Fem it-firmaer på statsstøttet eventyr til Silicon Valley

Hvis du ikke kender du virksomhederne The Eye Tribe, Javeleon, BlueSEQ, Leadmill eller Remove The Background, så kommer du måske til det.

Artikel top billede

Læs også:

På kursus i USA: Sådan får du penge til dine it-drømme

12 ugers eksperthjælp i Silicon Valley for 100.000 kroner

De fem virksomheder The Eye Tribe, Javeleon, BlueSEQ, Leadmill og Remove The Background er blevet udvalgt til at deltage i projektet SCALEit.

Projektet sender de fem virksomheder til Silicon Valley, hvor der venter seks uger med vejledning, workshops, præsentation, events og individuelle mentortimer fra succesfulde virksomhedsstiftere.

Målet med det hele er at gøre de fem virksomheder til globale vækstsucceser.

Rejse med statsstøtte

SCALEit-projektet gennemføres med støtte fra Erhvervsstyrelsen og Udenrigsministeriet (Eksportrådet), der også sidste år sendte 20 håbefulde virksomheder til USA.

"For innovative it-virksomheder, der ønsker at skalere deres forretning, er det ikke til at komme uden om de muligheder og resurser, der findes i Silicon Valleys unikke økosystem,"  udtaler handels- og investeringsminister, Pia Olsen Dyhr, i en pressemeddelelse.

Start-ups tænker stort

Javeleon er en af de fem udvalgte virksomheder, der vil gå benhårdt efter at tiltrække investorer i forløbet. Den satser på det globale marked fra starten, og ser SCALEit som en unik mulighed for at komme godt fra start.

Virksomheden opstod ud af Allan Gregersens frustrationer over lange ventetider, når han programmerede Java på Syddansk Universitet.

Han stiftede derfor Javeleon, som har udviklet et produkt, der hævdes at kunne optimere tidsforbruget under Java-programmering med op til 20 procent.

"Alle de store spillere inden for Java ligger i Silicon Valley, så vi har rigtig gode muligheder for at gøre opmærksomme på os selv. Vi ser det som en mulighed for at tænke stort og samtidig introducere vores virksomhed globalt helt fra starten," siger Allan Gregersen fra Javeleon.

Nu skal der tiltrækkes midler

Målsætningen er at gøre de fem virksomheder klar til det udenlandske marked. Det skal ske gennem vejledning, workshops, præsentation, events og individuelle mentortimer. Og det er meningen, at der skal skabes kontakt til potentielle investorer, partnere og kunder.

"Der eksisterer en helt anden mentalitet omkring start-ups. Samarbejdspartnere som for eksempel advokater, forventer nemlig ikke at modtage betaling fra start-ups med det samme. I forhold til Danmark er man i langt større grad villig til at løbe en risiko," siger Allan Gregersen.

Innovation Center Denmark har som erklæret formål at styrke forskning og innovation i Danmark samt at markedsføre danske virksomheder i udlandet. Udover kontoret i Silicon Valley har de også aktiviteter i München, Hongkong og Shanghai.

Læs også:

På kursus i USA: Sådan får du penge til dine it-drømme

12 ugers eksperthjælp i Silicon Valley for 100.000 kroner

Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

Cyberdivisionen søger leder af logistikelement i Vordingborg

Region Sjælland

Netcompany A/S

IT Manager

Nordjylland

Netcompany A/S

IT Consultant

Nordjylland

Navnenyt fra it-Danmark

Norriq Danmark A/S har pr. 1. oktober 2025 ansat Huy Duc Nguyen som Developer ERP. Han skal især beskæftige sig med at bidrage til at udvikle, bygge og skræddersy IT-løsninger, der skaber vækst og succes i vores kunders forretninger. Han kommer fra en stilling som Software Developer hos Navtilus. Han er uddannet i bioteknologi på Aalborg University. Nyt job

Huy Duc Nguyen

Norriq Danmark A/S

Netip A/S har pr. 1. november 2025 ansat Laura Bøjer som Consultant, GRC & Cybersecurity på afd. Thisted. Hun kommer fra en stilling som Assistant Consultant hos PwC i Hellerup. Hun er uddannet med en kandidat i Business Administration & Information System på Copenhagen Business School. Nyt job

Laura Bøjer

Netip A/S

Norriq Danmark A/S har pr. 1. september 2025 ansat Ahmed Yasin Mohammed Hassan som Data & AI Consultant. Han kommer fra en stilling som selvstændig gennem de seneste 3 år. Han er uddannet cand. merc. i Business Intelligence fra Aarhus Universitet. Nyt job

Ahmed Yasin Mohammed Hassan

Norriq Danmark A/S