Slut med at købe menneskekranier på nettet

Et amerikansk website forbyder nu brugerne at handle med kropsdele. Mennneskehår og tænder er dog stadig velkomne.

Artikel top billede

Oplagt værtindegave? Næppe, men brugerne på Etsy.com er ikke just sarte.

Man kan købe de særeste ting på nettet, således også - og især - på det amerikanske website Etsy.com, som er den alternative version af eBay, skriver The Register.

Her handles alskens rariteter som Batwomans lædermaske, tryllestave, håndmalede t-shirts og brugskunst i al ualmindelighed.

Nu har folkene bag Etsy.com imidlertid trukket en streg i sandet overfor brugerne, som ikke længere har lov til at sætte blod og menneskekranier til salg på sitet.

På Etsy's blog har de opdateret listen over forbudte ting, og der må således ikke længere handles med menneskelige væsker eller kropsdele som kranier og hele skeletter, eksklusiv hår og tænder, som stadig er gangbare varer.

Det kan godt være, det er lovligt, skriver Etsy-folkene, men det er bare ikke lige i den rette Etsy-ånd.

Det er eksplosive, brandbare, ætsende og giftige væsker heller ikke længere, ligesom tobak og de fleste former for rygeudstyr heller ikke er det.

Det er dog stadig muligt at erhverve sig for eksempel en tekop med inskriptionen 'whore'. Så er stilen ligesom lagt.

Læses lige nu

    Annonceindlæg fra Deloitte

    Teknologi i sig selv forandrer ikke noget:

    AI skal væves ind i kultur og processer for at skabe reel forretningsværdi

    Netcompany A/S

    Erfaren Linux Operations Engineer

    Københavnsområdet

    Paychex Europe

    Product Manager, AI & Shared Capabilities

    Københavnsområdet

    Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

    Erfaren VMware systemadministrator til kritisk serverinfrastruktur

    Københavnsområdet

    Navnenyt fra it-Danmark

    Renewtech ApS har pr. 15. marts 2026 ansat Per Forberg som Account Manager for Sustainable Relations. Han skal især beskæftige sig med etablere nye partnerskaber med henblik på ITAD og sourcing kontrakter med hostingvirksomheder og strategiske slutbrugere. Han kommer fra en stilling som Nordic Key Account Manager hos Tesa. Han er uddannet hos Lund University og har en MBA i Management. Han har tidligere beskæftiget sig med at styrke salgsaktiviteter og partnerskaber på tværs af nordiske markeder. Nyt job

    Per Forberg

    Renewtech ApS

    Mohamed El Haddaoui, er pr. 7. april 2026 ansat hos Dafolo A/S som IT-systemudvikler. Han skal især beskæftige sig med udviklingsopgaver relateret til Brugerklubben SBSYS. Han er nyuddannet datamatiker og har erfaring med udvikling af REST API'er og integreret databaser. Nyt job

    Mohamed El Haddaoui

    Dafolo A/S

    Comsystem A/S har pr. 15. april 2026 ansat Iver Jakobsen som Technical Key Account Manager. Han skal især beskæftige sig med teknisk løsningssalg. Iver Jakobsen har 25 års erfaring fra TelCo-branchen. Han kommer fra en stilling som Key Account Manager hos E.ON Drive ApS. Han har tidligere beskæftiget sig med rådgivning og løsningssalg. Nyt job

    Iver Jakobsen

    Comsystem A/S

    Sharp Consumer Electronics har pr. 1. april 2026 ansat Daniel Eriksson som salgsdirektør for de nordiske lande. Han skal især beskæftige sig med at accelerere virksomhedens vækst i Norden. Han kommer fra en stilling som nordisk salgsdirektør hos Hisense. Han har tidligere beskæftiget sig med detailhandel, kommerciel strategi og markedsudvidelser med bemærkelsesværdige resultater til følge. Nyt job

    Daniel Eriksson

    Sharp Consumer Electronics