Slut med at købe menneskekranier på nettet

Et amerikansk website forbyder nu brugerne at handle med kropsdele. Mennneskehår og tænder er dog stadig velkomne.

Artikel top billede

Oplagt værtindegave? Næppe, men brugerne på Etsy.com er ikke just sarte.

Man kan købe de særeste ting på nettet, således også - og især - på det amerikanske website Etsy.com, som er den alternative version af eBay, skriver The Register.

Her handles alskens rariteter som Batwomans lædermaske, tryllestave, håndmalede t-shirts og brugskunst i al ualmindelighed.

Nu har folkene bag Etsy.com imidlertid trukket en streg i sandet overfor brugerne, som ikke længere har lov til at sætte blod og menneskekranier til salg på sitet.

På Etsy's blog har de opdateret listen over forbudte ting, og der må således ikke længere handles med menneskelige væsker eller kropsdele som kranier og hele skeletter, eksklusiv hår og tænder, som stadig er gangbare varer.

Det kan godt være, det er lovligt, skriver Etsy-folkene, men det er bare ikke lige i den rette Etsy-ånd.

Det er eksplosive, brandbare, ætsende og giftige væsker heller ikke længere, ligesom tobak og de fleste former for rygeudstyr heller ikke er det.

Det er dog stadig muligt at erhverve sig for eksempel en tekop med inskriptionen 'whore'. Så er stilen ligesom lagt.

Læses lige nu

    Annonceindlæg fra Computerworld

    AI’s produktivitetsparadoks: Hvor bliver gevinsterne af?

    Undersøgelser i Danmark og udlandet tyder på, at AI endnu ikke for alvor kan aflæses i produktivitet og bundlinje.

    Navnenyt fra it-Danmark

    Renewtech ApS har pr. 1. februar 2026 ansat Mads Linné Kaasgaard, 31 år,  som Marketing Specialist. Han skal især beskæftige sig med med at løfte Renewtechs brand og kommunikation yderligere ud globalt. Han kommer fra en stilling som Marketing Manager hos Induflex A/S. Han er uddannet fra Aalborg Universitet og har en Cand. Merc. i Sprog & International Virksomhedskommunikation. Nyt job

    Mads Linné Kaasgaard

    Renewtech ApS

    Alexander Hoffmann, SVP, Technology & IT hos GlobalConnect, er pr. 1. maj 2026 forfremmet til EVP, Tech, IT & Security. Han skal fremover især beskæftige sig med at lede den fortsatte udvikling af en mere integreret og software-drevet infrastrukturplatform. Forfremmelse

    Alexander Hoffmann

    GlobalConnect

    Renewtech ApS har pr. 1. marts 2026 ansat Emil Holme Fisker som Customer Service Specialist. Han skal især beskæftige sig med at levere høj kvalitets kundeservice og hjælpe Renewtechs kunder med at få de rette løsninger til deres behov. Han kommer fra en stilling som Key Account Manager hos Camro A/S. Han er uddannet som salgselev hos Camro A/S. Han har tidligere beskæftiget sig med at udvikle gode kunderelationer, opsøgende salg og udvikling af salgsaktiviteter. Nyt job

    Emil Holme Fisker

    Renewtech ApS

    Norriq Danmark A/S har pr. 1. januar 2026 ansat Morten Kronborg som Consultant ERP. Han skal især beskæftige sig med hjælp og rådgivning af kundernes handels-forretningsprocesser indenfor salg og indkøb. Han kommer fra en stilling som Digital Forretningskonsulent hos Gasa Nord Grønt. Han er uddannet speditør og har bevæget sig ind i handelsvirksomheder hvor han endte med ansvar for ERP-løsninger. Han har tidligere beskæftiget sig med at være ansvarlig for implementering og drift af IT-projekter. Nyt job

    Morten Kronborg

    Norriq Danmark A/S