It-leverandører: Derfor skrider tidsplanen så ofte

Hvis offentlige it-projekter skal nå i mål til tiden, skal der gøres op med især ét paradigme, mener it-industrien.

Artikel top billede

Læs også:

Danske it-chefer: Så ofte svigter leverandørerne os

Sådan strammer offentlige chefer op på it-fronten

Nu svarer it-leverandørene igen på de kritikpunkter, der i sidste uge blev offentliggjort i Rambøll-undersøgelsen IT i Praksis.

I undersøgelsen siger hovedparten af de adspurgte offentlige it-chefer, at leverandørene hverken overholder tidsfrister eller lever op til ønskede kvalitetskrav.

47 procent af de offentlige it-chefer mener ligefrem, at de oplever ikke at kunne nå deres forretningsmæssige mål på grund af leverandørerne.

Som svar på den kritik peger it-brancheforeningen IT-Branchen og Rambøll på, at hovedproblemet i samarbejdet er den nuværende udbudspraksis.

Den er med til at besværliggøre samarbejdet mellem det offentlige og it-leverandørene.

Sådan bør udbudspraksis ændres

"Problemet er, at der fokuseres ensidigt på pris og ikke på kvalitet, og det afspejler sig selvfølgelig i det, man oplever som kunde," siger Morten Bangsgaard, der er administrerende direktør for IT-Branchen.

Rambøll, der har foretaget undersøgelsen blandt de offentlige it-chefer, siger, at it-cheferne er enige i, at den nuværende udbudspraksis er det store problem.

"Jeg hæfter mig ved, at it-cheferne ønsker at kunne få en mere fleksibel udbudspraksis. Det er løsningen på problemet," siger Rambøll-direktør Ejvind Jørgensen.

Samarbejdet skal ændres

Det er ikke kun udbudspraksis, der bør ændres. Der er brug for at nytænke den måde, leverandørene og it-cheferne samarbejder på i dag.

"Det er væsentligt, at vi får et nyt samarbejdsparadigme."

"Der er simpelthen brug for, at både kunder og leverandørerne får mulighed for at arbejde på en anden måde, end de gør i dag," siger Morten Bangsgaard, der er administrerende direktør for IT-Branchen.

Læs også:

Danske it-chefer: Så ofte svigter leverandørerne os

Sådan strammer offentlige chefer op på it-fronten

Annonce

Event: Årets CISO 2026

Sikkerhed | Kongens Lyngby

Årets CISO 2026 hylder de sikkerhedsledere, der skaber robusthed i et sikkerhedslandskab under pres – og som formår at løfte cyber- og informationssikkerhed fra teknisk disciplin til strategisk ledelsesopgave.

22. oktober 2026 | Gratis deltagelse

Navnenyt fra it-Danmark

Netip A/S har pr. 1. august 2026 ansat Thomas B. Steffensen som Seniorkonsulent ved netIP's kontor i Thisted. Han kommer fra en stilling som Senior IT/OT Network Consultant hos Frontmatec. Nyt job
Lars Erik Larsen, it-arkitekt hos Jyske Bank, har pr. 29. juni 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i softwarekonstruktion på Aarhus Universitet via It-vest – samarbejdet. Færdiggjort uddannelse

Lars Erik Larsen

Jyske Bank

Netip A/S har pr. 11. august 2026 ansat Emil Kristoffersen som IT-Supporterelev ved netIP's kontor i Thisted. Han er uddannet Fisker, - Emil har dermed valgt et karriereskifte. Nyt job

Emil Kristoffersen

Netip A/S

Sophie Dalsgaard Myhrmann, er pr. 1. september 2026 ansat hos Elbek & Vejrup A/S som Project Manager i Logistik & Produktion. Hun skal især beskæftige sig med projektledelse indenfor logistik og produktion. Hun er nyuddannet cand.it, i IT, kommunikation og Organisation fra Aarhus Univeristet. Nyt job

Sophie Dalsgaard Myhrmann

Elbek & Vejrup A/S