Google: Apple stjæler med arme og ben

Den højtprofilerede patentsag mellem Samsung og Apple er ved at være slut. Nu venter et nyt slag mellem Apple og Google.

Artikel top billede

(Foto: SH Søren Holm)

Computerworld News Service: Google har indgivet syv klager mod Apple om patentkrænkelse i forbindelse med blandt andet Apples stemmestyringssoftware Siri, e-mail og videoafspilning.

Den højtprofilerede patentsag mellem Apple og Samsung, der anvender Googles mobilstyresystem, Android, i en række af selskabets telefoner, er i den afsluttende fase.

Det er dog grundantagelsen, at den egentlige kamp er mellem Apple og Google, da Steve Jobs refererede til Android som et "stjålet produkt."

Indtil nu har Apple og Google for det mest undgået direkte konfrontation ved domstolene, mens Apple og Samsung har kæmpe mod hinanden.

Det er ikke lykkes Apple og Samsung at nå til enighed, på trods af at dommeren forsøgte at overtale dem til at finde ud af det indbyrdes, så nu er der kun at vente på afgørelsen.

Her er sagens kerne

Ligegyldigt hvordan sagen falder ud, ser det dog ikke ud til, at den underliggende uenighed om patenterne vil være løst, og Apple konfronteres nu direkte af Google.

Google opkøbte Motorola Mobility i maj og det er patenter fra dette opkøb, som Google nu bruger til at opbygge en sag mod Apple.
Google hævder, at Apple krænker syv af Googles patenter heriblandt i forbindelse med Siri, stedbaserede påmindelser, meddelelser om e-mail og videoafspilning.

"Vi ønsker at nå til enighed indbyrdes om disse patentrelaterede problemstillinger, men med Apples manglende vilje til at finde frem til en licens har vi ikke andet valg end at forsvare os selv og vores udvikleres nyskabelser," udtaler Motorola Mobility til avisen The Telegraph.

Læs også:

Sådan kan Googles Motorola-opkøb true Apple

Motorola fyrer hver femte: Satser alt på én produkttype.

Sådan vil Google vride penge ude af Motorola-opkøb.

Oversat af Thomas Bøndergaard

Computerworld Events

Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

Andre events | Kongens Lyngby

Årets CIO 2026

Vi samler Danmarks stærkeste digitale ledere til en dag med viden og visioner. Årets CIO 2026 fejrer 21 års jubilæum, og NEXT CIO sætter spotlight på næste generation. Deltag og bliv inspireret til at forme fremtidens strategi og eksekvering.

Digital transformation | Hellerup

Roundtable: Stærkere data og skarpere beslutninger i en AI-æra

AI kræver data, ledelsen kan stole på. Computerworld samler digitale ledere til en fortrolig rundbordssamtale om datagrundlag, beslutninger og skalering af AI i organisationen. Få konkrete erfaringer og nye perspektiver. Ansøg om en plads.

Sikkerhed | Klampenborg

CISO Challenges 2026 - København

Computerworld stiller skarpt på, hvordan du som CISO eller sikkerhedsansvarlig, kan leve op til alle krav om sikkerhed og risikostyring, gennem dialog og erfaringsudveksling. Gennem både korte oplæg og rundbordsdiskussioner, vil du blive klædt på...

Se alle vores events inden for it

Navnenyt fra it-Danmark

Den danske eID-virksomhed Idura har pr. 1. april 2026 ansat Kari Lehtimäki som Country Manager. Han skal især beskæftige sig med at styrke kendskabet til Iduras løsninger i Finland samt fremme samarbejdet med økosystemet omkring det finske Trust Network. Han kommer fra en stilling som Salgschef hos Telia Finland. Han er uddannet uddannet civilingeniør (M.Sc. Tech.) og medbringer ledelse, markedsindsigt og praktisk erfaring. Han har tidligere beskæftiget sig med salg og forretningsudvikling inden for Telias trust services-forretning. Nyt job

Kari Lehtimäki

Den danske eID-virksomhed Idura

Khaled Zamzam, er pr. 1. marts 2026 ansat hos Immeo som Consultant. Han er nyuddannet i Informationsteknologi fra DTU. Nyt job
Pentos har pr. 2. juni 2025 ansat Erik Ebert som Country Manager. Han skal især beskæftige sig med udvidelsen af Pentos til Danmark og Norden. Det kræver bl.a. etablering af et lokalt leverance team og SAP Partnerskab. Han kommer fra en stilling som Senior Director hos Effective People. Han har tidligere beskæftiget sig med HR systemer baseret på SAP SuccessFactors hos en række danske større og mellemstore virksomheder. Nyt job

Erik Ebert

Pentos