Gode råd: Sådan skal du forholde dig til salg af din brugte software

EU gør det lovligt at købe og sælge brugt software. Læs videre, hvis du er i tvivl om, hvad du må. Og ikke må.

Artikel top billede

Mange danske it-firmaer er i vildrede over, hvordan de skal forholde sig til EU's nylige tilladelse til, at virksomheder kan købe og sælge brugt software.

I Børsens bygning i København var repræsentanter fra flere store it-huse onsdag mødt op til et gå-hjem-møde, arrangeret af IT-Branchen, for at få styr på det nye marked for brugte softwarelicenser, der muligvis bliver en realitet.

Men selvom de juridiske retningslinjer, som EU-domstolen tilbage i juli fastlagde, var der stadig vildrede at spore blandt de omkring 25 opmødte, som blandt andet inkluderede Microsoft, Oracle, Atea og Logic.

Det kan man udlede af dommen

Det juridiske bag dommen blev gennemgået af professor, dr. jur, Henrik Udsen, som forsøgte at overføre dommen til, hvilke konkrete retningslinjer EU-domstolen forsøger at udstikke med domsafsigelsen.

I store træk betyder dommen, at softwareprogrammer skal betragtes på linje med andre fysiske varer.

Professoren sammenlignede det blandt andet med handel med bøger. 

I den sammenhæng kan det godt være, at en bogforfatter har ophavsret til selve det skønlitterære indhold, men hvis du køber en bog, så må du stadigvæk gerne sælge den videre efterfølgende.

Du må ikke kopiere varen eller hvad? 

Problemet kommer ind, hvis du begynder at sælge kopier af den oprindelige bog, hvilket er ulovligt.

Det har også været en del af kernen i det juridiske spørgsmål omkring softwarelicenser, da mange softwareprogrammer netop er kopier af sammen program over flere maskiner. 

Men dommen er ifølge Henrik Udsen klar: Hvis du har købt software på ubestemt tid, så er det lige så meget en vare som eksempelvis bogen.

Vælger du derimod at leje dine vare ud, så er du ude over problemet, for så må kunden nemlig ikke sælge varen videre. 

Eksempel skabte frygt

Et punkt, der spredte frygt, var Henrik Udsens reference til et Itunes-byttemarked i USA, hvor en onlineside have skabt et marked baseret på byttehandler, uden at penge som sådan var involveret.

Et byttemarked for brugte softwarelicenser kunne således godt komme på tale i Danmark efter EU-Domstolens dom. 

Der kan skures på forskellige knapper

Men trods skræmmeeksemplerne så skal leverandørerne dog ikke ryste alt for meget i bukserne.

For der er flere forskellige juridiske knapper, som kan skrues på, hvilket højst sandsynligt er det, leverandørerne lige skal have forholdt sig til.  

Det er dog stadig uvist, vordan spillerne på markedet præcist vil gribe det an, og om folk fluks vil kaste sig ud i et marked for brugte softwarelicenser.

Læs også: 

EU: Jo, du må godt sælge brugte softwarelicenser

Tysk firma vil sælge brugte softwarelicenser i Danmark

Danske CIO'er: Vi tør ikke købe brugte licenser

Danmarks største it-firmaer helt blanke på salg af brugte licenser

Annonce

Capgemini Danmark A/S

AI/Data Engineer

Københavnsområdet

Netcompany A/S

Operations Engineer til drift af Infrastruktur

Københavnsområdet

Region Midtjylland

It-supporter til Regionshospitalet Viborg

Midtjylland

Politiets Efterretningstjeneste

Data engineer til PET

Københavnsområdet

Event: Årets CISO 2026

Sikkerhed | Kongens Lyngby

Årets CISO 2026 hylder de sikkerhedsledere, der skaber robusthed i et sikkerhedslandskab under pres – og som formår at løfte cyber- og informationssikkerhed fra teknisk disciplin til strategisk ledelsesopgave.

22. oktober 2026 | Gratis deltagelse

Navnenyt fra it-Danmark

Norriq Danmark A/S har pr. 1. april 2026 ansat Sascha Trebbien Klinggaard som Lead Consultant. Hun skal især beskæftige sig med at facilitere tæt partnerskab og strategisk behovsafdækning hos vores kunder. Hun kommer fra en stilling som Senior Business Analytics Consultant hos Twoday Kapacity. Hun er uddannet hos Copenhagen Business School og har en Master's degree,Finance & Strategic Management 2014 - 2016. Nyt job

Sascha Trebbien Klinggaard

Norriq Danmark A/S

Arctic Wolfs Network har pr. 1. september 2026 ansat Victor Dohlmann som Sales Director for Nordics. Nyt job

Victor Dohlmann

Arctic Wolfs Network

Norriq Danmark A/S har pr. 2. februar 2026 ansat Andreas Dyngberg Pedersen som Solution Architect. Han skal især beskæftige sig med at sætte de overordnede rammer for leverancerne med afsæt i best practice og skalerbarhed. Han kommer fra en stilling som Solution Architect hos Impact commerce. Han er uddannet Hos EUC Syd som Datatekniker og Programmering. Nyt job

Andreas Dyngberg Pedersen

Norriq Danmark A/S

Elbek & Vejrup A/S har pr. 1. august 2026 ansat Nathalie Kajberg Knudsen som Supportkonsulent i Evita/Forsyning. Hun skal især beskæftige sig med support af Evita/Forsyning samt bidrage til videreudviklingen af supportsetup på Evita og Appia. Hun kommer fra en stilling som support indenfor Kundeadministration og Afregning hos KMD Easy Energy. Hun har tidligere beskæftiget sig med kørselskoordinering og kørselsledelse hos FKS Slamson og Godik. Nyt job

Nathalie Kajberg Knudsen

Elbek & Vejrup A/S