Gode råd: Sådan skal du forholde dig til salg af din brugte software

EU gør det lovligt at købe og sælge brugt software. Læs videre, hvis du er i tvivl om, hvad du må. Og ikke må.

Artikel top billede

Mange danske it-firmaer er i vildrede over, hvordan de skal forholde sig til EU's nylige tilladelse til, at virksomheder kan købe og sælge brugt software.

I Børsens bygning i København var repræsentanter fra flere store it-huse onsdag mødt op til et gå-hjem-møde, arrangeret af IT-Branchen, for at få styr på det nye marked for brugte softwarelicenser, der muligvis bliver en realitet.

Men selvom de juridiske retningslinjer, som EU-domstolen tilbage i juli fastlagde, var der stadig vildrede at spore blandt de omkring 25 opmødte, som blandt andet inkluderede Microsoft, Oracle, Atea og Logic.

Det kan man udlede af dommen

Det juridiske bag dommen blev gennemgået af professor, dr. jur, Henrik Udsen, som forsøgte at overføre dommen til, hvilke konkrete retningslinjer EU-domstolen forsøger at udstikke med domsafsigelsen.

I store træk betyder dommen, at softwareprogrammer skal betragtes på linje med andre fysiske varer.

Professoren sammenlignede det blandt andet med handel med bøger. 

I den sammenhæng kan det godt være, at en bogforfatter har ophavsret til selve det skønlitterære indhold, men hvis du køber en bog, så må du stadigvæk gerne sælge den videre efterfølgende.

Du må ikke kopiere varen eller hvad? 

Problemet kommer ind, hvis du begynder at sælge kopier af den oprindelige bog, hvilket er ulovligt.

Det har også været en del af kernen i det juridiske spørgsmål omkring softwarelicenser, da mange softwareprogrammer netop er kopier af sammen program over flere maskiner. 

Men dommen er ifølge Henrik Udsen klar: Hvis du har købt software på ubestemt tid, så er det lige så meget en vare som eksempelvis bogen.

Vælger du derimod at leje dine vare ud, så er du ude over problemet, for så må kunden nemlig ikke sælge varen videre. 

Eksempel skabte frygt

Et punkt, der spredte frygt, var Henrik Udsens reference til et Itunes-byttemarked i USA, hvor en onlineside have skabt et marked baseret på byttehandler, uden at penge som sådan var involveret.

Et byttemarked for brugte softwarelicenser kunne således godt komme på tale i Danmark efter EU-Domstolens dom. 

Der kan skures på forskellige knapper

Men trods skræmmeeksemplerne så skal leverandørerne dog ikke ryste alt for meget i bukserne.

For der er flere forskellige juridiske knapper, som kan skrues på, hvilket højst sandsynligt er det, leverandørerne lige skal have forholdt sig til.  

Det er dog stadig uvist, vordan spillerne på markedet præcist vil gribe det an, og om folk fluks vil kaste sig ud i et marked for brugte softwarelicenser.

Læs også: 

EU: Jo, du må godt sælge brugte softwarelicenser

Tysk firma vil sælge brugte softwarelicenser i Danmark

Danske CIO'er: Vi tør ikke købe brugte licenser

Danmarks største it-firmaer helt blanke på salg af brugte licenser

Computerworld Events

Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

Sikkerhed | Online

Connected sikkerhed: Sådan samles netværk, drift og sikkerhed i én platform

Få indblik i, hvordan NaaS og SOC samler netværk og sikkerhed i én platform. Hør Semler Group dele erfaringer med hurtigere trusselsrespons, færre leverandører og mindre kompleks drift. Deltag og se, hvordan moderne sikkerhedsdrift skalerer i...

Infrastruktur | Frederiksberg

Roundtable: Suverænitet, risk management og resiliens i en urolig verden

Digital suverænitet er rykket fra politisk debat til konkret risikostyring.På dette eksklusive dinner roundtable samler Computerworld, T-Systems og Palo Alto Networks 12-15 ledende it- og sikkerhedsbeslutningstagere til en fortrolig samtale om...

Se alle vores events inden for it

Metroselskabet I/S

Customer Success Manager

Københavnsområdet

Quadsat ApS

Robotics Engineer

Fyn

Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

Vil du være med til at opbygge og udvikle Forsvarets dronekapacitet?

Københavnsområdet

Køge Kommune

Specialist i Informationssikkerhed

Region Sjælland

Navnenyt fra it-Danmark

Den danske eID-virksomhed Idura har pr. 1. april 2026 ansat Kari Lehtimäki som Country Manager. Han skal især beskæftige sig med at styrke kendskabet til Iduras løsninger i Finland samt fremme samarbejdet med økosystemet omkring det finske Trust Network. Han kommer fra en stilling som Salgschef hos Telia Finland. Han er uddannet uddannet civilingeniør (M.Sc. Tech.) og medbringer ledelse, markedsindsigt og praktisk erfaring. Han har tidligere beskæftiget sig med salg og forretningsudvikling inden for Telias trust services-forretning. Nyt job

Kari Lehtimäki

Den danske eID-virksomhed Idura

Jakob Dirksen, SVP, Nordic Customer Delivery & Operations hos GlobalConnect, er pr. 1. maj 2026 forfremmet til EVP, Infrastructure Delivery & Operations. Han skal fremover især beskæftige sig med at lede Infrastructure Delivery & Operations, der har til opgave at drive og udvikle fibernetværket på tværs af virksomheden. Forfremmelse

Jakob Dirksen

GlobalConnect

Pinksky har pr. 1. maj 2026 ansat Alexander Skou Henkel, 39 år,  som Rådgivende konsulent. Han skal især beskæftige sig med optimering af forretningsprocesser i Microsoft platformen. Han kommer fra en stilling som IT forretningskonsulent hos Evobis ApS. Han har tidligere beskæftiget sig med forretningsudvikling i Microsoft platformen. Nyt job
Netip A/S har pr. 1. juni 2026 ansat Kristina Svingel Jeppesen som bogholder ved netIP's kontor i Thisted. Hun kommer fra en stilling som Kontorassistent hos DFI Geisler. Nyt job