Så fedt tjener teleselskaberne på din mobil-data

Omsætningen på mobil-data er steget med 30 procent fra 2010 til 2011.

Artikel top billede

(Foto: Lars Sundström / Lars Sundström)

Læs også:

TDC melder sig ud af priskrig: Slut med vilde prisfald

Kunde i chok: Fik telefonregning på 20.000 kroner

Telebranchens omsætning på mobilt bredbånd er stedet med over 30 procent i forhold til sidste år. Det viser de økonomiske nøgletal for telebranchen, der i dag blev udgivet af erhvervsstyrelsen.

Sidste år omsatte telebranchen for 1,6 milliarder kroner på salg af mobil dataadgang via mobiltelefoner og bærbare computere. I 2010 var omsætningen 1,2 milliarder kroner.

Nedgang i samlet omsætning trods opsving for mobil-data

Selvom omsætningen på mobil-data er opadgående, så er den samlede omsætning i telebranchen faldet fra 40,5 milliarder kroner i 2010 til 39,4 milliarder kroner i 2011.

Faldet i den samlede omsætning kædes sammen med at omsætningen på fastnet- og mobiltelefoni er faldet betydeligt.

Omsætningen for fastnettelefoni er faldet fra 5,5 milliarder kroner i 2010 til 4,8 milliarder kroner i 2011. Det svarer til en nedgang på -12,1 procent.

Mobiltelefoni omsætningen er faldet fra 15,8 milliarder i 2010 til 14,85 milliarder i 2011.

Danmark står udenfor skandinavisk fremgang

Set på samlet omsætning halter den danske telebranche bagefter vores skandinaviske naboer som Sverige og Finland. Ifølge de økonomiske nøgletal er omsætningen i den svenske telebranche steget med 2,1 procent.

Finland oplever til sammenligning en fremgang på 1,9 procent.

For alle EU-lande går den samlede omsætning tilbage med 2 procent.

Læs også:

TDC melder sig ud af priskrig: Slut med vilde prisfald

Kunde i chok: Fik telefonregning på 20.000 kroner

Læses lige nu

    Event: Platform X 2027: Forretning, teknologi og transformation

    It-løsninger |

    Mød verdens stærkeste og mest effektive platforme der driver den digitale transformation samlet i København - og dyk ned i den nyeste teknologi.

    29 april 2027 | Gratis deltagelse

    Navnenyt fra it-Danmark

    netIP har pr. 1. juni 2026 ansat Heidi Winther som Supportkonsulent ved netIP's kontor i Herning. Hun kommer fra en stilling som IT-Supporter hos Holstebro Kommune. Nyt job
    Trafikstyrelsen har pr. 1. maj 2026 ansat Nihad Hodzic som IT og Digitaliseringschef. Han skal især beskæftige sig med med IT-projekter og digital transformation, herunder især det strategiske løft af Trafikstyrelsens digitale niveau. Han kommer fra en stilling som Kontorchef hos Udviklings og Forenklingsstyrelsen. Han er uddannet i statskundskab og har en lederuddannelse fra MIT Sloan, samt en igangværende Master i IT-Ledelse. Han har tidligere beskæftiget sig med IT-udvikling og større projekter på momsområdet, hvor han har ledet et projekt- og udviklingskontor. Nyt job

    Nihad Hodzic

    Trafikstyrelsen

    Immeo har pr. 1. maj 2026 ansat Sofie Amalie Buur som Consultant. Hun kommer fra en stilling som Frontend Engineer & UI/UX Designer hos Valyrion. Hun er uddannet Cand.it. Softwaredesign ved ITU. Nyt job
    Pinksky har pr. 1. maj 2026 ansat Alexander Skou Henkel, 39 år,  som Rådgivende konsulent. Han skal især beskæftige sig med optimering af forretningsprocesser i Microsoft platformen. Han kommer fra en stilling som IT forretningskonsulent hos Evobis ApS. Han har tidligere beskæftiget sig med forretningsudvikling i Microsoft platformen. Nyt job