Google: Apple stjæler med arme og ben

Den højtprofilerede patentsag mellem Samsung og Apple er ved at være slut. Nu venter et nyt slag mellem Apple og Google.

Artikel top billede

(Foto: SH Søren Holm)

Computerworld News Service: Google har indgivet syv klager mod Apple om patentkrænkelse i forbindelse med blandt andet Apples stemmestyringssoftware Siri, e-mail og videoafspilning.

Den højtprofilerede patentsag mellem Apple og Samsung, der anvender Googles mobilstyresystem, Android, i en række af selskabets telefoner, er i den afsluttende fase.

Det er dog grundantagelsen, at den egentlige kamp er mellem Apple og Google, da Steve Jobs refererede til Android som et "stjålet produkt."

Indtil nu har Apple og Google for det mest undgået direkte konfrontation ved domstolene, mens Apple og Samsung har kæmpe mod hinanden.

Det er ikke lykkes Apple og Samsung at nå til enighed, på trods af at dommeren forsøgte at overtale dem til at finde ud af det indbyrdes, så nu er der kun at vente på afgørelsen.

Her er sagens kerne

Ligegyldigt hvordan sagen falder ud, ser det dog ikke ud til, at den underliggende uenighed om patenterne vil være løst, og Apple konfronteres nu direkte af Google.

Google opkøbte Motorola Mobility i maj og det er patenter fra dette opkøb, som Google nu bruger til at opbygge en sag mod Apple.
Google hævder, at Apple krænker syv af Googles patenter heriblandt i forbindelse med Siri, stedbaserede påmindelser, meddelelser om e-mail og videoafspilning.

"Vi ønsker at nå til enighed indbyrdes om disse patentrelaterede problemstillinger, men med Apples manglende vilje til at finde frem til en licens har vi ikke andet valg end at forsvare os selv og vores udvikleres nyskabelser," udtaler Motorola Mobility til avisen The Telegraph.

Læs også:

Sådan kan Googles Motorola-opkøb true Apple

Motorola fyrer hver femte: Satser alt på én produkttype.

Sådan vil Google vride penge ude af Motorola-opkøb.

Oversat af Thomas Bøndergaard

Event: Strategisk It-sikkerhedsdag 2026 - Aarhus

Sikkerhed | Aarhus C

Få overblik over cybersikkerhedens vigtigste teknologier, trusler og strategiske valg. Hør skarpe oplæg om AI-risici, forsvar, compliance og governance. Vælg mellem tre spor og styrk både indsigt og netværk. Deltag i Aarhus 22. januar.

22. januar 2026 | Gratis deltagelse

Navnenyt fra it-Danmark

Danske Spil har pr. 1. oktober 2025 ansat Jesper Krogh Heitmann som Brand Manager for Oddset. Han skal især beskæftige sig med at udvikle og drive brandets strategi og sikre en rød tråd på tværs af alle platforme og aktiviteter. Han kommer fra en stilling som Marketing & Communications Manager hos Intellishore. Nyt job

Jesper Krogh Heitmann

Danske Spil

Norriq Danmark A/S har pr. 1. september 2025 ansat Birthe Kamstrup som Data & AI Consultant. Hun skal især beskæftige sig med at optimere datadrevne beslutningsprocesser til glæde for Norriq's kunder. Hun kommer fra en stilling som Teamlead/Senior Insight Specialist hos CompanYoung. Hun er uddannet i sociologi og har en bachelor i erhvervsøkonomi på Aarhus universitet. Nyt job

Birthe Kamstrup

Norriq Danmark A/S

Norriq Danmark A/S har pr. 1. oktober 2025 ansat Rasmus Stage Sørensen som Operations Director. Han kommer fra en stilling som Partner & Director, Delivery hos Impact Commerce. Han er uddannet kandidat it i communication and organization på Aarhus University. Han har tidligere beskæftiget sig med med at drive leveranceorganisationer. Nyt job

Rasmus Stage Sørensen

Norriq Danmark A/S

Netip A/S har pr. 19. august 2025 ansat Jacob Vildbæk Jensen som Datateknikerelev ved afd. Herning og afd. Rødekro. Han har tidligere beskæftiget sig med tjenerfaget,. Nyt job