Derfor er din it-sikkerhed så elendig: Danmark ligger i bund

Danmark hører til blandt de hårdest ramte lande, når det handler om it-kriminalitet. Det er der en helt særlig grund til, lyder kritikken fra sikkerhedsbranchen.

Artikel top billede

Læs mere:
Klare beviser: Så grusom bliver en cyber-krig

Denne mand stod bag Stuxnet-angreb mod Iran

Galleri: Her er sikkerhedsbranchens virus-laboratorium

Danmark er blandt de lande, der oplever flest angreb med aktuelle it-trusler, sådan lyder en af konklusionerne i det finske firma F-Secures nye Security Threat Report.

Men selv om Danmark står i skudlinjen, mener F-Secure, at både virksomheder og politikere tøver med at gøre noget ved problemet, hvilket forværrer opklaringsarbejdet yderligere.

Både Venstres og socialdemokraternes it-ordførere har netop opfordret til en mere omfattende diskussion omkring hackerangreb og it-kriminalitet i danske virksomheder, men det er en stor fejl, at det ikke er sket tidligere, siger F-Secures danske landechef, Michael Dahl.

Han ser gerne en kortlægning af angreb på danske virksomheder, "for lukkethed om it-angreb gør det meget svært for sikkerhedsleverandørerne at bekæmpe it-kriminalitet effektivt," lyder hans kritik.

"Virksomhedernes og politikernes tøven viser med al tydelighed, at mange mennesker ikke har forstået alvoren i og omfanget af it-kriminalitet. Selv EU har i et helt år hemmeligholdt, at fremtrædende EU-politikere og embedsmænd sidste sommer blev hacket," siger Michael Dahl, og han fortsætter:

"Men man kan sige sig selv, at når alle de private oplysninger, statshemmeligheder og virksomhedsinformationer, som før blev opbevaret i papirform et sikkert sted, pludselig bliver sendt ud i cyberspace, så vil it-kriminelle gøre alt for at få fingre i dem."

Han ser derfor gerne, at der bliver større åbenhed omkring it-sikkerheden, hvilket han ligefrem betragter som et af de afgørende elementer i den kamp.

"It-sikkerhedsbranchen kan kun bekæmpe angreb, hvis de får nys om de våben, som de kriminelle bruger, og virksomhederne er blandt dem, der blive angrebet allermest."

F-Secures Security Threat Report viser, at Danmark er et af de lande, der angribes hårdt. Eksempelvis oplever Danmark flest angreb med det avancerede malware, Zeroaccess.

Zeroaccess udnytter sårbarheder på brugerens gadget såsom software, der ikke er opdateret. Enhdeder, der er inficeret med Zeroaccess, bliver spundet ind i et botnet, som anvendes til andre kriminelle aktiviteter.

Regeringsangreb

Et andet gennemgående tema i rapporten er, at nationalstater står bag omfattende spionageangreb mod både virksomheder og andre regeringer.

Fokus er på vej væk fra traditionelle angreb med vira og andet malware til fordel for omfattende cyber-angreb, der i højere grad er sponseret af nationalstater, og som har til formål at stjæle oplysninger fra virksomheder og regeringer, der kan give økonomiske og markedsmæssige fordele eller viden om statshemmeligheder, lyder analysen.

Det handler blandt andet om to store trusler i form af Stuxnet og Flame, der ifølge F-Secure betyder, at angreb er en helt reel mulighed for nationalstater fremfor konventionelle metoder som diplomati eller boycot.

En kritik som F-Secures analytikere har været ude med tidligere, hvilket du kan læse om her:

F-Secures Security Threat Report kan læses i sin fulde længde på nettet.

Læs mere:
Klare beviser: Så grusom bliver en cyber-krig

Denne mand stod bag Stuxnet-angreb mod Iran

Galleri: Her er sikkerhedsbranchens virus-laboratorium

Læses lige nu

    Annonce

    Computerworld Events

    Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

    Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
    Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
    Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
    Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

    Jura | København

    Compliance Day 2026

    Computerworld samler NIS2, AI Act, DORA, GDPR og ledelsesansvar i ét skarpt program. Få styr på kravene og omsæt dem til styring, beslutninger og handling i hverdagen. Tilmeld dig Compliance Day.

    Sikkerhed | Kongens Lyngby

    Hele Danmark øver

    Digitalisering skaber både muligheder og sårbarheder. Hele Danmark Øver styrker virksomhedernes beredskab gennem praktiske øvelser, indsigt og samarbejde. Deltag og lær, hvordan din organisation står stærkere, når cyberangrebet rammer.

    Sikkerhed | Kongens Lyngby

    Årets CISO 2026

    Årets CISO 2026 hylder de sikkerhedsledere, der skaber robusthed i et sikkerhedslandskab under pres – og som formår at løfte cyber- og informationssikkerhed fra teknisk disciplin til strategisk ledelsesopgave.

    Se alle vores events inden for it

    Navnenyt fra it-Danmark

    Elbek & Vejrup A/S har pr. 15. august 2026 ansat Anne-Sofie Andreasen som Project Manager i Projekt & Service. Hun skal især beskæftige sig med ledelse og koordinering af projekter og serviceopgaver. Hun kommer fra en stilling som konsulent med fokus på digitale løsninger hos XFLow. Hun er uddannet cand.it. i IT, Kommunikation og Organisation. Hun har tidligere beskæftiget sig med analyse, udvikling, test og implementering af løsninger samt udarbejdelse af brugervejledninger. Nyt job

    Anne-Sofie Andreasen

    Elbek & Vejrup A/S

    Softwarevirksomheden Idura, som udvikler løsninger til digital identifikation og autentifikation, har pr. 1. august 2026 ansat Maria Binger, 44 år,  som CFO. Hun skal især beskæftige sig med den finansielle styring i takt med Iduras vækst i Danmark og internationalt med fokus på blandt andet forecasting. Hun kommer fra en stilling som Director Business Finance hos Danelec. Hun er uddannet cand.merc.aud. fra Copenhagen Business School. Hun har tidligere beskæftiget sig med finance hos Agillic, Cobham SATCOM og Saxo Bank. Nyt job

    Maria Binger

    Softwarevirksomheden Idura, som udvikler løsninger til digital identifikation og autentifikation,

    Fellowmind Denmark A/S har pr. 1. september 2026 ansat Morten Jakobi som Business Unit Director. Han skal især beskæftige sig med at samle og udvikle Fellowminds forretning inden for Managed Services, Cloud Infrastructure & Security. Han kommer fra en stilling som Chief Executive Officer hos Inventio.it A/S. Han har tidligere beskæftiget sig med Ledelse og udvikling af Managed Services, serviceforretninger og transformation i Norden og Benelux. Nyt job

    Morten Jakobi

    Fellowmind Denmark A/S

    Norriq Danmark A/S har pr. 1. juni 2026 ansat Ida Laursen som Junior Consultant. Hun skal især beskæftige sig med at understøtte vores konsulenter med praktiske og analytiske opgaver på diverse kundeprojekter. Hun kommer fra en stilling som Webassistent hos PWT Group A/S. Hun er uddannet bachelor i International Virksomhedskommunikation og er i gang med en kandidat i IT-ledelse. Hun har tidligere beskæftiget sig med kommunikation og webindhold. Nyt job

    Ida Laursen

    Norriq Danmark A/S