Pc-firmaer: Ingen gratis opgradering til Windows 8

Pc-producenterne har ikke tænkt sig at give en gratis opgradering til Windows 8 til kunder, der for nylig har købt en Windows 7-pc. Kun en enkelt leverandør har valgt gratis-strategien.

Artikel top billede

Læs også:

Windows 8 mod Mountain Lion: Her er dommen

Derfor kan Microsoft være fløjtende ligegrad med Windows 8-kritik

Microsofts Windows Update Offer betyder, at man, hvis man køber en Windows 7-pc fra den 2. juni 2012 til 31. januar 2013, kan opgradere til Windows 8 for 119 kroner.

En del producenter har dog tidligere - blandt andet ved overgangen fra Vista til Windows 7 - valgt at tilbyde helt gratis opgraderinger.

Da pc-markedet er ganske presset for tiden, har der været spekuleret en del i, om nogle producenter ville vælge samme strategi med Windows 8 for at kapre kunder.

Indtil videre er det dog kun Acer, der tilbyder at refundere de 199 kroner for kunderne - og kun i visse tilfælde.

Hos Acer kan man købe en ultrabook med Windows 7, og derefter sende opgraderingsregningen på 119 kroner til selskabet.

HP kører med et lignende tilbud - men det er kun kunder i USA og Canada, der har mulighed for at få den gratis opgradering til Windows 8, mens ordningen ikke gælder i eksempelvis Danmark. 

Computerworld har bedt om en forklaring fra HP Danmark, men det har endnu ikke været muligt at få et svar.

Ingen refundering her

Tech-sitet Neowin har talt med Lenovo, der meddeler, at man ikke kører med refunderings-ordninger.

Hos Dell ser det heller ikke ud til, at kunder kan få opgraderings-udgiften refunderet.

Også hos Sony henvises kunderne blot til Microsofts eget opgraderings-program, hvilket også er tilfældet hos Asus.

Windows 8 frigives i den endelige version til forbrugerne den 26. oktober. 

Læs også:

Windows 8 mod Mountain Lion: Her er dommen

Derfor kan Microsoft være fløjtende ligegrad med Windows 8-kritik

Læses lige nu

    Navnenyt fra it-Danmark

    Guardsix har pr. 1. april 2026 ansat Annbritt Andersen som Global Chief Revenue Officer (CRO). Hun skal især beskæftige sig med at geare organisationen til en markant skalering i Europa. Hun har tidligere beskæftiget sig med globale kommercielle strategier for nogle af branchens allerstørste spillere, herunder Microsoft. Nyt job
    Lector ApS har pr. 2. februar 2026 ansat Jacob Pontoppidan som Sales Executive i Lectors TeamShare gruppe. Jacob skal især beskæftige sig med vækst af TeamShare med fokus på kommerciel skalering, mersalg og en stærk go to market eksekvering. Jacob har tidligere beskæftiget sig med salg og forretningsudvikling i internationale SaaS virksomheder. Nyt job

    Jacob Pontoppidan

    Lector ApS

    Renewtech ApS har pr. 15. marts 2026 ansat Jouni Salo som Account Manager for Sverige. Han skal især beskæftige sig med med at styrke Renewtechs nordiske tilstedeværelse med fokus primært på det svenske marked. Han kommer fra en stilling som Key Account Manager hos GoGift. Han har tidligere beskæftiget sig med udvikling af salgsaktiviter og kunderelationer på tværs af flere markeder. Nyt job

    Jouni Salo

    Renewtech ApS

    Comsystem A/S har pr. 15. april 2026 ansat Iver Jakobsen som Technical Key Account Manager. Han skal især beskæftige sig med teknisk løsningssalg. Iver Jakobsen har 25 års erfaring fra TelCo-branchen. Han kommer fra en stilling som Key Account Manager hos E.ON Drive ApS. Han har tidligere beskæftiget sig med rådgivning og løsningssalg. Nyt job

    Iver Jakobsen

    Comsystem A/S