CSC stopper undersøgelse af regnskabssvindel

Intern undersøgelse af regnskabsmanipulation hos CSC i Danmark er nu afsluttet.

Artikel top billede

(Foto: Morten Nevado)

Læs også: Dansk CSC-regnskab: Næsten en milliard i underskud

CSC Danmark, der netop har leveret et underskud på næsten en milliard kroner, har afsluttet en intern undersøgelse af fusk.

Det fremgår af regnskabet for CSC Danmark.

"I forbindelse med konstatering af regnskabsmæssige uregelmæssigheder i årsrapporten 2010/11 herunder mistanken omkring regnskabsmanipulation pågår en frivillig intern uafhængig undersøgelse samt en undersøgelse hos det amerikanske børstilsyn SEC, som skal klarlægge omfanget og ansvaret herfor."

"Den interne undersøgelse er ved aflæggelse af denne årsrapport afsluttet, mens SEC undersøgelsen fortsætter, men det forventes ikke at denne vil påvirke det aflagte regnskab," står der i regnskabet.

Forbedrer kontrol

CSC oplyser, at "Selskabet har tilført yderligere ressourcer til sikring af, at interne forretningsgange og kontrolprocedurer forbedres betydeligt".

Sagen har bredt sig til flere lande, og i det danske regnskab henvises også til den amerikanske koncerns regnskab for yderligere oplysninger om sagen.

I kølvandet på skandalen har investorer i øvrigt lagt erstatningssag an, da sagen, ifølge investorer, måske har påvirket aktiekursen for selskabet.

Tidligere har den amerikanske topledelse kaldt personerne bag "afsporede".

Mistanken om bevidst regnskabsmanipulation beløber sig til et beløb på op imod en halv milliard danske kroner.

Sagen har haft sit udspring i Danmark.

Topchef: Vi samarbejder med SEC
CEO, Mike Lawrie, fra Computer Sciences Corp understregede i forbindelse med fremlæggelsen af koncernens internationale kvartalsregnskab for første kvartal 2013, at selskabet fortsat vil samarbejde fuldt ud med SEC.

Læses lige nu

    Annonce

    Navnenyt fra it-Danmark

    Netip A/S har pr. 11. august 2026 ansat Emil Kristoffersen som IT-Supporterelev ved netIP's kontor i Thisted. Han er uddannet Fisker, - Emil har dermed valgt et karriereskifte. Nyt job

    Emil Kristoffersen

    Netip A/S

    Elbek & Vejrup A/S har pr. 15. august 2026 ansat Anne-Sofie Andreasen som Project Manager i Projekt & Service. Hun skal især beskæftige sig med ledelse og koordinering af projekter og serviceopgaver. Hun kommer fra en stilling som konsulent med fokus på digitale løsninger hos XFLow. Hun er uddannet cand.it. i IT, Kommunikation og Organisation. Hun har tidligere beskæftiget sig med analyse, udvikling, test og implementering af løsninger samt udarbejdelse af brugervejledninger. Nyt job

    Anne-Sofie Andreasen

    Elbek & Vejrup A/S

    Elbek & Vejrup A/S har pr. 1. august 2026 ansat Nathalie Kajberg Knudsen som Supportkonsulent i Evita/Forsyning. Hun skal især beskæftige sig med support af Evita/Forsyning samt bidrage til videreudviklingen af supportsetup på Evita og Appia. Hun kommer fra en stilling som support indenfor Kundeadministration og Afregning hos KMD Easy Energy. Hun har tidligere beskæftiget sig med kørselskoordinering og kørselsledelse hos FKS Slamson og Godik. Nyt job

    Nathalie Kajberg Knudsen

    Elbek & Vejrup A/S

    Fellowmind Denmark A/S har pr. 1. september 2026 ansat Morten Jakobi som Business Unit Director. Han skal især beskæftige sig med at samle og udvikle Fellowminds forretning inden for Managed Services, Cloud Infrastructure & Security. Han kommer fra en stilling som Chief Executive Officer hos Inventio.it A/S. Han har tidligere beskæftiget sig med Ledelse og udvikling af Managed Services, serviceforretninger og transformation i Norden og Benelux. Nyt job

    Morten Jakobi

    Fellowmind Denmark A/S