Mikroprocessorens opfinder afgået ved døden

Manden, der designede Intels første integrerede processorer, er død.

Artikel top billede

(Foto: Intel)

Læs også:
Her er mikroprocessorens hæsblæsende historie

Mikroprocessoren fylder 40 år - se galleriet

Man kan ikke overvurdere mikroprocessorens betydning. Den har været - og er stadig - grundstenen, som hele udviklingen inden for informationsteknologi bygger på.

En af de vigtigste ophavsmænd til processoren, 79-årige Victor Poor, døde i fredags på et hospice af kræft. Det skriver blandt andet The Register.

Han skabte den tidligste arkitektur til Intels chip-design og er en legende inden for radio-miljøet.

Victor Poor, som hele livet var radioentusiast og selverklæret natural born nørd, brugte Thanks Giving-ferien i 1969 sammen med sin ven Harry Pyle.

På fire dage udviklede de det design, der kom til at lægge til grund for Intels 4004-chip. Poor havde også afgørende betydning for Intels senere 8008-chip, der er verdens første otte-bit processor.

Skrøbelige Univac

Victor Poor blev født i Los Angeles i 1933, og efter at have deltaget som soldat i de amerikanske styrkers marine, læste han på søværnets eleketronikuddannelse, og arbejdede siden med de første Univac-systemer og Packard Bell 250-computeren.

Han omtalte senere Univac, med sine analoge kredsløb, som ustabile og skrøbelige maskiner, og som med deres vakuum-slanger og kviksølvshukommelse var tilbøjelige til at bryde sammen hver halvfemsenstyvende minut. Derfor måtte programmeringen foregå hurtigt og korrekt, så man kunne nå det.

I 1959 startede han virksomheden Frederick Electronics med 100.000 dollars venturekapital, og hans virksomhed mindede meget om en anden nok så kendt virksomhed, Hewlett-Packard, der også er startet af to elektronik-entusiaster, og som i dag er verdens største it-virksomhed.

Victor Poor udviklede radio- og telekommunikation både til militæret og civile formål og byggede blandt andet nogle af de første pålidelige telex-systemer, der kunne sende billeder og lyd.

Han byggede også en maskine, der kunne omsætte morsekode til fjernskriverens teletyper og omvendt. Alt sammen stadig analogt, men efter Plantronics købte Frederick Electronics, kastede Victor Poor sin interesse på integrerede kredsløb og gik sammen med to NASA-ingeniører, som havde startet virksomheden Computer Terminal Corporation (CTC).

De startede et samarbejde med Intel og Texas Instruments og brugte det design til  4004-processoren, som han havde skabt sammen med Harry Pyle.

Båden Elsinore

Victor Poor beskrives som en beskeden mand, der som regel lod sine kolleger tage æren for de teknologiske landvindinger, og han gjorde ikke noget ud af at patentbeskytte dem.

CTC skiftede navn til Datapoint, der udviklede sine egne processor-systemer under Poors ledelse. Men Datapoint fulgte ikke med IBM ind på pc-markedet.

Victor Poor lod sig pensionere i 1984 og brugte resten af sit liv sammen med sin kone, hvis passion det også var at sejle.

Deres første tur over Atlanten til Middelhavet var i båden Elsinore opkaldt efter byen med Hamlets slot ved Øresund.

I maj blev Victor Poor diagnosticeret med kræft i bugspytkirtlen, og han døde i Florida fredag i sidste uge efterladende sig sin kone gennem 60 år, Florence, og deres to børn.

Annonceindlæg fra Trustworks

Tillid i en Zero-Trust verden

Med voksende trusler, nye EU-krav og øget kompleksitet er cybersikkerhed nu en central ledelsesopgave på linje med strategi og økonomi.

TV2

iOS udvikler til TV 2 Teknologi

Københavnsområdet

Netcompany A/S

Data Management Consultant

Københavnsområdet

KMD A/S

SAP-arkitekt

Nordjylland

Navnenyt fra it-Danmark

Forte Advice har pr. 5. januar 2026 ansat Claes Frederiksen som Commercial Director. Claes skal især beskæftige sig med at løfte den kommercielle modenhed i teknologiprojekter og sikre, at teknologi bliver brugt som strategisk løftestang. Claes kommer fra en stilling som Senior Client Partnership Director, Nordics hos Valtech. Claes har tidligere beskæftiget sig med teknologivalg og platformstrategi til teknologidrevet forretningsudvikling og marketing initiativer. Nyt job

Claes Frederiksen

Forte Advice

Alcadon ApS har pr. 1. januar 2026 ansat Per Claus Henriksen som Datacenter-specialist. Per skal især beskæftige sig med opbygning og udvikling af Alcadons datacenterforretning. Per har tidligere beskæftiget sig med forskellige facetter af datacenterbranchen. Både via PR-bureau og som ansat i datacentre. Nyt job

Per Claus Henriksen

Alcadon ApS

Norriq Danmark A/S har pr. 1. oktober 2025 ansat Rasmus Stage Sørensen som Operations Director. Han kommer fra en stilling som Partner & Director, Delivery hos Impact Commerce. Han er uddannet kandidat it i communication and organization på Aarhus University. Han har tidligere beskæftiget sig med med at drive leveranceorganisationer. Nyt job

Rasmus Stage Sørensen

Norriq Danmark A/S

Norriq Danmark A/S har pr. 1. september 2025 ansat Niels Bjørndal Nygaard som Digital Product Lead. Han skal især beskæftige sig med designe og implementere effektive IT-løsninger. Han har tidligere beskæftiget sig med at være digital consultant og project Manager hos Peytz & Co. Nyt job

Niels Bjørndal Nygaard

Norriq Danmark A/S