Tysk firma vil sælge brugte softwarelicenser i Danmark

Gamle software-licenser kan omsættes til penge, hvis man sælger dem igen. Det er forretningskonceptet hos et tysk firma, der er ved at etablere sig i Danmark.

Artikel top billede

(Foto: Lene Sekjær)

Læs også:

Jo, du må godt sælge brugte softwarelicenser

7,5 millioner kroner.

Så mange penge mener det tyske firma Relicense AG at kunne trække ud af det danske marked næste år.

Det lyder måske ikke af meget, men bliver alligevel et interessant beløb, når man ser på, at det skal hentes på køb og salg af brugte softwarelicenser.

"Vi er nogenlunde oppe at køre i Danmark, og vi forventer at kunne ramme en omsætning på omkring en million euro næste år," siger Søren Molbech, der er ansvarlig for markedsføringen af Relicense AG i Danmark.

Store kunder

Det tyske licensfirma har i første omgang skrevet ud til almindelige forretninger, men har på nuværende tidspunkt allerede et par store kunder i kartoteket.

Og Søren Molbech er ikke i tvivl om, at der er et marked for køb og sælg af brugte softwarelicenser.

"Udover de penge, der er at spare ved køb af brugte licenser, så har virksomhederne nu også en mulighed for at forbedre deres bundlinje ved at sælge deres gamle licenser. Så det må være til gavn for både sælger og køber på markedet," siger Søren Molbech.

Office- og serverlicenser

De brugte licenser, som - alt efter version - sælges af Relicense AG med en rabat på mellem 50 og 70 procent, er ifølge Søren Molbech nemme at få fat på, da mange virksomheder ender med at havde dem liggende på hylderne eller på gamle, ubrugte pc'er.

Indtil videre har man fokuseret på opkøb af Office- og serverlicenser, men i bund og grund er det markedet, der bestemmer.

"Vi går efter business til business-markedet, så det er helt generelt. Det er simpelthen, hvad der er efterspurgt, og vi kan i princippet levere sidste nye version," fortæller Søren Molbech.

Derfor er det lovligt

Markedet for brugte licenser fik særlig opmærksomhed efter, at EU-domstolen i begyndelsen af juli slog fast, at det er fuldt ud lovligt at videresælge sine indkøbte softwarelicenser til andre virksomheder.

Og til trods for at Relicense AG allerede inden domsafsigelsen solgte brugte licenser, så skader dommen bestemt ikke licensmarkedet.

"Dommen betyder, at der nu er en konkret blåstempling af, at software generelt kan handles som et hvert andet item i en forretning," siger Søren Molbech

Relicense AG har hovedsæde i Tyskland, og har herudover allerede åbnet forretninger i andre europæiske lande som England, Holland, Belgien og Finland.

Læs også:

Jo, du må godt sælge brugte softwarelicenser

Læses lige nu

    Netcompany A/S

    Data Management Consultant

    Københavnsområdet

    Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

    Cyberdivisionen søger leder til Lokal IT Servicecenter i Holstebro

    Midtjylland

    KMD A/S

    Senior Mainframe Developer

    Københavnsområdet

    Netcompany A/S

    Erfaren Linux Operations Engineer

    Københavnsområdet

    Navnenyt fra it-Danmark

    IFS Danmark A/S har pr. 2. marts 2026 ansat Marlene Gudman som HR Business Partner. Hun skal især beskæftige sig med HR i Danmark og Norden og lede udvalgte internationale HR-projekter. Hun kommer fra en stilling som Nordic Lead HR Business Partner hos Salesforce. Hun har tidligere beskæftiget sig med international HR med fokus på udvikling af og udfordringer i HR ud fra et forretningsperspektiv. Nyt job

    Marlene Gudman

    IFS Danmark A/S

    Heidi Johansen, chef for IT og Digitalisering hos Zealand Business College, har pr. 24. juni 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i organisation på Aarhus Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse

    Heidi Johansen

    Zealand Business College

    Lector ApS har pr. 9. juli 2026 ansat Simeon Dimitrov som IT-konsulent i Lectors TeamShare-gruppe. Han skal især beskæftige sig med cloud og infrastruktur samt design og optimering af Lectors infrastruktur og løsninger. Han kommer fra en stilling som DevOps Engineer hos Kraftvaerk. Han har tidligere beskæftiget sig med Azure og onprem infrastruktur, automatisering, implementering og optimering af cloudløsninger. Nyt job

    Simeon Dimitrov

    Lector ApS

    TDC Erhverv har pr. 1. maj 2026 ansat Peter Bjerregaard Harden som Senior Vice President (SVP), Enterprise Sales. Peter skal især beskæftige sig med at drive transformationen mod at blive en førende, kundecentreret partner inden for Cloud, Cyber og integrerede ICT-løsninger. Peter kommer fra en stilling som Country Manager hos Google Cloud Danmark. Peter er uddannet Cand. Merc (AU), HD, Organisation og Ledelse (CBS), Bestyrelsesuddannelse (CBS). Peter har tidligere beskæftiget sig med at opbygge Google Cloud i Danmark samt roller hos Microsoft, Salesforce og i management consulting. Nyt job