CSC stopper undersøgelse af regnskabssvindel

Intern undersøgelse af regnskabsmanipulation hos CSC i Danmark er nu afsluttet.

Artikel top billede

(Foto: Morten Nevado)

Læs også: Dansk CSC-regnskab: Næsten en milliard i underskud

CSC Danmark, der netop har leveret et underskud på næsten en milliard kroner, har afsluttet en intern undersøgelse af fusk.

Det fremgår af regnskabet for CSC Danmark.

"I forbindelse med konstatering af regnskabsmæssige uregelmæssigheder i årsrapporten 2010/11 herunder mistanken omkring regnskabsmanipulation pågår en frivillig intern uafhængig undersøgelse samt en undersøgelse hos det amerikanske børstilsyn SEC, som skal klarlægge omfanget og ansvaret herfor."

"Den interne undersøgelse er ved aflæggelse af denne årsrapport afsluttet, mens SEC undersøgelsen fortsætter, men det forventes ikke at denne vil påvirke det aflagte regnskab," står der i regnskabet.

Forbedrer kontrol

CSC oplyser, at "Selskabet har tilført yderligere ressourcer til sikring af, at interne forretningsgange og kontrolprocedurer forbedres betydeligt".

Sagen har bredt sig til flere lande, og i det danske regnskab henvises også til den amerikanske koncerns regnskab for yderligere oplysninger om sagen.

I kølvandet på skandalen har investorer i øvrigt lagt erstatningssag an, da sagen, ifølge investorer, måske har påvirket aktiekursen for selskabet.

Tidligere har den amerikanske topledelse kaldt personerne bag "afsporede".

Mistanken om bevidst regnskabsmanipulation beløber sig til et beløb på op imod en halv milliard danske kroner.

Sagen har haft sit udspring i Danmark.

Topchef: Vi samarbejder med SEC
CEO, Mike Lawrie, fra Computer Sciences Corp understregede i forbindelse med fremlæggelsen af koncernens internationale kvartalsregnskab for første kvartal 2013, at selskabet fortsat vil samarbejde fuldt ud med SEC.

Læses lige nu

    Event: Platform X 2026: Forretning, teknologi og transformation

    It-løsninger | København V

    Mød verdens stærkeste og mest effektive platforme der driver den digitale transformation samlet i København - og dyk ned i den nyeste teknologi.

    27. maj 2026 | Gratis deltagelse

    Navnenyt fra it-Danmark

    Norriq Danmark A/S har pr. 1. september 2025 ansat Hans Christian Thisen som AI Consultant. Han skal især beskæftige sig med at bidrage til udvikling og implementering af AI- og automatiseringsløsninger. Nyt job

    Hans Christian Thisen

    Norriq Danmark A/S

    Circle Of Bytes ApS har pr. 1. maj 2025 ansat Jeanette Kristiansen som Account Manager. Hun skal især beskæftige sig med at opbygge og styrke relationer til kunder og samarbejdspartnere, samt sikre det rette match mellem kunder og konsulenter. Nyt job

    Jeanette Kristiansen

    Circle Of Bytes ApS

    Adeno K/S har pr. 22. september 2025 ansat Steen Riis-Petersen som ServiceNow Expert. Han kommer fra en stilling som Senior Manager hos Devoteam A/S. Nyt job
    Norriq Danmark A/S har pr. 1. oktober 2025 ansat Rasmus Stage Sørensen som Operations Director. Han kommer fra en stilling som Partner & Director, Delivery hos Impact Commerce. Han er uddannet kandidat it i communication and organization på Aarhus University. Han har tidligere beskæftiget sig med med at drive leveranceorganisationer. Nyt job

    Rasmus Stage Sørensen

    Norriq Danmark A/S