Google: Apple stjæler med arme og ben

Den højtprofilerede patentsag mellem Samsung og Apple er ved at være slut. Nu venter et nyt slag mellem Apple og Google.

Artikel top billede

(Foto: SH Søren Holm)

Computerworld News Service: Google har indgivet syv klager mod Apple om patentkrænkelse i forbindelse med blandt andet Apples stemmestyringssoftware Siri, e-mail og videoafspilning.

Den højtprofilerede patentsag mellem Apple og Samsung, der anvender Googles mobilstyresystem, Android, i en række af selskabets telefoner, er i den afsluttende fase.

Det er dog grundantagelsen, at den egentlige kamp er mellem Apple og Google, da Steve Jobs refererede til Android som et "stjålet produkt."

Indtil nu har Apple og Google for det mest undgået direkte konfrontation ved domstolene, mens Apple og Samsung har kæmpe mod hinanden.

Det er ikke lykkes Apple og Samsung at nå til enighed, på trods af at dommeren forsøgte at overtale dem til at finde ud af det indbyrdes, så nu er der kun at vente på afgørelsen.

Her er sagens kerne

Ligegyldigt hvordan sagen falder ud, ser det dog ikke ud til, at den underliggende uenighed om patenterne vil være løst, og Apple konfronteres nu direkte af Google.

Google opkøbte Motorola Mobility i maj og det er patenter fra dette opkøb, som Google nu bruger til at opbygge en sag mod Apple.
Google hævder, at Apple krænker syv af Googles patenter heriblandt i forbindelse med Siri, stedbaserede påmindelser, meddelelser om e-mail og videoafspilning.

"Vi ønsker at nå til enighed indbyrdes om disse patentrelaterede problemstillinger, men med Apples manglende vilje til at finde frem til en licens har vi ikke andet valg end at forsvare os selv og vores udvikleres nyskabelser," udtaler Motorola Mobility til avisen The Telegraph.

Læs også:

Sådan kan Googles Motorola-opkøb true Apple

Motorola fyrer hver femte: Satser alt på én produkttype.

Sådan vil Google vride penge ude af Motorola-opkøb.

Oversat af Thomas Bøndergaard

Annonce

Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

Senior projektkonsulent til program Digital og Operativ Transformation

Københavnsområdet

Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

Junior Projektkonsulent til program Digital og Operativ Transformation

Københavnsområdet

KMD A/S

Senior Business Architect

Københavnsområdet

Capgemini Danmark A/S

Strategy & Transformation Consultant

Københavnsområdet

Event: SAP Excellence Day 2027

It-løsninger | Online og København

Oplev stærke cases og de nyeste muligheder med SAP, fysisk eller online.

9. februar 2027 | Gratis deltagelse

Navnenyt fra it-Danmark

Stine Willemoes Kondrup, Senior Project Manager hos Ascom, har pr. 22. juni 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i organisation på Aalborg Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse
Softwarevirksomheden Idura, som udvikler løsninger til digital identifikation og autentifikation, har pr. 1. september 2026 ansat Alfredo Paladino, 32 år,  som Account Manager for det danske marked. Han skal især beskæftige sig med salg af Iduras MitID- og signaturløsninger i Danmark. Han kommer fra en stilling som Head of Business Development hos Goodwings. Han er uddannet kandidat i e-business. Han har tidligere beskæftiget sig med at opbygge Goodwings' kommercielle funktion og lede et internationalt BDR-team på 12 personer. Nyt job

Alfredo Paladino

Softwarevirksomheden Idura, som udvikler løsninger til digital identifikation og autentifikation,

Elbek & Vejrup A/S har pr. 15. august 2026 ansat Anne-Sofie Andreasen som Project Manager i Projekt & Service. Hun skal især beskæftige sig med ledelse og koordinering af projekter og serviceopgaver. Hun kommer fra en stilling som konsulent med fokus på digitale løsninger hos XFLow. Hun er uddannet cand.it. i IT, Kommunikation og Organisation. Hun har tidligere beskæftiget sig med analyse, udvikling, test og implementering af løsninger samt udarbejdelse af brugervejledninger. Nyt job

Anne-Sofie Andreasen

Elbek & Vejrup A/S

Genetec har pr. 1. august 2026 ansat Jan Julin som Channel Account Executive. Han skal især beskæftige sig med styrke samarbejdet med partnere og kunder i Danmark, Finland og Baltikum. Han kommer fra en stilling som Senior Business Development Manager hos Dahua Technology. Han har tidligere beskæftiget sig med videoovervågning, adgangskontrol, sikkerhedsteknologi, salg og forretningsudvikling. Nyt job

Jan Julin

Genetec