CSC stopper undersøgelse af regnskabssvindel

Intern undersøgelse af regnskabsmanipulation hos CSC i Danmark er nu afsluttet.

Artikel top billede

(Foto: Morten Nevado)

Læs også: Dansk CSC-regnskab: Næsten en milliard i underskud

CSC Danmark, der netop har leveret et underskud på næsten en milliard kroner, har afsluttet en intern undersøgelse af fusk.

Det fremgår af regnskabet for CSC Danmark.

"I forbindelse med konstatering af regnskabsmæssige uregelmæssigheder i årsrapporten 2010/11 herunder mistanken omkring regnskabsmanipulation pågår en frivillig intern uafhængig undersøgelse samt en undersøgelse hos det amerikanske børstilsyn SEC, som skal klarlægge omfanget og ansvaret herfor."

"Den interne undersøgelse er ved aflæggelse af denne årsrapport afsluttet, mens SEC undersøgelsen fortsætter, men det forventes ikke at denne vil påvirke det aflagte regnskab," står der i regnskabet.

Forbedrer kontrol

CSC oplyser, at "Selskabet har tilført yderligere ressourcer til sikring af, at interne forretningsgange og kontrolprocedurer forbedres betydeligt".

Sagen har bredt sig til flere lande, og i det danske regnskab henvises også til den amerikanske koncerns regnskab for yderligere oplysninger om sagen.

I kølvandet på skandalen har investorer i øvrigt lagt erstatningssag an, da sagen, ifølge investorer, måske har påvirket aktiekursen for selskabet.

Tidligere har den amerikanske topledelse kaldt personerne bag "afsporede".

Mistanken om bevidst regnskabsmanipulation beløber sig til et beløb på op imod en halv milliard danske kroner.

Sagen har haft sit udspring i Danmark.

Topchef: Vi samarbejder med SEC
CEO, Mike Lawrie, fra Computer Sciences Corp understregede i forbindelse med fremlæggelsen af koncernens internationale kvartalsregnskab for første kvartal 2013, at selskabet fortsat vil samarbejde fuldt ud med SEC.

Annonce

Navnenyt fra it-Danmark

Arctic Wolfs Network har pr. 1. september 2026 ansat Victor Dohlmann som Sales Director for Nordics. Nyt job

Victor Dohlmann

Arctic Wolfs Network

Elbek & Vejrup A/S har pr. 1. august 2026 ansat Nathalie Kajberg Knudsen som Supportkonsulent i Evita/Forsyning. Hun skal især beskæftige sig med support af Evita/Forsyning samt bidrage til videreudviklingen af supportsetup på Evita og Appia. Hun kommer fra en stilling som support indenfor Kundeadministration og Afregning hos KMD Easy Energy. Hun har tidligere beskæftiget sig med kørselskoordinering og kørselsledelse hos FKS Slamson og Godik. Nyt job

Nathalie Kajberg Knudsen

Elbek & Vejrup A/S

Softwarevirksomheden Idura, som udvikler løsninger til digital identifikation og autentifikation, har pr. 1. august 2026 ansat Maria Binger, 44 år,  som CFO. Hun skal især beskæftige sig med den finansielle styring i takt med Iduras vækst i Danmark og internationalt med fokus på blandt andet forecasting. Hun kommer fra en stilling som Director Business Finance hos Danelec. Hun er uddannet cand.merc.aud. fra Copenhagen Business School. Hun har tidligere beskæftiget sig med finance hos Agillic, Cobham SATCOM og Saxo Bank. Nyt job

Maria Binger

Softwarevirksomheden Idura, som udvikler løsninger til digital identifikation og autentifikation,

Softwarevirksomheden Idura, som udvikler løsninger til digital identifikation og autentifikation, har pr. 1. september 2026 ansat Alfredo Paladino, 32 år,  som Account Manager for det danske marked. Han skal især beskæftige sig med salg af Iduras MitID- og signaturløsninger i Danmark. Han kommer fra en stilling som Head of Business Development hos Goodwings. Han er uddannet kandidat i e-business. Han har tidligere beskæftiget sig med at opbygge Goodwings' kommercielle funktion og lede et internationalt BDR-team på 12 personer. Nyt job

Alfredo Paladino

Softwarevirksomheden Idura, som udvikler løsninger til digital identifikation og autentifikation,