Banker i vejret: Apple sætter ny fantastisk rekord

Aktie-kursen for verdens i forvejen mest værdifulde selskab er igen poppet til vejrs. Se her, hvor meget selskabet nu er værd.

Artikel top billede

Computerworld News Service: Apples aktie lukkede fredag på den højeste kurs nogensinde med en stigning på cirka 72 kroner til mere end 3.900 kroner per aktie.

Dermed er selskabet mere end 3.616 milliarder kroner værd.

De fleste eksperter forklarer Apples aktuelle stigning med investorernes forventning i forbindelse med - hvis man kan tro rygterne - lanceringen af iPhone 5 i næste måned samt muligheden for, at Apple desuden vil introducere en mindre og billigere iPad.

I et notat torsdag til sine kunder refererer Brian Marshall fra ISI til den forestående lancering af den næste iPhone, når han skriver, at "180 dages lys" er på vej.

Forventer fantastisk salg

Med dette udtryk mener Marshall det løft til Apples forretning, der sker de første seks måneder efter introduktionen af en ny iPhone. (Omvendt beskriver Marshall den periode med dårligere salgstal, mens kunderne venter på den næste model, som "180 dages mørke".)

"Vi er kun uger fra lanceringen af den kommende iPhone 5 og står på nippet til, hvad vi kalder de '180 dages lys," skriver Marshall.

For nogle få uger siden gav investorer og analytikere udtryk for bekymring på grund af et fald i Apples aktiekurs, der skete, efter selskabet offentliggjorde et svagere kvartalsregnskab, end hvad prognosen fra Wall Street havde givet forventning om.

Siden da er aktiekursen dog steget med mere end 440 kroner, hvilket er næsten 13 procent.

Steget 58 procent i år

Ser man på i år er kursen indtil videre steget med 58 procent.

Lukkekursen fredag på 648,11 dollar eller 3.907 kroner i dagens dollarkurs er en rekord for Apple, der slår den hidtidige rekord på 633,68 dollar eller 3.820 kroner fra 5. april.

Det er også første gang selskabets børsværdi - kursværdien af samtlige udstedte aktier - oversteg 600 milliarder dollar, 3.616 milliarder kroner. Apple er verdens dyreste selskab målt på børsværdi

Forventer rekordhøj omsætning

Investorerne forventer en rekordhøj omsætning fra lanceringen af iPhone 5 - som vi vælger at kalde den næste version af iPhone, selvom Apple endnu ikke har givet den noget officielt navn.

Rygterne peger generelt på 12. september som lanceringsdato, mens den nye smartphone forventes på hylderne fra 21. september.

Apple vil muligvis også 12. september annoncere "iPad Mini" - en tablet på 7,85 tommer, som sandsynligvis vil komme til at koste mellem 249 og 299 dollar, hvilket direkte omregnet er mellem 1.500 og 1.800 kroner, for at konkurrere med det stigende antal tablets i denne størrelse heriblandt Googles Nexus 7.

Tidligere på året offentliggjorde analysefirmaet IDC det estimat, at tilføjelsen af en sådan iPad Mini til Apples produktsortiment ville øge salget med 23 procent i 2013.

Hvis det er sandt, at lanceringen sker 12. september - og hvis Apple bruger samme tidsplan som ved lanceringen sidste år af iPhone 4S eller i år af den nye iPad - så vil Apple sende invitationer ud til journalister og analytikere i hverdagene mellem 27. og 31. august eller mellem 3. og 7. september efter den amerikanske offentlige fridag Labor Day.

Læs også:

Rygte: Apple må hakke sine aktier op i småstykker.

Apple-aktionærer forgyldes: Scorer milliarder i dag.

Derfor vil Apple snart falde fra verdens tinder.

Apple-topchef den højst betalte direktør i verden.

Apple tjener flere penge end Danmark - men skuffer.

Oversat af Thomas Bøndergaard

Computerworld Events

Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

It-løsninger | Nordhavn

SAP Excellence Day 2026

Få konkrete erfaringer med S/4HANA, automatisering og AI i praksis. Hør hvordan danske virksomheder realiserer gevinster og etablerer effektive SAP-løsninger. Vælg fysisk deltagelse hos SAP eller deltag digitalt.

Infrastruktur | København

Datacenterstrategi 2026

Denne konference bidrager med viden om, hvordan du balancerer cloud, on-premise og hybrid infrastruktur med fokus på kontrol, compliance og forretning.

Sikkerhed | Aarhus C

Identity Festival 2026 - Aarhus

Er du klar til en dag, der udfordrer din forståelse af, hvad Identity & Access Management kan gøre for din organisation? En dag fyldt med indsigt, inspiration og løsninger, der sætter kursen for, hvordan vi arbejder med IAM i de kommende år.

Se alle vores events inden for it

Navnenyt fra it-Danmark

Norriq Danmark A/S har pr. 8. december 2025 ansat Niko Phonekeo som Digital Marketing Manager. Han skal især beskæftige sig med Primært NORRIQs marketing tech stack, digitale kampagneudvikling SEO og lead management. Han kommer fra en stilling som Nordic Marketing Director. Nyt job

Niko Phonekeo

Norriq Danmark A/S

ChangeGroup ApS har pr. 12. januar 2026 ansat Morten Benn som Administrerende direktør. Han kommer fra en stilling som Partner hos Nosco. Nyt job

Morten Benn

ChangeGroup ApS

netIP har pr. 1. januar 2026 ansat Michael Kjøgx som Systemkonsulent ved netIP's kontor i Esbjerg. Han kommer fra en stilling som Konsulent hos Blue Byte og før da ATEA og XPconsult. Nyt job
Christian Pedersen,  emagine Consulting A/S, er pr. 1. februar 2026 udnævnt som Chief AI Officer. Han beskæftiger sig med opkvalificere emagines ansatte, udvikle interne AI-værktøjer og levere AI-projekter for kunderne. Som leder af et nye AI-team skal han også udvikle og lancere AI-produkter til markedet. Udnævnelse

Christian Pedersen

emagine Consulting A/S