CSC stopper undersøgelse af regnskabssvindel

Intern undersøgelse af regnskabsmanipulation hos CSC i Danmark er nu afsluttet.

Artikel top billede

(Foto: Morten Nevado)

Læs også: Dansk CSC-regnskab: Næsten en milliard i underskud

CSC Danmark, der netop har leveret et underskud på næsten en milliard kroner, har afsluttet en intern undersøgelse af fusk.

Det fremgår af regnskabet for CSC Danmark.

"I forbindelse med konstatering af regnskabsmæssige uregelmæssigheder i årsrapporten 2010/11 herunder mistanken omkring regnskabsmanipulation pågår en frivillig intern uafhængig undersøgelse samt en undersøgelse hos det amerikanske børstilsyn SEC, som skal klarlægge omfanget og ansvaret herfor."

"Den interne undersøgelse er ved aflæggelse af denne årsrapport afsluttet, mens SEC undersøgelsen fortsætter, men det forventes ikke at denne vil påvirke det aflagte regnskab," står der i regnskabet.

Forbedrer kontrol

CSC oplyser, at "Selskabet har tilført yderligere ressourcer til sikring af, at interne forretningsgange og kontrolprocedurer forbedres betydeligt".

Sagen har bredt sig til flere lande, og i det danske regnskab henvises også til den amerikanske koncerns regnskab for yderligere oplysninger om sagen.

I kølvandet på skandalen har investorer i øvrigt lagt erstatningssag an, da sagen, ifølge investorer, måske har påvirket aktiekursen for selskabet.

Tidligere har den amerikanske topledelse kaldt personerne bag "afsporede".

Mistanken om bevidst regnskabsmanipulation beløber sig til et beløb på op imod en halv milliard danske kroner.

Sagen har haft sit udspring i Danmark.

Topchef: Vi samarbejder med SEC
CEO, Mike Lawrie, fra Computer Sciences Corp understregede i forbindelse med fremlæggelsen af koncernens internationale kvartalsregnskab for første kvartal 2013, at selskabet fortsat vil samarbejde fuldt ud med SEC.

Annonceindlæg fra QNAP

En QNAP NAS-løsning sikrer fuldt ejerskab over dine mest værdifulde aktiver – dine data

En NAS-løsning er vigtigere end nogensinde, fordi den tilbyder et alternativ til abonnementer, GDPR-bekymringer og begrænsninger ved cloudlagring.

Politiets Efterretningstjeneste

Koordinator med teknisk flair til AI og data i PET

Københavnsområdet

Netcompany A/S

Network Engineer

Københavnsområdet

Netcompany A/S

IT Consultant

Midtjylland

Navnenyt fra it-Danmark

Thomas Nakai, Product Owner hos Carlsberg, har pr. 27. januar 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i organisation på Aarhus Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse

Thomas Nakai

Carlsberg

Marie Søndergaard, Acting Chief Product Owner hos Energinet, har pr. 26. januar 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i organisation på Aarhus Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse

Marie Søndergaard

Energinet

Mikkel Hjortlund-Fernández, Service Manager hos Terma Group, har pr. 26. januar 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i organisation på Aarhus Universitet via It-vest. Foto: Per Bille. Færdiggjort uddannelse
Thomas Morville Helmert, chefkonsulent hos Rigspolitiet, har pr. 28. januar 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i organisation på Aarhus Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse