Pc-firmaer: Ingen gratis opgradering til Windows 8

Pc-producenterne har ikke tænkt sig at give en gratis opgradering til Windows 8 til kunder, der for nylig har købt en Windows 7-pc. Kun en enkelt leverandør har valgt gratis-strategien.

Artikel top billede

Læs også:

Windows 8 mod Mountain Lion: Her er dommen

Derfor kan Microsoft være fløjtende ligegrad med Windows 8-kritik

Microsofts Windows Update Offer betyder, at man, hvis man køber en Windows 7-pc fra den 2. juni 2012 til 31. januar 2013, kan opgradere til Windows 8 for 119 kroner.

En del producenter har dog tidligere - blandt andet ved overgangen fra Vista til Windows 7 - valgt at tilbyde helt gratis opgraderinger.

Da pc-markedet er ganske presset for tiden, har der været spekuleret en del i, om nogle producenter ville vælge samme strategi med Windows 8 for at kapre kunder.

Indtil videre er det dog kun Acer, der tilbyder at refundere de 199 kroner for kunderne - og kun i visse tilfælde.

Hos Acer kan man købe en ultrabook med Windows 7, og derefter sende opgraderingsregningen på 119 kroner til selskabet.

HP kører med et lignende tilbud - men det er kun kunder i USA og Canada, der har mulighed for at få den gratis opgradering til Windows 8, mens ordningen ikke gælder i eksempelvis Danmark. 

Computerworld har bedt om en forklaring fra HP Danmark, men det har endnu ikke været muligt at få et svar.

Ingen refundering her

Tech-sitet Neowin har talt med Lenovo, der meddeler, at man ikke kører med refunderings-ordninger.

Hos Dell ser det heller ikke ud til, at kunder kan få opgraderings-udgiften refunderet.

Også hos Sony henvises kunderne blot til Microsofts eget opgraderings-program, hvilket også er tilfældet hos Asus.

Windows 8 frigives i den endelige version til forbrugerne den 26. oktober. 

Læs også:

Windows 8 mod Mountain Lion: Her er dommen

Derfor kan Microsoft være fløjtende ligegrad med Windows 8-kritik

Annonceindlæg fra Trustworks

Tillid i en Zero-Trust verden

Med voksende trusler, nye EU-krav og øget kompleksitet er cybersikkerhed nu en central ledelsesopgave på linje med strategi og økonomi.

Netcompany A/S

Test Consultant

Københavnsområdet

Netcompany A/S

Erfaren Linux Operations Engineer

Københavnsområdet

Capgemini Danmark A/S

Open Application (Denmark)

Midtjylland

Navnenyt fra it-Danmark

Netip A/S har pr. 19. august 2025 ansat Marck Stadel Klaris som Datateknikerelev ved netIP's kontor i Herning. Nyt job
Norriq Danmark A/S har pr. 1. september 2025 ansat Ahmed Yasin Mohammed Hassan som Data & AI Consultant. Han kommer fra en stilling som selvstændig gennem de seneste 3 år. Han er uddannet cand. merc. i Business Intelligence fra Aarhus Universitet. Nyt job

Ahmed Yasin Mohammed Hassan

Norriq Danmark A/S

Norriq Danmark A/S har pr. 1. oktober 2025 ansat Huy Duc Nguyen som Developer ERP. Han skal især beskæftige sig med at bidrage til at udvikle, bygge og skræddersy IT-løsninger, der skaber vækst og succes i vores kunders forretninger. Han kommer fra en stilling som Software Developer hos Navtilus. Han er uddannet i bioteknologi på Aalborg University. Nyt job

Huy Duc Nguyen

Norriq Danmark A/S

Norriq Danmark A/S har pr. 1. september 2025 ansat Hans Christian Thisen som AI Consultant. Han skal især beskæftige sig med at bidrage til udvikling og implementering af AI- og automatiseringsløsninger. Nyt job

Hans Christian Thisen

Norriq Danmark A/S