og styrk din handlekraft.

    Infrastruktur | København

    Cloud & infrastruktur 2026: AI, afhængighed og digital handlefrihed

    Cloud er strategisk infrastruktur og fundament for AI, drift og innovation. Geopolitik og regulering ændrer leverandørvalg og dataplacering. Computerworld samler beslutningstagere om afhængighed, europæiske alternativer og digital handlefrihed.

    Digital transformation | Aarhus C

    Computerworld Summit 2026 - Aarhus

    Styrk din digitale strategi med konkret brug af AI og ny teknologi. Mød 200 it-professionelle, få indsigter, løsninger og netværk på én dag. Computerworld Summit i Aarhus viser hvordan teknologi skaber forretningsværdi – her og nu.

    Se alle vores events inden for it

    Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

    Nye kolleger søges til IT Stab i Forsvaret

    Københavnsområdet

    Netcompany A/S

    Linux Operations Engineer

    Københavnsområdet

    Navnenyt fra it-Danmark

    Renewtech ApS har pr. 1. februar 2026 ansat Mads Linné Kaasgaard, 31 år,  som Marketing Specialist. Han skal især beskæftige sig med med at løfte Renewtechs brand og kommunikation yderligere ud globalt. Han kommer fra en stilling som Marketing Manager hos Induflex A/S. Han er uddannet fra Aalborg Universitet og har en Cand. Merc. i Sprog & International Virksomhedskommunikation. Nyt job

    Mads Linné Kaasgaard

    Renewtech ApS

    Henrik Vittrup Zoega, projektkoordinator hos Departementet for Fiskeri, Fangst, Landbrug og Selvforsyning, Grønland, har pr. 22. januar 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i organisation på Syddansk Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse

    Henrik Vittrup Zoega

    Departementet for Fiskeri, Fangst, Landbrug og Selvforsyning, Grønland

    Lector ApS har pr. 2. februar 2026 ansat Jacob Pontoppidan som Sales Executive i Lectors TeamShare gruppe. Jacob skal især beskæftige sig med vækst af TeamShare med fokus på kommerciel skalering, mersalg og en stærk go to market eksekvering. Jacob har tidligere beskæftiget sig med salg og forretningsudvikling i internationale SaaS virksomheder. Nyt job

    Jacob Pontoppidan

    Lector ApS

    Netip A/S har pr. 1. februar 2026 ansat Henrik Mejnhardt Nielsen som ny kollega til Product Sales Teamet i Herlev. Han kommer fra en stilling som Business Development Manager hos Arrow. Nyt job