Sony Mobile-fyringer kan ramme danske ansatte

Danske medarbejdere er i farezonen, når mobilproducenten Sony Mobile indleder prikkerunde af 650 medarbejdere i Lund.

Artikel top billede

Læs også:
Sony Mobile fyrer hundredevis af ansatte i Norden

Kedelig tendens: Mobilindustrien flygter fra Norden

Torsdag varslede Sony Mobile fyringen af 650 ud af sine 3.000 medarbejdere i udviklingsafdelingen i Lund.

Fyringsrunden sker som et led i en større trimning, der skal styrke selskabet i den hårde konkurrence blandt mobilproducenterne.

Dermed følger den kedelige tendens fra konkurrenten Nokia med nedlukninger, der vidner om et endeligt punktum for Nordens storhedstid som mobilproducenternes mekka.

Nedlukningen i Lund har dog længe hængt i luften, efter at Sony sidste efterår købte Ericsson helt ud af selskabet og i foråret skiftede navn til Sony Mobile. Et andet tegn på udviklingen kom, da det for et stykke tid siden blev meldt ud, at Sony Mobiles hovedkontor i oktober flytter fra Lund til Tokyo.

Hvem skal fyres?

Efter gårsdagens varsling om massefyring begynder nu arbejdet med at finde ud af, hvilke 650 medarbejdere der i den kommende tid skal have et prik på skulderen.

Computerworld har snakket med kommunikationsdirektør i Sony Mobile, Claus Brusewitz, for at høre, om nedskæringerne kommer til at ramme danskere ansat i virksomheden.

"Det er meget svært at sige på nuværende tidspunkt. Vi har som bekendt varslet opsigelsen af 650 medarbejdere i Lund, og nu indleder vi forhandlinger med fagforeningerne. Vi er et internationalt selskab og huser mange nationaliteter her, også danskere, men jeg kan ikke på nuværende tidspunkt sige mere om, hvilke nationaliteter der bliver ramt," fortæller Gustav Brusewitz, kommunikationsdirektør i Sony Mobile.

Han kan heller ikke på stående fod fortælle, hvor mange danskere der er ansat i virksomhedens afdeling i Lund.

Til gengæld skulle der ikke være grund til panik for Sony Mobiles salgs- og marketingsafdeling i Danmark, der ifølge direktøren ikke bliver berørt af de globale omstruktureringer.

Men Sony Mobiles omstruktureringer rammer også andre steder end Lund. I alt skiller mobilproducenten sig af med 1000 medarbejdere, hvilket svarer til 15 procent af arbejdsstyrken.

Navnenyt fra it-Danmark

Netip A/S har pr. 1. november 2025 ansat Nikolaj Vesterbrandt som Datateknikerelev ved netIP's afdeling i Rødekro. Han er uddannet IT-supporter ved Aabenraa Kommune og videreuddanner sig nu til Datatekniker. Nyt job
Industriens Pension har pr. 3. november 2025 ansat Morten Plannthin Lund, 55 år,  som it-driftschef. Han skal især beskæftige sig med it-drift, it-support og samarbejde med outsourcingleverandører. Han kommer fra en stilling som Head of Nordic Operations Center hos Nexi Group. Han er uddannet HD, Business Management på Copenhagen Business School. Han har tidligere beskæftiget sig med kritisk it-infrastruktur og strategiske it-projekter. Nyt job

Morten Plannthin Lund

Industriens Pension

IT Confidence A/S har pr. 1. oktober 2025 ansat Johan Léfelius som it-konsulent. Han skal især beskæftige sig med med support, drift og vedligeholdelse af kunders it-miljøer samt udvikling af sikre og stabile løsninger. Han kommer fra en stilling som kundeservicemedarbejder hos Telia Company Danmark A/S. Han er uddannet (under uddannelse) som datatekniker med speciale i infrastruktur. Han har tidligere beskæftiget sig med kundeservice, salg og teknisk support. Nyt job

Johan Léfelius

IT Confidence A/S