Google: Apple stjæler med arme og ben

Den højtprofilerede patentsag mellem Samsung og Apple er ved at være slut. Nu venter et nyt slag mellem Apple og Google.

Artikel top billede

(Foto: SH Søren Holm)

Computerworld News Service: Google har indgivet syv klager mod Apple om patentkrænkelse i forbindelse med blandt andet Apples stemmestyringssoftware Siri, e-mail og videoafspilning.

Den højtprofilerede patentsag mellem Apple og Samsung, der anvender Googles mobilstyresystem, Android, i en række af selskabets telefoner, er i den afsluttende fase.

Det er dog grundantagelsen, at den egentlige kamp er mellem Apple og Google, da Steve Jobs refererede til Android som et "stjålet produkt."

Indtil nu har Apple og Google for det mest undgået direkte konfrontation ved domstolene, mens Apple og Samsung har kæmpe mod hinanden.

Det er ikke lykkes Apple og Samsung at nå til enighed, på trods af at dommeren forsøgte at overtale dem til at finde ud af det indbyrdes, så nu er der kun at vente på afgørelsen.

Her er sagens kerne

Ligegyldigt hvordan sagen falder ud, ser det dog ikke ud til, at den underliggende uenighed om patenterne vil være løst, og Apple konfronteres nu direkte af Google.

Google opkøbte Motorola Mobility i maj og det er patenter fra dette opkøb, som Google nu bruger til at opbygge en sag mod Apple.
Google hævder, at Apple krænker syv af Googles patenter heriblandt i forbindelse med Siri, stedbaserede påmindelser, meddelelser om e-mail og videoafspilning.

"Vi ønsker at nå til enighed indbyrdes om disse patentrelaterede problemstillinger, men med Apples manglende vilje til at finde frem til en licens har vi ikke andet valg end at forsvare os selv og vores udvikleres nyskabelser," udtaler Motorola Mobility til avisen The Telegraph.

Læs også:

Sådan kan Googles Motorola-opkøb true Apple

Motorola fyrer hver femte: Satser alt på én produkttype.

Sådan vil Google vride penge ude af Motorola-opkøb.

Oversat af Thomas Bøndergaard

Læses lige nu
    Computerworld Events

    Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

    Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
    Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
    Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
    Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

    Infrastruktur | Frederiksberg

    Roundtable: Hybrid og cloud – sikre og strategiske it-valg i en ustabil verden

    Eksklusive danske digitale ledere mødes til rundbordssamtale om balancen mellem fart, sikkerhed og compliance. Hør hvordan CIO’er bygger robuste hybrid cloud-strategier, der skaber reel forretningsværdi og styrker modstandskraften.

    Sikkerhed | København

    Strategisk It-sikkerhedsdag 2026 - København

    Få overblik over cybersikkerhedens vigtigste teknologier, trusler og strategiske valg. Hør skarpe oplæg om AI-risici, forsvar, compliance og governance. Vælg mellem to spor og styrk både indsigt og netværk. Deltag i København 20. januar.

    Andre events | København

    Executive Conversations: Fra hype til afkast – her er vinderne af AI-ræset

    Få et klart overblik over AI’s reelle effekt i danske virksomheder. Arrangementet giver unge talenter og ambitiøse medarbejdere viden, der løfter karrieren, skærper beslutninger og gør dig klar til at præge den digitale udvikling. Læs mere og...

    Se alle vores events inden for it

    KMD A/S

    SAP-arkitekt

    Fyn

    Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

    Cyberdivisionen søger IT-Supporter til Flyvestation Karup

    Midtjylland

    KMD A/S

    Product Owner

    Midtjylland

    Navnenyt fra it-Danmark

    Norriq Danmark A/S har pr. 1. september 2025 ansat Thea Scheuer Gregersen som Finace accountant. Hun skal især beskæftige sig med håndteringer af bl.a. bogføring og finansiel rapportering på tværs af selskaberne. Hun er uddannet Bachelor´s degree i Business Administration & Economics og en Master of Sustainable Business degree. Nyt job

    Thea Scheuer Gregersen

    Norriq Danmark A/S

    Sebastian Rübner-Petersen, 32 år, Juniorkonsulent hos Gammelbys, er pr. 1. september 2025 forfremmet til Kommunikationskonsulent. Han skal fremover især beskæftige sig med Projektledelse, kommunikationsstrategier og implementering af AI. Forfremmelse
    IT Confidence A/S har pr. 1. oktober 2025 ansat Henrik Thøgersen som it-konsulent med fokus på salg. Han skal især beskæftige sig med rådgivende salg, account management og udvikling af kundeporteføljer på tværs af it-drift, sikkerhed og cloud-løsninger. Han kommer fra en stilling som freelancer i eget firma og client manager hos IT Relation og IT-Afdelingen A/S. Han er uddannet elektromekaniker. Han har tidligere beskæftiget sig med salg af it-løsninger, account management, it-drift og rådgivning samt undervisning og ledelse. Nyt job

    Henrik Thøgersen

    IT Confidence A/S