Derfor er du nødt til hele tiden at købe ny it

ComputerViews: Du kan ikke bare lurepasse, mens konkurrenterne foretager kostbare og risikable investeringer i ny teknologi.

Artikel top billede

Læs også:

Gartners hype cycle 2012: Se teknologierne her

Big data: Her er forklaringen på tidens store it-trend

Cloud computing: Sådan fungerer det

ComputerViews: "Man høster, som man sår," lyder et godt, gammelt ordsprog.

Det er måske mere relevant end nogensinde her i 2012, hvor det, der skal plantes, er nye teknologier.

Problemet er blot, at langt de fleste virksomheder og offenlige myndigheder må kigge dybt i pengekassen efter det, der kan realisere virksomhedens visioner.

Så er der jo nye lån, men først skal man have overbevist bankrådgiveren, og dernæst gør det virksomheden endnu mere presset, når afdrag og renter bliver en del af virkeligheden.

For en tid i hvert fald.

I det lange løb vil det formentlig være ikke bare en fordel, men en nødvendighed, at kaste sig ud i nye investeringer.

Hvad skal man ellers høste næste år?

It fornys konstant

Nye teknologier bobler frem året rundt, og det er dig, der som it-chef skal afgøre ikke bare om, men også hvornår, det giver mening at koble sig på de nye trends.

Uanset om vi taler big data, cloud computing eller BYOD, så er teknologiske trends altid forbundet med både muligheder og risici.

Skal vi ikke bare vente og se, hvordan det går hos de andre? Lade nogle andre kæmpe med børnesygdommene?

Den tilgang til nye teknologier kan være fristende i en tid, hvor budgetterne skrumper hurtigere, end man kan nå at sige "køb!"

Man kan imidlertid ikke altid være den, der venter, til teknologierne er modnet som et stort, saftigt æble.

Man kan ikke altid vente på, at andre har foretaget fejlinvesteringerne og gjort sig kostbare erfaringer.

For ja, it-budgetterne er muligvis under pres, men det er konkurrencen så sandelig også, og det er her, timingen i de nye investeringer kommer ind i billedet.

Her skal du investere dine penge

Læs også:

Gartners hype cycle 2012: Se teknologierne her

Big data: Her er forklaringen på tidens store it-trend

Cloud computing: Sådan fungerer det

Gartners hype cycle - der netop er frigivet i 2012-udgaven - giver et bud på de forskellige teknologiers modenhed.

Går man i gang med investeringerne for tidligt, risikerer man at købe en prototype med dertilhørende problemer.

Venter man for længe, risikerer man, at ens værste konkurrent allerede er godt i gang med at realisere lige netop den teknologiske mulighed, der giver konkurrencefordelen.

Du er den, der bedst kan vurdere din virksomheds muligheder og behov på it-fronten. Her er et sted at starte analysen:


Sådan er fremtidens it-chef
Den moderne, succesrige it-chef skal besidde en række kompetencer.

En af den er at have et godt blik for den strategiske dimension af it, så it ikke bare understøtter forretningen, men også er med til at skabe, styrke og udvikle forretningen.

Kreative og innovative tanker er en lige så vigtig del af jobbet som at sikre den daglige drift. Men det er klart, at det sidste er forudsætningen for, at der er overskud til at fokusere på det første.

Da it-chef er Mikael Munck fra Saxo Bank tidligere i år blev kåret som Årets CIO 2012, lød juryens begrundelse blandt andet:

"Da han startede som CIO i Saxo i 2009 overtog han en it organisation der - ligesom resten af organisationen - var mærket af finanskrisen og derfor også reduceret kraftigt. En af hans opgaver har derfor været at bygge og styrke, og det har han gjort til UG."

Det er interessant, at Danmarks bedste CIO selv insisterer på, at mindst 60 procent af hans budget skal gå til nyudvikling og innovation.

Der er ikke plads til at lurepasse. Det er alt for risikabelt. 

Læs også:

Gartners hype cycle 2012: Se teknologierne her

Big data: Her er forklaringen på tidens store it-trend

Cloud computing: Sådan fungerer det

Computerworld Events

Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

Digital transformation | Aarhus C

Computerworld Summit 2026 - Aarhus

Styrk din digitale strategi med konkret brug af AI og ny teknologi. Mød 200 it-professionelle, få indsigter, løsninger og netværk på én dag. Computerworld Summit i Aarhus viser hvordan teknologi skaber forretningsværdi – her og nu.

Infrastruktur | Frederiksberg

Roundtable: Vækst, skalering og internationalisering i en ny virkelighed

Vækst og internationalisering kræver it, der kan skifte retning uden at knække. Lær at designe løst koblede platforme, planlægge leverandørskift og skalere til nye markeder uden tab af tempo og kontrol. Deltag i dette lukkede roundtable med...

Digital transformation | København

Computerworld Summit 2026 - København

Styrk din digitale strategi med konkret brug af AI og ny teknologi. Mød 250 it-professionelle, få indsigter, løsninger og netværk på én dag. Computerworld Summit i København viser hvordan teknologi skaber forretningsværdi – her og nu.

Se alle vores events inden for it

Navnenyt fra it-Danmark

Mikkel Hjortlund-Fernández, Service Manager hos Terma Group, har pr. 26. januar 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i organisation på Aarhus Universitet via It-vest. Foto: Per Bille. Færdiggjort uddannelse
Renewtech ApS har pr. 1. marts 2026 ansat Emil Holme Fisker som Customer Service Specialist. Han skal især beskæftige sig med at levere høj kvalitets kundeservice og hjælpe Renewtechs kunder med at få de rette løsninger til deres behov. Han kommer fra en stilling som Key Account Manager hos Camro A/S. Han er uddannet som salgselev hos Camro A/S. Han har tidligere beskæftiget sig med at udvikle gode kunderelationer, opsøgende salg og udvikling af salgsaktiviteter. Nyt job

Emil Holme Fisker

Renewtech ApS

Netip A/S har pr. 1. marts 2026 ansat Ajanta Holland Christensen som Sales Manager ved netIP's kontor i Aarhus. Han kommer fra en stilling som Account Manager hos Orange Cyberdefense. Nyt job